ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2024 року
м. Київ
справа № 300/2836/22
адміністративне провадження № К/990/19795/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Білак М.В.,
суддів - Губської О.А., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2022 року (головуючий суддя Кафарський В. В.)
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2023 року (головуючий суддя - Нос С. П., судді: Кухтей Р.В., Обрізко І.М.)
у справі №300/2836/22
за позовом ОСОБА_1
до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними та скасування рішень.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулася суду з позовом до Івано-Франківської митниці Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, Івано-Франківська митниця ДФС України) про визнання неправомірними та скасування рішень Голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС України, а саме наказу від 22 грудня 2021 року №15-к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1", попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 від 10 січня 2021 року та наказу від 14 лютого 2022 року №1-к "Про звільнення ОСОБА_1".
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що Голова комісії з реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС України Сав`юк В.В. не мав належних прав для видання наказів від 22 грудня 2021 року №15-к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1" та від 14 лютого 2022 року №1-к "Про звільнення ОСОБА_1" у зв`язку з тим, що Івано-Франківська митниця ДФС на той час не здійснює жодної діяльності у сфері митної справи та перебувала у стані припинення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2011 року №704 "Про затвердження порядку здійснення заходів пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" Голова комісії не має повноважень скасовувати накази та приймати накази щодо поновлення працівників на роботі, а тому порушено її право на працю та не створено належних умов для виконання посадових обов`язків відповідно до частини другої та четвертої статті 43 Конституції України.
3. Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2022 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2022 року, закрито провадження у адміністративній справі в частині визнання неправомірним та скасування попередження про наступне звільнення ОСОБА_1 від 10 січня 2021 року.
4. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2022 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 січня 2023 року, у задоволенні позову відмовлено.
5. Позивач подала касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
6. Ухвалою Верховного Суду від 14 червня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, ОСОБА_1 з 01 серпня 2001 року проходила державну службу в органах Державної митної служби, зокрема, з 06 лютого 2008 року в Івано-Франківської митниці.
8. Наказом Івано-Франківської митниці ДФС України від 04 грудня 2018 року №603-к на підставі частини другої статті 87 закону України "Про державну службу" з 21 червня 2017 року припинено державну службу ОСОБА_1, начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС.
9. Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі №300/64/19 визнано протиправним та скасовано наказ Івано-Франківської митниці ДФС від 04 грудня 2018 року № 603-к "Про припинення державної служби". Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС з 05 грудня 2018 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
10. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2021 року в справі №300/64/19 рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року скасовано в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС з 05 грудня 2018 року. Ухвалено у цій частині нове рішення про поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС з 21 червня 2017 року. У решті рішення залишено без змін.
11. Наказом Голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС від 22 грудня 2021 року №15-к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1" позивача поновлено на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС з 21 червня 2017 року.
12. В подальшому на адресу ОСОБА_1 направлено підписане Головою комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської ДФС Сав`юком В.В. попередження про наступне вивільнення з посади начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ центральний", отримане нею 13 січня 2022 року.
13. Наказом Голови комісії з реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС від 14 лютого 2022 року №1-к "Про звільнення ОСОБА_1" припинено державну службу та звільнено з 15 лютого 2022 року ОСОБА_1 з посади начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ - центральний" Івано-Франківської митниці ДФС, у зв`язку з реорганізацією, скороченням чисельності штату державних службовців.
14. Не погоджуючись із вказаними наказами, а також з попередженням про наступне вивільнення з посади, позивач звернулася із цим адміністративним позовом до суду.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
15. Відмовляючи в задоволенні позову суди попередніх інстанцій виходили з такого:
- у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2021 року в справі №300/64/19 надана оцінка щодо поновлення ОСОБА_1 саме на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС України з 21 червня 2017 року відповідно, що і було зроблено Головою комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС України Сав`юком В.;
- як наслідок, позовна вимога позивача про скасування наказу "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1" від 22 грудня 2021 року №15-к є безпідставною та задоволенню не підлягає;
- посиланням на правову позицію Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), яким визначалася підстава припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення, а саме у справах №640/11024/20, №380/3646/20, №380/3551/20, №380/3389/20, №380/3435/20, №380/3654/20, №380/4357/20, №380/3547/20, №380/3833/20, №380/3269/20, №380/3754/20, що суб`єкт призначення не зобов`язаний був пропонувати позивачу іншу рівноцінну посаду державної служби, а в разі відсутності такої - іншу роботу (посаду державної служби) у державному органі;
- Івано-Франківською митницею ДФС України дотримано передбаченого законодавством порядку повідомлення позивачки про її наступне вивільнення;
- на час прийняття наказу від 14 лютого 2022 року №1-к "Про звільнення ОСОБА_1" нормами Закону №889-VIII було врегулювано процедуру звільнення державного службовця у зв`язку з реорганізацією;
- посилання позивачки на те, що відповідачем не дотримано норм КЗпП України є помилковими;
- наказ від 14 лютого 2022 року №1-к "Про звільнення ОСОБА_1" відповідає вимогам, визначеним Типовою інструкцією з документування управлінської інформації в електронній формі та організації роботи з електронними документами в діловодстві, електронного міжвідомчого обміну, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55, містить зазначення обов`язкових реквізитів, вказівку на підставу його видання "попередження про наступне вивільнення від 10 січня 2022 року" та причини і підстави звільнення (у зв`язку з реорганізацією Івано-Франківської митниці ДФС);
- зважаючи на відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Івано-Франківська митниця ДФС (код ЄДРПОУ 39640261) перебувала в стані припинення, а тому Голова комісії з реорганізації прийняв наказ про поновлення та звільнення ОСОБА_1 ;
- у відповідача були наявні правові підстави для видання оспорюваних наказів та повідомлення про наступне вивільнення позивача у зв`язку з реорганізацією, а відповідно це вказує на наявність правових підстав для звільнення ОСОБА_1 з 15 лютого 2022 року.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
16. Позивач у касаційній скарзі посилалась на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України вказуючи на відсутність висновку Верховного Суду стосовно питання застосування норми права у подібних правовідносинах, у яких державного службовця (працівника митниці) поновлено на посаді в порушення вимог пункту 4 частини першої статті 2 та підпункту 2-4 частини першої статті 7 Закону № 889-VIII та звільнено з державної служби (митної служби) за статтею 87 Закону № 889-VIII в редакції, що була не дійсна на момент видачі спірного наказу (виникнення спірних правовідносин).
17. На переконання скаржниці суд першої та другої інстанції при розгляді справи в частині позовних вимог щодо скасування наказу Iвано-Франкiвської митниці ДФС вiд 22 грудня 2021 року №15- к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_3" не застосував норми матеріального права передбачені пунктом 4 частини першої статті 2 Закону №889-VIII, якими встановлено вимоги щодо порядку призначення (поновлення) на посаді державного службовця, посади державної служби, посадових обов`язків, належних умов служби та оплати праці.
18. У порушення указаних норм судом не досліджено, що при видачі цього наказу не були внесені зміни:
1) в структурі Iвано-Франкiвської митниці ДФС не створено відповідний митний пост та відділ митного оформлення, які зазначені в наказі;
2) у штатному розписi не створено відповідну посаду на яку позивачку призначено в наказi;
3) не встановлено оклад, відповідно до посади на яку позивачку призначено та не внесено в кошторис.
19. Тобто, суд першої та другої інстанції не застосувавши норми матеріального права передбачені пунктом 4 частини першої статті 2 Закону №889-VIII та порушив норми процесуального права передбачені статтями 2, 370, 372 КАС України, якими встановлено, що перевірка судами рiшень суб`єкта владних повноважень здійснюється відповідно Конституції та законів України.
20. Крім того, суди попередніх інстанцій не надали оцінку матеріалам справи та виключно на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осiб-пiдприємцiв Івано-Франківської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39640261) зробили незаконний висновок, що Голова кoмiciї з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС мав правові підстави для видачі оспорюваного наказу та є суб`єктом призначення. При цьому суди, зробивши цей висновок, не застосували норми матеріального права передбачені пунктом 7 частини першої статті 2 та пунктом 4 частини другої статті 17 Закону №889-VIII, оскільки суб`єкт призначення це державний орган або посадова особа, яким відповідно до законодавства надано повноваження від імені держави призначати на відповідну посаду державної служби в державному органі, а наказ про призначення (поновлення) на посаді, затверджує (підписує) керівник державного органу, який є суб`єктом призначення.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити таке.
22. Спірні правовідносини у цій справі склалися щодо визнання правомірності/неправомірності рішень Голови комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС України щодо виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1 та її звільнення.
23. Верховний Суд погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про правомірність наказу від 22 грудня 2021 року №15-к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1", з огляду на таке.
24. Відповідно до матеріалів справи, на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2021 року в справі №300/64/19 Головою комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС В.Сав`юком видано наказ від 22 грудня 2021 року №15-к "Про виконання постанови суду про поновлення на роботі ОСОБА_1".
25. Згідно із цим наказом скасовано наказ Івано-Франківської митниці та поновлено позивача на посаді начальника відділу митного оформлення №1 митного поста "Івано-Франківськ-центральний" Івано-Франківської митниці ДФС з 21 червня 2017 року.
26. Оскаржуваний наказ не суперечить постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2021 року в справі №300/64/19, а тому є правомірним.
27. Верховний Суд уважає вірними висновки судів попередніх інстанцій про те, що Голова комісії з проведення реорганізації Івано-Франківської митниці ДФС В.Сав`юк мав право і повноваження видавати та підписувати наказ від 22 грудня 2021 року №15-к.
28. Відповідно до частини першої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
29. Частинами першою, третьою, четвертою статті 105 ЦК України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
30. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи ( комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.