ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 921/39/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Кролевець О.А.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська технологічна компанія"
на рішення Господарського суду Тернопільської області
(суддя - Андрусик Н.О.)
від 13.06.2023
та постанову Західного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Скрипчук О.С., судді: Матущак О.І., Плотніцький Б.Д.)
від 02.10.2023
у справі № 921/39/23
за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська технологічна компанія"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські енергетичні системи", Товариства з обмеженою відповідальністю "Катма Груп"
про визнання недійсними правочинів,
за участю представників учасників справи:
позивача - Світлик О.М.
відповідача 1 - Теплюк В.В.
відповідача 2 - Ополонець І.В.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Приватне акціонерне товариство "Українська технологічна компанія" (далі - ПрАТ "Українська технологічна компанія") звернулось до Господарського суду Тернопільської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські енергетичні системи" (далі - ТОВ "Українські енергетичні системи") та до Товариства з обмеженою відповідальністю "Катма Груп" (далі - ТОВ "Катма Груп") про визнання недійсними правочинів.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачами було укладено правочин зі змінами з метою приховання майна від виконання в майбутньому рішення суду про стягнення коштів, відтак, укладаючи оспорювані правочини воля сторін не відповідала її зовнішньому прояву, сторони не передбачали реального настання правових наслідків обумовлених вказаним правочином, оскільки, передача майна за спірними правочинами не відбулась так, як спірне майно знаходиться в с. Зарубинці Тернопільської області, а акти приймання-передачі майна укладені у м. Києві. За переконанням позивача такий правочин та зміни до нього слід визнати недійсними на підставі статті 234 Цивільного кодексу України.
Також позивач стверджує, що зміни до спірного правочину було укладено після прийняття місцевим господарським судом рішення про стягнення з ТОВ "Українські енергетичні системи" на користь позивача коштів. Крім того, один із засновників ТОВ "Українські енергетичні системи" пов`язаний з ТОВ "Катма Груп" так, як ТОВ "Українські енергетичні системи" є одним з бенефіціарів ТОВ "БРСМ Нафта", до групи підприємств входить ТОВ "Катма Груп".
Відтак, наведені обставини позивач вважає такими, що дають підстави для кваліфікації спірних правочинів як фраудаторних, оскільки такі укладені з метою ухилення від виконання судового рішення, а також на шкоду кредитору (стягувача за судовим рішенням).
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 13.06.2023 у справі №921/39/23 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
2.2. При прийнятті рішення, місцевий суд встановив, що спірний правочин був укладений до прийняття місцевим господарським судом рішення про стягнення з ТОВ "Українські енергетичні системи" на користь позивача коштів. Разом з тим, наявні в матеріалах справи платіжні доручення свідчать про 100% оплату ТОВ "Українські енергетичні системи" коштів за спірним правочином, який за правовою природою є договором купівлі-продажу. Щодо внесення у 2022 році змін до укладеного правочину та підписання актів прийому-передачі купленого обладнання після прийняття рішення про стягнення коштів з ТОВ "Українські енергетичні системи" на користь позивача суд виходив з того, що частина обладнання перебувала в оренді Зарубинського спиртового заводу, про що свідчать укладені договори оренди.
2.3. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 02.10.2023 рішення Господарського суду Тернопільської області від 13.06.2023 у справі №921/39/23 залишено без змін.
2.4. Суд апеляційної інстанції погодився з висновком місцевого господарського суду щодо відсутності ознак фраудаторності укладених правочинів, дії сторін договору направлені на реальне настання правових наслідків, а матеріали справи не містять доказів вчинення фіктивних правочинів зі сторони контрагентів договору, які б підтверджували їх укладення без наміру створення правових наслідків.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Тернопільської області від 13.06.2023 та постановою Західного апеляційного господарського суду від 02.10.2023 у справі №921/39/23, Приватне акціонерне товариство "Українська технологічна компанія" подало касаційну скаргу, якою просить оскаржувані рішення місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.
3.2. Підставою касаційного оскарження Приватне акціонерне товариство "Українська технологічна компанія" визначила пункти 1, 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
3.3. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставою касаційного оскарження судових рішень є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
3.4. Приватне акціонерне товариство "Українська технологічна компанія" підставою касаційного оскарження зазначає пункту 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судами попередніх інстанцій застосовано положення статей 13, 92, 203, 215, 228, 234, 241 Цивільного кодексу України без урахування висновків щодо їх застосування, викладених у постановах Верховного Суду від 19.07.2022 у справі №904/6251/20, від 14.08.2018 у справі №910/15151/17; від 05.05.2023 у справі №160/15514/20; від 03.07.2019 у справі №369/11268/16-ц; від 17.07.2019 у справі № 299/396/17; від 24.07.2019 у справі №405/1820/17; від 20.05.2020 у справі №922/1903/18; від 01.04.2020 у справі №182/2214/16-ц; від 14.07.2020 у справі №754/2450/18.
3.5. Згідно з пунктом 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України підставою касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, зокрема, у випадку якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 310 цього Кодексу.
3.6. Також підставою касаційного оскарження зазначає пункт 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме: пункт 3 частини третьої статті 310 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судами попередніх інстанцій необґрунтовано відхилено клопотання про призначення технічної експертизи та економічної експертизи бухгалтерського, податкового обліку та звітності відповідачів.
3.7. У відзивах на касаційну скаргу ТОВ "Катма Груп" та ТОВ "Українські енергетичні системи" проти вимог та доводів касаційної скарги заперечують, просять відмовити у її задоволенні, а судові рішення залишити без змін, зазначаючи при цьому, що суди першої та апеляційної інстанцій врахували висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у зазначених скаржником постановах Верховного Суду. Щодо відхилення клопотання про призначення експертиз, відповідачі вважають, що надали суду всі документальні підтвердження господарської операції, які дають можливість встановити обставини, необхідні для прийняття рішення у справі.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Катма Груп", як покупцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Українські енергетичні системи", як постачальником, 01.10.2019 укладено договір №01.10/19 (далі - договір), за умовами пункту 1.1 якого постачальник зобов`язався поставити та передати у власність покупця не нове (таке, що було у використанні) обладнання/матеріали (далі - товар), згідно специфікацій, які є додатком №1, додатком №2 та додатком №3 до даного договору, а покупець зобов`язався прийняти товар і оплатити товар у відповідності із умовами договору. Найменування, кількість, вартість товару узгоджується сторонами в специфікаціях (додаток №1, додаток №2 та додаток №3 до договору).
Згідно з пунктами 1.4 - 1.5 договору постачальник гарантує, що товар належить йому на праві власності, не перебуває під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави та іншим засобом забезпечення виконання зобов`язань перед будь-якими фізичними чи юридичними особами, державними органами і державою. При цьому, постачальник свідчить, що деяка частина товару знаходиться в оренді Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод", який декларує, що не має бажання першочергової купівлі обладнання; деяка частина товару знаходиться у володінні та користуванні Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" без належної на те правової підстави.
У пунктах 2.1 - 2.5 договору передбачено, що поставка товару здійснюється постачальником на умовах DDP - об`єкт покупця (відповідно до офіційних Правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати "Інкотермс-2010" з урахуванням умов даного договору) в строки, визначені в договорі. Об`єкт покупця знаходиться за адресою: Україна, Кіровоградська область, Голованівський район, сщ. Голованівськ, вул. Голочанська, 1 Б. Поставка товару повинна бути здійснена постачальником протягом квітня-травня 2020 року. Перехід права власності, а також ризиків випадкового знищення або пошкодження на товар, здійснюється в момент приймання-передачі товару від постачальника до покупця, що підтверджується підписаним уповноваженими представниками сторін актом приймання-передачі товару. Обов`язок підготовки акта приймання-передачі товару покладається на постачальника. Товар вважається переданим постачальником і прийнятим покупцем в момент підписання уповноваженими представниками сторін акта приймання-передачі товару.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 договору загальна вартість товару складає 28 875 750,00 грн (з ПДВ). Оплата покупцем товару здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника, який вказаний у даному договору, на умовах 100% передоплати (авансу) 28 875 750,00 грн (в т.ч. ПДВ) в строк - не пізніше 31.03.2020.
Даний договір набрав чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за даним договором (пункт 7.1 договору).
У додатках №№1-3 до договору (специфікації №№ 1, 2, 3) сторонами визначено перелік та вартість товару.
Зокрема, як вбачається з додатку №1, загальна вартість товару за специфікацією №1 складає 1 000 000,00 грн (5 одиниць товару). При цьому, постачальник засвідчив, що товар, який передбачений по даній специфікації на дату укладення договору та специфікації, знаходиться у Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" відповідно до договору оренди обладнання №29/12 від 29.12.2017. Водночас, пунктом 2.4 договору оренди передбачено, що у випадку продажу постачальником товару ДП "Зарубинський спиртовий завод" не має ніякого бажання на придбання цього товару і тому постачальник має право продати товар будь-якій третій особі на визначених постачальником умовах.
Відповідно до додатку № 2 до договору загальна вартість товару за специфікацією №2 становить 18 293 637,63 грн, в якому визначено 162 одиниці найменувань товару. Постачальник засвідчив, що зазначений у специфікації № 2 товар знаходиться в користуванні/володінні Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" без належних на те правових підстав. Весь товар, який зазначений у специфікації в сукупності складає комплекс обладнання для виробництва біоетанолу та лінії переробки води.
Згідно з наведеним у додатку №3 товару, його кількість становить 48 найменувань, а загальна вартість згідно специфікації № 3 складає 9 582 112,37 грн. Постачальник засвідчив, що вказаний у специфікації № 3 товар знаходиться в користуванні/володінні Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" без належних на те правових підстав.
Матеріали справи свідчать, що ТОВ "Катма Груп" на виконання умов договору від 01.10.2019, впродовж жовтня 2019 року - березня 2020 року, згідно з платіжними дорученнями №45361 від 02.10.2019 на суму 97 647 грн, №4591 від 03.10.2019 на суму 1 276 800 грн, №4589 від 03.10.2019 на суму 290 400 грн, №4590 від 03.10.2019 на суму 340 104 грн, №4606 від 04.10.2019 на суму 1 800 000 грн, №4607 від 04.10.2019 на суму 57 000 грн, №4608 від 04.10.2019 на суму 1 320 000 грн, №2343 від 09.10.2019 на суму 1 300 000 грн, №2344 від 09.10.2019 на суму 50 000 грн, №2345 від 09.10.2019 на суму 50 000 грн, №13567 від 21.10.2019 на суму 1 000 000 грн, №4972 від 21.10.2019 на суму 50 000 грн, №4973 від 21.10.2019 на суму 50 000 грн, №13566 від 21.10.2019 на суму 80 000 грн, №13568 від 21.10.2019 на суму 1 000 000 грн, №5017 від 23.10.2019 на суму 54 000 грн, №5018 від 23.10.2019 на суму 54 000 грн, №5023 від 24.10.2019 на суму 60 000 грн, №5024 від 24.10.2019 на суму 150 000 грн, №5025 від 24.10.2019 на суму 70 000 грн, №5128 від 30.10.2019 на суму 1 300 000 грн, №5129 від 30.10.2019 на суму 1 250 000 грн, №5130 від 30.10.2019 на суму 70 000 грн, №53067 від 08.11.2019 на суму 150 000 грн, №53066 від 08.11.2019 на суму 100 000 грн, №53068 від 08.11.2019 на суму 150 000 грн, №53070 від 08.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53071 від 08.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53072 від 08.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53073 від 08.11.2019 на суму 1 300 000 грн, №53085 від 11.11.2019 на суму 1 300 000 грн, №53086 від 11.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53087 від 11.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53088 від 11.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №53089 від 11.11.2019 на суму 150 000 грн, №53090 від 11.11.2019 на суму 150 000 грн, №53091 від 11.11.2019 на суму 100 000 грн, №23648 від 12.11.2019 на суму 1 300 000 грн, №23649 від 12.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №23650 від 12.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №23651 від 12.11.2019 на суму 1 100 000 грн, №2352 від 12.11.2019 на суму 150 000 грн, №23653 від 12.11.2019 на суму 150 000 грн, №23654 від 12.11.2019 на суму 100 000 грн, №55136 від 19.11.2019 на суму 1 000 грн, №1525565 від 19.03.2020 на суму 1 591 799 грн ТОВ "Катма Груп" сплачено грошові кошти (попередню оплату за обладнання та матеріали згідно договору №01.10/19 від 01.10.2019) в загальній сумі 28 875 750,00 грн. Отже, покупець у строк, встановлений у пункті 3.2 договору, виконав свої договірні зобов`язання у повному обсязі.
Однак, ТОВ "Українські енергетичні системи" товар, у визначений договором строк (до червня 2020 року), не передав. Фактична передача товару відбулася лише 30.07.2022, про що свідчать складені у встановленому порядку акти передачі товару №№ 1-3.
У зв`язку із невиконанням ТОВ "Українські енергетичні системи" взятих на себе зобов`язань щодо передачі ТОВ "Катма Груп" товару в обумовлений договором строк, зниженням його вартості у зв`язку з постійною експлуатацією, 30.07.2022 було укладено договір про внесення змін до договору №01.10/19 від 01.10.2019 (далі - договір від 30.07.2022), відповідно до якого змінено редакцію пунктів 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 та визначено, що:
"Пункт 2.1. Поставка товару здійснюється постачальником на умовах ЕХW - об`єкт постачальника (відповідно до офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати "Інкотермс-2010" з урахуванням умов даного договору) в строки, визначені в даному договорі.
Пункт 2.2. Об`єкт постачальника знаходиться за адресою: Україна, Тернопільська область, Збаразький район, с. Зарубинці (територія ДП "Зарубинський спиртовий завод").
Пункт 2.3. Поставка товару повинна бути здійснена постачальником 30.07.2022.
Пункт 3.1. Загальна вартість товару (надалі за текстом - "договірна ціна") складає 23 206 497,48 грн, в т.ч. ПДВ 20%".
За умовами пункту 2 договору від 30.07.2022 залишок перерахованих коштів в якості авансу у розмірі 5 669 252,52 грн, в т.ч. ПДВ, постачальник зобов`язався повернути покупцю не пізніше 31.08.2022.
Відповідно до пункту 4 договору від 30.07.2022 такий набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє протягом строку дії договору.
Окрім того, пункт 1.5 договору від 30.07.2022 додаток №1, додаток №2 та додаток №3 до договору викладено в новій редакції, відповідно до якого зменшено перелік товару та, відповідно, зменшено його вартість.
Зокрема, як вбачається з додатку №1, покупцю передається сушильне обладнання AVM1.5 на паливні брикети в кількості 5 одиниць, загальна вартість товару за специфікацією №1 складає 610 000,00 грн, в т.ч. ПДВ.
У додатку №2 до договору від 30.07.2022 сторони встановили, що загальна вартість товару за специфікацією №2 складає 14 374 500,00 грн, в т.ч. ПДВ. При цьому, постачальник засвідчив, що зазначений у специфікації №2 товар знаходиться у володінні та користуванні Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" без будь-якої правової підстави; згідно з рішенням Господарського суду Тернопільської області від 07.02.2020 у справі №921/275/19 ДП "Зарубинський спиртовий завод" зобов`язано виконати обов`язок за договором оренди обладнання №04-07/18 від 04.07.2018 та повернути із оренди товар, передбачений в специфікації №2 в натурі постачальнику. Весь товар, який зазначений у цій специфікації в сукупності складає комплекс обладнання для виробництва біоетанолу та лінії переробки води (всього 162 найменувань).
У додатку №3 до договору від 30.07.2022 загальна вартість товару за специфікацією №3 складає 8 221 997,48 грн, в т.ч. ПДВ. Постачальник засвідчив, що зазначений у специфікації №3 товар (48 найменувань) знаходиться в користуванні/володінні Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" без належних на те правових підстав.
30.07.2022 відповідачами підписано акти приймання-передачі товару, якими засвідчено факт передачі ТОВ "Українські енергетичні системи" та прийняття ТОВ "Катма Груп" обумовленого договором від 01.10.2019, з врахуванням договору про внесення змін від 30.07.2022, товару, а саме за актом №1 приймання-передачі, передано товар вартістю 610 000,00 грн, в т.ч. ПДВ; за актом №2 приймання-передачі - вартістю 14 374 500,00 грн, в т.ч. ПДВ; за актом №3 приймання-передачі товару - 8 221 997,48 грн, в т.ч. ПДВ. Жодних заперечень чи зауважень щодо комплектності, цілісності чи кількості акти не містять, про що вказано в пункті 34 актів. Дане рухоме майно прийнято на баланс ТОВ "Катма Груп", про що свідчать долучені додаткові докази, зокрема копія фінансової звітності за 2022 рік, де в графі Незавершені капітальні інвестиції відображено даний товар, квитанції №1 від 01.03.2023, №2 про прийняття фінзвітності податковим органом, копії оборотно-сальдової відомості по рахунку 1521 за 2022 рік.
Як вбачається з інформації, наданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області (супровідний лист №4040/6/19-00-04-05-04/6196 від 23.03.2023), за період з жовтня 2019 по грудень 2019 року ТОВ "Українські енергетичні системи" зареєструвало на ТОВ "Катма Груп" 45 податкових накладних щодо купівлі-продажу товару (обладнання), а саме: №7 від 01.10.2019 на суму 97 647,00 грн, №8 від 03.10.2019 на суму 290 400,00 грн, №9 від 03.10.2019 на суму 340 104,00 грн, №10 від 03.10.2019 на суму 1 276 800,00 грн, №11 від 04.10.2019 на суму 1 800 000,00 грн, №12 від 04.10.2019 на суму 570 000,00 грн, №13 від 04.10.2019 на суму 1 320 000,00 грн, №14 від 09.10.2019 на суму 1 300 000,00 грн, №15 від 09.10.2019 на суму 50 000,00 грн, №16 від 09.10.2019 на суму 50 000,00 грн, №21 від 21.10.2019 на суму 5 000,00 грн, №23 від 21.10.2019 на суму 80 000,00 грн, №24 від 21.10.2019 на суму 1 000 000,00 грн, №25 від 21.10.2019 на суму 1 000 000,00 грн, №26 від 23.10.2019 на суму 54 000,00 грн, №27 від 23.10.2019 на суму 54 000,00 грн, №28 від 24.10.2019 на суму 70 000,00 грн, №29 від 24.10.2019 на суму 60 000,00 грн, №№30 від 24.10.2019 на суму 150 000,00 грн, №31 від 30.10.2019 на суму 70 000,00 грн, №32 від 30.10.2019 на суму 1 250 000,00 грн, №33 від 30.10.2019 на суму 1 300 000,00 грн, №34 від 08.11.2019 на суму 1 300 000,00 грн, №35 від 08.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №36 від 08.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №37 від 08.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №38 від 08.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №39 від 08.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №40 від 08.11.2019 на суму 100 000,00 грн, №41від 11.11.2019 на суму 100 000,00 грн, №42 від 11.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №43 від 11.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №44 від 11.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №45 від 11.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №46 від 11.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №47 від 11.11.2019 на суму 1 300 000,00 грн, №48 від 12.11.2019 на суму 100 000,00грн, №49 від 12.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №50від 12.11.2019 на суму 150 000,00 грн, №51 від 12.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №52 від 12.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №53 від 12.11.2019 на суму 1 100 000,00 грн, №54 від 12.11.2019 на суму 1 300 000,00 грн, №55 від 19.11.2019 на суму 1 000,00 грн.
У письмових поясненнях №14/04-23 від 14.04.2023 (вх.№3384 від 20.04.2023) відповідачем-1 зазначено, що ТОВ "Українські енергетичні системи", отримуючи грошові кошти (аванс) по договору купівлі-продажу від 01.10.2019, згідно податкового законодавства, було зобов`язане виписати та зареєструвати відповідні податкові накладні і даним питанням займався безпосередньо керівник товариства, який допустив ряд помилок, зазначивши в податкових накладних невірний код товару згідно УКТ ЗЕД (графа 3.1 накладних), що виявлено під час розгляду даного господарського спору у суді. Відтак, залучивши спеціалістів у відповідній галузі знань, ТОВ "Українські енергетичні системи" у березні 2023 року усунуло виявлені помилки, допущені у податкових накладних, складених по договору від 01.10.2019, шляхом коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної, про що долучено Розрахунки коригування кількісних і вартісних показників від 30.07.2022 №№ 8, 13, 2, складені до податкових накладних №13 від 01.10.2019, №21 від 21.10.2019, №20 від 21.10.2019, відповідно, та котрі через систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України версія 2.3.8.65 доставлено до центрального рівня ДПС України 13.03.2023, про що свідчать квитанції №1 від 13.03.2023, від 10.03.2023 про коригування податкових накладних №13 від 04.10.2019, №21 від 21.10.2019, №20 від 21.10.2019.
Копії договору №04-07/18 від 04.07.2018 та договору №29/12 від 29.12.2017 підтверджують доводи ТОВ "Українські енергетичні системи" щодо передачі у користування Державному підприємству "Зарубинський спиртовий завод" обладнання згідно переліку, визначеного договором та додатками до нього.
В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебувала справа №921/275/19 (в межах провадження у справі про банкрутство №11/Б-1203) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українські енергетичні системи" до Державного підприємства "Зарубинський спиртовий завод" про присудження до виконання обов`язку в натурі, а саме зобов`язання повернути із оренди обладнання в натурі за договором оренди обладнання №04-07/18 від 04.07.2018.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 07.02.2020 у справі №921/275/19, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 16.09.2020, зобов`язано Державне підприємство "Зарубинський спиртовий завод" виконати обов`язок за договором оренди обладнання №04-07/18 від 04.07.2018 щодо повернення із оренди обладнання в натурі та повернути його ТОВ "Українські енергетичні системи", з урахуванням ухвали Господарського суду Тернопільської області від 24.11.2020 у цій справі.
Встановлено, що станом на 08.08.2022 обладнання, обумовлене вказаним вище договором та рішенням суду знаходиться на території ДП "Зарубинський спиртовий завод" та задіяне у виробничому процесі підприємства.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 17.11.2022 у справі №921/275/19 замінено стягувача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українські енергетичні системи" його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю "Катма Груп" у виконавчому провадженні №63785137 з примусового виконання наказу Господарського суду Тернопільської області від 24.10.2020 №921/275/19, у зв`язку з переходом права власності на майно згідно договору купівлі-продажу від 01.10.2019, яке було предметом договору оренди №04-07/18 від 04.07.2018.
Примусове виконання судового рішення у справі №921/275/19 здійснюється на підставі виданого 24.10.2020 наказу про примусове виконання рішення у виконавчому провадженні №63785137 відкритому 02.12.2020.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 16.01.2023 у справі №921/495/22 стягнуто з ТОВ "Українські енергетичні системи" на користь ТОВ "Катма Груп" 5 669 252,52 грн суми неповернутого авансу, перерахованого на виконання умов договору від 01.10.2019 та з урахуванням змін, внесених до цього договору від 30.07.2022, яким загальну вартість товару зменшено на вказану суму. Дане судове рішення набрало законної сили 14.02.2023.
Між тим, позовні вимоги у цій справі обґрунтовані посиланням на рішення суду у справі №921/356/21 за позовом ПрАТ "Українська технологічна компанія" до ТОВ "Українські енергетичні системи" про стягнення 6 937 253,84 грн боргу, 1 056 553,26 грн 3% річних, 3 010 768,16 грн інфляційних нарахувань, яким позов задоволено частково; стягнуто з ТОВ "Українські енергетичні системи" на користь ПрАТ "Українська технологічна компанія" 6 937 253,84 грн боргу, 1 054 900,35 грн 3% річних, 3 010 768,16 грн інфляційних нарахувань, 165 043,83 грн судового збору в повернення сплачених судових витрат; в задоволенні решти позову відмовлено, та виданим на його виконання Господарським судом Тернопільської області наказом від 12.11.2021.
ПрАТ "Українська технологічна компанія" 02.08.2022 звернулось до приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Дмитра Васильовича із заявою №2907/22-3 від 29.07.2022 (вх.№787) про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу від 12.11.2021 у справі №921/356/21. З метою повного виконання рішення та вжиття усіх заходів в рамках Закону України "Про виконавче провадження", заявником доведено до відома приватного виконавця, що боржник є власником рухомого майна виробничого обладнання, яке знаходиться на території ДП "Зарубинський спиртовий завод" (Тернопільська область, Тернопільський район, с. Зарубинці, код 00375065).
За заявою стягувача від 29.07.2022 приватним виконавцем виконавчого округу Тернопільської області Вариводою Дмитром Васильовичем 02.08.2022 відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу №921/356/21 від 12.11.2021 (постанова НОМЕР_1), а 11.08.2022 згідно постанови описано та накладено арешт на рухоме майно боржника - ТОВ "Українські енергетичні системи", встановлено обмеження права користування ним: зберігачу роз`яснено обов`язки із збереження майна; заборонено розтрачувати, відчужувати, приховувати, підмінювати знищувати описане майно; відповідальним зберігачем майна призначено начальника виробництва ДП "Зарубинський спиртовий завод" Кибал М.М.
Законність вчинення виконавчих дій у зазначеному виконавчому провадженні досліджувалася судом за результатами розгляду скарги ТОВ "Українські енергетичні системи" №27/10-22 від 27.10.2022 про:
1) визнання неправомірними дій приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. щодо винесення постанови від 11.08.2022 про опис та арешт майна (коштів) боржника у ВП НОМЕР_1;
2) визнання неправомірною і скасування постанови приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. про опис та арешт майна (коштів) боржника від 11.08.2022 у ВП НОМЕР_1 та зобов`язання приватного виконавця усунути порушення;
3) визнання неправомірними дій приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. щодо винесення постанови від 05.09.2022 про призначення суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для участі у виконавчому провадження НОМЕР_1;
4) визнання неправомірною та скасування постанови приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. про призначення суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні від 05.09.2022 у ВП НОМЕР_1 та зобов`язання приватного виконавця усунути порушення;
5) визнання неправомірними дій приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. у ВП № НОМЕР_1, які полягають у визначенні оцінки майна, перелік якого зазначений у постанові приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д. В. про призначення суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для участі у виконавчому провадження від 05.09.2022 у ВП НОМЕР_1;
6) визнання протиправним та скасування висновку про вартість майна, складеного 05.10.2022 ТОВ "Захід-Експерт" у ВП НОМЕР_1;
7) зупинення передачі приватним виконавцем виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. у ВП НОМЕР_1 майна, яке передбачено в постанові приватного виконавця виконавчого округу Тернопільської області Вариводи Д.В. про призначення суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні від 05.09.2022 та у висновку про вартість майна, складеного 05.10.2022 ТОВ "Захід-Експерт" на реалізацію.
В обґрунтування скарги боржник посилався на те, що частина майна, на яке приватним виконавцем накладено арешт, належить на праві власності ТОВ "Катма Груп" згідно договору №01.10/19 від 01.10.2019 (із змінами від 30.07.2022), актів приймання - передачі, які вказують про передачу ТОВ "Українські енергетичні системи" цього майна ТОВ "Катма Груп".
Відмовляючи у задоволенні скарги судом в ухвалі від 24.11.2022 у справі №921/356/21 роз`яснено, зокрема ТОВ "Катма Груп" про те, що власник описаного в рамках виконавчого провадження майна, на яке накладено арешт, може бути суб`єктом звернення з позовом про визнання права власності на це майно та зняття арешту з майна у відповідності до частини першої статті 59 Закону України "Про виконавче провадження".
Як наслідок, ТОВ "Катма Груп" подано позов до ДП "Зарубинський спиртовий завод" про зобов`язання виконати обов`язок за договором оренди обладнання №29/12 від 29.12.2017 та повернути з оренди обладнання в натурі ТОВ "Катма Груп" (справа №921/677/22, провадження на даний час зупинено до набрання законної сили рішенням Господарського суду Тернопільської області у цій справі, ухвала від 12.05.2023).
ПрАТ "Українська технологічна компанія" вважає, що договори №01.10/19 від 01.10.2019 та від 30.07.2022, котрі укладено між відповідачами у справі мають ознаки фраудаторності, а тому підлягають визнанню судом недійсними, адже такі укладені з метою уникнення виконання ТОВ "Українські енергетичні системи" рішення Господарського суду Тернопільської області від 12.10.2021 у справі №921/356/21 шляхом приховування майна, на яке можна звернути стягнення та задовольнити кредиторські вимоги ПрАТ "Українська технологічна компанія".
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд
5.1. Відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
5.2. Предметом спору у даній справі є визнання недійсними правочинів (договору купівлі-продажу та договору про внесення змін), які, за твердженням позивача є фраудаторними, оскільки такі укладені з метою ухилення від виконання судового рішення, а також на шкоду кредитора (стягувача за судовим рішенням), тобто за твердженням позивача, укладаючи оспорювані правочини воля сторін не відповідала її зовнішньому прояву, сторони не передбачали реального настання правових наслідків, обумовлених вказаними правочинами, їх дії вчинені задля переходу права власності на майно з метою приховання майна від виконання в майбутньому рішення суду про стягнення грошових коштів, що є підставою для визнання недійсними правочинів на підставі статті 234 Цивільного кодексу України.
5.3. Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з договорів та інших правочинів.
5.4. Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (частини перша, четверта статті 202 Цивільного кодексу України). Отже, встановлення взаємопогоджених дій декількох осіб, які мають єдину мету, спрямовану на набуття, зміну або припинення певних цивільних прав чи виконання певних обов`язків, є ознаками вчинення єдиного правочину такими особами. Поведінка сторін має засвідчувати єдність їх волі до настання відповідних правових наслідків. Багатосторонні правочини можуть оформлюватися договорами у письмовій формі як єдиними письмовими документами або укладатися шляхом взаємного обміну листами (повідомленнями, телеграмами), прийняттям до виконання зобов`язань чи фактичним учиненням взаємопогоджених дій, спрямованих на набуття певних прав (виконання певних обов`язків) його сторонами.
5.5. В силу приписів частини п`ятої статті 203 Цивільного кодексу України правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.