ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2024 року
м. Київ
cправа № 914/560/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Зуєва В. А. - головуючого, Берднік І. С., Багай Н.О.,
секретар судового засідання - Дерлі І. І.
за участю представників учасників:
позивача - не з`явився,
відповідача - Заяць Богдана Романівна,
третьої особи 1 - Баран Ярослав Володимирович,
третьої особи 2 - не з`явився,
третьої особи 3 - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Граймар"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2023 (у складі колегії суддів: Зварич О.В. (головуючий), Бонк Т.Б., Гриців В.М.)
та рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2023 (суддя Березяк Н.Є.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Граймар"
до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
1. Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф",
2. Приватне акціонерне товариство "Львів-Авто",
3. Львівська міська рада
про скасування рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАЙМАР" (далі - Позивач, ТОВ "ГРАЙМАР") звернулось до господарського суду Львівської області з позовом до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (далі Відповідач, Управління), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Приватне акціонерне товариство "Львів-Авто" та Львівська міська рада, про скасування рішення орендодавця - Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону, що оформлено актом від 25.01.2023 про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону LLE001-UA-20221222-25556, сформованого 20.01.2023 о 12:33:03 щодо оренди будівель загальною площею 941,5 кв.м за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби 4-а; зобов`язання Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради затвердити (підписати) протокол про результати електронного аукціону LLE001-UA-20221222-25556, що сформований 20.01.2023 о 12:33:03 щодо оренди будівель загальною площею 941,5 кв.м за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби 4 -а, згідно якого переможцем аукціону є Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАЙМАР"; зобов`язання Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "ГРАЙМАР" договір оренди будівель загальною площею 941,5 кв за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4-а, у тому числі: 3.1. Будівлі лікувального корпусу під літерою "А-2" загальною площею 906,3 кв. м; 3.2. Будівлі гаража під літерою "Б" загальною площею 18,3 кв.м; 3.3. Будівлі паливної під літерою "В" загальною площею 16,9 кв.м.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Законом України "Про оренду державного та комунального майна", Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 03.06.2020 №483 і конкурсною документацією не визначено такої підстави для незатвердження протоколу аукціону та неукладення договору оренди, як відсутність необхідного коду КВЕД.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Львівської області від 08.06.2023 у справі № 914/560/23, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2023.2023, у задоволенні позову ТОВ "Граймар" було відмовлено в повному обсязі.
2.2. Судові рішення мотивовані тим, що 22.12.2022 Відповідачем прийнято наказ № 607-0 "Про намір передачі майна в оренду, шляхом проведення аукціону з умовами за адресою: м. Львів, вул. М.Кордуби, 4-а", відповідно до додатку 1, яким оголошено "про проведення в ETC "Prozorro.Продажі" аукціону з умовами передачі в оренду будівель, що включені до Переліку першого типу за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4-а".
2.3. 19.01.2021 Позивач в електронній торговій системі (ETC) подав заяву на участь в аукціоні LLE001-UA-20221222-25556. Заяву на участь в аукціоні подано також іншими учасниками: Комунальним некомерційним підприємством Львівської обласної ради "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" та Приватним акціонерним товариством "Львів-Авто". 20.01.2023 відбувся аукціон № LLE001-UA-20221222-25556, переможцем якого стало ТОВ "ГРАЙМАР", яким була надана найвища цінова пропозиція. 25.01.2023 Відповідачем прийнято акт про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону № LLE 001-UА -20221222-25556, сформованого 20.01.2023 о 12.33.03, щодо оренди будівель загальною площею 941,5 кв.м за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4-а.
2.4. Ухвалою Львівської міської ради № 2668 від 06.12.2022 "Про додаткові умови оренди будівель на вул. М. Кордуби, 4-а", було визначено додаткову умову оренди - цільове призначення: для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги.
2.5. Проте, при перевірці Орендодавцем пакету документів, завантажених переможцем електронного аукціону, ТОВ "ГРАЙМАР" не підтверджено можливість використання ним будівель загальною площею 941,5 кв.м, за адресою: м. Львів, вул.М.Кордуби, 4-а, за цільовим призначенням: для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги.
2.6. Відтак, Орендодавець, здійснивши відповідний аналіз поданих учасниками документів на предмет можливості переможцю аукціону забезпечити належне виконання умов договору, дійшов висновку про неможливість укладення договору оренди з ТзОВ "ГРАЙМАР" та ПрАТ "Львів-Авто" за результатами аукціону, з огляду на те, що обов`язковою умовою оренди було визначено цільове призначення: для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги.
2.7. Враховуючи наведене, суди попередніх інстанцій виснували про відсутність підстав для скасування рішення Орендодавця про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону№ LLЕ001-UА-20221222-25556.
2.8. У свою чергу господарські суди дійшли висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання вчинити дії є похідними, оскільки залежать від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) про скасування рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону, а тому відмова в задоволенні основної позовної вимоги тягне залишення без задоволення і похідних вимог.
3. Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи
3.1. У касаційній скарзі ТОВ "Граймар" просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2023 та рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2023 у справі №914/560/23 та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
3.2. Касаційне провадження відкрито на підставі пунктів 3, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України неврахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду.
3.3. Касатор посилається на те, що суди попередніх інстанцій не правильно застосували норми права, що містяться в частині дев`ятій статті 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та в пункті 76 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №483 від 03.06.2020, оскільки сама по собі відсутність кодів видів економічної діяльності (КВЕД) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не забороняє суб`єкту господарювання займатися певним видом діяльності за умови отримання ліцензії, дозволу, патенту тощо в разі необхідності у майбутньому.
А отже, Скаржник вважає, що з врахуванням того, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування судами положень пункту 3 частини дев`ятої статті 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пункту 76 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, що зумовило б формування єдиної судової практики цих норм для правильного вирішення справ даної категорії у майбутньому. Відсутність висновку з наведених правовідносин створює передумови для неправильного тлумачення та застосування судами положень Закону в частині відсутності єдиного підходу щодо кваліфікації/дискваліфікації потенційних учасників/переможців електронного аукціону.
3.4. Окрім того ТОВ "Граймар" вказує на те, що Верховному Суду доцільно сформувати єдину практику застосування наведених норм Закону та Порядку з огляду на повну відповідність учасника/переможця аукціону та поданих ним документів визначених Законом, Порядком та організатором аукціону критеріям, та можливістю організатора аукціону вимагати будь-які додаткові документи (які не визначались, як обов`язкові для подачі учасниками аукціону) після його проведення та формування електронного протоколу.
3.5. Також Верховному Суду доцільно сформувати єдину практику застосування наведених норм Закону та пункту 54 Порядку в частині встановлення додаткових умов оренди майна та відповідних (видів/типів) документів, визначених Порядком, що подаються на підтвердження можливості виконання додаткових умов оренди та відповідно імперативності/обов`язковості застосування вказаного вище пункту.
3.6. Верховному Суду доцільно сформувати єдину практику застосування положень статті 13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (Орендодавець не має права вимагати від потенційного орендаря інші документи і відомості, ніж передбачені частиною третьою цієї статті та умовами оренди майна опублікованими в оголошенні про проведення відповідного аукціону) щодо обов`язковості її положень та можливостей орендодавця додатково вимагати від учасників документи, які не були передбачені умовами аукціону в оголошенні.
Верховному Суду доцільно сформувати єдину практику застосування положень статті 13 Закону, чи зобов`язаний учасник/переможець електронного аукціону самостійно подавати будь-які інші (додаткові) документи, які не визначались організатором аукціону, як обов`язкові (чи не обов`язкові) та не запитувались організатором після його проведення.
3.7. Касатор також вважає, що Господарським судом Львівської області необґрунтовано залишено без задоволення клопотання ТОВ "Граймар" про залучення третьої особи ТОВ "Профирентал" та визначено судом першої інстанції, що Позивач фактично заявив нову матеріально-правову вимогу та нове обґрунтування такої позовної вимоги, що визналось судом як одночасна зміна предмету і підстави позову.
3.8. Від Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Комунального некомерційного підприємств Львівської обласної ради "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" надійшли відзиви на касаційну скаргу, у яких сторони просять касаційну скаргу ТОВ "Граймар" залишити без задоволення, а постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.11.2023 та рішення Господарського суду Львівської області від 08.06.2023 по справі №914/560/23 - залишити без змін.
4. Обставини, встановлені судами
4.1. 04.10.2022 Комунальним некомерційним підприємством "Львівське територіальне медичне об`єднання "Клінічна лікарня планового лікування, реабілітації та паліативної допомоги" було подано до Управління охорони здоров`я департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради клопотання про включення потенційного об`єкта оренди до одного із Переліків. Цільове використання - розміщення структурного підрозділу КНП ЛОР ЕМД МК.
4.2. Управлінням охорони здоров`я департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради листом № 4-2602-28098 від 06.10.2023, надано погодження на включення: передачу в оренду нежитлове приміщення, площею 941.5 кв. м, під індексом: Лікувальний корпус, "А-2" - 906.3 кв.м: підвал 88.7 кв.м - І, II, III, IV, V, VI, VII, VIII; перший поверх 403.2 кв.м - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, ЗО, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, другий поверх 414.4 кв.м - 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66; Паливна "В" - 16.9 кв.м: 1, 2; гараж "Б" - 18.3 кв.м: І, за адресою: м. Львів, вул. Кордуби, 4а, терміном на 25 років. Цільове призначення об`єкта - для розміщення базування КНП ЛОР ЛОЦ ЕМД МК.
4.3. Наказом від 19.10.2022 № 83-з "Про включення об`єктів до Переліку першого типу та підготовку проектів ухвал "Про додаткові умови оренди частини Нежитлового приміщення на просп. Т. Шевченка, 24", "Про додаткові умови оренди будівель на вул. М. Кордуби, 4а", "Про додаткові умови оренди нежитлових приміщень на вул.Пилипа Орлика, 4", "Про додаткові умови оренди частин нежитлових приміщень на вул. В. Навроцького 23", та "Про додаткові умови оренди частин нежитлових приміщень на вул. П. Орлика, 4" та оголошення аукціонів", зобов`язано відділ формування майна включити до Переліку першого типу нежитлові приміщення:
1.2. будівлю лікувального корпусу під літерою "А-2", загальною площею 906,3кв.м., за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4а;
1.3. будівлю гаража під літерою "Б", загальною площею 18,3 кв. м., за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4а;
1.4. будівлю паливної під літерою "В", загальною площею 16,9 кв.м., за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4а.
4.3. Львівською міською радою 06.12.2022 винесено Ухвалу № 2668 "Про додаткові умови оренди будівель на вул. М. Кордуби, 4-а", де визначено додатковою умовою оренди будівель на вул. М. Кордуби, 4-а: цільове призначення для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги терміном на 5 років без права передачі в суборенду, у тому числі:
1.1 будівлі лікувального корпусу під літерою "А-2", загальною площею 906,3кв.м;
1.3. будівлю гаража під літерою "Б", загальною площею 18,3 кв. м;
1.4. будівлю паливної під літерою "В" загальною площею 16,9 кв. м.
4.4. 22.12.2022 Відповідачем прийнято наказ № 607-0 "Про намір передачі майна в оренду, шляхом проведення аукціону з умовами за адресою: м. Львів, вул. М.Кордуби, 4-а", відповідно до додатку 1, яким оголошено "про проведення в ETC "Prozorro.Продажі" аукціону з умовами передачі в оренду будівель, що включені до Переліку першого типу за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4-а".
4.5. 19.01.2021, Позивачем в електронній торговій системі (ETC), подано заяву на участь в аукціоні LLE001-UA-20221222-25556.
Заяву на участь подано також іншими учасниками: комунальним некомерційним підприємством Львівської обласної ради "Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (ЄДРПОУ: 34167494) та Приватним акціонерним товариством "ЛЬВІВ-АВТО" (ЄДРПОУ 03112892).
4.6. 20.01.2023 відбувся аукціон № LLE001-UA-20221222-25556, переможцем якого є ТзОВ "ГРАЙМАР" (ЄДРПОУ: 42148649), яким була надана найвища цінова пропозиція.
4.7. 25.01.2023 Відповідачем прийнято акт про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону № LLE 001-UА -20221222-25556, сформованого 20.01.2023 о 12.33.03, щодо оренди будівель загальною площею 941,5кв.м за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби, 4-а, яким зафіксовано факт про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону за № LLE001-UА-20221222-25556, сформованого 20.01.2023 о 12:33:03.
4.8. Відповідно до ухвали Львівської міської ради №2668 від 06.12.2022 "Про додаткові умови оренди будівель на вул. М. Кордуби, 4-а" було визначено додаткову умову оренди - цільове призначення: для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги. Проте, при перевірці орендодавцем пакету документів завантажених переможцем електронного аукціону ТзОВ "ГРАЙМАР" (ЄДРПОУ:42148649) не підтверджено можливість використання будівель загальною площею 941,5 кв.м будівлі лікувального корпусу під літерою "А-2" загальною площею 906,3 кв. м, у тому числі: будівлі лікувального корпусу під літерою "А-2" загальною площею 906,3 кв. м, будівлі гаража під літерою "Б" загальною площею 18,3 кв.м. та будівлі паливної під літерою "В" загальною площею 16,9 кв. за адресою: м. Львів, вул. М. Кордуби 4- а, за цільовим призначенням: для розміщення пункту базування бригад екстреної медичної допомоги, оскільки у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не передбаченого даного виду економічної діяльності.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасника справи, дослідивши наведені у касаційній скарзі та відзиві на неї доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
5.2. Відповідно до частини першої статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
5.3. До правовідносин у сфері передачі в оренду державного та комунального майна застосовуються, зокрема, положення Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон).
5.4. Так Закон регулює правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Відповідно до частини п`ятої статті 2 Закону оренда здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості; рівності та змагальності; державного регулювання та контролю; врахування особливостей об`єктів державної та комунальної форм власності; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного, достовірного інформування про об`єкти оренди та порядок передачі їх в оренду; забезпечення конкурентних умов оренди та інших видів договорів.
У свою чергу, передача в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог Закону.
5.5. Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок № 483), визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією.