ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 925/1615/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О. А. - головуючий, Баранець О. М., Кібенко О. Р.
за участю секретаря судового засідання - Грабовського Д. А.
та представників:
позивача - не з`явився
відповідача 1 - не з`явився
відповідача 2 - не з`явився
третьої особи - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Малого приватного підприємства "Агропромресурси" та ОСОБА_1
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 (головуючий - Кропивна Л. В., судді Руденко М. А., Пономаренко Є. Ю.)
та додаткову ухвалу Господарського суду Черкаської області від 17.01.2023 (суддя - Чевгуз О. В.)
у справі № 925/1615/21
за позовом ОСОБА_2
до 1) Малого приватного підприємства "Агропромресурси", 2) ОСОБА_1
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору, на стороні відповідачів - ОСОБА_3
про визнання правочину недійсним
ВСТАНОВИВ:
Історія справи
1. ОСОБА_2 (позивач) звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Малого приватного підприємства "Агропромресурси" (відповідач 1) та ОСОБА_1 (відповідач 2) про визнання недійсним договору дарування частки в статутному капіталі Малого приватного підприємства "Агропромресурси" від 26.11.2015, що укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (третя особа), посвідчений приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Роголь Ганною Ігорівною 26.11.2015 за реєстровим номером 4667.
2. Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 07.07.2022 провадження у справі №925/1615/21 закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), оскільки спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
3. Відповідачі, Мале приватне підприємство "Агропромресурси" та ОСОБА_1 звернулися до суду першої інстанції із заявами про розподіл судових витрат, заявивши вимоги про компенсацію здійснених ними витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.
Короткий зміст додаткової ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
4. Додатковою ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.01.2022, яка залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 у задоволенні заяви Малого приватного підприємства "Агропромресурси" та заяви ОСОБА_1 про розподіл судових витрат відмовлено повністю.
5. Місцевий господарський суд, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до приписів частини п`ятої статті 130 ГПК України для стягнення компенсації здійснених відповідачем витрат, пов`язаних з розглядом справи, відповідачу необхідно довести, а суду - встановити і зазначити про це в судовому рішенні, які саме необґрунтовані дії позивача були ним здійснені в ході розгляду справи та в чому вони виражені, зокрема: чи діяв позивач недобросовісно, пред`явивши позов; чи систематично протидіяв правильному вирішенню спору; чи недобросовісний позивач мав на меті протиправну мету - ущемлення прав та інтересів відповідача; чи були дії позивача умисні та який ступінь його вини й чим це підтверджується.
6. Так, за висновками судів попередніх інстанцій, стягнення з позивача компенсації цих витрат у разі закриття провадження у справі можливе лише у випадку встановлення необґрунтованості дій позивача. При цьому, суд першої інстанції, закриваючи провадження у справі, не встановив факту зловживання позивачем його процесуальними правами.
7. Також, суди першої і апеляційної інстанцій відхилили аргументи відповідачів в частині того, що необґрунтованість дій позивача, виражається у свідомому поданні безпредметного позову до суду неналежної юрисдикції, що мало наслідком закриття провадження у справі судом першої інстанції, зазначивши, що закриття провадження у справі № 925/1615/21 не підтверджує ні відсутність спору позивача з відповідачами, ні відсутність предмета спору, ні свідоме порушення позивачем правил суб`єктної юрисдикції, отже закриття провадження через подання позову до суду неналежної юрисдикції не може бути достатнім свідченням необґрунтованості дій позивача.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та узагальнення їх доводів
8. Мале приватне підприємство "Агропромресурси" (скаржник 1) звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 і додаткову ухвалу Господарського суду Черкаської області від 17.01.2023 в частині відмови у задоволенні заяви Малого приватного підприємства "Агропромресурси" про розподіл судових витрат та ухвалити нове рішення, яким заяву (відповідача 1) задовольнити, та стягнути з ОСОБА_2 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 21 000 грн.
9. ОСОБА_1 (скаржник 2) звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.09.2023 і додаткову ухвалу Господарського суду Черкаської області від 17.01.2023 в частині відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розподіл судових витрат та ухвалити нове рішення, яким заяву (відповідача 2) задовольнити, та стягнути з ОСОБА_2 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 14 000 грн.
10. Доводи касаційних скарг за своїм змістом є аналогічними, так у касаційних скаргах скаржники не погоджуються з висновками судів першої і апеляційної інстанцій, при цьому, обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження скаржники зазначають про порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, а також вказують про неврахування судами правових висновків, викладених у додатковій постанові Верховного Суду від 05.10.2022 у справі № 910/10232/21.
Позиція інших учасників справи
11. Учасники справи не надали відзивів на касаційну скаргу, що відповідно до частини третьої статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.
Позиція Верховного Суду
12. Перевіривши повноту встановлення судами попередніх інстанцій обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційних скаргах, Верховний Суд вважає, що касаційні скарги Малого приватного підприємства "Агропромресурси" та ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
13. Відповідно до статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (1). Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (2). У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається (3). Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (4).
14. Предметом касаційного перегляду є додаткова ухвала суду першої інстанції, яка залишена без змін постановою суду апеляційної інстанції, про відмову у задоволенні заяв відповідачів - Малого приватного підприємства "Агропромресурси" та ОСОБА_1 про розподіл судових витрат.
15. З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Господарського суду Черкаської області від 07.07.2022 провадження у справі №925/1615/21 закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 231 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства
16. В подальшому, Мале приватне підприємств "Агропромресурси" звернулось до суду першої інстанції із заявою від 12.07.2022 про розподіл судових витрат, також ОСОБА_1 звернувся до місцевого господарського суду з заявою про розподіл судових витрат від 12.07.2022.
17. Так, згідно з пунктом 3 частини першої статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
18. Відповідно до частини першої статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
19. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду (частина третя статті 123 ГПК України).
20. В силу приписів частини першої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
21. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (частина друга статті 126 ГПК України).
22. У статті 130 ГПК України встановлені спеціальні правила, які стосуються окремих випадків розподілу судових витрат, зокрема, при закритті провадження у справі.
23. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
24. Як вбачається із матеріалів справи, закриваючи провадження у цій справі, місцевий господарський суд дійшов висновку про те, що спір виник між сторонами з приводу укладення Договору, що укладений між боржником позивача (відповідач 2) стосовно своєї частки в статутному капіталі на користь близького родича (сина), на шкоду позивачу (фраудаторний договір), з метою уникнення накладення стягнення на цю частку у випадку неповернення відповідачем 2 грошових коштів за договорами позики оформлені розписками. Отже, у позивача існує цивільний інтерес до майна ОСОБА_1 - фізичної особи, як до особи - боржника. Спір ґрунтується на правовідносинах, направлених на захист прав позивача як стягувача за рішенням Дарницького районного суду міста Києва у справі № 705/3275/18.