ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2024 року
м. Київ
справа № 500/2604/22
адміністративне провадження № К/990/37621/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мацедонської В. Е.,
суддів: Білак М.В., Уханенка С.А.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства "Тернопількомунінвест" до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу закупівлі,
за касаційною скаргою Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області
на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року (суддя-доповідач - Мікула О.І., судді: Курилець А.Р., Кушнерик М.П.)
Короткий зміст позовних вимог
У липні 2022 року Комунальне підприємство "Тернопількомунінвест" (далі - позивач, КП "Тернопількомунінвест") звернулося до суду з позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про результати моніторингу закупівлі № UA-2021-11-04-003223-b, яка проведена Комунальним підприємством "Тернопількомунінвест".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідачем, з підстав виявлення ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель, проведено моніторинг закупівлі № UA-2021-11-04-003223-b "Поточний середній ремонт вул. Залізнична, с. Білобожниця Тернопільської області", яка оголошена Комунальним підприємством "Тернопількомунінвест" та оприлюднена в електронній системі, за результатом якого 23 червня 2022 року оприлюднено висновок про порушення позивачем законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерних пропозицій учасників ТОВ "БМБУД" та ТОВ "ТЕХНО-БУД-ЦЕНТР", зокрема, вимог пункту 1 частини першої статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме: замовник не відхилив тендерні пропозиції учасників ТОВ "БМБУД" та ТОВ "ТЕХНО-БУДЦЕНТР", як такі, що не відповідали встановленим абзацом 1 частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII вимогам до учасника відповідно до законодавства.
Позивач уважає такий висновок суб`єкта владних повноважень протиправним, з огляду на що звернувся із даним позовом до суд.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року позов задоволено у повному обсязі:
- визнано протиправним та скасовано висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2021-11-04-003223-b Комунального підприємства "Тернопількомунінвест", який затверджено 23 червня 2022 року.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2022 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв`язку з невідповідністю апеляційної скарги вимогам статті 296 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: не додано документ про сплату судового збору та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року апеляційну скаргу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області повернуто скаржнику на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції, виходив із того, що у встановлений суддею-доповідачем строк, особою, яка подала апеляційну скаргу, не усунуто недоліків апеляційної скарги.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу
29 грудня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, у якій відповідач просить скасувати ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є оскарження ухвали про повернення апеляційної скарги, зазначеної у частині третій статті 328 КАС України, та посилання скаржника у касаційній скарзі на порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права.
Скаржник зауважує, що твердження суду апеляційної інстанції, що копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржник отримав 25 листопада 2022 року є необґрунтованим, оскільки копія означеної ухвали була направлена судом на електронну адресу Північного офісу Держаудитслужби, а відповідачем по справі є саме Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області.
Так, відповідач копію означеної ухвали від 25 листопада 2022 року отримав лише 05 грудня 2022 року від Північного офісу Держаудитслужби за допомогою електронної системи документообігу "Аскод" супровідним листом від 05 грудня 2022 року №262616- 18/6910-2022.
На виконання вимог вказаної ухвали, відповідач 08 грудня 2022 року, тобто в межах встановленого судом десятиденного терміну, супровідним листом від 07 грудня 2022 року № 260625-14/3447-2022 надіслав до суду відповідне платіжне доручення про сплату судового збору за подачу апеляційної скарги, що підтверджується копією супровідного листа з платіжним дорученням від 24 жовтня 2022 року № 1437 та фіскальним чеком.
Крім того, скаржник зазначає, що Північним офісом Держаудитслужби ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху отримано 28 листопада 2022 року, що підтверджується роздруківкою прінт-скріну вхідної кореспонденції та паперовою копією картки реєстрації вхідної кореспонденції.
Відтак, на думку скаржника, навіть з моменту отримання ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху Північним офісом Держаудитслужби, Управлінням все одно дотримано десятиденний строк щодо усунення недоліків апеляційної скарги з дня вручення копії цієї ухвали.
Правом подати відзив на касаційну скаргу в порядку статті 338 КАС України позивач не скористався, що відповідно до вказаної статті не перешкоджає перегляду рішень судів попередніх інстанцій за наявними в справі матеріалами.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 16 січня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року на підставі частини третьої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
24 січня 2023 року адміністративна справа надійшла до Верховного Суду.
Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 січня 2024 року (у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Кашпур О.В.) визначено склад суду: Мацедонська В.Е. (головуючий суддя), Білак М.В., Уханенко С.А.
Ухвалою від 18 січня 2024 року закінчено підготовчі дії у справі та призначено касаційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до статті 345 КАС України.
Нормативне регулювання та висновки Верховного Суду
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, виходить із такого.
Відповідно до ухвали Верховного Суду від 16 січня 2023 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, зокрема, пункту 1 частини четвертої статті 169, частини другої статті 298 КАС України, що є підставою касаційного оскарження згідно з частиною третьою статті 328 КАС України.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 2 КАС України забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Вимоги щодо форми та змісту апеляційної скарги встановлені статтею 296 КАС України. Зокрема, пунктом 1 частини п`ятої цієї статті передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору
Частиною другою статті 298 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Як слідує з матеріалів справи, 28 жовтня 2022 року до Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2022 року зазначену апеляційну скаргу залишено без руху, у зв`язку з несплатою апелянтом судового збору та надано десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення вказаних недоліків.
Як установлено судом апеляційної інстанції, копія ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху надіслана відповідачу в його електронний кабінет користувача підсистеми "Електронний суд" 260600@dasu.gov.ua, та доставлена 25 листопада 2022 року о 22:36, що підтверджується довідкою відповідального працівника Восьмого апеляційного адміністративного суду про доставку електронного листа.
Таким чином, оскільки копія ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 25 листопада 2022 року відповідно до приписів частини сьомої статті 18 КАС України була направлена та доставлена відповідачеві до його електронного кабінету 25 листопада 2022 року о 22:36, то у силу частини шостої статті 251 КАС України зазначена ухвала вважається врученою у робочий день, наступний за днем відправлення - 28 листопада 2022 року (ураховуючи, що 26 листопада 2022 року та 27 листопада 2022 року вихідні дні).
Отже, останнім днем для усунення апелянтом недоліків апеляційної скарги, у цьому випадку, повинен бути десятий день з дня отримання копії ухвали (08 грудня 2022 року).
Поруч із цим, на час постановлення апеляційним судом ухвали про повернення апеляційної скарги - 12 грудня 2022 року, матеріали справи не містили доказів усунення недоліків апеляційної скарги, а саме документа про сплату судового збору у розмірі 3721,50 грн.
Водночас, відповідно до матеріалів справи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області 08 грудня 2022 року надіслало на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду на виконання ухвали від 25 листопада 2022 року про залишення апеляційної скарги без руху платіжне доручення №1437 від 24 жовтня 2022 року про сплату судового збору.