ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 160/18073/21
адміністративне провадження № К/990/39417/23
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 160/18073/21
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донбаське промислово-транспортне підприємство" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду (колегія у складі суддів: Шальєва В. А., Іванов С. М., Чередниченко В. Є.) від 02 листопада 2023 року,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У жовтні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Донбаське промислово-транспортне підприємство" (далі - ТОВ "Донбаське промислово-транспортне підприємство") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати:
- податкове повідомлення-рішення форми "В4" від 11 червня 2021 року № 0086150723, відповідно до якого ТОВ "Донбаське промислово-транспортне підприємство" зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 2 781 890 грн;
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 11 червня 2021 року № 0086170723, відповідно до якого ТОВ "Донбаське промислово-транспортне підприємство" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на суму 2 744 902,50 грн, з яких збільшено податкові зобов`язання на суму 2 195 922 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 548 980,50 грн.
2. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року позов задоволено.
3. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області не погодившись із прийнятим судовим рішенням подало 06 липня 2023 року апеляційну скаргу, яку ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2023 року залишено без руху у зв`язку з порушенням пункту 1 частини п`ятої статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) - не сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
4. Відповідно до довідки про доставку електронного листа, ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху доставлено до електронного кабінету Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 10 липня 2023 року.
5. На виконання вимог ухвали суду апеляційної інстанції апелянтом до суду направлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції. В обґрунтування заявленого клопотання апелянт зазначав, що у встановлений судом строк не має можливості виконати вимоги ухвали, зважаючи на введення воєнного стану на території України.
6. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року апеляційну скаргу повернуто скаржнику. Копію вказаної ухвали доставлено до електронного кабінету Головного управління ДПС у Дніпропетровській області 31 липня 2023 року о 18-26.
7. 01 вересня 2023 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повторно звернулося до суду апеляційної інстанції із апеляційною скаргою на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року, клопотанням про поновлення строку на його оскарження, та квитанцією про сплату судового збору.
8. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року повторно подану апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення суду першої інстанції залишено без руху. Надано десятиденний строк із дня отримання копії цієї ухвали для усунення її недоліків шляхом надіслання належних доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги. При цьому апеляційним судом визнані неповажними вказані скаржником підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року.
9. На виконання ухвали суду від 28 вересня 2023 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області 04 жовтня 2023 року повторно надіслало копію квитанції про сплату судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року.
10. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року продовжено строк для усунення недоліків апеляційної скарги. Запропоновано скаржнику надати заяву про поновлення строку апеляційного оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі № 160/18073/21, в якій вказати поважні підстави для поновлення строку підтверджені належними доказами.
11. На виконання вказаної ухвали скаржник подав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в обґрунтування якого зазначає, що у межах встановленого законом строку звертався до суду із апеляційною скаргою, яку було повернуто з підстав ненадання доказів сплати судового збору. Скаржник наголошує на тому, що недолік, який був підставою для повернення апеляційної скарги був усунутий скаржником. При цьому повторно подана апеляційна скарга подана у максимально короткий строк.
10. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року.
11. Не погодившись із ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області 23 листопада 2023 року звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права просило її скасувати та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
12. Після усунення недоліків касаційної скарги ухвалою Верховного Суду від 28 грудня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.
13. 24 січня 2024 року на адресу Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтовані та не можуть бути задоволені, просить в задоволенні касаційної скарги відмовити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
14. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд у порядку письмового провадження.
IІ. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
15. Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження суд керувався пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України, та указав, що на виконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху у встановлений судом строк, скаржником не усунуто недоліку апеляційної скарги, оскільки не подано заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням поважних підстав для його поновлення.
16. При цьому суд апеляційної інстанції зауважив, що обставини попереднього звернення до суду з апеляційною скаргою у цій справі не можуть бути поважними підставами для поновлення строку звернення до суду, оскільки строк апеляційного оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року закінчився 27 липня 2023 року, з моменту отримання повного тексту оскаржуваного рішення до дати повторного звернення до суду апеляційної інстанції минуло три місяці, а з моменту повернення вперше поданої апеляційної скарги до повторного звернення до суду з апеляційною скаргою минуло два місяці, для обґрунтування поважності пропуску строку апеляційного оскарження Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області слід було надати докази регулярного та послідовного вчинення активних дій з метою подання апеляційної скарги в межах строку встановленого КАС України.
IІІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
17. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судом неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення у справі.
18. На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначає, що оскільки первинно апеляційну скаргу подано з дотриманням строку апеляційного оскарження, а повторне звернення до суду відбулося в найкоротші строки без зволікань, пропущення процесуального строку має бути визнано судом таким, що відбулось з поважних причин.
19. Втім, суд апеляційної інстанції, постановляючи ухвалу про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у зв`язку з пропуском строку на апеляційне оскарження, вищезазначені обставини не врахував.
20. Звертає увагу, що факт пропуску строку на апеляційне оскарження та необхідність поновлення такого строку є необхідною умовою для реалізації права на звернення до адміністративного суду з апеляційною скаргою. Указує, що судом безпідставно не враховано ту обставину, що внаслідок впровадження військового стану, рахунок Головного управління ДПС у Дніпропетровській області фінансується в недостатньому обсязі. Отже, у апелянта існувала об`єктивна неможливість сплати судового збору, що не залежала від його волевиявлення та пов`язана із дійсними істотними перешкодами і труднощами для своєчасного вчинення процесуальної дії - сплати судового збору.
IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Верховний Суд, переглянувши оскаржуване судове рішення суду апеляційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України, виходить з такого.
22. Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
23. Забезпечення права на апеляційний перегляд справи відповідно до пункту 6 частини третьої статті 2 КАС України є однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства. Одночасно забезпечення апеляційного перегляду справи є гарантією від можливої судової помилки, а відтак і гарантією правопорядку.
24. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
25. Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
26. Статтею 295 КАС України встановлено порядок і строки апеляційного оскарження судових рішень.
27. Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.