ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року
м. Київ
справа № 380/8684/23
адміністративне провадження № К/990/24254/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Кравчука В.М., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 04.05.2023 (головуючий суддя: Морська Г.М.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2023 (головуючий суддя: Онишкевич Г.В., судді: Сеник Р.П., Судова-Хомюк Н.М.) у справі № 380/8684/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до ГУПФУ у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова № 704) із обов`язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023;
зобов`язати відповідача скласти та направити до ГУПФУ у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 із обов`язковим урахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії шляхом визначення розміру надбавки за особливості проходження служби в мінімальному розмірі та премії, визначених в рішеннях Міністра оборони України № 248/291 від 14.01.2020, 248/612 від 27.01.2021 та 248/269 від 14.01.2022 № 2683/з від 01.02.2023 для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.05.2023, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.06.2023, позовну заяву у частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиготовлення та ненаправлення довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та зобов`язання виготовити такі довідки повернув позивачу на підставі 9 частини четвертої статті 169 КАС України (позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу).
Одночасно Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.05.2023 відкрив провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиготовлення та ненаправлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 та зобов`язання виготовити таку довідку.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій про повернення позовної заяви в частині позовних вимог, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржувані рішення, а справу в цій частині направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 24.07.2023 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 16.01.2024 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що позивач пропустив строк звернення до суду, не зазначивши поважних та об`єктивних причин пропуску такого.
Проаналізувавши положення пункту 4 Постанови № 704 суди попередніх інстанцій зазначили, що грошове забезпечення військовослужбовці повинно змінюватись щороку з 1 січня, у разі зміни прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, за висновками судів попередніх інстанцій, саме з цією датою пов`язується визначення Урядом умов та розмірів перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Таким чином, суди дійшли висновку, що позивач повинен був дізнався про порушення свого права на перерахунок пенсії, в тому числі і відсутності сформованої довідки, як складової в алгоритмі згаданого перерахунку, 1 січня відповідного року.
Проте, до суду з вимогами щодо виготовлення довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022 позивач звернувся 25.04.2023, тобто з порушенням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною другою статті 122 КАС України.
Одночасно суди констатували, що посилання позивача на отримання листа відповідача від 31.03.2023 у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого він повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання довідки і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
При вирішенні цієї справи суди попередніх інстанцій застосували правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 12.04.2023 у справі № 380/14933/22 та від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕННЯ
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами першої та апеляційної інстанцій неповно з`ясовані обставини справи, що призвело до помилкових висновків про наявність підстав для повернення позовної заяви в частині, з підстав пропуску строків звернення до суду, встановлених статтею 122 КАС України. Своєю чергою, відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування положень частини другої статті 122 КАС України в справах із позовними вимогами щодо складання відповідних довідок про розмір грошового забезпечення осіб для перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Стверджує, що судами попередніх інстанцій не враховано, що у випадку застосування строків звернення до суду у вказаній категорії спорів позивач фактично позбавляється законного права на перерахунок пенсії при настанні обставин, передбачених частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII.
Своєю чергою, при застосуванні строків звернення до суду у цій категорії спорів слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та наслідки у вигляді повернення позовної заяви у зв`язку із пропуском строку звернення до суду не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Скаржник також вважає, що рішення судів обох інстанцій не узгоджуються із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у справах № 420/6017/22, № 500/1912/22.
Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому останній із посиланням на законність та обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для повернення позовної заяви в частині, з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду.
V. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою - другою статті 341 КАС України, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, а також надаючи оцінку аргументам сторін, висловленим у касаційній скарзі та відзиві на неї, Верховний Суд виходить з такого.
Частинами першою, четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було звільнено зі служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 цього Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.