ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2024 року
м. Київ
справа №500/2239/22
адміністративне провадження № К/990/28298/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Стародуба О.П. та Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА"
про стягнення заборгованості
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ІрЛАГА"
на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Большакової О.О., суддів Затолочного В.С., Мікули О.І.),
У С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог та рішень судів попередніх інстанцій
1. У травні 2022 року Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (далі - Управління) звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" (далі - скаржник, відповідач) про стягнення штрафу.
2. Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року позов задоволено. Стягнуто з ТОВ "МЖК ІрЛАГА" до Державного бюджету України штраф у розмірі 34000 грн.
3. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року апеляційну скаргу ТОВ "МЖК ІрЛАГА" задоволено. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області відмовлено.
4. 13 лютого 2023 року Головне управління Держспоживслужби в Тернопільській області подало заяву про перегляд постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року за нововиявленими обставинами.
5. Вказану заяву мотивовано скасуванням Верховним Судом постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 серпня 2022 року у справі №500/1647/22, що була покладена в основу прийнятого рішення.
6. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами задоволено. Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року справі № 500/2239/22 скасовано та прийнято нову постанову, якою апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МЖК ІрЛАГА" залишено без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року без змін.
7. Задовольняючи вказану заяву, суд апеляційної інстанції виходив з того, що скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, що підлягає перегляду, згідно частини другої статті 361 КАС України, є нововиявленою обставиною.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
8. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм процесуального права, ТОВ "МЖК ІрЛАГА" звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року.
9. В обґрунтування касаційної скарги зазначається, що ухвалення Верховним Судом постанови від 19 січня 2023 року у справі №500/1647/22, якою скасовано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року та залишено в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 травня 2022 року, не є в розумінні статті 361 КАС України нововиявленою обставиною.
10. На підтвердження своїх доводів відповідач вказує на постанову Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про узагальнення судової практики розгляду адміністративними судами заяв про перегляд судових рішень у зв`язку з нововиявленими обставинами" №7 від 22 травня 2015 року, в якій передбачено, що не вважаються нововиявленими нові обставини, які виявлені після ухвалення судом рішення, а також зміна правової позиції суду в інших подібних справах. Не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, що встановлюються на підставі доказів, які не були своєчасно подані сторонами чи іншими особами, які беруть участь у справі. Обставини, що виникли чи змінилися після ухвалення судом рішення, а також обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях, касаційній скарзі, або які могли бути встановлені в разі виконання судом вимог процесуального закону, теж не можуть визнаватися нововиявленими.
11. Таким чином, на думку відповідача, позивач не мав права подавати заяву про перегляд рішення суду апеляційної інстанції за нововиявленими обставинами, а мав виключне право ще раз звернутися до суду першої інстанції з позовом про стягнення штрафу.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
12. Касаційна скарга надійшла до Суду 15 серпня 2023 року.
13. Ухвалою Верховного Суду від 29 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі №500/2239/22, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.
14. Ухвалою Верховного Суду від 24 січня 2024 року клопотання ТОВ "МЖК ІрЛАГА" про зупинення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року залишено без задоволення та призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 25 січня 2024 року.
15. Крім того, у касаційній скарзі скаржником також заявлено клопотання про передачу справи № 500/2239/22 на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Позиція інших учасників справи
16. Від Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області 09 жовтня 2023 року надійшов відзив на касаційну скаргу ТОВ "МЖК ІрЛАГА", в якому зазначено, що підставою для скасування апеляційним судом рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у справі № 500/2239/22 стало набрання законної сили постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року у справі № 500/1647/22, якою визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про застосування до ТОВ "МЖК ІрЛАГА" адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 01-15/02 від 28 січня 2022 року в розмірі 34000 грн. При розгляді справи № 500/2239/22 щодо стягнення штрафу з ТОВ "МЖК ІрЛАГА" в суді апеляційної інстанції, Головним управлінням подавалося клопотання щодо зупинення провадження у справі у зв?язку з подачею касаційної скарги у справі про визнання протиправним та скасування рішення. Однак, у задоволені цього клопотання було відмовлено та винесено постанову щодо задоволення вимог апеляційної скарги. 19 січня 2023 року постановою Верховного Суду у справі № 500/1647/22 задоволено касаційну скаргу Управління, скасовано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року у справі № 500/1647/22, залишено в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року у цій справі, яким визнано правомірним рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про застосування до ТОВ "МЖК ІрЛАГА" адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення № 01-15/02 від 28 січня 2022 року в розмірі 34000 грн. Отже, вищевказане, за твердженням Управління, у відповідності до статті 361 КАС України, вважається нововиявленою обставиною.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
17. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
18. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
19. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
20. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
21. Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
22. Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року відповідає, а викладені у касаційній скарзі доводи є неприйнятними з огляду на таке.
23. Завданням адміністративного судочинства у силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
24. Як вбачається з поданої касаційної скарги, ТОВ "МЖК ІрЛАГА" наголошує, що ухвалена Верховним Судом постанова від 19 січня 2023 року у справі №500/1647/22, якою скасовано постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року та залишено в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 травня 2022 року, не може вважатися нововиявленою обставиною в розумінні статті 361 КАС України.
25. Разом з тим, в оскаржуваній постанові суд апеляційної інстанції вказав, що скасування Верховним Судом постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 серпня 2022 року у справі № 500/1647/22, мотивами якої керувався суд апеляційної інстанції при ухваленні постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року у справі № 500/2239/22, є безумовною підставою для перегляду останньої в порядку статті 361 КАС України.
26. Таким чином, ключовим питанням в межах вказаного провадження є встановлення наявності підстав для перегляду постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2022 року у справі № 500/2239/22 за нововиявленими обставинами у зв`язку зі скасуванням судом касаційної інстанції судового рішення, на якому, головним чином, ґрунтувалося судове рішення, що, за твердженням заявника, підлягає перегляду у порядку статті 361 КАС України.
27. Колегія суддів зазначає, що перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є окремою процесуальною формою судового процесу.
28. Підстави перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами встановлені статтею 361 КАС України, згідно з частиною першою якої судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими обставинами.
29. Відповідно до частини другої статті 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
- істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
- встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
- скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
30. Згідно з частиною четвертою статті 361 КАС України, не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами:
- переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи;
- докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
31. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30 червня 2020 року у справі № 19/028-10/13 також зазначила, що підставою перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є не недоліки розгляду справи судом (незаконність та (або) необґрунтованість судового рішення, постанови чи ухвали, неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права), а те, що на час ухвалення рішення суд не мав можливості врахувати істотну обставину, яка могла суттєво вплинути на вирішення справи, оскільки учасники розгляду справи не знали про неї та, відповідно, не могли надати суду дані про неї.
32. Вказаний висновок застосував також Верховний Суд у постанові від 21 березня 2023 року у справі № 640/19240/21, де додав, що перегляд справи у зв`язку з нововиявленими обставинами має на меті не усунення судових помилок, а лише перегляд уже розглянутої справи з урахуванням обставини, про існування якої стало відомо після ухвалення судового рішення.
33. З аналізу вищезазначених норм та позицій суду касаційної інстанції можна дійти наступних висновків щодо перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами.
34. Нововиявлені обставини - це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи.
35. Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, зокрема те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте). Тобто, за своєю юридичною природою нововиявлені обставини є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які покладено в основу судового рішення.
36. Поряд з цим, як зазначала Велика Палата Верховного Суду у постанові 03 лютого 2021 року у справі №826/20239/16 перегляд судових рішень, які набрали законної сили, за нововиявленими обставинами є додатковим засобом забезпечення законності судового рішення і є резервним механізмом захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб і забезпечення справедливого та ефективного здійснення правосуддя. Перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами є особливим видом провадження. На відміну від перегляду судового рішення в порядку апеляційного та касаційного оскарження, підставою такого перегляду не є недоліки розгляду справи судом (незаконність та/або необґрунтованість судового рішення, неправильне застосування судом норм матеріального права, порушення норм процесуального права), а те, що на час ухвалення рішення суд не мав можливості врахувати істотну обставину, яка могла суттєво вплинути на вирішення справи, оскільки учасники судового розгляду не знали про неї та, відповідно, не могли надати суду дані про неї. Метою перегляду справи за нововиявленими обставинами є не ревізія судових рішень або усунення судових помилок, а лише перегляд уже розглянутої справи з урахуванням обставин, про існування яких стало відомо після ухвалення судового рішення.
37. Як вбачається з матеріалів справи, заявник просить переглянути судове рішення за нововиявленою обставиною на підставі пункту 3 частини другої статті 361 КАС України, вважаючи такою обставиною скасування Верховним Судом постановою від 19 січня 2023 року постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року у справі № 500/1647/22 та залишення в силі рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 травня 2022 року у цій справі.