1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 лютого 2024 року

справа № 185/8759/21

провадження № 51- 4894км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючої ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

засудженого ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

захисника ОСОБА_7 (у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021041370000713, за обвинуваченням

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Павлограда Дніпропетровської області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ), раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (далі - КК),

за касаційною скаргою захисника ОСОБА_7 на вирок Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 жовтня 2022 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 14 червня 2023 року стосовно ОСОБА_6 .

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 жовтня 2022 рокуОСОБА_6 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 9 років 3 місяці.

За обставин, встановлених у вироку, ОСОБА_6 визнаний винуватим у тому, що він ІНФОРМАЦІЯ_2 приблизно об 11:30 (більш точний час не встановлено), за місцем проживання у квартирі АДРЕСА_2, вживав спиртні напої з потерпілим ОСОБА_8 . Між ними виник конфлікт через те, що потерпілий пролив пляшку із шампанським. Надалі, у зв`язку з намірами ОСОБА_8 залізти в кишені до ОСОБА_6, останній розгнівався та у нього виникло бажання завдати невідворотної шкоди здоров`ю і життю ОСОБА_8, аж до заподіяння йому смерті.

Так, реалізуючи свій злочинний умисел, з 11:30 до 14:00 (більш точний час не встановлений), будучи обуреним на ОСОБА_8 за його незграбні дії та дії, спрямовані на викрадення коштів, ОСОБА_6 спочатку умисно наніс не менше чотирьох ударів руками, в тому числі - кулаками, в голову ОСОБА_8, від чого останній впав на підлогу, вдарившись при падінні головою.

Продовжуючи свої злочинні дії, усвідомлюючи безпорадний стан ОСОБА_8, який внаслідок сп`яніння та після нанесення ударів у голову не міг чинити опір, ОСОБА_6 умисно із силою наніс не менше одного удару кулаком в обличчя ОСОБА_8, від чого потерпілий знову впав на підлогу. Усвідомлюючи свою фізичну перевагу, не бажаючи зупинятися, ОСОБА_6 кухонним ножем зухвало надрізав праве вухо та розрізав мочку лівого вуха ОСОБА_8, після чого умисно наніс удар ножем в бокову поверхню шиї зліва ОСОБА_8 .

Після того, як ОСОБА_8 припіднявся з підлоги ОСОБА_6, проявляючи невиправдану агресію, наніс не менше двох ударів кулаками в обличчя ОСОБА_8, від чого останній знову впав та вдарився головою об підлогу. Задля досягнення злочинного результату у вигляді настання смерті, керуючись умислом, спрямованим на її заподіяння, ОСОБА_6 з силою наніс лежачому на підлозі ОСОБА_8 не менше трьох ударів взутою ногою у грудну клітину та, не зупиняючись, після намагання постраждалого піднятися з підлоги, наніс численні удари ногою йому в обличчя.

Надалі, не бажаючи залишати потерпілого в приміщенні своєї квартири, усвідомлюючи неспроможність постраждалого самостійно пересуватися внаслідок завданих йому несумісних із життям тілесних ушкоджень, ОСОБА_6 перетягнув ОСОБА_8 за комір з приміщення квартири в під`їзд будинку, де кинув на бетонну поверхню сходинкового майданчику другого поверху, тим самим позбувшись ОСОБА_8, після чого, зачинивши вхідні двері квартири, ліг спати.

Внаслідок отриманих тілесних ушкоджень, незважаючи на надання медичної допомоги, у кареті "Швидкої допомоги" дорогою до приймального відділення НКП "Павлоградська лікарня інтенсивного лікування" ПМР" ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 приблизно о 16:00 помер.

В результаті умисних, протиправних дій ОСОБА_6 . ОСОБА_8 спричинені численні тілесні ушкодження, частина з яких відноситься до легких та середньої тяжкості, а також тяжкі тілесні ушкодження, які призвели до смерті потерпілого.

Дніпровський апеляційний суд ухвалою від 14 червня 2023 року вирок місцевого суду залишив без зміни.

Короткий зміст наведених у касаційних скаргах вимог та узагальнені доводи осіб, які їх подали

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7, посилаючись на неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить судові рішення щодо ОСОБА_6 змінити, перекваліфікувати його дії з ч. 1 ст. 115 КК на ч. 2 ст. 121 КК.

На обґрунтування доводів зазначає, що поведінка ОСОБА_6 після вчинення злочину та його суб`єктивне ставлення до наслідків своїх дій, свідчить, що він вчинив всі необхідні дії, які залежали від його волі та не мав наміру вбивати ОСОБА_8, після нанесення ударів мав можливість довести злочин до кінця і вбити потерпілого, проте утримався від подальших протиправних дій, покинув потерпілого та пішов у своїх справах. Показаннями свідків підтверджується, що на час приїзду швидкої допомоги потерпілий був живий. Дії обвинуваченого ОСОБА_6, на переконання захисника, повністю охоплюються диспозицією ч. 2 ст. 121 КК, та помилково кваліфіковані судами, як умисне вбивство.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні:

- засуджений та захисник підтримали вимоги, викладені в касаційній скарзі;

- прокурор вважала судові рішення законними та обґрунтованими й просила залишити їх без зміни.

Мотиви Суду

Згідно з вимогами ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Статтею 438 КПК передбачено, що підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого. При вирішенні питання про наявність зазначених у частині першій цієї статті підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 цього Кодексу.

Таким чином, при розгляді касаційної скарги суд касаційної інстанції виходить із тих фактичних обставин, які встановлені судами першої та апеляційної інстанцій.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, висновок суду першої інстанції про доведеність винуватості ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому злочинів ґрунтується на сукупності досліджених судом доказів, зокрема на показаннях:

- самого обвинуваченого ОСОБА_6, який пояснив, що не хотів вбивати ОСОБА_8, останній падав на банки, тому мав порізи від скла. Коли в квартирі розпивали спиртне, потерпілий вилив шампанське, через що почався конфлікт, під час якого він дав кілька ляпасів потерпілому. Потім він задрімав та бачив, що потерпілий лазить по його кишенях. Він зробив йому зауваження, а потерпілий завдав йому кілька ударів. Потерпілий перший напав. Синяк в потерпілого був до цих подій і він казав, що в нього болить ребро. Якби потерпілий менше чинив спротив, то він би менше завдавав ударів. Вказав, що об стіни в квартирі потерпілий не вдарявся. Потерпілого він не кидав, бо йому б не вистачило сили. "Швидку допомогу" не викликав, бо загубив телефон. Вказав, що займався боксом та розуміє, де життєво важливі органи. Щодо кров`яних слідів волочіння в квартирі вказав, що потерпілий повзав на четвереньках, тому й утворились сліди. Завдаючи таку кількість ударів, він хотів провчити потерпілого;

- свідка ОСОБА_10, згідно з якими свідок є сусідкою ОСОБА_6 та чула шум в його квартирі, подумала, що роблять ремонт. Потім почула удари об підлогу площадки в коридорі та звук закриття дверей в квартирі обвинуваченого. Коли свідок намагалась вийти з квартири, то не змогла відкрити двері, бо щось заважало, пізніше вона виявила, що на площадці лежить чоловік, поряд з головою якого була кров. Чоловік хропів. Кров була саме біля обличчя потерпілого на бетоні і більше крові ніде не було;

- свідка ОСОБА_11 про те, що вона виїжджала на виклик до потерпілого, який лежав обличчям до низу, поруч була велика калюжа крові. Потерпілого привезли в лікарню у важкому стані, у приймальному відділені він помер. Голова була в потерпілого як "кисіль". Він хрипів та складно дихав. Тілесні ушкодження були свіжими, та були отримані не більше години до огляду;

- судово-медичного експерта ОСОБА_12, яка вказала, що потерпілий з виявленими травмами самостійно пересуватись не міг. У нього була важка травма голови, внаслідок якої він не міг би контролювати свої дії. При падінні з висоти власного зросту він не міг собі спричинити виявлені тілесні ушкодження та з такими ушкодженнями людина могла прожити короткий проміжок часу. Усі ушкодження у потерпілого були прижиттєвими та були спричинені в один час. Усі ушкодження були свіжими та могли бути спричинені руками і ногами іншої людини.

Суд першої інстанції дослідив і зібрані у кримінальному провадженні письмові докази, серед яких дані:

- висновку експерта від 18 жовтня 2021 року № 667, згідно з яким у ОСОБА_8 виявлені тілесні ушкодження: у вигляді садна на голові та тулубі; гематоми навколо лівого та правого ока, в лобно-скронево-тім`яній ділянці голови; забійна рана на слизовій оболонці верхньої губи з крововиливом; перелом нижньої щелепи зліва між 6 та 7 зубами і нижньої щелепи справа між 5 та 6 зубами, склепіння черепу справа в проекції тім`яно-скронево-потиличної кісток, 7-го ребра зліва по передньо-пахвинній лінії; колото-різані рани мочки лівого вуха, на передній та задній поверхні правої вушної раковини, на бічній поверхні шиї зліва, різане поранення передньої дуги перстнеподібного хряща; синці на передній поверхні лівої вушної раковини, на задній поверхні лівого ліктьового суглобу, на правій кисті в проекції 2 та 3 п`ясних кісток, на передній поверхні правого колінного суглобу та на передній поверхні правої гомілки; травматичні субдуральний та субархноїдальний крововиливи з набряком речовини головного мозку.

Тілесні ушкодження в ділянці голови, передньої та бічної поверхонь шиї у вигляді саден, а також на кінцівках утворились від дії твердих предметів (предмету). Тілесні ушкодження у вигляді колото-різаних поранень лівого та правого вуха, бічної поверхні шиї зліва утворилися внаслідок дії предмета (по типу клинка ножа).


................
Перейти до повного тексту