ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року
м. Київ
справа №826/17964/17
адміністративне провадження № К/9901/10675/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу № 826/17964/17
за позовом Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 січня 2021 року (прийняте у складі головуючого судді Маруліної Л.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2021 року (ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Степанюка А.Г., суддів: Губської Л.В., Епель О.В.)
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У грудні 2017 року Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - ДП "НАЕК "Енергоатом", позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач), в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність НКРЕКП, яка полягає у не встановлені "зеленого" тарифу на виробництво електричної енергії Олександрівською гідроелектростанцією ДП "НАЕК "Енергоатом" у порядку, передбаченому Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII та Порядком встановлення, перегляду та припинення дії "зеленого" тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженим постановою НКРЕКП від 02 листопада 2012 року № 1421;
- зобов`язати НКРЕКП встановити "зелений" тариф на виробництво електричної енергії Олександрівською гідроелектростанцією ДП "НАЕК "Енергоатом" відповідно до Закону України "Про альтернативні джерела енергії".
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДП "НАЕК "Енергоатом" звернулося до НКРЕКП із заявою про встановлений "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС.
Позивач наполягає, що ним був поданий повний пакет документів разом із зазначеною заявою та НКРЕКП у відповідності до пункту 2.3 розділу II Порядку встановлення, перегляду та припинення дії "зеленого" тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженим постановою НКРЕКП від 02 листопада 2012 року № 1421 (далі - Порядок №1421) мала прийняти одне з рішень, а саме: щодо встановлення або відмови у встановленні "зеленого" тарифу суб`єкту господарювання.
Проте заява ДП "НАЕК "Енергоатом" про встановлений "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС не була розглянута у передбаченому чинним законодавством порядку, а відповідачем не було прийнято відповідного рішення.
Позивач вважає, що НКРЕКП допущено протиправну бездіяльність, що зумовило звернення за судовим захистом із даним позовом.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 січня 2021 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними листи НКРЕКП від 21 липня 2017 року №8007/17.3.2-/7-17 та від 28 вересня 2017 року №10326/17.3.2/7-17.
Зобов`язано НКРЕКП здійснити розгляд заяви ДП "НАЕК "Енергоатом" щодо встановлення "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС та переліку документів, що до неї додані, направлені із листом від 27 червня 2017 року № 8876/11, у порядку, встановленому постановою НКРЕКП від 30 серпня 2019 року № 1817 "Про затвердження Порядку встановлення, перегляду та припинення дії "зеленого" тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності, споживачів електричної енергії, у тому числі енергетичних кооперативів, та приватних домогосподарств, генеруючі установки яких виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії", з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
В іншій частині відмовлено.
Стягнуто на користь ДП "НАЕК "Енергоатом" суму сплаченого судового збору пропорційно задоволеним позовних вимогам у розмірі 1 600,00 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань НКРЕКП.
4. Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що всупереч вимог Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII) та Порядку №1421, відповідачем не забезпечено розгляд поданої ДП "НАЕК "Енергоатом" заяви про встановлення "зеленого" тарифу та не прийнято жодного рішення.
Суд зауважив, що у спірних правовідносинах листи НКРЕКП від 21 липня 2017 року №8007/17.3.2-/7-17 та від 28 вересня 2017 року №10326/17.3.2/7-17 мають бути оцінені як індивідуальні акти, що виключає можливість визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду поданих ДП "НАЕК "Енергоатом" заяв. Відтак, з огляду на зміст указаних листів, вони підлягають визнанню протиправними із покладенням на НКРЕКП обов`язку забезпечити розгляд поданої ДП "НАЕК "Енергоатом" заяви у порядку, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 серпня 2019 року № 1817 (далі - Порядок №1817), який є чинним на час ухвалення судового рішення.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2021 року апеляційну скаргу НКРЕКП задоволено частково.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 січня 2021 року скасовано.
Прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність НКРЕКП щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ДП "НАЕК "Енергоатом" від 26 червня 2017 року "Щодо встановлення "зеленого" тарифу Олександрівській ГЕС Каскаду ГЕС-ГАЕС ВП "Южно-Українська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом".
Зобов`язано НКРЕКП розглянути заяву ДП "НАЕК "Енергоатом" від 26 червня 2017 року "Щодо встановлення "зеленого" тарифу Олександрівській ГЕС Каскаду ГЕС-ГАЕС ВП "Южно-Українська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" та прийняти відповідно до правил Порядку встановлення, перегляду та припинення дії "зеленого" тарифу на електричну енергію для суб`єктів господарської діяльності та приватних домогосподарств, затвердженим постановою НКРЕКП від 02 листопада 2012 року №1421, рішення щодо встановлення або відмови у встановленні "зеленого" тарифу.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з НКРЕКП за рахунок бюджетних асигнувань на користь ДП "НАЕК "Енергоатом" витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, в сумі 800 (вісімсот) гривень 00 копійок.
6. Апеляційний суд скасовуючи рішення суду першої інстанції мотивував це тим, що суд при ухваленні рішення неповно з`ясував обставини, які мають значення для справи, а також порушив норми матеріального та процесуального права, що стало підставою для неправильного вирішення справи.
Зазначив, що відповідачем за наслідками розгляду заяви позивача щодо встановлення "зеленого" тарифу не приймалося одне з передбачених п. 2.3 розд. ІІ Порядку №1421 рішень, а тому суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо відсутності правових підстав для визнання протиправною бездіяльності НКРЕКП щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ДП "НАЕК "Енергоатом".
Визнав помилковим вихід суду першої інстанції за межі позовних вимог із покладенням на відповідача обов`язку здійснити розгляд заяви ДП "НАЕК "Енергоатом" щодо встановлення "зеленого" тарифу за правилами нового Порядку №1817, який був чинним на момент розгляду і вирішення справи, оскільки, зважаючи на те, що заява від 26 червня 2017 року по суті розглянута не була, то до спірних правовідносин повинно бути застосоване законодавство, яке їх регулювало на час виникнення спору, тобто Порядок №1421.
Також, апеляційний суд визнав необґрунтованим вихід суду першої інстанції за межі позовних вимог та визнання протиправними листів НКРЕКП від 21 липня 2017 року №8007/17.3.2/7-17 та від 28 вересня 2017 року №10326/17.3.2/7-17, оскільки такі листи у розумінні приписів п. 19 частини першої статті 4 КАС України не можна ототожнювати з рішенням суб`єкта владних повноважень, а належним способом захисту прав ДП "НАЕК "Енергоатом" з урахуванням оцінки змісту таких листів є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви позивача щодо встановлення "зеленого" тарифу.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
7. 26 березня 2021 року до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла касаційна скарга НКРЕКП.
У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 січня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2021 року у частині задоволення позовних вимог, прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що оскаржувані рішення прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального права та з грубим порушенням норм процесуального права, що є підставою для їх скасування.
Позивач наполягає, що вимоги Порядку № 1421 не розповсюджуються на об`єкт ДП "НАЕК "Енергоатом" - Олександрівська ГЕС, оскільки він не є мікро-, міні- чи малою гідроелектростанцією.
Також зазначено, що ДП "НАЕК "Енергоатом" разом із заявою про встановлений "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС подав не повний пакет документів, передбачений пунктом 2.1 Порядку № 1421, а суд апеляційної інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог зобов`язавши НКРЕКП розглянути заяву позивача та прийняти одне із передбачуваних рішень.
Підставою для відкриття касаційного провадження відповідач зазначив пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України, а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: щодо можливості застосування НКРЕКП Порядку № 1421, у разі якщо суб`єкт господарювання не виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, а саме вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями.
За результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26 березня 2021 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Стрелець Т.Г., суддів Стеценка С.Г., Тацій Л.В.
8. Ухвалою Верховного Суду від 14 червня 2021 року відкрито касаційне провадження за цією скаргою.
24 червня 2021 року до Верховного Суду від ДП "НАЕК "Енергоатом" надійшов відзив на касаційну скаргу у якому позивач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
Позивач зазначає, що в листах від 21 липня 2017 року та від 28 вересня 2017 року НКРЕКП не вказувала, що до заяви про встановлений "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС було подано не повний пакет документів. Тому такі посилання під час розгляду справи у суді є безпідставними.
Також ДП "НАЕК "Енергоатом" зауважило на неприйнятті відповідачем передбачуваного рішення за результатом розгляду його заяви, що вірно було встановлено судом апеляційної інстанції.
Верховний Суд ухвалою від 13 лютого 2024 року призначив справу до касаційного розгляду у попередньому судовому засіданні з 14 лютого 2024 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
9. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДП "НАЕК "Енергоатом" є оператором чотирьох діючих атомних електростанцій України, Ташлицької гідроакумулюючої електростанції та Олександрівської гідроелектростанції (далі - Олександрівська ГЕС). Остання входить до складу Каскаду ГЕС-ГАЕН ВП "Южно-Українська АЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" та введена в промислову експлуатацію у 1999 році, має у своєму складі 2 гідроагрегати - гідротурбіни типу ПД20-В-280 ст.№1 (заводський № 125961) та ст.№2 (заводський №125962) встановленої потужності 5,75 МВт кожний.
За результатами випробувань ПАТ "ЛЬВІВОРГРЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" проведено перемаркування гідротурбін - первинних двигунів гідроагрегатів ст.№1 та ст.№2 Олександрівської ГЕС, а саме, зменшено потужність на 0,85 МВт і встановлено на рівні 4,90 МВт, про що 05 липня 2016 року затверджено технічні акти перемаркування.
Згідно розділу 2 "Параметри до і після перемаркування" Пояснювальної записки ПАТ "ЛЬВІВОРГРЕС", основне устаткування гідроагрегата ст. № 1 за паспортними даними: гідротурбіна типу ПЛ20-В-280 (заводський № 125961) номінальною потужністю 5,75 МВт з діаметром робочого колеса 280 см; гідрогенератор типу ВДС 375/125-28УХЛ4 (заводський № 28303) номінальною потужністю 12,5 МВт; трансформатор типу ТДНС-16000/35 УІ (заводський № 155274), спільний для гідротурбін ст. 1 і ст. №2 номінальною потужністю 16 МВт; основне устаткування гідроагрегата ст. № 2 за паспортними даними: гідротурбіна типу ПЛ20-В-280 (заводський № 125962) номінальною потужністю 5,75 МВт з діаметром робочого колеса 280 см; гідрогенератор типу ВДС 375/125-28УХЛ 4 (заводський №28334) номінальною потужністю 12,5 МВт; трансформатор типу ТДНС-16000/35 У1 (заводський № 155274), спільний для гідротурбін ст. 1 і ст. №2 номінальною потужністю 16 МВт. У відповідності до 1.4 перемаркування гідрогенераторів і трансформатора не потрібне, їх паспортні дані залишаються без змін.
27 червня 2017 року ДП "НАЕК "Енергоатом" направлено до НКРЕКП лист №8876/11 "Щодо встановлення "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС" з додатками заявою щодо встановлення "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС і переліком доданих до неї документів.
В листі від 21 липня 2017 року №8007/17.3.2/7-17 НКРЕКП повідомило ДП "НАЕК "Енергоатом" про залишення заяви щодо встановлення "зеленого" тарифу Олександрівській ГЕС без розгляду та запропоновано здійснити дії, передбачені статтею 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та пунктами 1.6 і 2.3 Ліцензійних умов. Акцентовано увагу на тому, що НКРЕКП неодноразово повідомляла ДП "НАЕК "Енергоатом" щодо коригування загальної встановленої потужності Олександрівської ГЕС та неможливості встановлення для зазначеного об`єкту електроенергетики "зеленого" тарифу.
У свою чергу, ДП "НАЕК "Енергоатом" направлено НКРЕКП лист від 22 серпня 2017 року №11776/11 "Щодо встановлення "зеленого" тарифу для Олександрівської ГЕС", в якому просило на виконання пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №1421 винести на засідання Комісії питання щодо встановлення "зеленого" тарифу на виробництво електричної енергії Олександрівською ГЕС та повідомити про дату розгляду зазначеного питання.
В листі від 28 вересня 2017 року №10326/17.3.2/7-17 НКРЕКП повідомило ДП "НАЕК "Енергоатом", що листом НКРЕКП від 21 липня 2017 року №8007/17.3.2/7-17 залишено заяву щодо встановлення "зеленого" тарифу Олександрівській ГЕС без розгляду.
У подальшому ДП "НАЕК "Енергоатом" звернулося до НКРЕКП із листом від 02 листопада 2017 року №15227/11 "Щодо розгляду питання встановлення "зеленого" тарифу" повторно. Зазначивши, що інформацію щодо зміни потужностей Олександрівської ГЕС та документи, які це підтверджують, у встановлені терміни надано до НКРЕКП листом від 05 липня 2016 року № 9819/11, а матеріали на встановлення "зеленого" тарифу з необхідними обґрунтуваннями та протокол відкритого обговорення цього питання - листами від 27 червня 2017 року та від 22 серпня 2017 року. У зв`язку з чим Позивач просив розглянути питання щодо встановлення "зеленого" тарифу на виробництво електричної енергії Олександрівською ГЕС на засіданні комісії.