ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 154/2859/18
провадження № 51-4545км23
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу адвоката ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_7 на ухвалу Волинського апеляційного суду від 13 липня 2023 року про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судом апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 24 вересня 2021 року задоволено клопотання ОСОБА_8 про скасування арешту на майно, а саме домоволодіння у АДРЕСА_1, накладеного на підставі ухвали слідчого судді цього суду від 02 листопада 2018 року у кримінальному провадженні № 12018030060000625.
Адвокат ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_7 оскаржив це рішення в апеляційному порядку.
Суддя Волинського апеляційного суду на стадії вирішення питання про відкриття апеляційного провадження ухвалою від 13 липня 2023 року відмовив у відкритті провадження та повернув апеляційну скаргу на підставі ч. 4 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Своє рішення суддя обґрунтував тим, що адвокат оскаржив судове рішення, що згідно з вимогами кримінального процесуального закону не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У поданій касаційній скарзі адвокат просить скасувати ухвалу апеляційного суду через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та призначити новий розгляд у цьому суді.
На обґрунтування своїх вимог вказує, що рішення апеляційного суду суперечить сталій практиці Верховного Суду, згідно з якою, якщо слідчий суддя прийняв рішення, яке виходить за межі його повноважень, то сторона провадження не може бути обмежена в праві на його апеляційне оскарження.
Позиції сторін у провадженні
Прокурор у судовому засіданні касаційну скаргу підтримала, просила скасувати ухвалу судді апеляційного суду і призначити новий розгляд у цьому суді.
Інші сторони було належним чином повідомлено про час і місце розгляду скарги в суді касаційної інстанції, однак вони у судове засідання не з`явилися і клопотань про відкладення розгляду справи не подавали.
Мотиви Суду
Колегія суддів (далі - Суд), заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, вивчивши матеріали провадження та перевіривши доводи, наведені у касаційній скарзі, дійшла висновку про таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є, зокрема, істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Приписами ч. 1 ст. 412 КПК визначено, що істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Відповідно до вимог ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.