1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду


УХВАЛА

23 січня 2024 року

місто Київ

справа № 447/852/23

провадження № 14-187зц23

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Погрібного С. О.,

суддів Банаська О. О., Булейко О. Л., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Кишакевича Л. Ю., Короля В. В., Кривенди О. В., Мазура М. В., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Ступак О. В., Ткача І. В., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Усенко Є. А., Шевцової Н. В.,

ознайомилася з касаційними скаргами ОСОБА_1 на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 03 квітня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року, на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 03 травня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року, на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 05 липня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року,

із заявами ОСОБА_1 про постановлення окремих ухвал стосовно суддів Львівського апеляційного суду ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та судді Миколаївського районного суду Львівської області ОСОБА_5

у справі за позовом ОСОБА_1 до Миколаївського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про відшкодування моральної шкоди та

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 у березні 2023 року звернувся до суду з позовом до Миколаївського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою від 03 квітня 2023 року Миколаївський районний суд Львівської області відкрив провадження у справі, призначив підготовче судове засідання та визначив відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою від 03 травня 2023 року цей суд закрив підготовче провадження та призначив цивільну справу до розгляду, а ухвалою від 05 липня 2023 року - відклав розгляд справи, визнав явку ОСОБА_1 обов`язковою.

Ухвалами від 24 жовтня 2023 року Львівський апеляційний суд повернув апеляційні скарги на ухвали Миколаївського районного суду Львівської області від 03 квітня, 03 травня та 05 липня 2023 року.

ОСОБА_1 12 грудня 2023 року із застосуванням засобів поштового зв`язку подав до Великої Палати Верховного Суду касаційні скарги на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 03 квітня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року; на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 03 травня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року; на ухвалу Миколаївського районного суду Львівської області від 05 липня 2023 року та ухвалу Львівського апеляційного суду від 24 жовтня 2023 року, просив скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу до суду першої інстанції на новий розгляд.

Також заявник просив постановити окремі ухвали стосовно суддів Львівського апеляційного судуОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та судді Миколаївського районного суду Львівської області ОСОБА_5

Велика Палата Верхового Суду вважає, що касаційні скарги та заяви про постановлення окремих ухвал потрібно передати до Касаційного цивільного суду

у складі Верховного Суду з таких підстав.

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

(далі - Конвенція) гарантує кожному право на справедливий розгляд його справи судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо прав та обов`язків цивільного характеру.

Означення"встановлений законом" поширюється не лише на правову основу існування суду, але й на дотримання таким судом правових норм, які регулюють його діяльність. Категорія "суд, встановлений законом" у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає "всю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів" (рішення ЄСПЛ у справі "Сокуренко і Стригун проти України" (Sokurenkoand Strygun v. Ukraine), заяви № 29458/04 і № 29465/04,параграф 24).

Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють повноваження

у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України (частина друга статті 6 Конституції України). Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі,

в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Згідно із частиною першою статті 36, пунктами 1, 5 частини другої статті 37 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" Верховний Суд є найвищим судому системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний цивільний суд і Велика Палата.

У пункті 1 частини другої статті 45 цього Закону врегульовано, що Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.

Судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд (стаття 388 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України)).

Порядок подання касаційної скарги регулюється ЦПК України. Зокрема,

у частині першій статті 391 цього Кодексу передбачено, що касаційна скарга подається безпосередньо до суду касаційної інстанції, яким у такому випадку є Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду.

Відповідно до статей 393, 394 ЦПК України виключно Касаційний цивільний суд

у складі Верховного Суду наділений повноваженнями як суд касаційної інстанції

у цивільних справах вирішувати питання про прийняття касаційної скарги та відкриття касаційного провадження. Вирішуючи питання про відкриття касаційного провадження, касаційний суд перевіряє правильність оформлення касаційної скарги та дотримання порядку її подання, зокрема й сплату судового збору та дотримання строків касаційного оскарження.


................
Перейти до повного тексту