1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2024 року

м. Київ

справа № 687/1066/22

провадження № 51-3267км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду

у складі:

головуючої ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

потерпілого (у режимі відеоконференції) ОСОБА_6,

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу потерпілого ОСОБА_6 на ухвалу Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 16 березня 2023 року та ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 20 квітня 2023 року.

Зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Ухвалою Чемеровецького районного суду від 16 березня 2023 рокузадоволено клопотання прокурора та закрито кримінальне провадження № 12019240260000213, внесене Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України (далі - КК), на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 20 квітня 2023 року апеляційну скаргу потерпілого ОСОБА_6 залишено без задоволення, а ухвалу місцевого суду - без змін.

Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу

У касаційній скарзі потерпілий ОСОБА_6, посилаючись на істотне порушення норм КПК, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

На обґрунтування доводів потерпілий зазначає, що:

- рішення про закриття кримінального провадження на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК є необґрунтованим і незаконним;

- у заяві до Чемеровецького відділення поліції від 20 серпня 2017 року, у скаргах до правоохоронних органів, а також на засіданнях суду в жовтні 2019 року, 6 жовтня 2022 року та 16 березня 2023 року він ( ОСОБА_6 ) вказував, що головою сільської ради села Кочубіївка ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за попередньою змовою було вчинено кримінальне правопорушення, а саме фальсифіковано заповіт ОСОБА_9 тадату її смерті з метою подальшого отримання незаконної пенсії ОСОБА_8 ;

- у діях ОСОБА_7 та ОСОБА_8 є склад злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК, вчиненого групою осіб з використанням сфальшованих документів з метою заволодіти спадщиною, орієнтовною вартістю 600 тисяч гривень станом на 2016 рік;

- правоохоронними органами не виконана ухвала слідчого судді від 6 жовтня 2022 року, у якій зазначалось про те, що в даному провадженні досудове розслідування практично не здійснювалося, не допитана сестра потерпілого, не призначена та не проведена почеркознавча експертиза та ряд інших слідчих дій, чим порушено принцип обов`язковості судового рішення (п. 9 ч. 2 ст. 129 Конституції України);

- оскаржувана ухвала суперечить ухвалі цього ж суду від 2 жовтня 2022 року, оскільки, крім допиту ОСОБА_8, інші дії проведено не було;

- працівники поліції не перевірили достовірність інформації, котру надала ОСОБА_8 під час допиту 29 грудня 2022 року;

- працівники поліції зумисне затягували строки досудового розслідування, практично не здійснюючи його впродовж багатьох років;

- для закриття кримінального провадження з підстав, зазначених прокурором, не достатньо лише закінчення строків притягнення до відповідальності, а фактично має здійснюватися досудове розслідування з метою встановлення особи та осіб, винних у злочині;

- на переконання ОСОБА_6, для правильного застосування норми п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК обов`язково має враховуватись комплексне застосування вказаної норми з іншими процесуальними нормами, а саме з положеннями статей 2, 8, 94, 370 КПК.

Крім того, ОСОБА_6 у скарзі зазначає про докази, які на його думку, свідчать про вчинення особами шахрайства.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні суду касаційної інстанції:

- потерпілий ОСОБА_6 підтримав вимоги касаційної скарги, просив їх задовольнити;

- прокурор вимоги касаційної скарги підтримала частково.

Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позицію учасників провадження, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга ОСОБА_6 підлягає задоволенню на таких підставах.

Мотиви Суду

Відповідно до ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно зі ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Таким чином, при розгляді касаційної скарги суд касаційної інстанції виходить із тих фактичних обставин, які встановлені судами першої та апеляційної інстанцій.

З урахуванням наведеного не є предметом дослідження суду касаційної інстанції доводи касаційної скарги у частині наведених доказів на підтвердження вчинення особами шахрайства та достовірності показань свідка ОСОБА_8 .

Не є предметом дослідження суду касаційної інстанції в межах цього судового провадження також доводи касаційної скарги у частині оскарження дій працівників поліції, які, на переконання ОСОБА_6, зумисне затягували строки досудового розслідування. З відповідними скаргами заявник має право звернутися в установленому законом порядку.

Разом з тим, заслуговують на увагу доводи касаційної скарги ОСОБА_6 про істотне порушення вимог КПК під час закриття кримінального провадження № 12019240260000213 на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 412 КПК, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

За приписами ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Зазначених вимог закону суди попередніх інстанції не дотрималися.

Так, ч. 1 ст. 190 КК встановлена відповідальність за заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство). Санкція вказаної норми кримінального закону передбачає покарання у виді штрафу від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від двохсот до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, а отже, відповідно до положень ст. 12 КК вказане кримінальне правопорушення є кримінальним проступком.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 49 КПК встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, зокрема і кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст.190 КК, і до дня набрання вироком законної сили минуло 2 роки.

Місцевий суд виходив із того, що за наслідками досудового розслідування кримінального провадження № 12019240260000213 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК, не встановлено особу, яка вчинила вказане кримінальне правопорушення, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення цього кримінального правопорушення закінчився, з огляду на що дійшов висновку про необхідність закриття кримінального провадження на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК.


................
Перейти до повного тексту