ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2024 року
м. Київ
справа №420/437/21
адміністративне провадження № К/990/11198/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 (головуючий суддя: Тарасишина О.М.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23.03.2022 (головуючий суддя: Шевчук О.А., судді: Бойко А.В., Федусик А.Г.) у справі № 420/437/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У січні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФУ в Одеській області або відповідач), в якому просив:
визнати протиправним і скасувати рішення ГУПФУ в Одеській області від 28.12.2020 № 12481-12100/К-02/8-1500/20 щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати);
зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію по інвалідності, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати відповідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 01.12.2020 № 21/89 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за посадою прокурора відділу військової прокуратури Південного регіону України станом на 01.03.2018 та довідки від 01.12.2020 № 21/90 про розмір заробітної плати, за нормами, чинними станом на 11.09.2020 за відповідністю (прирівняною) посадою прокурора відділу;
зобов`язати ГУПФУ в Одеській області виплатити ОСОБА_1 внаслідок перерахунку пенсії по інвалідності відповідну заборгованість з 1 січня 2018 року по час проведення такого перерахунку, з урахуванням вже отриманих виплат.
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 15.04.2021, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 23.03.2022, у задоволенні позову відмовив.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про задоволення позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 31.05.2022 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 16.01.2024 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 знаходиться на пенсійному обліку в ГУПФУ в Одеській області та отримує пенсію згідно із Законом № 2262-XII.
Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері південного регіону виготовлено нові довідки від 01.12.2020 № 21/89 та № 21/90 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру" станом на 01.03.2018 та 11.09.2020 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
08.12.2020 позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності без обмеження її максимальним розміром. До заяви позивач додав довідки прокуратури від 01.12.2020 № 21/89 та № 21/90.
Листом від 28.12.2020 № 12481-12100/К-02/8-1500/20 ОСОБА_1 повідомлено про те, що пенсія йому виплачується на підставі Закону № 2262-XII, як військовому пенсіонеру. Водночас до Головного управління надійшли складені Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", тому для проведення перерахунку пенсії згідно із Законом № 2262-XII правових підстав немає.
Також, заявника проінформовано, що для переходу на пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" йому необхідно звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян за місцем проживання. За таких обставин, відповідач повернув довідки від 01.12.22020 № 21/90 та № 21/89.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що у 1999 році був відряджений до органів прокуратури для подальшого проходження військової служби. З 14.08.2012 був звільнений з посади прокурора відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства військової прокуратури Південного регіону України.
01.12.2020 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері південного регіону були виготовлені нові довідки № 21/89 та № 21/90 про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 та 11.09.2020 із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
У довідці № 21/89 зазначено, що така видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Проте відповідач листом від 28.12.2021 протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивача та здійсненні відповідних виплат на підставі наданих довідок. Вважає відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок такою, що порушує його право на належний соціальний захист.
Також позивач вважає, що пенсія має виплачуватися без обмеження її максимальним розміром.
Відповідач позов не визнав. Зазначив, що пенсія позивачу виплачується на підставі Закону № 2262-ХІІ, як військовому пенсіонеру. Натомість рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 стосується пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1697-VII).
Звернув увагу, що спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон №2262-ХІІ.
Оскільки до пенсійного органу від позивача надійшли довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 1697-VII, а позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, вимога щодо проведення перерахунку йому пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 01.12.2020 № 21/89 та від 01.12.2020 № 21/90 є безпідставною.
Одночасно відповідач відзначив, що при перерахунку пенсії на виконання вимог частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Уряду № 704 та № 103 враховані всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці, тому підстави для визнання дій Головного управління протиправними відсутні.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції, із висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що перерахунок пенсій військовим пенсіонерам проводиться у порядку, встановленому Законом № 2262-ХІІ, за умовами якого, пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, на реалізацію положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103.
У подальшому судовим рішенням у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду №103, а також зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45.
Разом з тим, у контексті обставин цієї справи, суди попередніх інстанцій констатували, що порядок дій, які повинні вчинити ГУПФУ в Одеській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Так, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Суди встановили, що позивачу у 2012 році призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-XII. У заяві від 08.12.2020 позивач просив провести перерахунок та виплату йому пенсії по інвалідності без обмеження її граничних розмірів на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Водночас суди констатували, що питання про переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, на пенсію за Законом України "Про прокуратуру", органом, що призначає пенсію, не вирішувалось та з такими вимогами до відповідача позивач не звертався.
За таких обставин, суди визнали обґрунтованою відмову пенсійного органу у здійсненні перерахунку позивачу пенсії по інвалідності, призначеної згідно із Законом №2262-XII, на підставі довідок прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", зазначивши, що для переходу на пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_1 необхідно звернутись із відповідною заявою до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян за місцем проживання.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
Касаційна скарга позивача обґрунтована тим, що суди першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях застосували норму права без урахування висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 27.01.2022 у справі № 240/7087/20, від 17.02.2022 у справі № 640/11168/20, від 16.10.2018 у справі № 522/16882/17, від 12.03.2019 у справі № 522/3049/17, від 15.04.2019 у справі № 127/4270/17, від 09.09.2019 у справі № 463/925/17, щодо обмеження максимальним розміром пенсії.
Також позивач вважає, що суди попередній інстанцій не звернули увагу на зміст довідки прокуратури від 01.12.2020 № 21/89, а саме на те, що така була видана відповідно до постанови Уряду від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Своєю чергою, алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений Порядком №45. Згідно із змінами, внесеними до Порядку № 45 постановою Кабінету Міністрів України № 784, абзац дев`ятий пункту 3 викладено в наступній реакції: "Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.".
Крім того, пункт 5 доповнено абзацом такого змісту: "Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій/підприємств.".
Таким чином, за твердженнями скаржника, станом на момент прийняття Конституційним Судом України рішення у справі № 6-р/2020 обов`язок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям відрядженим до Генеральної прокуратури України покладається на обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.
Втім, Кабінетом Міністрів України порядок оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям відрядженим до Генеральної прокуратури України та звільненим безпосередньо з займаних посад у вказаному органі не розроблено.
Водночас, неприйняття Урядом нормативно-правового акту, який би роз`яснював порядок оформлення вказаних довідок, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому із посиланням на законність та обґрунтованість рішень судів першої та апеляційної інстанції просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Зазначає, що пенсія позивачу виплачується на підставі Закону № 2262-ХІІ, як військовому пенсіонеру. Натомість рішення Конституційного Суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020, на яке посилається скаржник, стосується пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Вважає, що з огляду на те, що до Головного управління від позивача надійшли довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про прокуратуру", а позивач є отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, тому вимога щодо проведення перерахунку йому пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону України від 01.12.2020 № 21/89 та № 21/90 є безпідставною.
Водночас 30.08.2017 Уряд прийняв постанову № 704.
З метою виконання Постанови № 704 та положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою установив перерахувати пенсії, призначені згідно із Закон № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції-) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.
У зв`язку із цим, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Одеський ОВК про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що ця Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським ОВК пенсійному органу передана довідка від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018.
На виконання вищезазначеної Постанови № 103, Головним управлінням у 2018 році проведено перерахунок позивачу пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Відповідач наголосив, що відповідно до приписів пункту 9 Порядку № 45 він має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, проте правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.
Відтак, зважаючи на те, що ГУПФУ в Одеській області при перерахунку позивачу пенсії враховані усі складові, зазначені Одеським ОВК у довідці, відсутні підстави для визнання дій відповідача протиправними.
Позивач подав відповідь на відзив, у якому зазначив, що Одеським ОВК була передана пенсійному органу довідка без зазначення усіх складових грошового забезпечення ОСОБА_1, що підлягають врахуванню при перерахунку пенсії. Відповідно перерахунок пенсії позивача був здійснений без врахування надбавок, доплат, підвищень і премій.
Своєю чергою, позивач у грудні 2020 року звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері південного регіону від 01.12.2020 № 21/89, яка була видана для перерахунку пенсії відповідно до постанови Уряду від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, прокуратурою видана довідка для перерахунку позивачу пенсії як військовому пенсіонеру на умовах Закону № 2262-ХІІ. Натомість відповідач не дослідив зміст цієї довідки, у зв`язку із чим протиправно відмовив у перерахунку пенсії.