ПОСТАНОВА (додаткова)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2024 року
м. Київ
справа № 127/31539/21
провадження № 61-2281св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду: Сердюка В. В. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Акціонерне товариство "УкрСиббанк",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 ,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника ОСОБА_1 - Мазура Олександра Валентиновича про ухвалення додаткового рішення для вирішення питання щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з переглядом у касаційному порядку справи за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "УкрСиббанк", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2 , про визнання припиненими зобов`язань та вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства "УкрСиббанк" (далі - АТ "УкрСиббанк"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ОСОБА_2, в якому просив суд:
- визнати припиненими зобов`язання за кредитним договором від 21 листопада 2005 року №111-49 та додатковою угодою про встановлення ліміту овердрафту № 1 від 21 листопада 2005 року до договору про відкриття карткового рахунку та видачу платіжної картки № 000174 від 15 листопада 2005 року;
- визнати припиненими зобов`язання за договором іпотеки від 21 листопада 2005 року;
- виключити з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис, внесений реєстратором, приватним нотаріусом Стеблюк Н. В. 21 листопада 2005 року, за реєстраційним номером обтяження 2614253, яким зареєстровано тип обтяження - заборона на нерухоме майно, на підставі іпотечного договору, 4153, 21 листопада 2005 року, об`єкт обтяження - квартира, адреса: АДРЕСА_1, власник - ОСОБА_1 ;
- виключити з Державного реєстру іпотек запис, внесений реєстратором, приватним нотаріусом Стеблюк Н. В., 21 листопада 2005 року, за реєстраційним номером обтяження № 2614309, яким зареєстровано тип обтяження - іпотека, на підставі іпотечного договору, 4153, 21 листопада 2005 року, об`єкт обтяження - квартира, адреса: АДРЕСА_1, іпотекодавець - ОСОБА_1, іпотекодержатель - АКІБ "УкрСиббанк".
Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 24 жовтня 2022 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 .
Визнано припиненими зобов`язання за кредитним договором № 111/49
від 21 листопада 2005 року та додатковою угодою про встановлення ліміту овердрафту № 1 від 21 листопада 2005 року до договору про відкриття карткового рахунку та видачу платіжної картки № 000174 від 15 листопада 2005 року, укладеними між ОСОБА_1 та АКІБ "УкрСиббанк".
Визнано припиненими зобов`язання за договором іпотеки від 21 листопада 2005 року, укладеним між ОСОБА_1 та АКІБ "УкрСиббанк", посвідченим приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу Стеблюк Н. В. та зареєстрованим у реєстрі за № 4153.
Виключено з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна запис, внесений реєстратором - приватним нотаріусом Стеблюк Н. В., 21 листопада 2005 року, за реєстраційним номером обтяження 2614253, яким зареєстровано тип обтяження - заборона на нерухоме майно, на підставі іпотечного договору, 4153, 21 листопада 2005 року, об`єкт обтяження - квартира, адреса: АДРЕСА_1, власник - ОСОБА_1 .
Виключено з Державного реєстру іпотек запис, внесений реєстратором - приватним нотаріусом Стеблюк Н. В., 21 листопада 2005 року, за реєстраційним номером обтяження № 2614309, яким зареєстровано тип обтяження - іпотека, на підставі іпотечного договору, 4153, 21 листопада 2005 року, об`єкт обтяження - квартира, адреса: АДРЕСА_1, іпотекодавець - ОСОБА_1, іпотекодержатель - АКІБ "УкрСиббанк", код ЄДРПОУ 09807750.
Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Додатковим рішенням Вінницького міського суду Вінницької області
від 08 листопада 2022 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 19 січня 2023 року, стягнуто з АТ "УкрСиббанк" на користь ОСОБА_1 12 000 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення місцевого суду оскаржено в апеляційному порядку АТ "УкрСиббанк".
Постановами Вінницького апеляційного суду від 19 січня 2023 року основне та додаткове рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 03 жовтня 2023 рокувідмовлено у задоволенні клопотання АТ "УкрСиббанк" про зупинення провадження в справі.
Касаційну скаргу АТ "УкрСиббанк" залишено без задоволення, а рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 24 жовтня 2022 року, додаткове рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 08 листопада 2022 року та постанови Вінницького апеляційного суду від 19 січня 2023 року залишено без змін.
Короткий зміст клопотання про ухвалення додаткового судового рішення, позиції інших учасників справи
У листопаді 2023 року представник ОСОБА_1 - Мазур О. В. звернувся до Верховного Суду із заявою про ухвалення додаткового рішення для вирішення питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з переглядом справи у касаційному порядку, та просить стягнути із АТ "УкрСиббанк" на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 5 000,00 грн.
Клопотання мотивовано тим, що ОСОБА_1 під час перегляду справи у касаційному порядку отримав професійну правничу допомогу, яку надав адвокат Мазур О. В. У матеріалах справи на підтвердження надання професійної правничої допомоги та понесених витрат на правову допомогу містяться:
- відзив на касаційну скаргу, який містить клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу;
- акт виконаних робіт та наданих послуг від 31 березня 2003 року з детальним описом послуг, наданих адвокатом Мазуром О. В., у зв`язку з оскарженням АТ "УкрСиббанк" судових рішень у справі № 127/31539/21;
- договір про надання правничої допомоги від 24 березня 2023 року, укладений між ОСОБА_1 та адвокатом Мазуром О. В.;
- копія ордеру про надання правничої допомоги ОСОБА_1 у Верховному Суді на підставі договору про надання правничої допомоги від 24 березня 2023 року;
- фіскальний чек про здійснення оплати за договором про надання правничої допомоги від 24 березня 2023 року на загальну суму у розмірі 5 000,00 грн.
Також у порядку частини восьмої статті 141 ЦПК України заявником надано докази відправки АТ "УкрСиббанк" відзиву на касаційну скаргу, яке містить клопотання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом справи судом касаційної інстанції, з відповідними додатками, про що надано фіскальний чек (т. 2, а.с. 193).
Заперечень від АТ "УкрСиббанк" з приводу заяви ОСОБА_1, яке подане представником - адвокатом Мазуром О. В., про відшкодування понесених витрат на професійну правничу допомогу до Верховного Суду не надходило.
Позиція Верховного Суду
Вивчивши матеріали цивільної справи та перевіривши доводи клопотання представника ОСОБА_1 - Мазура О. В. щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених під час розгляду справи у суді касаційної інстанції, Верховний Суд дійшов висновку про задоволення клопотання з таких підстав.
Нормативно-правове обґрунтування
Щодо розподілу судових витрат
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Частина перша статті 133 ЦПК України передбачає, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних із розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини третьої вказаної статті Кодексу).
Відповідно до частини першої статті 58 ЦПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Представником у суді може бути адвокат або законний представник (частина перша статті 60 ЦПК України).
За змістом статті 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", про що зазначено в частині четвертій статті 62 ЦПК України.
За положеннями пункту 4 частини першої статті 1, частин третьої та п`ятої статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права. Зміст договору про надання правової допомоги не може суперечити Конституції України та законам України, інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, присязі адвоката України та правилам адвокатської етики.
Пунктом 9 частини першої статті 1 України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.