ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2024 року
м. Київ
cправа № 910/2279/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Баранець О.М., Вронська Г.О.,
за участю секретаря судового засідання - Грабовського Д.А.
та представників
Позивача (відповідача за зустрічним позовом): Шемаев В.В.
Відповідача (позивача за зустрічним позовом): Прилєпов О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.09.2023
(головуючий - Шапран В.В., судді Буравльов С.І., Корсак В.А.)
та рішення Господарського суду міста Києва від 14.06.2023
(суддя - Чебикіна С.О.)
у справі №910/2279/23
за первісним позовом Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут"
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
про стягнення заборгованості,
та за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Приватного акціонерного товариства "Харківенергозбут"
про надання тлумачення пункту договору,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Приватне акціонерне товариства "Харківенергозбут" (далі- ПрАТ"Харківенергозбут", позивач) звернулось з позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ПрАТ "НЕК "Укренерго", відповідач) про стягнення 2.618.477,23 грн пені, 489.016,69 грн 3% річних та 967.537,58 грн інфляційних втрат за договором.
2. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії №0099-01021 від 03.04.2019, щодо дотримання строків оплати вартості небалансів електричної енергії, за період з серпня 2019 року по вересень 2021 року, у зв`язку з чим відповідачу нараховано 3% річних, інфляційні втрати та пеню.
3. ПрАТ "Укренерго" звернулось до суду з зустрічним позовом до ПрАТ"Харківенергозбут" з вимогами про тлумачення п. 4.2 договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0099-01021 від 03.04.2019.
4. Зустрічний позов обґрунтовано тим, що умови, які передбачені вказаним пунктом договору, створюють істотний дисбаланс договірних прав та обов?язків для сторін, зокрема, для ПрАТ "Укренерго".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
5. Рішенням Господарського суду міста Києва від 14.06.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.09.2023, позов задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача 1.309.238,62 грн пені, 489.016,69 грн 3 % річних, 967.537, 58 грн інфляційних втрат. В задоволенні зустрічного позову відмовлено.
6. Судове рішення за первісним позовом мотивовано тим, що відповідачем порушено строки оплати рахунків, надісланих позивачем, вартості небалансів електричної енергії. Судами перевірено наданий позивачем розрахунок та встановлено, що розрахунок виконано правильно. Водночас, суд скориставшись правом, передбаченим положеннями ст. 551 Цивільного кодексу України, ст. 233 Господарського кодексу України, на зменшення заявлених до стягнення штрафних санкцій, та враховуючи клопотання відповідача про зменшення нарахованих штрафних санкцій на 99%, зробив висновки, про наявність підстав для зменшення заявленого до стягнення розміру пені на 50 %. Щодо зменшення розміру інфляційних втрат та 3% річних, суди зазначили про відсутність підстав для зменшення таких складових заборгованості, з посиланням на те, що такі нарахування не є штрафними санкціями і не можуть бути зменшені, оскільки визначені положеннями ст. 625 ЦК України та є для позивача компенсацією, від знецінення грошової заборгованості.
7. В задоволенні зустрічного позову суд першої інстанції відмовив, зважаючи на те, що пункт 4.2 договору є чітким, зрозумілим не містить неоднозначних умов та передбачає розмір пені за несвоєчасне виконання зобов`язань, договір виконувався сторонами, тоді як, зі змісту позовних вимог вбачається, що запропонований позивачем за зустрічним позовом спосіб тлумачення договору по суті спрямований на внесення змін до вказаного пункту договору.
В апеляційному порядку рішення суду першої інстанції в частині зустрічних позовних вимог не переглядалось.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення їх доводів
8. Не погоджуючись з висновками судів попередніх інстанцій, відповідач за первісним позовом звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати прийняті у справі судові рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні первісного позову.
9. Зі змісту касаційної скарги вбачається, що обґрунтовуючи підставу касаційного провадження, передбачену пунктом 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодекс України (далі - ГПК України), скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях застосували норми права без урахування висновку щодо застосування норми права, ст. 625 Цивільного кодексу України, у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №910/19094/17, від 29.01.2019 у справі №910/11249/17, від 04.12.2019 у справі №910/15714/18, від 30.04.2020 у справі №914/1001/19.
10. Крім того, скаржник зазначає, що суди відмовляючи у задоволенні клопотання про зменшення розміру пені, інфляційних втрат та 3 % річних не врахували правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 902/417/18.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
11. Позивач за первісним позовом подав суду відзив на касаційну скаргу відповідача, в якому, посилаючись на безпідставність доводів та вимог касаційної скарги, та водночас, вказуючи на законність і обґрунтованість судових рішень у справі, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Крім того, позивачем за первісним позовом подано клопотання про закриття провадження у справі, з посиланням на те, що правові висновки, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, викладено у постановах Верховного Суду із справ з правовідносинами, які не є подібними до правовідносин у справі, що переглядається Верховним Судом.
Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
12. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 03.04.2019 року між ПрАТ "НЕК "Укренерго" (оператор системи передач, далі -ОСП) та ПрАТ"Харківенергозбут" (користувач системи передач, далі - СВБ або ПГП) укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір), який затверджено наказом НЕК "Укренерго" від 21.12.2020 №709, відповідно до ст. 634 ЦК України, Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою НКРЕКП від 04.12.2020 №2328).
13. Згідно з умовами п. 1.1 договору, цей договір є договором приєднання, у розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.
14. Згідно із п.п. 1.2, 1.5, 1.6 договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ. СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи. ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами ринку.
15. Пунктами 2.1, 2.2 договору унормовано, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються адміністратором розрахунків (АР) для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
16. При невиконанні або неналежному виконанні умов цього договору сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором, Правилами ринку, Кодексом системи передачі, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №309, Законом та чинним законодавством України (п. 3.1 договору).
17. ОСП зобов`язаний проводити розрахунки з СВБ у порядку та в терміни, визначені Правилами ринку (п. 3.3).
18. СВБ має право отримувати плату за електричну енергію, продану ОСП за результатом врегулювання небалансів на ринку електричної енергії та за результатом інших платежів, передбачених Правилами ринку (п. 3.4).
19. Пунктом 4.2 договору передбачено, що у разі несвоєчасного виконання грошових зобов`язань після підписання сторонами акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів винна сторона сплачує іншій стороні пеню в розмірі 0,01% за кожний день прострочення від суми простроченого платежу, але не більше розміру облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який стягується пеня.
20. Відповідно до п. 5.1 договору виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, визначеної главою 2 цього договору, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього договору.
21. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6 договору).
22. Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня року включно, у якому була надана заява-приєднання (п. 9.1 договору).
23. На виконання умов укладеного договору позивач поставив, а відповідач отримав електричну енергію для врегулювання небалансів у період з 18.08.2019 по 02.09.2021 на загальну суму 13 637 654,42 грн, що підтверджується рахунками-фактурами (invoice) на оплату електричної енергії для врегулювання небалансів у період з 18.08.2019 по 02.09.2021, платіжними дорученнями за період з 29.08.2019 по 01.10.2021, актами купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (актами-коригування до актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів), копії яких містяться в матеріалах справи.
24. Позивач сформував у системі управління ринком рахунки, за небаланси електричної енергії за договором, однак відповідач прострочив здійснення оплати таких рахунків. Додатково рахунки надсилались відповідачу в паперовому вигляді.
25. Зазначене стало причиною звернення позивача до суду з вимогою про стягнення 3% річних, інфляційні втрат та пені за прострочення сплати рахунків.
Позиція Верховного Суду
26. Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, та заперечення, викладенні у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
27. Відповідно до статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (1). Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (2). У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається (3). Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (4).
28. Ураховуючи приписи цієї норми, зважаючи, що скаржник оскаржує судові рішення тільки в частині розгляду судами первісного позову, колегія суддів здійснює перегляд рішень судів попередніх інстанцій, в межах вимог касаційної скарги, тільки щодо первісного позову.
29. Водночас, Верховний Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частині 3 ст. 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, на підставі встановлених фактичних обставин здійснює перевірку застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
30. Так, самим скаржником у касаційній скарзі з огляду на принцип диспозитивності визначаються підстава, вимоги та межі касаційного оскарження, а тому тягар доказування наявності підстав для касаційного оскарження, передбачених, зокрема, п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України, покладається на скаржника.
31. Приймаючи рішення про часткове задоволення первісного позову, суди попередніх інстанцій виходили з такого.
32. Позивач є учасником ринку електричної енергії та здійснює діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, відповідач є оператором системи передачі.
33. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об`єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії.
34. Статтею 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори, зокрема, про врегулювання небалансів.
35. Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
36. Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
37. За змістом пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
38. Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
39. Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
40. Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
41. Згідно з п. 46 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - це розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
42. Частиною 2 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що виробники зобов`язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.
43. Частиною 3 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку. Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному правилами ринку. Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.
44. Згідно з частиною 7 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
45. Відповідно до частини 1 статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на ринку електричної енергії, між учасниками цього ринку здійснюються в грошовій формі відповідно до укладених договорів у порядку, визначеному цим Законом, правилами ринку, правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку.
46. Частиною 4 статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, в яких виникли зобов`язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточні рахунки із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в уповноважених банків. Кошти з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оператора системи передачі перераховуються відповідно до правил ринку на: 1) поточні рахунки постачальників послуг з балансування та сторін, відповідальних за баланс, крім електропостачальників; 2) поточні рахунки із спеціальним режимом використання електропостачальників; 3) поточний рахунок оператора системи передачі. З метою здійснення розрахунків з постачальниками послуг з балансування під час врегулювання системних обмежень оператор системи передачі може вносити на свій поточний рахунок із спеціальним режимом використання кошти з власного поточного рахунка.
47. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку (далі - Правила ринку), затверджених постановою НКРЕКП №307 від 14.03.2018.
48. Пунктом 1.4.3 Правил ринку передбачено, що кандидат в учасники ринку, який бажає здійснювати операції на оптовому ринку електроенергії України, повинен надати ОСП (в якості АР) належним чином заповнену заяву про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що є додатком 2 до цих Правил.
49. Відповідно до п. 1.14.8 Правил ринку, АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, які створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.
50. Відповідно до п. 7.5.4 Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку АР на банківський рахунок сторони здійснюється протягом 3 робочих днів з дати направлення рахунку.
51. Судами встановлено, що на виконання умов укладеного договору позивач поставив, а відповідач отримав електричну енергію для врегулювання небалансів у період з 18.08.2019 по 02.09.2021 на загальну суму 13 637 654,42 грн, що підтверджується рахунками-фактурами (invoice) на оплату електричної енергії для врегулювання небалансів у період з 18.08.2019 по 02.09.2021, платіжними дорученнями за період з 29.08.2019 по 01.10.2021, актами купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів (актами-коригування до актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів), копії яких містяться в матеріалах справи.