ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року
м. Київ
справа № 735/308/21
провадження № 61-10098св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого- Луспеника Д. Д.,
суддів: Гулейкова І. Ю., Гулька Б. І., Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач- ОСОБА_1,
відповідач- ОСОБА_2,
третя особа- орган опіки та піклування Радомишльської міської ради Житомирської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернігівського апеляційного суду від 19 червня 2023 року, прийняту у складі колегії суддів: Шарапової О. Л., Євстафіїва О. К., Скрипки А. А.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.
Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що з 28 грудня 2018 року по 18 жовтня 2020 року він перебував у фактичних шлюбних відносинах з відповідачкою. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась дочка ОСОБА_3 .
Зазначав, що майже відразу після народження дочки відповідачка перестала цікавитись життям дитини, її розвитком та здоров`ям, ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Дитина проживає разом з ним та перебуває на повному його утриманні та забезпеченні, що є підставами для позбавлення матері дитини батьківських прав.
З урахуванням зазначеного, ОСОБА_1 просив суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Заочним рішенням Коропського районного суду Чернігівської області від 26 липня 2021 року, ухваленим у складі судді Балаби О. А., позов ОСОБА_1 задоволено.
Позбавлено ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнуто з ОСОБА_2 аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання малолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі 1/4 частини всіх видів її заробітку (доходу), щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 13 квітня 2021 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнуто з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 908,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно своєї малолітньої дитини, що є підставою для задоволення позову та стягнення аліментів на утримання дитини.
Короткий зміст постанови апеляційного суду
Постановою Чернігівського апеляційного суду від 19 червня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено, заочне рішення Коропського районного суду Чернігівської області від 26 липня 2021 року скасовано.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - орган опіки та піклування Радомишльської міської ради Житомирської області, про позбавлення батьківських прав відмовлено.
Попереджено ОСОБА_2 про зміну поведінки щодо прийняття участі у вихованні дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, поклавши на орган опіки та піклування Радомишльської міської ради Житомирської області контроль за виконанням нею батьківських обов`язків.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь до ОСОБА_2 у відшкодування судових витрат, пов`язаних з апеляційним розглядом справи 1 362,00 грн.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, апеляційний суд виходив із того, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків. Суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи може відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
З урахуванням якнайкращих інтересів дитини, бажання відповідачки брати участь у вихованні та спілкуванні з дочкою та з огляду на відсутність даних про те, що відповідачка притягувалася до відповідальності за неналежне виконання батьківських обов`язків, апеляційний суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову про позбавлення відповідачки батьківських прав з попередженням ОСОБА_2 про зміну поведінки щодо прийняття участі у вихованні дочки.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводів
У липні 2023 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову апеляційного суду в частині відмови у задоволенні його вимоги щодо позбавлення батьківських прав, ухвалити в цій частині нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачка свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, взагалі не цікавиться ні життям, ні здоров`ям дитини, не піклується про фізичний і духовний розвиток дочки, її навчання, підготовки до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчування, і медичного догляду, лікування. Дитина постійно проживає із батьком та перебуває на його повному утриманні. Позбавлення батьківських прав відповідача відповідатиме інтересам дитини, оскільки дитина проживає та виховується у стійкому сімейному середовищі батька, яким створені належні умови для фізичного та духовного розвитку дитини.
У матеріалах справи відсутні докази того, що протягом тривалого неодноразового розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції (понад два роки), ставлення відповідачки до своїх батьківських обов`язків змінилось.
Апеляційний суд, відмовляючи у задоволенні позову, належним чином таке рішення не обґрунтував, підстав та обставин, які унеможливлюють задовольнити позовні вимоги, не навів.
Підставами касаційного оскарження постанови Чернігівського апеляційного суду від 19 червня 2023 року заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме: суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 04 вересня 2019 року у справі № 211/559/16-ц (провадження № 61-13258св19), від 10 листопада 2021 року у справі № 390/1418/17 (провадження № 61-18755св20); суд не дослідив зібрані у справі докази.
Відзив на касаційну скаргу від відповідача не надходив.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 12 липня 2023 року касаційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків касаційної скарги.
У строк, визначений судом, заявник усунув недоліки касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 25 липня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
У серпні 2023 року до Верховного Суду надійшли матеріали справи.
Ухвалою Верховного Суду від 26 вересня 2023 року справу призначено до розгляду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сторони у зареєстрованому шлюбі не знаходяться.
З актів обстеження умов проживання від 21 квітня 2021 року та 20 травня 2021 року, вбачається, що сторони проживають окремо, малолітня дитина проживає з батьком та перебуває на його утриманні.
Згідно з характеристикою за місцем роботи ОСОБА_1, 1970 року народження, працює у ПАТ "Пиво-безалкогольний комбінат "Радомишль" з 29 березня 2010 року та зарекомендував себе, як ініціативний, відповідальний та дисциплінований співробітник. Вміє працювати у команді, має лідерський потенціал. Хороший організатор, вміє приймати нестандартні рішення та брати на себе відповідальність. Користується повагою та авторитетом у працівників Комбінату та керівництва.
Відповідно до висновку виконавчого комітету Радомишльської міської ради Житомирської області від 21 липня 2021 року № 225 затверджений висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав. Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав складений за результатами обстеження житлово-побутових умов сім`ї ОСОБА_1, в ході якого встановлено, встановлено, що малолітня дитина ОСОБА_4 проживає разом з батьком ОСОБА_1 . Для виховання та розвитку дитини створено всі матеріально-побутові умови. Під час візиту у сім`ю, комісією встановлено, що дитина перебувала разом із нянею. Матері ОСОБА_2 разом з дитиною не було. Встановлено, що дитина має окрему кімнату, місце для сну, відпочинку, забезпечена всім необхідним для повноцінного життя та розвитку. Має іграшки, одяг та взуття відповідно до віку та сезону. Тому прийнято рішення про затвердження висновку щодо доцільності позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітньої дочки.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Статтею 400 ЦПК України встановлено межі розгляду справи судом касаційної інстанції. Так, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Встановлено й це вбачається з матеріалів справи, що судове рішення апеляційного суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.
Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.