1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


ОКРЕМА ДУМКА

судді Великої Палати Верховного Суду Мартєва С. Ю.

16 січня 2024 року

м. Київ

Справа № 914/2848/22

Провадження № 14-66гс23

за касаційною скаргою Приватного підприємства фірма "Курорт-Сервіс" на рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 26 червня 2023 рокуу справі за позовом Східницької селищної ради до Приватного підприємства фірма "Курорт-сервіс" про визнання укладеною додаткової угоди від 02 вересня 2022 року до договору оренди землі від 06 вересня 2004 року № 04.04.439.00669.

Відповідно до змісту частини третьої статті 34 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суддя, не згодний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку; про наявність окремої думки повідомляються учасники справи без оголошення її змісту в судовому засіданні.

І. Обставини справи

1. Східницька селищна рада (далі - Східницька сільрада) звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до Приватного підприємства фірма "Курорт-сервіс" (далі - ПП "Курорт-сервіс") про визнання укладеною додаткової угоди від 02 вересня 2022 року до договору оренди землі від 06 вересня 2004 № 04.04.439.00669.

2. Позов мотивувала тим, що рішенням від 08 грудня 2021 року № 563 затвердила нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.

3. Рішенням від 13 березня 2023 року Господарський суд Львівської області задовольнив позов частково. Визнав укладеною за рішенням суду додаткову угоду від 01 лютого 2023 року до договору оренди землі від 06 вересня 2004 року № 04.04.439.00669.

4. Постановою від 26 червня 2023 року Західний апеляційний господарський суд змінив рішення суду першої інстанції в частині дати, з якої суд визнав укладеною додаткову угоду.

Мотивував рішення тим, що відповідно до правового висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 16 лютого 2021 року у справі № 921/530/18, якщо права та обов`язки сторін змінюються внаслідок внесення змін до договору судовим рішенням, то відповідне зобов`язання змінюється з моменту набрання таким рішенням законної сили.

5. Суд апеляційної інстанції визнав укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 06 вересня 2004 року № 04.04.439.00669 з моменту набрання рішенням Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року у справі № 914/2848/22 законної сили. У решті рішення суду першої інстанції залишив без змін.

6. 20 липня 2023 року ПП "Курорт-сервіс" подало касаційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 28 березня 2023 року та постанову Західного апеляційного господарського суду від 26 червня 2023 року та просило скасувати оскаржені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

7. Ухвалою від 12 вересня 2023 року колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду відкрила касаційне провадження.

8. Ухвалою від 04 жовтня 2023 року колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду передала справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини четвертої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

9. Ухвалою від 16 січня 2024 року Велика Палата Верховного Суду прийняла і призначила до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 11 год. 00 хв. 21 лютого 2024 року.

10. Мотивувала ухвалу тим, що Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду не погодився із висновком викладеним Великою Палатою Верховного Суду у справі № 635/4233/19 про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки може встановлюватися договором, та про необхідність внесення змін до договору оренди у зв`язку зі зміною розміру нормативно-грошової оцінки землі.

11. Нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

12. Тобто, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суд вважав, що положення договору, у яких зазначено розмір нормативно-грошової оцінки (та відповідно й розмір орендної плати, розрахованої на підставі цієї оцінки), носять довідковий характер і містять лише інформацію, якою була нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору. Цей пункт договору не впливає на подальші зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, які відбуваються у порядку, встановленому законом.

13. Виходив з того, що внесення змін до договору в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки не спричиняє виникнення, зміну або припинення прав сторін за договором. Отже, задоволення позовної вимоги про внесення таких змін до договору не призведе до захисту прав чи інтересів позивача; тож така позовна вимога не відповідає критеріям належного (ефективного) способу захисту прав.

14. Задоволення судом (зокрема, часткове) позовної вимоги про внесення змін до договору в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки здатне створити хибне уявлення про зміст прав та обов`язків сторін до набрання судовим рішенням законної сили.

15. Адже якщо договір змінив суд, то згідно із частиною третьою статті 653 Цивільного кодексу України відповідне договірне зобов`язання змінюється з моменту набрання рішенням суду законної сили (див. пункт 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 921/530/18).

16. Підставою передачі справи Касаційним господарським судом у складі Верховного Суд є непогодження із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка призводить до невизначеності у питанні, з якого моменту слід стягувати орендну плату, розраховану за новою нормативною грошовою оцінкою, а також у правовій природі сум, які нараховуються орендодавцями у проміжку часу між зміною нормативної грошової оцінки та внесенням змін до договору оренди, щодо відмови у стягненні орендної плати, розрахованої на підставі зміненої нормативної грошової оцінки, спричиняє можливість зловживання орендарем своїми правами шляхом створення штучних спорів про внесення змін до договору оренди.

17. Касаційний господарський суд у складі Верховного Суд зауважив, що зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка відбувається внаслідок дій відповідної місцевої ради як суб`єкта владних повноважень у цивільних відносинах, у тому числі за участю такої ради як суб`єкта цивільного права, слід розглядати як подію, від якої залежить настання відкладальної умови.

18. У разі зміни нормативної грошової оцінки автоматично в силу договору змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. Із цього випливає, що належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем.


................
Перейти до повного тексту