1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 року

м. Київ

справа № 157/149/23

провадження № 51-4731 км 23

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

засудженого ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 на вирок Волинського апеляційного суду від 11 липня 2023 року в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022030530000563, за обвинуваченням

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця й жителя АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 26 квітня 2023 року ОСОБА_6 засуджено за ч. 1 ст. 121 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років та на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 3 роки, якщо він не вчинить нового злочину та виконає обов`язки, передбачені пунктами 1, 2 ч. 1, пунктами 2, 3 ч. 3 ст. 76 КК України.

Також суд вирішив долю речових доказів.

Волинський апеляційний суд скасував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання та ухвалив новий вирок від 11 липня 2023 року, яким призначив ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років. В решті вирок суду першої інстанції залишено без змін.

ОСОБА_6 засуджено за те, що він 22 листопада 2022 року близько 23:50, знаходячись у будинку за місцем проживання у АДРЕСА_1, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, під час конфлікту зі своєю дружиною ОСОБА_8, що виник на ґрунті особистих неприязних відносин, діючи умисно, завдав останній одного удару кулаком у ділянку живота зліва, чим заподіяв їй тілесні ушкодження у вигляді закритої тупої травми живота, розриву селезінки, внутрішньої кровотечі, які за ступенем тяжкості відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя в момент заподіяння.

Вимоги касаційної скарги й узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7 просить змінити вирок апеляційного суду і на підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_6 від відбування призначеного йому покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки. Зазначає, що апеляційний суд не навів вагомих і достатніх обґрунтувань, які би свідчили про необхідність призначення ОСОБА_6 покарання, яке належить відбувати реально, та невмотивовано відхилив аргументи сторони захисту про зворотне. На думку захисника, апеляційний суд не зважив на те, що ОСОБА_6 раніше не судимий, має на утриманні п`ятьох дітей, визнав свою вину, щиро розкаявся, вибачився перед потерпілою та висловив готовність до виплати їй компенсації. Ці обставини в сукупності, як стверджує захисник, свідчать про те, що виправлення ОСОБА_6 можливе без ізоляції від суспільства.

Позиції інших учасників судового провадження

Прокурор ОСОБА_9, яка брала участь у провадженні в суді апеляційної інстанції, подала письмові заперечення на касаційну скаргу захисника, у яких просить вирок апеляційного суду щодо ОСОБА_6 залишити без зміни як законний, а скаргу - без задоволення як необґрунтовану.

Під час касаційного розгляду засуджений ОСОБА_6 просив задовольнити касаційну скаргу захисника на викладених у ній підставах.

Прокурор ОСОБА_5 вважав, що підстави для задоволення касаційної скарги захисника відсутні, оскільки вирок апеляційного суду є законним і обґрунтованим.

Мотиви Суду

Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновок місцевого суду про доведеність винуватості ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, за яке його засуджено, та кваліфікація вчиненого за ч. 1 ст. 121 КК України в касаційній скарзі не оспорюються.

Доводи, наведені в касаційній скарзі, про неправильне застосування апеляційним судом закону України про кримінальну відповідальність внаслідок незастосування положень ст. 75 КК України, що потягло невідповідність призначеного ОСОБА_6 покарання тяжкості кримінального правопорушення і його особі через суворість, є безпідставними.

Згідно з положеннями статей 50, 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного. При виборі заходу примусу мають значення й повинні братися до уваги обставини, які його пом`якшують і обтяжують.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 КК України в редакції, яка діяла на час вчинення кримінального правопорушення, якщо суд, крім випадків засудження за корупційне кримінальне правопорушення, кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, при призначенні покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, а також позбавлення волі на строк не більше п`яти років, враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, особу винного та інші обставини справи, дійде висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання, він може прийняти рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням.


................
Перейти до повного тексту