ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2024 року
м. Київ
справа №420/23704/21
адміністративне провадження № К/990/15472/23; К/990/16106/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мацедонської В.Е.
суддів: Білак М.В., Губської О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін касаційні скарги Офісу Генерального прокурора та Одеської обласної прокуратури
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року (головуючий суддя - Бжассо Н.В.)
та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2023 року (суддя-доповідач - Танасогло Т.М., судді: Бітов А.І., Градовський Ю.М.)
у справі №420/23704/21
за позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивачка; ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Одеської обласної прокуратури (далі - відповідач 1), Офісу Генерального прокурора (далі - відповідач 2), у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 427 від 13 вересня 2021 року "Про неуспішне проходження прокурором атестації", ухвалене П`ятнадцятою кадровою комісією обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) відносно заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ керівника Одеської обласної прокуратури № 2347к від 20 жовтня 2021 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області та органів прокуратури з 29 жовтня 2021 року;
- поновити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в органах прокуратури України на посаді заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області з 30 жовтня 2021 року;
- стягнути з Одеської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу до дати постановлення судового рішення;
- зобов`язати Офіс Генерального прокурора визначити відповідну кадрову комісію та призначити додатковий день (день, час, місце) для повторного складання ОСОБА_1 іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки;
- стягнути з Одеської обласної прокуратури та Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що оскаржуваний наказ Одеської обласної прокуратури від 20 жовтня 2021 року №2347к, яким її звільнено з посади та з органів прокуратури на підставі рішення про неуспішне проходження атестації (пп.2 п.19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року №113-ІХ ), є протиправними.
Наголошуючи на відсутності доказів неуспішного проходження атестації, позивачка вказувала про наявність попереднього рішення кадрової комісії, оформлене протоколом від 23 листопада 2020 року №13, яким було задоволено її заяву та вирішено призначити нову дату для складання іспиту.
Окремо, позивачка зазначала, що її хворобливий стан та некоректна робота програми вплинули на результати іспиту, під час якого нею набрано 83 бали замість прохідного балу - 93.
У позивачки наявні сумніви в об`єктивності та незалежності голови П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих). Також зазначала про відсутність факту реорганізації або ліквідації органу прокуратури, в якому працювала позивачка, а тому вважала, що фактично відбулось лише перейменування органу прокуратури.
2. Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2023 року, позов задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення № 427 від 13 вересня 2021 року "Про неуспішне проходження прокурором атестації", ухвалене П`ятнадцятою кадровою комісією обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) відносно заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області ОСОБА_1 ;
- визнано протиправним та скасовано наказ керівника Одеської обласної прокуратури № 2347к від 20 жовтня 2021 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника Одеської місцевої прокуратури №3 Одеської області та органів прокуратури з 29 жовтня 2021 року;
- поновлено ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в органах прокуратури України на посаді заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області з 30 жовтня 2021 року;
- стягнуто з Одеської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ: 03528552) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середній заробіток за весь час вимушеного прогулу, а саме з 30 жовтня 2021 року по день ухвалення судового рішення, 31 серпня 2022 року, у розмірі 143 180,46 грн (сто сорок три тисячі сто вісімдесят гривень сорок шість копійок) з урахуванням належних до сплати податків та інших обов`язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що ані Закон №113-ІХ, ані Порядок №221 чи Порядок №233, не наділяють кадрову комісію повноваженнями за тими ж самими обставинами ревізувати (переглядати) власне рішення або рішення іншої (попередньої) кадрової комісії щодо призначення прокурору нового часу (дати) складання відповідного іспиту зокрема у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, як і не передбачають вчинення кадровою комісією повторно дій щодо визначення підстав для призначення нового часу (дати) складання іспиту (у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки), а також не передбачають і права комісії або дій по вирішенню питання, чи включати до графіку складання іспитів прокурора, щодо якого вже прийнято рішення про призначення йому нової дати та часу складання іспиту, про що внести зміни до графіку складання іспиту (як у даному випадку було прийнято Першою кадровою комісією).
Єдиним можливим правомірним варіантом дій П`ятнадцятої кадрової комісії було прийняття рішення про включення позивача (на підставі рішення Першої кадрової комісії, яке оформлене протоколом засідання від 23 листопада 2020 року №113) до графіку складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
Ураховуючи наведене, суди дійшли висновку, що рішення П`ятнадцятої кадрової комісії від 13 вересня 2021 року №427 "Про неуспішне проходження прокурором атестації" є передчасним та таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та задоволено судами.
Оскільки оскаржуваний наказ Одеської обласної прокуратури №2347к від 20 жовтня 2021 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника Одеської місцевої прокуратури №3 Одеської області та органів прокуратури прийнятий на підставі рішення П`ятнадцятої кадрової комісії від 13 вересня 2021 року №427, суди дійшли висновку щодо задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваного наказу та поновлення позивача на посаді, з якої її звільнено.
Також суди стягнули з Одеської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 143 180,46 грн (306 днів (кількість днів вимушеного прогулу) х 467,91 грн (середньоденна заробітна плата)) з урахуванням належних до сплати податків та інших обов`язкових платежів.
При цьому суди, ураховуючи приписи п. 7 розділу І Порядку №221 дійшли висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання Офісу Генерального прокурора визначити відповідну кадрову комісію та призначити додатковий день (день, час, місце) для повторного складання ОСОБА_1 іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
3. Короткий зміст вимог касаційних скарг та відзивів (заперечень)
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та постановою суду апеляційної інстанції, Офіс Генерального прокурора та Одеська обласна прокуратура подали касаційні скарги, в яких просять рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Посилаючись на пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України, скаржники зазначають про неправильне застосування судами норм матеріального права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 30 листопада 2022 року у справі №600/6322/21-а.
Скаржники зазначають, що оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню через неправильне застосування норм матеріального права, а саме положень:
- п. 9 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ - щодо застосування до спірних правовідносин правил складання і визначення результатів іспиту на загальні здібності, передбачених Порядком проходження прокурорами атестації, затвердженим наказом Генерального прокурора від 03 жовтня 2019 року №221 у взаємозв`язку з п. 7 розд. 1, п. 2 розд. V цього Порядку;
- п. 16 розд. II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ - в контексті правової оцінки і тлумачення правомірності визначення кадровою комісією результатів складання іспиту на загальні здібності з врахуванням особливостей атестації, яка виникла у зв`язку з проходженням атестації позивачем, а саме наявності процедурного рішення кадрової комісії стосовно задоволення заяви позивача про повторне проходження іспиту та в подальшому пізнішою датою прийнятого рішення іншою кадровою комісією про неуспішне проходження прокурором атестації, ухваленого за результатами складання іспиту у формі анонімною тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки (ненабрання мінімального прохідного балу);
- п. 17 розділу II Закону № 113-ІХ та п. 7 розділу І Порядку № 221 - в контексті підставності і правомірності ухвалення кадровою комісією за результатами атестації прокурора рішення про неуспішне проходження атестації у випадку наявності особливостей оцінювання результату іспиту позивача;
- п. 7 розділу І Порядку № 221 (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) щодо застосування положення про заборону повторного проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів, а також застосування п. 7 розділу І Порядку № 221 про можливість призначення нового часу (дати) складення відповідного іспиту для прокурора виключно у випадку, якщо йото попереднє складення було перервано чи не відбулося з причин, незалежних від членів комісії та прокурора.
Ухвалою Верховного Суду від 11 травня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Офісу Генерального прокурора на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2023 року на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
Ухвалою Верховного Суду від 29 травня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської обласної прокуратури на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2022 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 березня 2023 року на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
Ухвалу Верховного Суду від 11 травня 2023 року про відкриття касаційного провадження разом з касаційною скаргою Офісу Генерального прокурора направлено на адресу позивачки та отримано останньою 18 травня 2023 року.
Ухвалу Верховного Суду від 29 травня 2023 року про відкриття касаційного провадження разом з касаційною скаргою Одеської обласної прокуратури направлено на адресу ОСОБА_1, зазначену нею у позовній заяві, поштовими відправленнями за штрих-кодовими ідентифікаторами 0102938078480. Водночас поштовий конверт повернувся до Суду з відміткою установи поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".
11 липня 2022 року на електронну пошту позивачки ІНФОРМАЦІЯ_1, зазначену нею у позовній заяві, направлено копію ухвали Верховного Суду від 29 травня 2023 року з копією касаційної скарги Одеської обласної прокуратури.
З метою уточнення актуальних поштової адреси та адреси е-пошти ОСОБА_1, для забезпечення направлення копії ухвали Верховного Суду від 29.05.2023 про відкриття касаційного провадження та копії касаційної скарги у справі №420/23704/21 за позовом ОСОБА_1 до Одеської обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, зобов`язання вчинити дії, секретарем судового засідання Морозенко С.П. засобом телефонного зв`язку з номеру НОМЕР_2 здійснено телефонограму.
Телефонограму прийняла:
ОСОБА_1 11 липня 2023 року о 17:33 год. за телефоном НОМЕР_3 та підтвердила актуальність її поштової адреси та адреси е-пошти, що зазначені в матеріалах касаційної скарги: АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повторно ухвалу Верховного Суду від 29 травня 2023 року про відкриття касаційного провадження разом з касаційною скаргою Одеської обласної прокуратури направлено на адресу ОСОБА_1, поштовими відправленнями за штрих-кодовими ідентифікаторами 0102938193018. Водночас поштові конверти повернулися до Суду з відміткою установи поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".
При цьому, від позивачки заява у порядку статті 131 КАС України про зміну адреси до суду не надходила.
Своєю чергою ухвала Верховного Суду від 29 травня 2023 року про відкриття касаційного провадження (К/990/16106/23) оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень 31 травня 2023 року.
Таким чином Судом вжито усіх можливих заходів з метою повідомлення позивачки про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою Одеської обласної прокуратури у справі № 420/23704/21 та вручення ухвали від 29 травня 2023 року.
Позивачка відзив на касаційні скарги не подала, однак в силу частини 4 статті 338 КАС України відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу справи від 12 лютого 2024 року визначено колегію суддів у складі: Мацедонської В.Е. (головуючої судді), Білак М.В., Губської О.А.
Ухвалою Верховного Суду від 14 лютого 2024 року призначено розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на 15 лютого 2024 року.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Як установлено судами попередніх інстанцій та підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, ОСОБА_1 з 2009 року працювала в органах прокуратури України.
Зокрема, 12 грудня 2019 року працювала на посаді заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області.
Відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" усі працівники органів прокуратури підлягають проходженню атестації на підставі Порядку проходження прокурорами атестації (надалі Порядок №221), затвердженого наказом Генерального прокурора України № 221 від 03 жовтня 2019 року.
09 жовтня 2019 року позивачкою подано заяву Генеральному прокурору України про переведення на посаду прокурора в окружній прокуратурі та намір пройти атестацію на підставі вказаного вище Порядку.
У подальшому позивачка успішно пройшла І етап атестації - іспит у формі анонімного тестування з використанням комп`ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора, та була допущена до наступного етапу атестації - складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки.
06 листопада 2020 року ОСОБА_1 складала іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, за результатами якого набрала 83 бали, що є менше прохідного (93 бали).
06 листопада 2020 року, Першою кадровою комісією ОСОБА_1 включено до списку осіб, які не пройшли іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки, набравши менше 93 балів.
11 листопада 2020 року та 11 грудня 2020 року ОСОБА_1 зверталася до Першої кадрової комісії з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) із заявами про надання можливості повторно здати іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки. В обґрунтування заяв позивачка зазначила, що складання нею іспиту було ускладнено суттєвим навантаженням на роботі та відсутність достатнього часу для підготовки у тестуванні, а також поганим самопочуттям.
Своїм протокольним рішенням (протокол №13 від 23 листопада 2020 року) зазначена кадрова комісія заяву позивачки задовольнила:
- внесла ОСОБА_1 до графіку для складення іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки;
- виключила ОСОБА_1 зі списку осіб, які 06 листопада 2020 року не склали іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки;
- відповідно до пункту 7 розділу І Порядку проходження прокурорами атестації вирішено призначити нову дату складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички, оскільки повідомлені прокурором причини могли негативно вплинути на об`єктивний результат тестування.
При цьому конкретної календарної дати складання іспиту у рішенні не визначено.
Наказом Генерального прокурора від 16 липня 2021 року №236 визнано такими, що втратили чинність накази Генерального прокурора від 10 вересня 2020 року №№422, 423, 424, 425 про створення першої, другої, третьої, четвертої кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих).
Наказом Генерального прокурора від 22 липня 2021 року №239 з метою здійснення атестації прокурорів місцевих прокуратур утворено П`ятнадцяту кадрову комісію обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих).
18 серпня 2021 року (протокол №2) П`ятнадцятою кадровою комісією обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) вирішено не включати ОСОБА_1 до графіку складання іспиту на загальні здібності і навички, оскільки позивачка завершила тестування і від неї не надходило скарг, актів про дострокове завершення тестування не складалося, а сам факт звернення прокурора із заявою про незадовільний стан здоров`я та технічні збої програмного забезпечення після неуспішного проходження тестування не є доказом їх наявності.
13 вересня 2021 року вказаною кадровою комісією винесено рішення №427 про неуспішне проходження атестації прокурором ОСОБА_1, відповідно до якого позивачка за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп`ютерної техніки набрала 83 бали, що є менше прохідного балу (93) для успішного складання іспиту, вона не допускається до етапу проходження співбесіди та припиняє участь в атестації.
20 жовтня 2021 року керівник Одеської обласної прокуратури, керуючись статтею 11, пунктом 2 частини 2 статті 41 Закону України "Про прокуратуру", прийняв наказ №2347к про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області та органів прокуратури на підставі рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації (підпунктом 2 пункту 19 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури") з 29 жовтня 2021 року.
Не погоджуючись з рішенням П`ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 13 вересня 2021 року №427 про неуспішне проходження позивачем атестації та наказом керівника Одеської обласної прокуратури від 20 жовтня 2021 року №2347к про звільнення з посади, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України закріплено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності; громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
За змістом статті 2 КЗпП України право громадянина України на працю є одним з основних трудових прав працівників.
Положеннями статті 5-1 КЗпП України передбачено гарантії забезпечення права громадян на працю, зокрема, щодо правового захисту від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Відповідно до статті 222 КЗпП України особливості розгляду трудових спорів суддів, прокурорсько-слідчих працівників, а також працівників навчальних, наукових та інших установ прокуратури, які мають класні чини, встановлюється законодавством.
Статтею 4 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII "Про прокуратуру" (далі також - Закон № 1697-VII) установлено, що організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Законом №1697-VII забезпечуються гарантії незалежності прокурора, зокрема, щодо особливого порядку його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності тощо (пункт 1 частина перша статті 16 Закону №1697-VII).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року №113-IX (надалі - Закон №113-IX (набрав чинності 25 вересня 2019 року)) запроваджено реформування системи органів прокуратури, у зв`язку із чим до Закону №1697-VII були внесені зміни.
Статтею 14 Закону №1697-VII у зв`язку із внесенням до неї змін Законом №113-ІХ передбачено скорочення кількості прокурорів органів прокуратури.
Зокрема, змінами, унесеними законодавцем, установлено, що загальна чисельність прокурорів органів прокуратури становить не більше 10 000 осіб. Приведення у відповідність із вимогами статті 14 Закону України "Про прокуратуру" кількісного складу органів прокуратури здійснюється, крім іншого, шляхом проведення атестації на виконання вимог Закону №113-ІХ.
У тексті Закону № 1697-VII слова "Генеральна прокуратура України", "регіональні прокуратури", "місцеві прокуратури" замінено відповідно словами "Офіс Генерального прокурора", "обласні прокуратури", "окружні прокуратури".
Згідно з пунктами 6, 7 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113-ІХ з дня набрання чинності цим Законом усі прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур вважаються такими, що персонально попереджені у належному порядку про можливе майбутнє звільнення з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру". Прокурори, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.
Згідно з пунктом 9 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ Атестація здійснюється згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, який затверджується Генеральним прокурором.
Пунктом 10 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-ІХ установлено, що прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур (у тому числі ті, які були відряджені до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі) мають право в строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.