1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2024 року

м. Київ

справа № 742/925/23

провадження № 51-4883 км 23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

засудженого (у режимі відеоконференції) ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора ОСОБА_7 на ухвалу Чернігівського апеляційного суду від 14 червня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023270330000160 від 08 лютого 2023 року, за обвинуваченням

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Самістя Прилуцького району Чернігівської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Згідно з вироком Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 21 квітня 2023 рокуОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України, і призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

На підставі ст. 75 КК України останнього звільнено від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 1 рік з покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 КК України.

Вирішено питання щодо речових доказів.

За встановлених судом фактичних обставин, які детально викладені у вироку, 07 лютого 2023 року, близько 17:30 ОСОБА_6, перебуваючи в мікрорайоні військового містечка №17 у м. Прилуки Чернігівської області, в умовах воєнного стану, діючи повторно з корисливих мотивів, переліз через невисокий паркан, та, розбивши скло дерев`яного вікна, проник у квартиру АДРЕСА_2, звідки таємно викрав електричний інструмент та комплектуючі до нього, чим заподіяв матеріальну шкоду потерпілому ОСОБА_8 на загальну суму 5 080,36 грн.

Чернігівський апеляційний суд своєю ухвалою від 14 червня 2023 року апеляційну скаргу прокурора залишив без задоволення, а вирок Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 21 квітня 2023 року змінив. Перекваліфікував дії ОСОБА_6 з ч. 4 ст. 185 КК України на ч. 3 ст. 185 КК України, призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років, на підставі ст. 75 КК України звільнив останнього від відбування призначеного покарання з іспитовим строком 1 рік з покладенням на нього обов`язків, передбачених ст. 76 КК України.

У решті вирок залишив без змін.

Вимоги та узагальнені доводи осіб, які подали касаційні скарги

У касаційній скарзі прокурор ОСОБА_7, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення й особі засудженого, внаслідок м`якості, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтовуючи доводи касаційної скарги, зазначає, що:

- апеляційний суд, безпідставно перекваліфікував дії засудженого, визнавши відсутньою кваліфікуючу ознаку "вчинення крадіжки в умовах воєнного стану";

- при призначенні ОСОБА_6 покарання та застосування до нього приписів ст. 75 КК України суд не врахував, що останній неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти власності, однак знову вчинив тяжкий злочин - крадіжку з проникненням у житло;

- ухвала апеляційного суду є невмотивованою та не відповідає вимогам статей 370 та 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України).

Заперечень на касаційну скаргу до Суду не надходило.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор касаційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Засуджений ОСОБА_6 заперечував щодо задоволення касаційної скарги прокурора, просив ухвалу суду апеляційної інстанції залишити без зміни.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи, наведені в касаційній скарзі, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла таких висновків.

За приписами ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Відповідно до ч. 1 ст. 413 КПК України неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, що тягне за собою скасування або зміну судового рішення, є: 1) незастосування судом закону, який підлягає застосуванню; 2) застосування закону, який не підлягає застосуванню; 3) неправильне тлумачення закону, яке суперечить його точному змісту; 4) призначення більш суворого покарання, ніж передбачено відповідною статтею (частиною статті) закону України про кримінальну відповідальність.

Як визначено ст. 370 КПК України, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Так, Суд вважає слушними доводи прокурора про безпідставну перекваліфікацію дій засудженого з ч. 4 на ч. 3 ст. 185 КК України з огляду на таке.

Як убачається з матеріалів провадження, суд першої інстанції дійшов висновку про винуватість ОСОБА_6 у вчинені крадіжки чужого майна, вчиненої повторно, в умовах воєнного стану з проникненням у житло та кваліфікував його дії за ч. 4 ст. 185 КК України.


................
Перейти до повного тексту