ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 242/1792/22
провадження № 61-9889св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротенка Є. В. (судді-доповідача), Зайцева А. Ю., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія",
розглянув при попередньому розгляді справи у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, яка подана представником - адвокатом Маруценком Сергієм Валерійовичем на рішення Селидівського міського суду Донецької області від 07 лютого 2023 року у складі судді Хацько Н. О. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 07 червня 2023 року у складі колегії суддів: Кішкіної І. В., Агєєва О. В., Корчистої О. І.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2022 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шахтобудівельна компанія" (далі - ТОВ "Шахтобудівельна компанія") про визнання протиправним та скасування наказу про припинення виплати середнього заробітку та стягнення середнього заробітку.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває в трудових відносинах з відповідачем з 20 травня 2020 року та працює машиністом гірничих виїмкових машин 6 розряду із повним робочим днем на підземних роботах.
З 03 лютого 2021 року ОСОБА_2 перебуває на військовій службі за контрактом, тобто фактично з цього часу був увільнений від роботи із збереженням місця роботи і посади на підприємстві та середнього заробітку.
З серпня 2022 року відповідач припинив нарахування та виплату позивачу середнього заробітку.
Вважає, що відповідач порушує права позивача на отримання середнього заробітку та перешкоджає відновленню цих прав з огляду на наступне.
На час прийняття позивача за контрактом на військову службу відповідно до частини третьої статті 119 КЗпП України було встановлено, що за працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, у яких вони працювали на час призову. Проте, Законом України № 2352-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин", який набрав чинності з 19 липня 2022 року, було внесено зміни, а саме слова "зберігається місце роботи, посада і середній заробіток" замінено словами "зберігається місце роботи і посада".
Вважає, що закони та інші нормативно-правові акти, які прийняті після 03 лютого 2021 року, не можуть застосовуватись до позивача, стосовно припинення його прав на отримання середнього заробітку за статтею 119 КЗпП України, оскільки нові закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
З огляду на викладене просив суд визнати протиправним та скасувати наказ ТОВ "Шахтобудівельна компанія" про припинення виплати позивачу середнього заробітку та стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за весь час припинення його виплати, починаючи з серпня 2022 року, у розмірі, визначеному за результатами розгляду справи.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 07 лютого 2023 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості та законності дій відповідача.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Маруценка С. В. оскаржив його в апеляційному порядку.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 07 червня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, в інтересах якого діє адвокат Маруценко С. В., залишено без задоволення. Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 07 лютого 2023 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції, оскільки вони відповідають встановленим обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
04 липня 2023 року ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Маруценка С. В. черезсистему "Електронний суд" подав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Селидівського міського суду Донецької області від 07 лютого 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 07 червня 2023 року.
В касаційній скарзі заявник просить суд скасувати оскаржені судові рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій ухвалені судові рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи, без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.
Доводи інших учасників справи
Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 14 серпня 2023 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою та витребувано матеріали цивільної справи.
28 серпня 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.
Згідно розпорядження заступника керівника Апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного цивільного суду Олени Грицик від 11 січня 2024 року № 55/0/226-24 про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи, у зв`язку із обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Погрібного С. О. на підставі службової записки Секретаря Першої судової палати Луспеника Д. Д. справу № 242/1792/22 (провадження № 61-9889св23) призначено судді-доповідачеві: Коротенку Є. В. Судді, які входять до складу колегії: Зайцев А. Ю., Тітов М. Ю.
Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 20 травня 2020 року працював у ТОВ "Шахтобудівельна компанія" на посаді машиніста гірничих виїмкових машин 6-го розряду з повним робочим днем на підземних роботах по строковому трудовому договору.
Відповідно до контракту, укладеного між в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_3 та ОСОБА_2, про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського і старшинського складу, громадянин ОСОБА_2 добровільно вступив на військову службу за контрактом і взяв на себе зобов`язання протягом дії цього контракту, а в разі настання особливого періоду - понад установлений строк контракту, проходити військову службу на посадах осіб сержантського та старшинського складу. Контракт за погодженням сторін укладено на 3 роки з 03 лютого 2021 року по 02 лютого 2024 року.
Згідно із витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 лютого 2021 року № 43-ОС ОСОБА_2 було прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу, зараховано його у списки особливого складу та на всі види забезпечення.
Відповідно до наказу ТОВ "Шахтобудівельна компанія" № 221-к від 19 лютого 2021 року звільнено від роботи ОСОБА_2 (таб 2943) машиніста гірничо-виїмкових машин підземної гірничопрохідницької дільниці № 3 на час проходження військової служби за контрактом зі збереженням за ним місця роботи, посади, середнього заробітку з 03 лютого 2021 року до 02 лютого 2024 року.
Згідно із рішенням комісії Адміністрації Державної прикордонної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 16 червня 2021 року № 8/1/13 ОСОБА_2 надано статус учасника бойових дій.
З довідки № 12/154 від 11 травня 2021 року військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 вбачається, що ОСОБА_2 в період з 03 лютого 2021 бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів у н.п. Мар`їнка Донецької області.
У відповідності до наказу ТОВ "Шахтобудівельна компанія" від 19 липня 2022 року № 705/1 "Про внесення змін щодо збереження середнього заробітку та правил обчислення стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку певним категоріям працівників", працівникам, які до 18 липня 2022 року (включно) були увільнені від роботи на підставі частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України, з дати видання цього наказу припинити збереження та виплату середнього заробітку із збереженням за ними місця роботи і посади на весь період увільнення від роботи. До переліку працівників, які до 18 липня 2022 року (включно) були увільнені від роботи на підставі частини третьої статті 119 КЗпП України (Додаток № 1 до наказу № 705/1 від 19 липня 2022 року) включено машиніста гірничих виїмкових машин ОСОБА_2 .
У відповідності до довідки ТОВ "Шахтобудівельна компанія" № 38/06-01 від 17 січня 2023 року середня заробітна плата ОСОБА_2 на день прийняття на військову службу становить 180,45 грн за годину робочого часу.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Відповідно до частини другої статті 2 ЦПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржені судові рішення судів попередніх інстанцій відповідають.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Законом України "Про військовий обов`язок та військову службу", Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Указами Президента України та іншими підзаконними актами.
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби. Статтею 2 Закону №2232-XIIвстановлено, що проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
У листі Міністерства оборони України № 322/2/8417 від 01 жовтня 2015 року "Щодо особливого періоду" зазначено, що особливий період в Україні настав із 17 березня 2014 року на підставі Указу № 303/2014 та триває, а його скасування буде здійснено окремим Указом Президента України "Про демобілізацію" після стабілізації на Сході України.
Саме з періоду оголошення Президентом України часткової мобілізації (17 березня 2014 року) відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" пов`язано настання особливого періоду, який закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування у умовах мирного часу.
Такий правовий висновок Велика Палата Верховного Суду висловила у постанові від 26 серпня 2020 року у справі № 813/402/17.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.