ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 140/3135/19
адміністративне провадження № К/990/14515/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Хохуляка В.В.,
суддів: Бившевої Л.І., Ханової Р.Ф.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛЛ КАР" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020 (суддя - Валюха В.М.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.05.2022 (головуючий суддя - Гудима Л.Я., судді: Гуляк В.В., Святецький В.В.) у справі №140/3135/19.
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ОЛЛ КАР" звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) від 10.07.2019 №0007601404.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020 адміністративний позов задоволено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2020 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 10.02.2022 постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2020 скасовано, справу №140/3135/19 передано на новий розгляд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
За наслідками повторного апеляційного перегляду, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.05.2022 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020 залишено без змін.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, ГУ ДПС у Волинській області оскаржило їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.05.2022 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
В обґрунтування підстав оскарження ГУ ДПС у Волинській області посилається на те, що оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій прийнято без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 13.03.2018 у справі №804/1113/16, від 30.11.2018 у справі №808/1641/15, від 20.12.2018 у справі №826/3014/16, від 25.05.2018 у справі № 820/11536/14 щодо допуску контролюючого органу до проведення перевірки платником податку, а також у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/8441/18, від 14.02.2019 у справі №803/1623/13-а щодо застосування положень пункту 44.6 статті 44, пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.
У доводах касаційної скарги відповідач зазначає, що вручення наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки та пред`явлення службових посвідчень з направленням на проведення перевірки, свідчить про допуск до проведення документальної виїзної перевірки. Також вказує, що у зв`язку із ненаданням для проведення перевірки первинних документів, відповідні документи вважаються відсутні на момент складання податкової звітності відповідно до вимог пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України.
Позивач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з`ясовано судами попередніх інстанцій, 28.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області прийнято наказ №1922 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОЛЛ КАР", згідно з яким на підставі статті 75, підпункту 78.1.4 статті 78 Податкового кодексу України, в зв`язку із ненаданням ТОВ "ОЛЛ КАР" пояснень та їх документального підтвердження, які спростовують виявлені недостовірності даних на запит від 06.03.2019 №7564/10/03-20-55-12, призначено провести документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "ОЛЛ КАР" з 29.05.2019 тривалістю 5 робочих днів, перевірку провести за період діяльності з 01.01.2018 по 31.12.2018 з метою дослідження питань правомірності формування показників податкової звітності з податку на прибуток (а.с. 69).
28.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області видано головному державному ревізору-інспектору відділу перевірок з окремих питань, позапланових перевірок ризикових платників та моніторингу ризикових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Волинській області ОСОБА_1 та начальнику відділу перевірок з окремих питань, позапланових перевірок ризикових платників та моніторингу ризикових операцій управління аудиту ГУ ДФС у Волинській області ОСОБА_3 направлення на перевірку за №1784, №1785 відповідно, на яких є відмітка про те, що 29.05.2019 представнику платника податків ОСОБА_2 пред`явлено службове посвідчення та вказані направлення, вручено копію наказу від 28.05.2019 №1922 про проведення позапланової перевірки, про що є підпис вказаного представника (т.1, а.с.70, зворот).
03.06.2019 ГУ ДФС у Волинській області прийняло наказ №1998 "Про продовження терміну проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "ОЛЛ КАР", відповідно до якого на підставі пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України продовжено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ОЛЛ КАР", призначеної згідно з наказом ГУ ДФС у Волинській області від 28.05.2019 №1922 на 2 робочих дні з 05.06.2019 (т.1, а.с.71), який 04.06.2019 був скерований рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу платника та повернувся як невручений 07.06.2019, що підтверджується відмітками на поштовому конверті (т.1, а.с.222-224).
13.06.2019 за №12521/14-04/40874203 складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ОЛЛ КАР".
Відповідно до акту перевірки від 13.06.2019 №12521/14-04/40874203 перевірка проводилась з 29.05.2019 по 04.06.2019, термін проведення перевірки продовжувався з 05.06.2019 по 06.06.2019 (пункт 2.1), в ході проведення перевірки ТОВ "ОЛЛ КАР" надано запит від 06.03.2019 №7564/10/03-20-55-12 для надання письмових пояснень та наявних документів за період, що перевіряється, платником не надано відповідь (пункт 2.6).
В акті також зазначено, що в ході проведення перевірки за результатами виходів за адресою реєстрації ТОВ "ОЛЛ КАР" не встановлено посадових осіб СГД та відповідно платником податків не надано жодного документа, необхідного для проведення перевірки, про що складено відповідні акти від 29.05.2019 №312, від 30.05.2019 №315, від 31.05.2019 №316, від 03.06.2019 №326, від 04.06.2019 №327, від 05.06.2019 №331, від 06.06.2019 №332 (т.1, а.с.77-83). Враховуючи ненадання платником податків для проведення перевірки документів, терміни проведення перевірки було продовжено згідно з наказом, який направлено засобами поштового зв`язку рекомендованим листом №4300505629700 від 04.06.2019.
10.07.2019 на підставі акта перевірки від 13.06.2019 №12521/14-04/40874203, ГУ ДФС прийняло податкове повідомлення-рішення №0007601404, згідно з яким ТОВ "ОЛЛ КАР" збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств на 41705370,00грн., в т.ч. за податковими зобов`язаннями на 33364296,00грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на 8341074,00грн.
Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції, з висновками якого погодилась колегія суддів апеляційної інстанції, виходив з того, що посадові особи контролюючого органу фактично не провели документальну позапланову виїзну перевірку на підставі наказу № 1922 від 28.05.2019, оскільки відсутні об`єктивні дані про допуск платником податків посадових осіб ГУ ДФС у Волинській області до проведення перевірки, матеріалами справи проведення спірної виїзної перевірки за місцем знаходження платника не підтверджується, вимоги законодавства щодо вручення платнику податків запиту про надання первинних документів дотримані не були, а висновки перевірки про заниження ТОВ "ОЛЛ КАР" податку на прибуток є передчасними та необ`єктивними.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Посадові та службові особи контролюючих органів зобов`язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій (підпункти 21.1.1, 21.1.4 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України).
Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової/позапланової виїзної перевірки відбувається згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна планова/позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу (пункт 77.6 статті 77, пункт 78.5 статті 78 Податкового кодексу України).
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки та службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.