ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 300/4074/22
адміністративне провадження № К/990/34832/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І. В.,
суддів - Шишова О. О., Яковенка М. М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі № 300/4074/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002283/2406, № 002285/2406, № 002289/2406, № 0022892/2406, № 002293/2406, № 002294/2406, від 09.09.2022 № 003462/2406, № 003463/2406 та вимоги від 05.07.2022 № Ф-002290/2406 про сплату боргу (недоїмки).
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю висновків контролюючого органу щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства, а саме пункту 291.4, підпункту 291.5.4 пункту 291.5 статті 291, пункту 293.4 статті 293, підпунктів 298.2.1 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, внаслідок надання поворотної фінансової допомоги за договором від 23.04.2019 № 1 під час перебування останнього на спрощеній системі оподаткування, III група платника єдиного податку, оскільки контролюючий орган помилково ототожнює надання поворотної фінансової допомоги із здійсненням діяльності у сфері фінансового посередництва.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 05.07.2022 № 002283/2406, № 002285/2406, № 002289/2406, № 0022892/2406, № 002293/2406, № 002294/2406, від 09.09.2022 № 003462/2406, № 003463/2406 та вимогу від 05.07.2022 № Ф-002290/2406 про сплату боргу (недоїмки).
Також стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Івано-Франківській області судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 8 100,22 грн.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що надання безвідсоткової фінансової допомоги, що мало місце у цьому випадку, не має жодних ознак фінансової послуги, оскільки не спрямоване на отримання прибутку. Правовідносини між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 щодо надання поворотної фінансової допомоги носили разовий, а не постійний характер, оскільки було укладено один договір на суму 110 000,00 грн, у той час, як надання поворотної фінансової допомоги іншій особі може розцінюватись як надання фінансових послуг та фінансове посередництво, виключно, якщо воно здійснюється на постійній основі.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Івано-Франківській області задоволено. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року - скасовано. Прийнято у справі нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що платник податків - фізична особа ОСОБА_1, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група платника єдиного податку), надав поворотну фінансову допомогу платнику податків - фізичній особі ОСОБА_2 шляхом перерахування на розрахунковий рахунок №23.04.2019 в сумі 25 000,00 грн згідно з укладеним Договором про надання поворотної фінансової допомоги від 23.04.2019 № 1, у результаті чого ним порушено умови перебування на спрощеній системі оподаткування.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи установлено наступне:
ОСОБА_1 згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 31.07.2017 по 28.07.2021 був зареєстрований як фізична особа-підприємець. Видами діяльності зазначеної особи є: Код КВЕД 56.29 Постачання інших готових страв (основний); Код КВЕД 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; Код КВЕД 43.34 Малярні роботи та скління; Код КВЕД 43.39 Інші роботи із завершення будівництва; Код КВЕД 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; Код КВЕД 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування; Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; Код КВЕД 42.11 Будівництво доріг і автострад; Код КВЕД 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування.
Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2, пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7, пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82 глави 8 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI, пункту 2 статті 13 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" із змінами та доповненнями, наказу Головного управління ДПС у Івано-Франківській області від 21.02.2022 № 363-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період з 31.07.2017 по 28.07.2021, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 31.07.2017 по 28.07.2021.
За результатами перевірки складено акт від 07.06.2022 № 1495/09-19-07-12/ НОМЕР_1, згідно з яким встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, III група платника єдиного податку, надав поворотну фінансову допомогу ОСОБА_2 згідно з договором про надання поворотної фінансової допомоги від 23.04.2019 № 1, в результаті чого порушено умови перебування на спрощеній системі оподаткування, та зафіксовано наступні порушення вчинені платником, а саме:
- пункту 176.1 статті 176, пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України та наказу "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення" від 16.09.2013 № 481, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1686/24218, а саме не належне ведення Книги обліку доходів, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, та не ведення Книги обліку доходів та витрат з липня 2019 року;
- пункту 291.4, підпункту 291.5.4. пункту 291.5 статті 291, пункту 293.4. статті 293, підпункту 298.2.1 пункту 298.2 статті 298, підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму єдиного податку, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету в загальній сумі 14 311,40 грн, у тому числі за 2018 рік - у сумі 11 043,90 грн та за перше півріччя 2019 року - в сумі 3 267,50 грн;
- підпункту 49.18.5, пункту 49.18 статті 49, пункту 179.1 статті 179 Податкового кодексу України - не подано податкові декларації про майновий стан і доходи за період з 01.07.2019 по 31.12.2019, за 2020 рік та за період з 01.01.2021 по 28.07.2021;
- пункту 51.1 статті 51 Податкового кодексу України не відображено в податкових розрахунках суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ інформацію про нараховані та виплачені суми доходів платникам податків - фізичним особам за ознакою " 157" та за ознакою " 153" за квартальні періоди 2017 року, 2018 року, 2019 року 2020 року та 2021 року;
- статті 164, пункту 177.1, пункту 177.2, пункту 177.4 статті 177 Податкового кодексу України, в результаті чого не нараховано та не перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності в загальній сумі 258 905,16 грн, в тому числі за період з 01.07.2019 по 31.07.2019 - в сумі 158 124,84 грн, за 2020 рік - в сумі 68 394,54 грн, та за період з 01.01.2021 по 28.07.2021 - в сумі 32 385,78 грн;
- підпунктів 1.4, 1.5 пункту 16 підрозділу 10 розділу XX, пункту 164.1 статті 164, пунктів 177.1, 177.2, 177.4 статті 177 Податкового кодексу України, в результаті чого підлягає нарахуванню, перерахуванню та сплаті до бюджету військового збору в загальній сумі 21 575,44 грн, в тому числі за період з 01.07.2019 по 31.12.2019 - в сумі 13 177,07 грн, за 2020 рік - у сумі 5 699,55 грн та за період з 01.01.2021 по 28.07.2021 - в сумі 2 698,82 грн;
- частини четвертої статті 4, частини другої, п`ятої статті 7, частини шостої статті 8, частини третьої статті, пункту 4 частини першої статті 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" із змінами і доповненнями, в результаті чого занижено розмір єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподатковуваного доходу, який підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в загальній сумі 179 044,51 грн, у тому числі за 2017 - в сумі 704,00 грн, за 2019 - в сумі 77 117,04 грн, за 2020 рік. - в сумі 70 880,85 грн, за період з 01.01.2021 - 28.07.2021 - в сумі 30 342,62 грн;
- пункту 181.1 статті 181, пункту 183.2 статті 183, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187 пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 200.1, 200.2 статті 200, пунктів 201.4, 201.12 статті 201 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в загальному розмірі 287 670 грн, у тому числі за липень 2019 року - в сумі 31 282 грн, за серпень 2019 року - в сумі 39 345 грн, вересень 2019 року в сумі 21 281 грн, жовтень 2019 року - в сумі 46 376 грн, за листопад 2019 року - в сумі 13 584 грн, за грудень 2019 року - в сумі 23 825 грн, за січень 2020 року в сумі 12 060 грн, за березень 2020 року - в сумі 10 000 грн, за квітень 2020 року в сумі 36 180 грн, за липень 2020 року - в сумі 13 753 грн, за жовтень 2020 року - 4 000 грн, за лютий 2021 року - в сумі 34 784 грн, за червень 2021 року - у сумі 800 грн та за липень 2021 року - в сумі 400 грн;
- підпункту 16.1.7 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України - не подання (несвоєчасне подання) до податкового органу за місцем реєстрації повідомлень про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП;
- пунктів 44.1, 44.3 статті 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями, у результаті незабезпечення зберігання первинних документів щодо походження товару, а також інших документів з питань обчислення і сплати належних сум податків (внеску) протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником оригіналів документів чи їх копій за період, що перевірявся (а.с.60-91).
Не погоджуючись із висновками перевірки, ОСОБА_1 у порядку пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України подав заперечення на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 07.06.2022 № 1495/09-19-07-12/2761711036 (а.с. 12-14).
29 червня 2022 року ГУ ДПС в Івано-Франківській області надано відповідь на заперечення № 5969/6/09-19-07-12 (а.с.15-15).
На підставі висновків акту перевірки від 07.06.2022 № 1495/09-19-07-12/2761711036 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002280/2406, згідно з яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2 380,00 грн (код платежу 21081103);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002283/2406, згідно з яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1 020,00 грн (код платежу 11010500);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002285/2406, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування на 238 904,98 грн, в т.ч. 191 123,98 грн за податковими та/або іншими зобов`язаннями 47 781,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002089/2406, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на 19 908,75 грн у т.ч. 15 927,00 грн за податковими та/або іншими зобов`язаннями, 3 981,75 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002292/2406, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на 359 587,00 грн, у т.ч. 287 670,00 грн за податковими та/або іншими зобов`язаннями, 71 917,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002293/2406, згідно з яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1 020,00 грн (код платежу 11010100);
- податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002294/2406, згідно з яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем єдиний податок з фізичних осіб на 17 889,25 грн в т.ч. 14 311,40 грн за податковими та/або іншими зобов`язаннями, 3 577.85 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами);
- рішення від 05.07.2022№ 002291/2406, згідно з яким застосовано штрафні санкції з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі 23 487,11 грн;
- вимогу від 05.07.2022 № 0-002290/2406 про сплату боргу (недоїмки), згідно якої необхідно сплатити заборгованість (недоїмку) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 169 310,69 грн (а.с.19-27).
За результатами розгляду скарг позивача на вищевказані рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Державною податковою службою України прийнято:
- рішення від 06.09.2022 № 6821/М/99-00-06-01-04-09, згідно з яким скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002280/2406 та залишено без змін податкові повідомлення-рішення від 05.07.2022 № 002283/2406, № 002285/2406, № 002089/2406, № 002292/2406, № 002293/2406, № 002294/2406;
- рішення від 08.09.2022 № 6874/М/99-00-06-02-01-09, згідно з яким вимогу від 05.07.2022 № 0-002290/2406 про сплату боргу (недоїмки) залишено без змін, а рішення від 05.07.2022 №0 02291/2406 скасовано (а.с.28-35).
09 вересня 2022 року відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення № 003462/2406, згідно з яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1 360,00 грн (код платежу 21081103) та № 003463/2406, згідно з яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 1 020,00 грн (код платежу 21081103) (а.с.37-38).
Не погоджуючись із позицією контролюючого органу та винесеними податковими повідомленнями-рішеннями від 05.07.2022 № 002283/2406, № 002285/2406, № 002289/2406, № 0022892/2406, № 002293/2406, № 002294/2406, від 09.09.2022 № 003462/2406, № 003463/2406 та вимогами від 05.07.2022 № Ф-002290/2406 про сплату боргу (недоїмки) позивач, з метою захисту свого порушеного права, звернувся із адміністративним позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2023 - скасувати, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі № 300/4074/22 - залишити без змін.
На обґрунтування касаційної скарги відповідач зазначає, що підставою касаційного оскарження судових рішень є пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України - якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.