1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 лютого 2024 року

м. Київ

справа № 392/853/22

провадження № 51-3459км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючої ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12020120190000345, за обвинуваченням:

ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК),

за касаційною скаргою прокурора у кримінальному провадженні ОСОБА_8 на ухвалу Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 23 січня 2023 року та ухвалу Кропивницького апеляційного суду від 13 березня 2023 року стосовно ОСОБА_7 .

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 23 січня 2023 року кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК, закрито на підставі на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), як таке, у якому після повідомлення особі про підозру, закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.

Ухвалою Кропивницького апеляційного суду від 13 березня 2023 року ухвала місцевого суду залишена без змін.

Короткий зміст наведених у касаційній скарзі вимог та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотні порушення норм КПК, просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій і призначити новий розгляд кримінального провадження у суді першої інстанції.

На обґрунтування своїх вимог прокурор зазначає, що:

- судами проігноровано, що ухвалою слідчого судді Маловисківського районного суду Кіровоградської від 22 листопада 2021 року строк досудового розслідування продовжено до 27 листопада 2022 року, оскільки з огляду на ч. 5 ст. 294 КПК, клопотання про продовження строку досудового розслідування було подано не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 КПК;

- відповідно до ст. 219 КПК строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Після прийняття процесуальним прокурором рішення про скасування закриття кримінального провадження, строк досудового розслідування поновлюється;

- суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку, що строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні закінчився 9 листопада 2021 року (вісімнадцять місяців), а строк коли кримінальне провадження було закрито (з 22 жовтня до 9 листопада 2021 року) входить в загальний строк досудового розслідування;

- 22 листопада 2021 року (за 5 днів до закінчення строку досудового розслідування) слідчим суддею винесено ухвалу, якою задоволено клопотання та продовжено строк досудового розслідування на 12 місяців, тобто до 27 листопада 2022 року;

- у постанові Верховного Суду від 3 квітня 2023 року (справа №367/1335/21) сформулювано правовий висновок щодо застосування положень абз. 2 п. 10 ч. 1 ст. 284, ч. 6 ст. 284, ч. 6 ст. 36, ст. 219 КПК. Відповідно до якого у разі скасування прокурором, котрий здійснює процесуальне керівництво, в порядку ч. 6 ст. 284 КПК або прокурорами вищого рівня під час реалізації повноважень, передбачених ч. 6 ст. 36 КПК, постанови про закриття кримінального провадження, у якому жодній особі не було повідомлено про підозру, час між винесенням постанови про закриття та її скасуванням не включається у строки досудового розслідування за умови, якщо постанова про скасування постанови про закриття кримінального провадження винесена уповноваженим прокурором та у строки, встановлені КПК;

- у порушення вимог ст. 419 КПК, суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін, ухвалу місцевого суду стосовно ОСОБА_7, належним чином не спростував викладені в апеляційній скарзі прокурора доводи щодо порушення судом першої інстанції вимог статей 219, 370 КПК, чим допустив істотне порушення вимог кримінального процесуального закону;

- суд апеляційної інстанції послався на судові рішення Верховного Суду, в яких розглядається ситуація обрахунку строків досудового розслідування, що обчислюються з дня повідомлення про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом. Тобто ситуація, яка відрізняється від тієї, що склалася в рамках кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_7, так як в даному випадку необхідно обраховувати строки досудового розслідування, які обчислюються з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру.

Позиції учасників судового провадження

Від захисника ОСОБА_6 надійшли заперечення на касаційну скаргу прокурора.

У судовому засіданні прокурор вважала касаційну скаргу обґрунтованою і просила її задовольнити.

Захисник просив касаційну скаргу залишити без задоволення.

Мотиви Суду

Згідно з ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Статтею 412 КПК передбачено, що істотними є такі порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Вимогами ст. 370 КПК визначено, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим та мотивованим, тобто його має бути ухвалено компетентним судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин. Також суд у своєму рішенні повинен навести належні, достатні мотиви й підстави для його ухвалення.

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.

Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення у ЄРДР до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження (ч. 1 ст. 219 КПК).

Як убачається з матеріалів провадження, 9 травня 2020 року внесено відомості до ЄРДР за № 12020120190000345, та цього ж дня розпочато досудове розслідування на підставі постанови слідчого СВ Маловисківського ВП ГУНП.


................
Перейти до повного тексту