1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2024 року

м. Київ

справа №200/7529/20-а

адміністративне провадження № К/9901/290/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Шарапи В.М.,

суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - Управління) на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року у складі судді Кошкош О.О. та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2020 року у складі колегії суддів: Гайдара А.В., суддів: Компанієць І.Д., Ястребової Л.В. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:

- визнати протиправними дії щодо відмови у виплаті страхових виплат за період з 1 червня 2016 року по 31 січня 2020 року;

- зобов`язати виплатити страхові виплати за період з 1 червня 2016 року по 31 січня 2020 року;

- зобов`язати нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку із порушенням строків сплати щомісячної страхової виплати з 1 червня 2016 року.

2. Донецький окружний адміністративний суд рішенням від 21 вересня 2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 7 грудня 2020 року, позов задовольнив.

Визнав протиправною бездіяльність Управління щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат за період з 1 червня 2016 року по 31 січня 2020 року, зобов`язав відповідача нарахувати щомісячні страхові виплати позивачу та виплатити заборгованість зі сплати щомісячних страхових виплат за період з 1 червня 2016 року по 31 січня 2020 рок та нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку з порушенням строків сплати щомісячних страхових виплат з 1 червня 2016 року.

2.1 Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що відповідач протиправно припинив нарахування та виплату соціальних виплат позивачу, яку призначено безстроково.

3. Судами попередніх інстанцій встановлено:

3.1 Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є внутрішньо переміщеною особою та згідно довідки від 10 лютого 2020 року № 1440-5000265688 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи фактично проживає/перебуває в с. Іллінівка Костянтинівського району

3.2 16 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівці Донецької області із заявою про продовження раніше призначеної страхової виплати за грудень 2014 року у зв`язку з професійним захворюванням.

3.3 Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України постановою від 22 грудня 2014 року №0534/73705/4799/48 "Про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати у зв`язку з тимчасовим місцем проживання" продовжив потерпілому ОСОБА_1 виплату раніше призначених щомісячних сум в розмірі 7809,39 гривень. Виплати провадити з 1 грудня 2014 року безстроково.

3.4 Разом із тим, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України постановою № 0534/73705/73705/54 "Про припинення щомісячної страхової виплати" припинив виплату потерпілому ОСОБА_1 раніше призначеної щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 8426,34 гривень. Причина припинення - закінчення терміну дії довідки (ВПО).

3.5 25 лютого 2020 року позивач звернувся до Костянтинівського міського відділення Управління з заявою про продовження щомісячних страхових виплат.

3.6 Згідно витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 9 від 3 березня 2020 року за заявою позивача призначено (відновлено) соціальні виплати та надано право на призначення (відновлення) щомісячних страхових виплат з місяця, у якому надійшла заява ВПО на підставі акта обстеження.

3.7 Постановою Фонду соціального страхування України від 4 березня 2020 року №0534/73705/73705/57 "Про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати у зв`язку з тимчасовим місцем проживання" продовжено потерпілому ОСОБА_1 раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 14415,02 гривень. Виплати провадити з 1 лютого 2020 року, безстроково.

3.8 Уважаючи припинення страхових виплат протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:

4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Управління звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову.

4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник вказує, зокрема, на те, що позивач у період з червня 2016 року по лютий 2020 року до відділень, які перемістилися на територію підконтрольній українській владі в межах Донецької області або поза її межами із заявою про тимчасове продовження раніше призначених страхових виплат та відповідними документами не звертався та на обліку як тимчасово переміщена особа не перебував, тому не мав правових підстав на отримання страхових виплат за цей період.

6. Позивач відзив на касаційну скаргу не подав.

Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:

7. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у відповідності до яких cуд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Норми матеріального права під час перевірки судом касаційної інстанції правильності їх застосування судами попередніх інстанцій застосовуються у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних відносин.

8. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.

9. Спірним у цій справі є питання виплати щомісячних страхових виплат за період з 1 червня 2016 року по 31 січня 2020 року.

9. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

10. Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

11. Право громадян України на соціальний захист у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності від нещасного випадку на виробництві передбачено Законом України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV "Про загальнообов`язкове соціальне страхування" (далі - Закон №1105-XIV).

12. Відповідно до частини першої статті 19 цього Закону право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

13. За статтею 36 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці". Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.


................
Перейти до повного тексту