ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 922/3176/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Баранець О.М., Вронська Г.О.
за участю секретаря судового засідання - Грабовського Д.А.
та представників
Позивача: Дребот І.А.
Відповідача : Тітов І.С.
розглянувши у відкритому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 01.11.2023
(головуючий - Здоровко Л.М., судді Бородіна Л.І., Лакіза В.В.)
у справі №922/3176/23
за позовом Акціонерного товариства "Мегабанк"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківгаз Збут"
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Акціонерне товариство "МЕГАБАНК" (далі - АТ "МЕГАБАНК", позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" (далі - ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ", відповідач) про стягнення 268 651,26 грн заборгованості, що складається з 180 955,10 грн заборгованості по сплаті орендних платежів по Договору оренди транспортного засобу № З5GKHZ1567-1 та 87 696.16 грн. нарахованої пені відповідно до договору оренди транспортного засобу № 35GKHZ1567-1.
Короткий зміст оскаржуваних ухвали та постанови судів попередніх інстанцій
2. Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.09.2023, позов залишено без розгляду на підставі п. 7 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
3. Ухвала місцевого господарського суду мотивована тим, що під час розгляду справи №922/2566/22, за позовом АТ "МЕГАБАНК" до ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" про стягнення 268 651,26 грн заборгованості, що складається з 180 955,10 грн заборгованості по сплаті орендних платежів по договору оренди транспортного засобу № З5GKHZ1567-1 та 87 696.16 грн. нарахованої пені відповідно до договору оренди, суд також позов залишив без розгляду з цих же підстав, справа переглядалась судом касаційної інстанції. Суди у справі №922/2566/22 зробили висновок, що наявний між сторонами спір про стягнення заборгованості за договором оренди транспортних засобів №35GKHZ1567-1 від 14.11.2017, відповідно до умов цього договору з урахуванням третейської угоди (застереження), може бути розглянутий Постійно діючим Третейським судом при Асоціації "Слобожанська перспектива", оскільки позивач не надав достовірних відомостей про те, що третейська угода не може бути виконана. Отже, суд першої інстанції зазначив, що позивачем не були взяті до уваги вказівки судів щодо наявності інших відомих банку адрес третейського суду, в тому числі за місцезнаходженням засновників, а також необхідності перевірити (підтвердити чи спростувати) наявність або відсутність третейського суду, таким чином, позивач належним чином не підтвердив (відповідними доказами) вчинення ним дій, спрямованих на пошук суду (направлення запитів, листів, позову, отримання відповідей, відеофіксація, пояснення свідків тощо), і того, що такі дії виявилися безрезультатними через відсутність третейського суду за відомими адресами.
4. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 01.11.2023, ухвалу Господарського суду Харківської області від 11.09.2023 скасовано, справу направлено на розгляд до суду першої інстанції.
5. Постанову апеляційного суду мотивовано тим, що суд першої інстанції зробив передчасні висновки про залишення позову без розгляду, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 226 ГПК України, оскільки судом першої інстанції не досліджено обставин щодо неможливості позивача звернутись до обумовленого сторонами третейського суду. При цьому, третейська угода про передання спору на розгляд третейського суду не є відмовою від права на звернення до суду, а є одним із способів реалізації права на захист. Місцевий господарський суд без врахування і надання відповідної оцінки наданих позивачем додаткових доказів неможливості звернутись до третейського суду, вже вдруге залишив позов АТ "Мегабанк" без розгляду, чим вдався до надмірного формалізму, оскільки між сторонами існує спір, який безумовно підлягає вирішенню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення їх доводів
6. Не погоджуючись з постановою апеляційного суду відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій посилаючись на неправильне застосування норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову апеляційного суду, а ухвалу суду першої інстанції залишити в силі.
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що:
- умовами укладеного між сторонами договору оренди транспортного засобу №35GKHZ1567-1 передбачено, що: "Сторони домовились, що всі спори, що виникають за цим Договором між Сторонами, підвідомчі третейським судам та не заборонені чинним законодавством України на момент підписання цього Договору, розглядаються Постійно діючим Третейським судом при Асоціації "Слобожанська Перспектива" у відповідності з його Регламентом. Сторони погоджуються, що розгляд спорів у Третейському суді буде здійснюватися одноособово. Сторони доручають Голові Третейського суду призначити третейського суддю зі списку суддів Третейського суду. Сторони ознайомленні з Регламентом Третейського суду" (пункт 9.1).
- вказаний договір недійсним не визнавався, сторонами чітко погоджено місце вирішення спору між сторонами, судом першої інстанції досліджено всі обставини необхідні для висновку про наявність підстав для залишення позову без розгляду, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 226 ГПК України, а тому апеляційний суд безпідставно скасував ухвалу першої інстанції.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
8. Позивач подав відзив на касаційну скаргу, у якому посилаючись на безпідставність доводів та вимог касаційної скарги, та водночас вказуючи на законність і обґрунтованість постанови апеляційного суду, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Позиція Верховного Суду
9. Перевіривши повноту встановлення попередніми судовими інстанціями обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі, та заперечення викладені у відзиві на касаційну скаргу, Верховний Суд вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
10. Відповідно до статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (1). Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (2). У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається (3). Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (4).
11. Верховний Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частині 3 ст. 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, на підставі встановлених фактичних обставин здійснює перевірку застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
12. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, між сторонами виник спір щодо реалізації сторонами права на передачу спору на вирішення третейського суду, зважаючи на третейське застереження, викладене у п. 9.1 договору укладеного сторонами.
13. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про третейські суди" до третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що виникає з цивільних та господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
14. За приписами ст. 5 Закону України "Про третейські суди" Юридичні та/або фізичні особи, а також адміністратор за випуском облігацій, який діє в інтересах власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону. Спір може бути переданий на вирішення третейського суду до прийняття компетентним судом рішення у спорі між тими ж сторонами, з того ж предмета і з тих самих підстав.
15. Частинами 1, 4, 6, 9 ст. 12 Закону України "Про третейські суди" передбачено, що третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі, контракті або у вигляді окремої письмової угоди. Третейська угода укладається у письмовій формі. Третейська угода вважається укладеною, якщо вона підписана сторонами або міститься у проспекті цінних паперів (рішенні про емісію цінних паперів), що передбачає призначення адміністратора за випуском облігацій, чи укладена шляхом обміну листами, повідомленнями по телетайпу, телеграфу або з використанням засобів електронного чи іншого зв`язку, що забезпечує фіксацію такої угоди, або шляхом направлення відзиву на позов, в якому одна із сторін підтверджує наявність угоди, а інша сторона проти цього не заперечує. Посилання у договорі, контракті на документ, який містить умову про третейський розгляд спору, є третейською угодою за умови, що договір укладений у письмовій формі і це посилання є таким, що робить третейську угоду частиною договору. Третейська угода може містити як вказівку про конкретно визначений третейський суд, так і просте посилання на вирішення відповідних спорів між сторонами третейським судом.
16. У п. 7 ч. 1 ст. 226 ГПК України закріплено, що суд залишає позов без розгляду, якщо сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду або міжнародного комерційного арбітражу, і від відповідача не пізніше початку розгляду справи по суті, але до подання ним першої заяви щодо суті спору надійшли заперечення проти вирішення спору в господарському суді, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана.
17. Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами, АТ "Мегабанк" звернувся до ТОВ "Харківгаз Збут" з вимогами про стягнення 268 651, 26 грн заборгованості, за договором оренди транспортного засобу Nє 35GKHZ1567-1.
18. Судами у справі встановлено, що у п. 9.1. договору сторонами погоджено, що всі спори, що виникають за цим Договором між Сторонами, підвідомчі третейським судам та не заборонені чинним законодавством України на момент підписання цього Договору, розглядаються Постійно діючим Третейським судом при Асоціації "Слобожанська Перспектива" (далі - Третейський суд) у відповідності з його Регламентом. Сторони погоджуються, що розгляд спорів у Третейському суді буде здійснюватися одноособово. Сторони доручають Голові Третейського суду призначити третейського суддю зі списку суддів Третейського суду. Сторони ознайомленні з Регламентом Третейського суду.
19. Звертаючись з позовом до суду позивач зазначав про неможливість виконати третейське застереження, погоджене сторонами у договорі. В якості підтвердження неможливості виконати третейську угоду позивач вказував на наступні обставини:
- АТ "Мегабанк" листами від 15.08.2022, вих. № 788 та від 28.02.2023, вих Nє 3158 зверталось до Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська Перспектива" з проханням надати інформацію щодо функціонування третейського суду, порядку прийняття до розгляду позовних заяв та в цілому можливості здійснення судочинства. Листи повернуто за закінченням терміну зберігання;
- також, АТ "Мегабанк" зверталось до Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська Перспектива" з позовною заявою до ТОВ "Харківгаз Збут", позовну заяву було направлено листом, який також повернуто за закінченням терміну зберігання;
- АТ "Мегабанк" є власником приміщення, адреса якого зазначена як адреса Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська Перспектива", а саме: м. Харків, вул. Донця - Захаржевського,6/8, та підтверджує відсутність за вказаною адресою жодних орендарів чи суборендарів.
20. Оцінюючи вказані обставини судом першої інстанції було встановлено, що в межах справи № 922/2566/22, між тими ж сторонами про той же предмет спору, ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.02.2023, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.04.2023, позов АТ "Мегабанк" залишено без розгляду на підставі п. 7 ч. 1 ст. 226 ГПК України, зважаючи на те, що між сторонами наявна третейська угода і відповідач не пізніше початку розгляду справи по суті, але до подання ним першої заяви щодо суті спору, заперечив проти розгляду справи в господарському суді, при цьому, суди враховали відсутність в матеріалах справи доказів втрати чинності відповідної третейської угоди, визнання її недійсною, та неможливість її виконання.
21. Суд першої інстанції, під час розгляду справи № 922/2566/22 встановив, що позивачем не надано належних доказів: направлення (опису вкладення та фіскального чека) відповідного листа на адресу третейського суду, м. Харків, вул. Донця - Захаржевського, 6/8, та доказів звернення позивача з позовною заявою до третейського суду при Асоціації "Слобожанська Перспектива" за всіма відомими йому адресами. Також у матеріалах справи відсутні докази припинення або зупинення роботи названого третейського суду на момент звернення позивача з позовом до суду. Тоді як судами встановлено, що згідно з наявною в ЄДРПОУ інформацією по юридичній особі Асоціація "Слобожанська Перспектива" (код ЄДРПОУ 35475082), у останньої наявні засновники (учасники): ТОВ Медіа-центр "Новекс" код ЄДРПОУ 32436791, місцезнаходження: 61002, м. Харків, вул. Алчевських (колишня назва Артема), буд. 46, та ТОВ "Балаклійське хлібоприймальне підприємство" (код ЄДРПОУ 33582325, місцезнаходження: 64205, Харківська обл., Балаклійський р-н, м. Балаклія, вул. Вторчерметівська, буд.1).
22. Також в межах розгляду справи № 922/2566/22 судами було встановлено, що АТ "Мегабанк" вказував, що є власником приміщення за адресою: м. Харків, вул. Донця - Захаржевського, 6/8, в якому знаходився третейський суд. Як вказує позивач, 01.03.2020 він (позивач) передав вказане приміщення в оренду ТОВ "Асседо", на підставі договору оренди від 01.03.2020 № 01/03-20 зі строком дії договору до 31.01.2023, на цей час приміщення повернуто Банку. Останньому, як власнику даного приміщення, достеменно відомо про відсутність за вказаною адресою Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська Перспектива", що об?єктивно робить неможливим виконання третейської угоди. На підтвердження цих обставин АТ "Мегабанк" надав: згаданий договір оренди, укладений АТ "Мегабанк" як орендодавцем і ТОВ "Асседо" як орендарем про передачу в оренду нежитлових приміщень у будинку № 6/8 за адресою: м. Харків, вул. Донця-Захаржевського, на строк до 31.01.2023; акти приймання передачі (повернення), за якими ТОВ "Асседо" повернуло Банку з оренди вказані приміщення. Оцінивши такі докази суди зазначили, що вказані договір оренди і акти свідчать лише про передачу в оренду ТОВ "Асседо" нежитлових приміщень у будівлі за вказаною адресою, загальна площа яких (приміщень) - 1661,40 кв.м., проте вони не підтверджують передачі в користування усієї будівлі (всіх приміщень) у цілому, що може свідчити про наявність у будинку й інших приміщень, тоді як згідно з відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень, у період 2020-2021 років, Постійно діючим Третейським судом при Асоціації "Слобожанська перспектива" приймалася низка рішень, більшість з яких саме за позовами АТ "Мегабанк", а тому позивачу не могло бути невідомо про місцезнаходження даного третейського суду. Позивач не надав суду правовстановлюючих документів на будівлю за вказаною адресою або договору оренди між АТ "Мегабанк" і названим третейським судом, з якого можливо було б встановити як взагалі факт укладання відповідного договору, так і обставини припинення його дії.
23. Постановою Верховного Суду від 06.06.2023 ухвалу господарського суду Харківської області від 16.02.2023 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.04.2023 у справі № 922/2566/22 залишено без змін. У постанові Верховного Суду зазначено, що позивачем не надано належних доказів неможливості виконання третейського застереження, погодженого сторонами в договорі. Крім того, позивач підписуючи договір оренди був обізнаний про місцезнаходження третейського суду до якого сторони можуть звертатись, у випаду наявності спору.
24. Надавши оцінку повторно вказаним АТ "Мегабанк" обставинам неможливості звернення до третейського суду та наданим на їх підтвердження доказам (звернення позивача з листом та позовом за юридичною адресою третейського суду, обізнаність позивача про фактичне використання приміщення, що розташоване за адресою третейського суду), суд першої інстанції зазначив, що подані докази на підтвердження вказаних обставин фактично є ідентичними доказам поданим позивачем під час розгляду справи № 922/2566/22, яким було надано оцінку судами у справі № 922/2566/22, та за наслідками такої оцінки прийнято рішення про залишення позову без розгляду. При цьому суд, оцінивши повторно подані докази, зазначив, що позивачем не надано достовірних відомостей неможливості виконання третейського застереження, викладеного у договорі, отже, наявний між сторонами спір про стягнення заборгованості за договором оренди транспортних засобів від 14.11.2017, з урахуванням третейської угоди (застереження), може бути розглянутий Постійно діючим Третейським судом при Асоціації "Слобожанська перспектива".