1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Рішення


РІШЕННЯ

Іменем України

12 січня 2024 року

м. Київ

справа №990/85/23

провадження № П/990/85/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Єзерова А.А.,

суддів Бучик А.Ю., Коваленко Н.В., Стародуба О.П., Чиркіна С.М.,

розглянув в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу №П/990/85/23

за позовом ОСОБА_1 до Вищої ради правосуддя про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду із позовною заявою до Вищої ради правосуддя, в якій просить Суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Вищої ради правосуддя від 06.04.2023 "Про відмову у звільненні ОСОБА_1 з посади судді Львівського окружного адміністративного суду у відставку";

- зобов`язати Вищу раду правосуддя повторно розглянути питання про звільнення у відставку ОСОБА_1 з посади судді Львівського окружного адміністративного суду із зарахуванням до стажу роботи, що дає судді право на відставку, періоду проходження військової служби, періоду навчання у вищому навчальному закладі та періоду роботи у Вищій раді юстиції України.

2. В обґрунтування позову зазначає, що відповідач незаконно відмовляється звільнити його у відставку з посади судді Львівського окружного адміністративного суду. Наголошує, що він має визначений законом стаж для виходу у відставку, проте відповідач безпідставно не включає до зазначеного стажу періоди служби позивача в армії, навчання в університеті та роботи у Вищій раді юстиції.

3. Ухвалою Верховного Суду від 11.05.2023 відкрито провадження у справі.

4. 26.05.2023 до суду надійшов відзив відповідача, за змістом якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 призначений на посаду суді Указом Президента України від 04.11.2008 №167-к.

6. 10.02.2023 позивач звернувся до Вищої ради правосуддя із заявою про звільнення у відставку з посади судді.

7. Рішенням Вищої ради правосуддя від 06.04.2023 №311/0/15-23 відмовлено позивачу у задоволенні заяви про звільнення у відставку з мотивів відсутності у нього необхідного стажу, що дає право на відставку.

8. Відповідачем зараховано до стажу позивача, що дає право на відставку, 14 років 6 місяців 6 днів роботи суддею та 3 роки професійної діяльності.

9. При цьому, не зараховано відповідачем до зазначеного стажу позивача:

- період служби в армії, оскільки відсутні відомості, що така служба була строковою;

- період навчання на юридичному факультеті вищого навчального закладу, оскільки позивач вчився на заочній формі навчання;

- період професійної діяльності понад зараховані 3 роки, оскільки саме такий порядок визначений чинним законодавством.

10. Вважаючи зазначене рішення відповідача незаконним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. Верховний Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази у справі, дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.

12. Згідно з частиною першою статті 116 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2014 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII, у редакції, чинній на час подання позивачем заяви про звільнення з посади судді у відставку) суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

13. Відповідно до статті 137 указаного Закону, до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

14. Згідно з абзацом 4 пункту 34 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1402-VIII судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

15. На день призначення позивача на посаду судді діяв Закон України "Про статус суддів" від 15.12.1992 № 2862-XII (далі - Закон № 2862-XII).

16. Відповідно до абзацу 2 частини четвертої статті 43 Закону № 2862-XII до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

17. Також, за змістом підпункту 3-1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" (далі - Постанова № 865, була чинна на час призначення позивача суддею), до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

18. Таким чином, окрім власне періоду перебування на посаді судді, чинне законодавство допускає зарахування до стажу, що дає право на відставку судді, певних періодів праці/навчання/служби, проте, за певних умов.


................
Перейти до повного тексту