ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/512/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Баранець О. М. - головуючий, Вронська Г. О., Кролевець О. А.,
за участю секретаря судового засідання Москалика О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на рішення Господарського суду міста Києва
у складі судді Картавцевої Ю.В.
від 30.05.2023
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Кропивної Л.В., Барсук М.А., Пономаренка Є.Ю.,
від 01.11.2023
у справі за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
про визнання недійсним одностороннього правочину,
за участю представників:
від позивача: Пушкар І. А.,
від відповідача: Пилипчук В. Є.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про визнання недійсним односторонього правочину.
Позовні вимоги обґрунтовані недотриманням відповідачем приписів законодавства щодо припинення зобов`язань відповідача перед позивачем шляхом зустрічного зарахування однорідних вимог за Договором №012020/1912000543 у сумі 994 752,62 грн, з огляду на що позивач просив суд визнати недійсною з моменту вчинення заяву про припинення зобов`язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог від 31.07.2022 №ТОВВИХ-22-8060.
Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій
30.12.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (оператор) та Акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (замовник) було укладено Договір транспортування природного газу №012020/1912000543, за умовами якого оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу (далі - послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні (п. 2.1. Договору).
У п. 2.8. Договору сторони дійшли згоди, що взаємовідносини між замовником (позивач) та оператором (відповідач) при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог Кодексу ГТС. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційної платформою, визначеного Кодексом.
Пунктом 4.1 Договору передбачено, що замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг.
За умовами п. 8.1 Договору вартість послуг договірної потужності визначається виходячи з обсягу замовленої потужності замовника згідно з додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) та/або додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями) та/або обсягу підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби.
Вартість договірної потужності замовника, крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, на період газового місяця (Р) визначається як сума вартості договірних потужностей за кожен день газового місяця (п.8.2 Договору).
Відповідно до п. 9.6. Договору розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають врегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку замовник зобов`язаний сплатити, визначаються за даними оператора.
Згідно з п. 11.4. Договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Цей договір набирає чинності з дня його укладання, а в частині транспортування природного газу з 7:00 години 1 січня 2020 року (включно) на строк до 31 грудня 2020 року, а в частині розрахунків - до їх повного виконання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.1 Договору).
Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" укладено Додаткову угоду № 1 від 24.01.2020, Додаткову угоду № 2 від 17.04.2020, Додаткову угоду № 3 від 22.07.2020, Додаткову угоду № 4 від 29.10.2020, Додаткову угоду № 5 від 01.12.2020, Додаткову угоду № 6 від 22.11.2021 до Договору транспортування природного газу №012020/1912000543 від 30.12.2019.
Зокрема, Додатковою угодою № 5 від 01.12.2020 сторони виклали пункт 8.2. розділу VIII Договору в редакції вказаної додаткової угоди, згідно з якою послуги доступу до потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи на період газового місяця, кварталу та/або року надаються на умовах 100 % попередньої оплати у розмірі вартості замовленої потужності на період газового місяця за п`ять банківських днів до початку газового місяця, у якому буде забезпечуватись доступ до потужностей.
Додатковою угодою №6 від 22.11.2021 до Договору транспортування природного газу №012020/1912000543 від 30.12.2019 викладено п.8.2 Договору в новій редакції. Зокрема, визначено, що вартість договірної потужності Замовника, крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, на період газового місяця (Р) визначається як сума вартості договірних потужностей за кожен день газового місяця.
Перерахунок вартості переривчастої потужності та/або потужності з обмеженнями за формулою розрахунку вартості відповідної потужності, яка була перервана, із застосуванням знижувального коефіцієнту.
Перерахунок вартості потужності з обмеженнями здійснюється щомісяця до 14 числа місяця, наступного за місяцем надання послуг.
Оператор направляє рахунки-фактури на електронну адресу Замовника.
Послуги доступу до потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи на період газового місяця, кварталу та/або року надаються на умовах 100 % попередньої оплати (крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, або оператора газорозподільної системи) у розмірі вартості замовленої потужності на період газового місяця за п`ять банківських днів до початку газового місяця, у якому буде забезпечуватись доступ до потужностей, крім випадків, передбачених цим пунктом.
У випадку якщо розподіл потужності на період газового місяця на переривчастій основі проводиться менше ніж за 5 банківських днів до початку газового місяця, у якому буде забезпечуватись транспортування природного газу, замовник послуг транспортування зобов`язаний здійснити 100 % попередню оплату в розмірі вартості розподіленої потужності. При цьому така оплата має бути отримана оператором газотранспортної системи на його рахунок не пізніше ніж за три години до кінцевого строку подання номінації на першу газову добу відповідного газового місяця надання послуг транспортування.
Для послуг доступу до потужності на період однієї газової доби замовник зобов`язаний здійснити 100 % попередню оплату (крім замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" покладено спеціальні обов`язки з постачання природного газу, у межах виконання ним таких спеціальних обов`язків, або оператора газорозподільної системи) у розмірі не менше від вартості послуги доступу до потужності на період газової доби, яка планується для використання згідно з номінацією. При цьому така оплата має бути отримана оператором газотранспортної системи на його рахунок не пізніше ніж за три години до кінцевого строку подання номінації.
Замовник сплачує оператору вартість замовленої потужності, як зазначено в цьому розділі, незалежно від того, чи була повністю використана замовлена потужність.
У платіжних дорученнях замовник повинен обов`язково вказувати номер Договору, дату його підписання та звітний період (місяць, рік), за який здійснюється оплата. У разі якщо у платіжних дорученнях замовника не зазначено номер Договору, дату його підписання, звітний період (місяць, рік), за який здійснюється оплата, оператор зараховує кошти, що надійшли від замовника, у першу чергу як погашення заборгованості за надані послуги з транспортування газу, що виникла в попередніх періодах.
Судом встановлено, що позивач направив відповідачу листа від 15.07.2022 № 24-1594/1.4-22 "щодо недотримання параметрів якості природного газу у червні 2022 року", до якого додав Розрахунок (акт) додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу за параметром температури точки роси за вологою від 30.06.2022 № 06-22/012020/1912000543/HAK на суму 994 752,62 грн та відповідний рахунок-фактуру від 15.07.2022 № 06-22/012020/1912000543.
У свою чергу, відповідач звернувся до позивача із Заявою про припинення зобов`язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог № ТОВВИХ-22-8060 від 31.07.2022 наступного змісту: "станом на 15.07.2022 існують грошові зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - Оператор ГТС) перед Акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі НАК "Нафтогаз України") за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 на підставі Розрахунку (акту) додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу за параметром температури точки роси за вологою від 30.06.2022 № 06-22/012020/1912000543/HAK в сумі 994 752,62 грн.
Станом на 15.07.2022 існують грошові зобов`язання НАК "Нафтогаз України" перед Оператором ГТС за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та на підставі Додатку 1 до договору та рахунку на розподіл річної потужності №Рахунок/Рік 07.2022 в сумі 191 819 424,99 грн, строк виконання яких настав 23.06.2022.
Оператор ГТС на підставі та в порядку статті 601 Цивільного кодексу України повідомив НАК "Нафтогаз України" про припинення шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог 994 752,62 грн грошових зобов`язань Оператора ГТС перед НАК "Нафтогаз України" за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та на підставі Розрахунку (акту) додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу за параметром температури точки роси за вологою від 30.06.2022 № 06-22/012020/1912000543/HAK та 994 752,62 грн грошових зобов`язань НАК "Нафтогаз України" перед Оператором ГТС за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та згідно Додатку 1 до договору та рахунку на розподіл річної потужності №Рахунок/Рік 07.2022.
Після зарахування зустрічних однорідних вимог зобов`язання Оператора ГТС перед НАК "Нафтогаз України" за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та Розрахунком (актом) додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу за параметром температури точки роси за вологою від 30.06.2022 № 06-22/012020/1912000543/НАК в сумі 994 752,62 грн та зобов`язання НАК "Нафтогаз України" перед Оператором ГТС за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та Додатком 1 до договору і рахунком на розподіл річної потужності №Рахунок/Рік 07.2022 в сумі 994 752,62 грн вважаються припиненими.
Після здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог за вказаною заявою, залишок невиконаних грошових зобов`язань НАК "Нафтогаз України" перед Оператором ГТС за договором транспортування природного газу від 30.12.2019 № 012020/1912000543 та згідно Додатку 1 до договору і рахунку на розподіл річної потужності №Рахунок/Рік 07.2022 складатиме суму в розмірі 190 824 672,37 грн".
Короткий зміст рішення та постанови судів попередніх інстанцій
Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.05.2023, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.11.2023, у справі № 910/512/23 у позові відмовлено повністю.
Рішення судів мотивовані тим, що односторонній правочин у формі заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" від 31.07.2022 №ТОВВИХ-22-8060 про припинення зобов`язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог на суму 994 752,62 грн є законним, допустимим і відповідає вимогам статей 601, 602 Цивільного кодексу України та статті 203 Господарського кодексу України.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 30.05.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.11.2023 у справі № 910/512/23, у якій просило їх скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Підставою касаційного оскарження скаржник вважає наявність випадку, передбаченого пунктом 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме: відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права - статті 222 ГК України у подібних правовідносинах (у спорах про визнання недійсним правочину про зарахування зустрічних однорідних вимог), стосовно питань:
- чи вважаються безспірними грошові зобов`язання сторін за договором, щодо яких сторони до моменту зарахування висували одна одній письмові претензії і щодо існування яких або їх характеристик (умов виконання, розміру тощо) сторони не дійшли згоди;
- чи є листи-претензії доказом існування спору;
- чи мали суди у зазначених справах застосувати статтю 222 ГК України, оскільки з неї прямо випливає висновок про те, що надсилання суб`єктом господарювання іншому суб`єкту господарювання претензії є досудовим порядком врегулювання спору.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому просив касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.
Зазначив, що станом на час вчинення оспорюваного правочину, був відсутній спір про оскарження саме позивачем розбіжностей (за їх наявності) щодо вартості замовленої договірної потужності за липень 2022 року. Відтак, судами попередніх інстанцій правильно застосовано положення статті 601 ЦК України, якою регламентовано порядок припинення зарахування зустрічних однорідних вимог.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
Відповідно до частини першої статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
Спір виник з приводу наявності чи відсутність підстав для визнання недійсним оспорюваного одностороннього правочину (заяви відповідача про припинення зобов`язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог від 31.07.2022 № ТОВВИХ-22-8060).
За змістом касаційної скарги, підставою оскарження рішень судів попередніх інстанцій є приписи пункту 3 частини 2 статті 287 ГПК України, згідно з якими підставами касаційного оскарження судових рішень є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Верховний Суд вважає необґрунтованою наведену скаржником підставу касаційного оскарження судових рішень, оскільки ця норма спрямована на формування єдиної правозастосовчої практики шляхом висловлення Верховним Судом висновків щодо питань застосування тих чи інших норм права, які регулюють певну категорію правовідносин та підлягають застосуванню господарськими судами під час вирішення спору.
Отже, у разі подання касаційної скарги на підставі зазначеного пункту скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму матеріального чи процесуального права суди попередніх інстанцій застосували неправильно, а також обґрунтувати необхідність застосування такої правової норми для вирішення спору, вказати у чому полягає помилка судів при застосуванні відповідної норми права, та як, на думку скаржника, відповідна норма повинна застосовуватися.