ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 924/423/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Гибало В.О.,
представників учасників справи:
позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" - Тітов І.С., адвокат (довіреність від 26.12.2023 № 387/24),
відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Летичів - Агро" - Дудчик О.М., адвокат (ордер від 10.01.2024 АВ №1078888),
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (далі -ТОВ "Твій Газзбут", позивач, скаржник)
на рішення господарського суду Хмельницької області від 21.08.2023 (суддя Танасюк О.Є.),
додаткове рішення господарського суду Хмельницької області від 11.09.2023 (суддя Танасюк О.Є.),
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.11.2023 (головуючий суддя: Грязнов В.В., судді: Розізнана І.В., Павлюк І.Ю.)
у справі № 924/423/23
за позовом ТОВ "Твій Газзбут"
до товариства з обмеженою відповідальністю "Летичів - Агро" (далі - ТОВ "Летичів - Агро", відповідач)
про стягнення 6 066 144,47 грн штрафу, пені та річних.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
ВСТУП
Причиною звернення до суду є наявність/відсутність підстав для стягнення з відповідача штрафу за недовикористаний обсяг природного газу, штрафу за недотримання щодобового споживання планового обсягу газу, штрафу за відхилення добового обсягу природного газу, а також пеню та 3% річних.
Короткий зміст позовних вимог
ТОВ "Твій Газзбут" звернулося до суду з позовом до ТОВ "Летичів - Агро" про стягнення з останнього 6 066 144,47 грн, з яких: 3 646 993,22 грн штраф за недовикористаний обсяг природного газу, 39 882,82 грн штраф за недотримання щодобового споживання планового обсягу газу, 2 368 163,11грн штраф за відхилення добового обсягу природного газу, а також 10 476,72 грн пені та 628,60 грн 3% річних.
Позовні вимоги, з посиланням на пункт 1 розділу VII Правил постачання природного газу, вмотивовані тим, що відповідачем спожито менший об`єм природного газу, ніж був узгоджений (підтверджений) сторонами у договорі про постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АР200-92654-22 та додаткових угодах до нього, у зв`язку з чим позивачем, на підставі підпунктів 6.2.3, 6.2.4 та 6.2.5 пункту 6.2 розділу 6 договору № 41АР200-92654-22, нараховано штраф за недовикористаний обсяг природного газу, штраф за недотримання щодобового споживання планового обсягу газу, штраф за відхилення добового обсягу природного газу. Крім того, у зв`язку з простроченням відповідачем грошових зобов`язань щодо оплати за постачання природного газу за договором № 41АР200-92654-22, позивач просить стягнути пеню та 3% річних.
Відповідач, в свою чергу, не заперечував щодо здійсненого позивачем розрахунку пені та 3% річних за прострочення оплати спожитого природного газу та визнав в цій частині позовні вимоги. Натомість інші заявлені до стягнення суми (які складаються виключно зі штрафів) в загальному розмірі 6 055 039,15 грн., відповідач вважав недоведеними, безпідставними, несправедливими, такими, що суперечать балансу інтересів сторін зобов`язання. Крім того відповідач просив суд зменшити розмір нарахованих позивачем штрафів на 99%.
Відповідач звертав увагу на те, що за порушення умов укладеного договору № 41АР200-92654-22 до нього має бути застосована відповідальність у вигляді стягнення збитків. Однак позивачем не доведено складових елементів цивільного правопорушення, що являється самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Короткий зміст судових рішень
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 21.08.2023 у справі №924/423/23 позов ТОВ "Твій Газзбут" задоволено частково. Присуджено до стягнення з ТОВ "Летичів - Агро" на користь ТОВ "Твій Газзбут" 10 476,72 грн пені, 628,60 грн -3% річних та 166,58 грн витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви. В решті позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції, в частині задоволення позову, обґрунтоване правомірністю нарахування позивачем пені та річних та враховано визнання в цій частині відповідачем позову. В частині відмови у задоволенні стягнення розмірів штрафів, рішення суду першої інстанції мотивовано тим що: заявлений позивачем до стягнення штраф, нарахований згідно з підпунктом 6.2.3 договору та з урахуванням укладених додаткових угод до нього, за правовою природою і згідно норм законодавства є збитками; однак, визначення в договорі штрафу, а не збитків не звільняє позивача від обов`язку доведення в діях відповідача складу цивільного правопорушення; позивачем не надано доказів на підтвердження реальності понесення останнім збитків, не доведено протиправної поведінки та причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) відповідача та настанням збитків, тобто, не доведено об`єктивну сторону правопорушення; місцевий суд звернув увагу, що підпунктами 6.2.4 та 6.2.5 договору, на які посилається позивач, не передбачено стягнення штрафних санкцій.
Додатковим рішенням господарського суду Хмельницької області від 11.09.2023 частково задоволено заяву ТОВ "Летичів - Агро" про стягнення з ТОВ "Твій Газзбут" витрат на професійну правничу допомогу. Присуджено до стягнення з позивача на користь відповідача 30 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу, в іншій частині у задоволенні заяви відмовлено.
Суд першої інстанції задовольняючи частково заяву відповідача виходив з того, що: застосування положень статті 124 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) належить до дискреційних повноважень суду та вирішується ним у кожному конкретному випадку з урахуванням встановлених обставин справи, а також інших чинників; зі змісту частини другої статті 124 ГПК України очевидно вбачається те, що у разі неподання учасником справи попереднього розрахунку у суду є право, а не обов`язок відмовити у відшкодуванні відповідних судових витрат; тобто сам по собі факт неподання стороною попереднього розрахунку судових витрат разом з першою заявою по суті спору не є безумовною та абсолютною підставою для відмови у відшкодуванні відповідних судових витрат; у відзиві на позов (перша заява по суті) відсутній попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; після подання відповідачем заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі №924/423/23, позивач скористався своїм правом на подання заперечень на відповідну заяву, відсутність у відзиві попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, не є підставою для відмови у відшкодуванні витрат ТОВ "Летичів-Агро"; в укладеному між відповідачем та Адвокатським об`єднанням "Бератер" договорі про надання правової (правничої) допомоги сторони встановили фіксований розмір гонорару, який складає 60 000,00 грн; однак, враховуючи заперечення позивача та критерій реальності і розумності адвокатських витрат, місцевий суд дійшов висновку, що обґрунтованою сумою понесених витрат на професійну правничу допомогу є 30 000,00 грн., яка підлягає стягненню на користь відповідача.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції та з додатковим рішенням, позивач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, в яких просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, тобто в частині, яка стосується стягнення з відповідача штрафів за недовикористаний обсяг природного газу, за недотримання щодобового споживання планового обсягу газу та за відхилення добового обсягу природного газу. Крім того позивач просив суд апеляційної інстанції скасувати додаткове рішення в повному обсязі, ухвалити нове рішення, яким відмовити відповідачу у задоволенні заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу. Отже рішення суду першої інстанції в частині стягнення з відповідача пені та 3% річних апеляційним господарським судом не переглядалося.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.11.2023 апеляційні скарги ТОВ "Твій Газзбут" залишені без задоволення, а оскаржувані судові рішення місцевого господарського суду у справі № 924/423/23 залишені без змін.
Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, повністю погодився з висновками місцевого господарського суду щодо відмови у задоволенні позову в цій частині з мотивів, викладених у рішенні суду першої інстанції. Крім того, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції щодо часткового задоволення заяви відповідача та стягнення з позивача 30 000 грн. витрат, понесених на професійну правничу допомогу, залишивши без змін оскаржуване позивачем додаткове рішення суду першої інстанції.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі позивач просить Суд скасувати рішення господарського суду Хмельницької області від 21.08.2023 в частині відмови у задоволенні позовних вимог, додаткове рішення господарського суду Хмельницької області від 11.09.2023 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.11.2023 у справі № 924/423/23, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, а у стягненні витрат на професійну правничу допомогу відмовити.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
В обґрунтування доводів касаційної скарги скаржник посилається на пункт 3 частини другої статті 287ГПК України та вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно застосування частини першої статті 230 Господарського кодексу України в розумінні того, що штраф передбачений пунктами 6.2.3 - 6.2.5 договору на постачання природного газу від 22.06.2022 № 41АР200-92654-22 за своєю правовою природою є саме штрафом, як господарською відповідальністю, та не відноситься за своєю правовою природою до збитків в розумінні глави 25 Господарського кодексу України та розділу VII Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496.
Скаржник вважає, що як судом першої так і судом апеляційної інстанцій зроблено хибний висновок про те, що підпункт 6.2.3 договору відповідає підпункту 2 пункту 1 розділу VII Правил постачання природного газу, а підпункт 6.2.4 договору відповідає підпункту 1 пункту 1 розділу VII Правил постачання природного газу, якими визначено порядок відшкодування саме збитків, але сторони у договорі вказали що це є штрафом, а не збитками. Вважає висновки судів попередніх інстанцій проте, що заявлені до стягнення штрафні санкції за своєю правовою природою відносяться до збитків невірним, адже у разі порушення зобов`язання позивач має право стягнути з відповідача як штрафні санкції, так і вимагати відшкодування збитків. Стверджує, що сторони укладаючи договір погодили всі істотні умови та чітко передбачили, що за порушення господарського зобов`язання, відповідач зобов`язується сплатити саме штраф у відповідних розмірах.
Скаржник зазначає, що оскаржувані судові рішення не містять жодної оцінки неналежного виконання відповідачем умов договору, а саме пунктів 2.3 та 5.5.1 в частині дотримання дисципліни споживання газу, що призвело до застосування штрафу визначеного підпунктами 6.2.3 - 6.2.5 договору; судами попередніх інстанцій не було досліджено обставини, а обґрунтування відмови в частині стягнення штрафу зведено виключно до переоцінки умов укладеного договору, неправильного застосування норм матеріального права та застосування правових висновків Верховного Суду не у подібних правовідносинах.
Крім того скаржник, в обґрунтування доводів касаційної скарги щодо висновків апеляційного господарського суду за результатом перегляду додаткового рішення, вказує на неврахування висновків викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 826/1216/16, від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18, додатковій постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц та додатковій постанові Верховного Суду від 15.06.2021 у справі № 912/1025/20 стосовно застосування приписів статей 126, 129 ГПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
Доводи інших учасників справи
Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому останній просить Суд залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
У судовому засіданні 11.01.2024 представник ТОВ "Летичів - Агро" брав участь в режимі відеоконференції згідно з ухвалою Суду від 09.01.2024.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх судових інстанцій встановлено, що 22.06.2022 ТОВ "Твій Газзбут" - постачальник та ТОВ "Летичів - Агро" - споживач укладено договір постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41АР200-92654-22 (далі - Договір), відповідно до пункту 1.1 якого, постачальник зобов`язується передати у власність споживачу у 2022 році природний газ, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.
Річний плановий обсяг постачання газу - до 180060 м3 (пункт 1.2 Договору).
Планові обсяги постачання газу по місяцях визначено в додатку 1, що є невід`ємною частиною цього Договору (пункт 1.3 Договору).
Відповідно до пункту 1.4 Договору, передача газу за цим договором здійснюється на межах балансової належності об`єктів споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування (далі - пункти призначення). Перелік точок комерційного обліку споживача вказаний у додатку 2, що є невід`ємною частиною Договору.
Згідно з абзацом 1 пункту 2.3 Договору, обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1 Договору), що підлягає оплаті споживачем, визначається на межі балансової належності має оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між оператором ГРМ та споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених кодексом ГРМ.
Постачання та споживання підтверджених обсягів газу протягом місяця здійснюється як правило в рівномірному режимі, виходячи із середньомісячної норми (далі - добова норма), яка визначається шляхом ділення місячного підтвердженого обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця, або згідно узгодженого сторонами графіку до 25-го числа місяця постачання у випадку, якщо споживання здійснюється протягом місяця нерівномірно.
У разі нерівномірного щодобового споживання, який підлягає постачанню у місяці постачання, споживач зобов`язаний до 10:00 год. дня, що передує дню, з якого змінюється плановий обсяг надати постачальнику заяву про збільшення/зменшення планового обсягу газу із зазначенням планових щодобових обсягів споживання газу на наступний (залишковий) період місяця постачання.
У разі необхідності коригування планового споживання природного газу у газовій добі споживання, споживач зобов`язаний надіслати скориговану заяву про збільшення/зменшення планового обсягу газу на добу постачання не пізніше ніж 18:00 год. газової доби постачання природного газу. Заявка також має містити планові щодобові обсяги споживання газу на наступний (залишковий) період місяця постачання.
Пунктом 2.4 Договору встановлено, що обсяг споживання природного газу споживачем у розрахунковому періоді не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу. Допускається відхилення споживання обсягу природного газу протягом розрахункового періоду в розмірі +3% від підтвердженого обсягу природного газу у відповідну газову добу.
Визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між сторонами, згідно з пунктом 2.5 Договору здійснюється в наступному порядку:
- за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ (підпункт 2.5.1 Договору);
- на підставі отриманих від споживача даних та/або даних оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" (підпункт 2.5.2 Договору);
- споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу (підпункт 2.5.3 Договору).
Сторони у пункті 3.2 Договору передбачили, що ціна одного кубічного метру (далі - м3) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 25,41666667 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна 1 м3 природного газу з урахування компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 25,55324267 грн. Податок на додану вартість становить 5,11064853 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 30,66389120 грн.
Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору, крім випадку, визначеного у підпункті 3.3.1 цього договору (пункт 3.3 Договору).
Сторони погодили, що місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом 2 цього Договору (пункт 3.5 Договору).
Розрахунковий період за договором становить один календарний місяць. Оплата газу за договором здійснюється споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: оплата в розмірі 100% здійснюється споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий постачальником газ здійснюється споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним (пункти 4.1, 4.2 Договору).
Споживач зобов`язаний дотримуватися дисципліни споживання газу, визначеної розділом 2 Договору, а також Правилами постачання природного газу, а також оплачувати постачальнику вартість газу на умовах та в обсягах, визначених договором (підпункти 5.5.1, 5.5.2 Договору).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з договором і чинним законодавством України (пункт 6.1 Договору).
Відповідно до підпункту 6.2.1 Договору, у разі порушення споживачем строків оплати передбачених розділом 4 Договору, споживач сплачує постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.
Якщо за підсумками розрахункового періоду фактичний обсяг споживання газу буде менший від підтвердженого обсягу природного газу (за умови, що підтверджений обсяг відповідав замовленому споживачем), споживач зобов`язується сплатити постачальнику штраф у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується штраф, від вартості недовикористаного обсягу газу за звітний період (підпункт 6.2.3. Договору).
За умовами підпункту 6.2.4 Договору у випадку недотримання споживачем щодобового споживання планового обсягу газу у місяці постачання, тобто у разі виникнення добового небалансу, споживач зобов`язаний не пізніше 18 числа місяця, наступного за місяцем постачання, на підставі відповідного рахунку відшкодувати постачальнику:
- у разі позитивного небалансу - суму різниці між вартістю природного газу без урахування компенсації вартості послуги доступу до потужності, визначеною за ціною згідно з пунктом 3.2 цього договору та вартістю природного газу за маржинальною ціною продажу природного газу, зазначеною на сайті оператора ГТС за посиланням: https://tsoua.соm/ kliyentam/taryfy/;
- у разі негативного небалансу - суму різниці між вартістю природного газу без урахування компенсації вартості послуги доступу до потужності, визначеною за ціною згідно з пунктом 3.2 цього договору та вартістю природного газу за маржинальною ціною придбання природного газу, зазначеною на сайті оператора ГТС за посиланням: https://tsoua.соm/kliyentam/taryfy/.
Відповідно до підпункту 6.2.5 Договору, в разі відхилення в сторону збільшення добового обсягу споживання газу у порівнянні з підтвердженим обсягом споживання, постачальник має право вимагати від споживача сплати компенсації вартості послуги доступу до потужності у вигляді різниці між замовленим та спожитим обсягом, виходячи з подвійного розміру послуги доступу до потужності. У разі відхилення в сторону зменшення добового обсягу споживання газу у порівнянні з підтвердженим обсягом споживання, споживач сплачує компенсацію вартості послуги доступу до потужності, виходячи з вартості замовленого обсягу природного газу на відповідну добу, незалежно від того, чи було повністю спожито заявлений обсяг природного газу.
Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої споживач включений до реєстру споживачів ТОВ "Твій Газзбут" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2022, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (пункт 10.1 Договору).
Судами встановлено, що зазначений Договір укладений за допомогою сервісу "Вчасно" з використанням електронних підписів: від ТОВ "Твій Газзбут" Договір підписала Лавриненко Н.В. (директор), від ТОВ "Летичів-Агро" Договір підписав Олексик О.П. (керівник). Також договір скріплено електронними печатками зазначених Товариств.
Крім того встановлено, що у додатку №1 до Договору від 14.06.2022 сторонами погоджено планові обсяги постачання газу у 2022 році: на липень - 5115 м3, на серпень - 2755 м3, на вересень - 4643 м3, на жовтень - 167547 м3.
Також Додатком №2 до Договору, сторонами погоджено перелік ЕІС-код точок комерційного обліку споживача: місцезнаходження точки комерційного обліку - Вінницька область, Барський район, м.Бар, вул.Цукрового заводу, буд.32-В; ЕІС-код точки комерційного обліку споживача - 56XO0000YR6IP00Y, газотранспортна організація - ТОВ "Оператор ГТС України", газорозподільча організація - АТ "Вінницягаз".
Суди встановили, що протягом дії Договору сторони підписали ряд Додаткових угод, зокрема:
- Додаткова угода №ДУ-1/41АР200-92654-22 від 29.07.2022, якою сторони внесли зміни у пункт 3.3 та підпункт 3.3.1. Так у пункті 3.3 Договору сторони домовилися про узгодження ціни на газ, починаючи з 01.08.2022: "ціна одного кубічного метру (м3) природного газу без урахування ПДВ становить 30,41666667 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахування компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 30,55324267 грн ПДВ становить 6,11064853 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 36,66389120 грн.". Сторони домовилися викласти підпункт 3.3.1 Договору у наступній редакції: "В разі порушення споживачем графіку оплати, визначеного пунктом 4.2 цього договору більше ніж на 3 банківських дні, постачальник в односторонньому порядку встановлює ціну кубічного метру газу без урахування ПДВ з 01.08.2022 на рівні: 31,25000000 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 6,27731520 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 37,663899120 грн.".
- Додаткова угода №ДУ-2/41АР200-92654-22 від 30.07.2022, якою сторони визначили плановий обсяг споживання у серпні 2022 року - до 2755 м3.(п.1 додаткової угоди). Також внесено зміни в пункт 3.3 та підпункт 3.3.1 Договору щодо ціни одного кубічного метру природного газу.
- Додаткова угода №3/41AP200-92654-22 від 29.08.2022 року до Договору, якою було визначено плановий обсяг споживання до 14 465 м3 - у вересні 2022 року.
- Додаткова угода №4/41AP200-92654-22 від 30.09.2022 року до Договору, якою було визначено плановий обсяг споживання до 105 100 м3 у жовтні 2022 року.
- Додаткова угода №5/41АР200-92654-22 від 31.10.2022 року до Договору, якою було визначено плановий обсяг споживання до 86 600 м3 у листопаді 2022 року.
Крім того, 04.11.2022 сторони уклали Додаткову угоду №ДУ-6/41АР200-92654-22 до Договору, у пункті 1 якої сторони домовилися припинити дію Договору №41АР200-92654-22 від 22.06.2022. Також сторони погодили внести зміни до пункту 10.1 Договору в частині кінцевого строку дії договору - до 09.11.2022.
Усі Додаткові угоди підписані у сервісі "Вчасно" КЕП/ЕЦП та скріплені електронними печатками сторін.
На виконання умов Договору позивач передав, а відповідач прийняв 72942,92 м3 (в липні 2022 - 1447,34 м3, в серпні 2022 - 25647,78 м3, у вересні 2022 - 1402,82 м3, в жовтні 2022- 18432,88 м3, в листопаді 2022 - 26012,16 м3) що стверджується актами приймання-передачі природного газу: №ТГ382040367 від 31.07.2022 на суму 44381,08 грн; №ТГ382050960 на суму 1180721,61 грн; №ТГ 382068325 від 30.09.2022 на суму 69669,50 грн; №ТГ382095257 на суму 817754,28 грн; №ТГ382103572 від 30.11.2022 на суму 1154000,64 грн.
Встановлено, що ТОВ "Летичів-Агро" в листі від 03.11.2022 №280 просило ТОВ "Твій Газзбут" призупинити дію Договору від 22.06.2022, згідно з пунктом 8.1 Договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів.
Крім того, листом від 03.11.2022 №28/1 ТОВ "Летичів-Агро" просило ТОВ "Твій Газзбут" відключити з 06.11.2022 підприємство з моніторингу постачальника ТОВ "Твій Газзбут" в інформаційній платформі оператора ГТС.
Позивач 19.01.2023 надіслав відповідачу лист-вимогу з пропозицією впродовж 7 днів з дня отримання вимоги сплатити 6 065 515,87 грн заборгованості (штрафні санкції) на підставі підпунктів 6.2.1, 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5 Договору через невикористання споживачем підтвердженого обсягу газу.
Листом від 09.02.2023 №52 ТОВ "Летичів-Агро" заперечило проти штрафів нарахованих ТОВ "Твій Газзбут" з підстав погодження в Договорі лише верхньої, крайньої межі запланованого обсягу споживання газу, тоді як нижня межа сторонами не погоджувалася. Крім того, відповідач зауважив на застосуванні різних штрафів за одне й те саме порушення.
Вважаючи, що несплатою в добровільному порядку штрафних санкцій відповідач порушує права позивача, останній звернувся до господарського суду з даним позовом.
Судами встановлено, що на момент звернення з позовом до суду, у відповідача відсутня основна заборгованість за поставлений природний газ. Однак у зв`язку з простроченням здійснення оплати позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 3% річних, пеню та штрафи, нараховані на підставі підпунктів 6.2.3 - 6.2.5 Договору.
4. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Джерела права та акти їх застосування. Оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій
Причиною касаційного оскарження стало питання правомірності відмови судами попередніх судових інстанцій у стягненні з відповідача штрафів, а саме: 3 646 993,22 грн штрафу за недовикористаний обсяг природного газу, 39 882,82 грн штрафу за недотримання щодобового споживання планового обсягу газу та 2 368 163,11грн штрафу за відхилення добового обсягу природного газу. Крім того, питання правомірності стягнення з позивача на користь відповідача 30 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Суд, забезпечуючи реалізацію основних засад господарського судочинства закріплених у частини третій статті 2 ГПК України, зокрема, ураховуючи принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності сторін, та дотримуючись принципу верховенства права, на підставі встановлених фактичних обставин здійснює перевірку застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
Відповідно до положень статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.