ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2024 року
м. Київ
справа № 128/1534/21
провадження № 61-2680св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В.,
суддів: Білоконь О. В., Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
Шиповича В. В. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Стрижавської селищної ради на рішення Вінницького районного суду Вінницької області, у складі судді Шевчук Л. П., від 10 листопада 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду, у складі колегії суддів:
Оніщука В. В., Медвецького С. К., Копаничук С. Г., від 30 січня 2023 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2021 року ОСОБА_1, яка в подальшому змінила прізвище на ОСОБА_1, звернулась до суду із позовом до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області (далі - Стрижавська селищна рада), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
2. Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що їй на праві власності належать нежитлові приміщення свинарника № 3-"А" з прибудовами "а" та "а1", загальною площею 475,6 кв. м, а також водопровідна башта "Б" та артезіанська свердловина № 1, за адресою: АДРЕСА_1 .
3. Вказане нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, загальною площею 4,6164 га. Також на цій ділянці знаходяться інші нежитлові приміщення, що належать третім особам у справі.
4. Земельна ділянка з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, загальною площею 4,6164 га, рахується як несільськогосподарські угіддя (землі під сільськогосподарськими будівлями та дворами) і призначена для обслуговування сільськогосподарських дворів, перебуває в користуванні ОСОБА_3 на підставі договору оренди, укладеного зі Стрижавською селищною радою.
5. Вона звернулась до Стрижавської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення їй у власність для особистого селянського господарства частини земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 1,4000 га, яка необхідна, зокрема для обслуговування належного їй на праві власності нерухомого майна.
6. Стрижавська селищна рада відмовила у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення у власність позивачу частини земельної ділянки з тих підстав, що рішенням селищної ради надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, загальною площею 4,6164 га.
7. Вважала, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення їй у власність частини земельної ділянки, оскільки клопотання про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідало вимогам Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та містило письмову згоду землекористувача ОСОБА_3 на вилучення з переданої йому в користування земельної ділянки окремої частини.
8. Посилаючись на викладене,ОСОБА_1 просила суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення 46 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 20 від 29 травня 2019 року;
- зобов`язати Стрижавську селищну раду повторно розглянути її клопотання про надання дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою та надати дозвіл на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки їй у власність для ведення особистого селянського господарства, частини земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 за адресою:
АДРЕСА_1, орієнтовною площею 1,4000 га.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
9. Рішенням Вінницького районного суду Вінницької області
від 10 листопада 2022 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення 46 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області № 20 від 29 травня
2019 року. Зобов`язано Стрижавську селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства частини земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 1,4000 га, та прийняти за наслідком розгляду заяви відповідне рішення. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
10. Суд першої інстанцій виходив з того, що обґрунтування відповідачем відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки не ґрунтується на положеннях частини третьої статті 123 ЗК України, якою визначено вичерпний перелік підстав для такої відмови. Як наслідок, слід зобов`язати Стрижавську селищну раду повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.
11. Також з огляду на висновки Верховного Суду щодо меж дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень та судового контролю за їх реалізацією, суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов`язання селищної ради за наслідками повторного розгляду її клопотання надати дозвіл на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства не підлягає задоволенню.
Короткий зміст постанови апеляційного суду
12. Постановою Вінницького апеляційного суду від 30 січня 2023 року апеляційну скаргу Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області залишено без задоволення, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Вінницького районного суду Вінницької області
від 10 листопада 2022 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог скасовано та ухвалено в цій частині нове судове рішення, яким зобов`язано Стрижавську селищну раду надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки їй у власність для ведення особистого селянського господарства частини земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256 за адресою: АДРЕСА_1, орієнтовною площею 1,4000 га. В іншій частині рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 10 листопада 2022 року змінено та викладено в редакції постанови апеляційного суду. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
13. Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції, погодилась з висновками районного суду щодо обґрунтованості позовних вимог, водночас вказала, що суд першої інстанції помилково послався на положення статті 123 ЗК України, у той час як позивач просила надати дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки і до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення статті 118 ЗК України, яким не відповідає оспорювана відмова відповідача.
14. Також апеляційний суд, зважаючи на протиправну поведінку відповідача, а саме невиконання обов`язку, передбаченого приписами діючого законодавства, за наявності достатніх та належним чином поданих ОСОБА_1 документів, недоведеність Стрижавською селищною радою існування, передбачених чинним законодавством, обставин, що можуть слугувати підставою для відмови у наданні дозволу, дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Такий спосіб захисту порушеного права апеляційний суд вважав належним та ефективним, який забезпечить вирішення спору без невиправданих зволікань.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
15. У касаційній скарзі Стрижавська селищна рада просить оскаржувані судові рішення скасувати, ухваливши нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
16. 22 лютого 2023 року Стрижавська селищна рада подала касаційну скаргу на рішення Вінницького районного суду Вінницької області
від 10 листопада 2022 року та постанову Вінницького апеляційного суду
від 30 січня 2023 року.
17. Ухвалою Верховного Суду від 10 квітня 2023 рокувідкрито касаційне провадження, витребувано матеріали справи з районного суду. У травні
2023 року матеріали справи надійшли до Верховного Суду.
18. Ухвалою Верховного Суду від 11 січня 2024 року справу призначено до розгляду у складі колегії із п`яти суддів в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
19. Підставою касаційного оскарження судового рішення заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду
від 21 березня 2018 року у справі № 536/233/16-ц, від 24 квітня 2018 року у справі № 401/2400/16-ц, від 30 травня 2018 року у справі № 826/5737/16,
від 19 червня 2018 року у справі № 922/864/17, від 13 листопада 2019 року у справі № 823/1984/16, 3405у постановах Верховного Суду від 23 жовтня
2020 року у справі № 802/1535/17-а, від 19 жовтня 2022 року у справі
№ 447/232/22, від 07 грудня 2022 року у справі № 383/1263/21, від 22 травня 2020 року у справі № 825/2328/16, від 23 квітня 2020 року у справі
№ 813/1790/18, від 18 листопада 2022 року у справі № 420/3405/21 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
20. Крім того, вказує на порушення судами норм процесуального права та наявність передбачених пунктом 1 частини третьої статті 411 ЦПК України підстав для скасування оскаржуваних судових рішень (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).
21. Вважає, що вирішення заявленого ОСОБА_1 спору належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні правовідносини мають публічно-правовий характер, виникли за участю суб`єкта владних повноважень - селищної ради, як органу місцевого самоврядування, який, реалізуючи надані чинним законодавством владні управлінські функції, прийняв оспорюваний індивідуальний акт за наслідками розгляду клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
22. Стверджує, що позивачу відмовлено унаданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення їй у власність частини земельної ділянки з тих підстав, що рішенням селищної ради надано дозвіл
ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, загальною площею 4,6164 га.
23. Також підставою для відмови у наданні позивачу відповідного дозволу слугувало те, що:
- на бажаній позивачем частині земельної ділянки знаходяться будівлі та споруди, що належать на праві власності іншим особам;
- відведення позивачу частини земельної ділянки за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства суперечить містобудівній документації смт Стрижавка Вінницького району Вінницької області, оскільки така ділянка знаходиться в зоні комерційного призначення;
- земельна ділянка, частину якої позивач бажає отримати у власність, є сформованою, а тому відведення у власність частини такої земельної ділянки має відбуватись на підставі технічної документації із землеустрою щодо її поділу, а не на підставі проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, дозвіл на який просила надати ОСОБА_1 .
24. Зауважує, що апеляційний суд не дослідив докази, які підтверджують правомірність оспорюваного рішення 46 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 20 від 29 травня 2019 року про відмову у задоволенні клопотання ОСОБА_1 стосовно надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
25. Звертає увагу, що скасування акта адміністративного органу з формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
26. У квітні 2023 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, в якій, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваних судових рішень, просила залишити касаційну скаргу без задоволення.
27. Звертає увагу на те, що до клопотання про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було долучено, зокрема нотаріальнозасвідчену згоду орендаря земельної
ділянки - ОСОБА_10 на вилучення частини земельної ділянки.
28. Зауважує, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2022 року, у справі
№ 120/12935/21-а визнано протиправним та нечинним рішення Стрижавської селищної ради про затвердження містобудівної документації "План зонування території смт Стрижавка" в частині віднесення спірної земельної ділянки до зони комерційного використання.
29. Наголошує, що твердження відповідача щодо порушення прав інших власників нерухомого майна, яке розташоване на спірній земельній ділянці, спростовані поясненнями цих власників, які залучені до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, та по суті підтримують позовні вимоги.
30. Цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, загальною площею 4,6164 га, визначено - для іншого сільськогосподарського призначення, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; вид користування земельної ділянки: для обслуговування господарських дворів.
31. У поданому до селищної ради клопотанні вказано про необхідність надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність частини земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що є зміною виду користування земельної ділянки в межах земель сільськогосподарського призначення, що потребує розробки саме проєкту землеустрою.
32. Вважає, що спір належить до юрисдикції загальних судів, оскільки позовні вимоги пов`язані із захистом цивільного права на земельну ділянку, на якій розташовано належне їй нерухоме майно, тобто спір має приватноправовий характер.
Інші заяви учасників справи
33. 13 листопада 2023 року до Верховного Суду надійшло клопотання Стрижавської селищної ради про закриття провадження у справі, в якому відповідач посилається на відсутність предмету спору, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, зі складу якої позивач має намір отримати дозвіл на виготовлення проєкту із землеустрою, в результаті поділу вже не існує як окремий об`єкт речових прав.
Фактичні обставини справи встановлені судами
34. За ОСОБА_1 зареєстровано право власності на наступні будівлі: свинарник № 3 - "А", прибудова "а", прибудова "а1", водонапірна башта "Б", артезіанська свердловина "№ 1", загальною площею 475,6 кв. м, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
35. За ОСОБА_3 зареєстровано право власності на наступні будівлі: свинарник № 4 - "А", прибудови "а, а1, а2, а3, а4, а5", силосна яма - № 1, колодязі для стоків № 2, № 3, № 4, загальною площею 922,2 кв. м, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
36. За ОСОБА_2 зареєстровано право власності на свинарник
№ 5 - "А", загальною площею 180,2 кв. м, який розташовані за адресою:
АДРЕСА_1 .
37. За ОСОБА_4 зареєстровано право власності на наступні будівлі: свинарник № 2 - "А", тамбур-склад "а", тамбур-склад "а1", загальною площею 613,5 кв. м, які розташовані за адресою:
АДРЕСА_1 .
38. За ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на праві спільної часткової власності по 1/2 частці зареєстровано право власності на наступні будівлі: свинарник
№ 1 - "А", прибудова кормокухні "а", прибудова (сінний склад) "а1", загальною площею 683,8 кв. м, які розташовані за адресою:
АДРЕСА_1 .
39. На підставі договору оренди земельної ділянки від 23 жовтня 2010 року за ОСОБА_3 зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0520655900:02:009:1256, площею 4,6164 га, з цільовим призначенням: для іншого сільськогосподарського призначення, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, вид користування земельної ділянки: для обслуговування господарських дворів, що перебуває у власності територіальної громади Стрижавської селищної ради, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Орендодавець: Стрижавська селищна рада.
40. 22 березня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Стрижавської селищної ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,4000 га, на території Стрижавської селищної ради у власність для ведення особистого селянського господарства.
41. Листом від 25 квітня 2019 року виконавчий комітет Стрижавської селищної ради повідомив ОСОБА_1, зокрема про те, що:
- рішенням постійної комісії відмовлено в наданні запитуваного дозволу, оскільки рішенням 42 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 21
від 30 січня 2019 року надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 4,6164 га, кадастровий номер 0520655900:02:009:1256, на п`ять окремих земельних ділянок без зміни цільового призначення;
- у зв`язку з тим, що згідно підпункту "б" пункту 15 Розділу Х Перехідних положень ЗК України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 01 січня 2020 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
- на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна, що перебувають у спільній частковій власності ОСОБА_6 та ОСОБА_5 ;
- рекомендовано виконати рішення 42 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 21 від 30 січня 2019 року та подати на затвердження технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 4,6164 га, кадастровий номер 0520655900:02:009:1256, здійснивши розподіл пропорційно до часток осіб у праві власності на будівлі або споруди та з урахуванням вимог генерального плану смт Стрижавка, яким передбачено будівництво пожежного депо та дошкільного навчального закладу на даній земельній ділянці;
- припинити дію договору оренди земельної ділянки від 23 жовтня
2010 року, укладеного між Стрижавською селищною радою та
ОСОБА_3
- клопотання ОСОБА_11 буде внесено на розгляд пленарного засідання чергової сесії Стрижавської селищної ради.
42. Рішенням 46 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 20
від 29 травня 2019 року відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 1,4000 га, із земельної ділянки площею 4,6164 га, кадастровий номер 0520655900:02:009:1256, цільове призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_3 згідно договору оренди земельної ділянки з змінами та доповненнями від 23 жовтня 2010 року у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту
смт Стрижавка, враховуючи те, що рішенням 42 сесії 7 скликання Стрижавської селищної ради № 21 від 30 січня 2019 року надано дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 4,6164 га, кадастровий номер 0520655900:02:009:1256, цільове призначення: 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, із земель сільськогосподарського призначення (для обслуговування господарських дворів) на п`ять окремих земельних ділянок без зміни цільового призначення.
43. Листом від 25 червня 2019 року Стрижавська селищна рада повідомила ОСОБА_1, зокрема про те, що рішенням 46 сесії Стрижавської селищної ради № 11 від 29 травня 2019 року "Про затвердження Генерального плану та плану зонування території смт Стрижавка Стрижавської селищної ради" затверджено містобудівну документацію "Генеральний план смт Стрижавка Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області" загальною площею 1 428,88 га; містобудівну документацію "План зонування території смт Стрижавка Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області".