ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2023 року
м. Київ
справа №640/24592/19
адміністративне провадження № К/990/7872/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства юстиції України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року (судді: Мельничук В.П., Лічевецький І.О., Оксененко О.М.) у справі за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "Партія Чернівчан" про анулювання реєстрації (державної реєстрації від 09 квітня 2019 року №171/19.4) Політичної партії "Партія Чернівчан",
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
Міністерство юстиції України (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Політичної партії "Партія Чернівчан" (далі - відповідач), у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просило анулювати реєстрацію (державну реєстрацію від 09 квітня 2019 року № 171/19.4) Політичної партії "Партія Чернівчан".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Політична партія "Партія Чернівчан" протягом шести місяців з дня реєстрації не забезпечила утворення та реєстрацію в порядку, встановленому Законом України "Про політичні партії в Україні" від 05 квітня 2001 року № 2365-ІІІ (далі - Закон № 2365-ІІІ), своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим, що відповідно до статті 24 цього Закону є підставою для анулювання реєстрації свідоцтва в судовому порядку.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2021 року адміністративний позов Міністерства юстиції України задоволено повністю.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протягом шести місяців з дня своєї реєстрації не забезпечив утворення та реєстрацію в порядку, встановленому Законом № 2365-ІІІ, обласних організацій у більшості областей України. До того ж, суд першої інстанції зауважив про те, що він не зміг встановити на підставі наявних у матеріалах справи доказів, факт реєстрації обласних організацій відповідача на момент розгляду цієї справи.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Політична партія "Партія Чернівчан" подала апеляційну скаргу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року апеляційну скаргу Політичної партії "Партія Чернівчан" задоволено; рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 листопада 2021 року скасовано та ухвалено нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову Міністерства юстиції України відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції зазначив, що порушення шестимісячного строку, протягом якого політична партія забезпечує створення та реєстрацію своїх структурних утворень у більшості областей України, не може бути безумовною підставою для анулювання свідоцтва такої політичної партії.
При цьому суд апеляційної інстанції врахував, що на час розгляду справи відповідач утворив чотирнадцять регіональних організацій в адміністративно-територіальних одиницях України, що підтверджується даними про реєстрацію обласних організацій політичної партії "Партія Чернівчан" станом на 06 липня 2021 року на веб-сайті https://data.gov.ua/dataset/6266fef2-cfea-409a-9709-86584e8a2c5c.
На думку суду апеляційної інстанції, створення на момент розгляду справи регіональних партійних організацій у кількості не менше половини від загальної кількості організацій, які мають бути утворені в двадцяти семи адміністративних одиницях, вказує на наявність наміру Політичної партії "Партія Чернівчан" офіційно здійснювати свою політичну діяльність, що виключає підстави для анулювання її реєстрації.
Підстави касаційного оскарження та їх обґрунтування
Міністерство юстиції України звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій покликається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Касаційну скаргу подано з підстави, передбаченої пунктом 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
На обґрунтування касаційної скарги скаржник вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме частини першої статті 24 Закону № 2365-ІІІ.
На думку скаржника, встановлюючи у частині першій статті 24 Закону № 2365-ІІІ шестимісячний строк для реєстрації обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та Автономній Республіці Крим, законодавець мав на меті обмежити існування політичних партій, які не сумлінно дотримуються вимог цього закону та, як наслідок, не виявляють наміру брати участь в управлінні державними справами.
Відтак, скаржник стверджує, що політична партія, яка не зареєструвала свої обласні осередки в строк, встановлений Законом № 2365-ІІІ, є такою, що на початку своєї діяльності не виконує свої обов`язки та порушує законодавство.
При цьому скаржник зазначає, що згідно зі статтею 3 Закону № 2365-ІІІ політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статусом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
З огляду на наведене, скаржник переконує, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що невиконання політичною партією обов`язку щодо реєстрації своїх обласних організацій у більшості областей України в шестимісячний термін з моменту її реєстрації не є порушенням статті 24 Закону № 2365-ІІІ.
Також, скаржник наполягає на порушенні судом апеляційної інстанції норм процесуального права, які убачає у тому, що суд апеляційної інстанції розглянув цю справу в порядку письмового провадження, а не в судовому засіданні, як це передбачено вимогами статті 310 КАС України.
На підставі зазначеного, скаржник просить скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Позиція інших учасників справи
Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, у якому останній просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2022 року (судді: Загороднюк А.Г., Єресько Л.О., Соколов В.М.) відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Міністерства юстиції України на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року у справі № 640/24592/19 за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "Партія Чернівчан" про анулювання реєстрації (державної реєстрації від 09 квітня 2019 року №171/19.4) Політичної партії "Партія Чернівчан".
Ухвалою Верховного Суду (суддя: Загороднюк А.Г.) від 20 грудня 2023 року призначено справу до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Судами попередніх інстанцій установлено, що 09 квітня 2019 року Міністерством юстиції України зареєстровано політичну партію "Партія Чернівчан", що підтверджується рішенням № 171/19.4. Партія має статус юридичної особи та зареєстрована 09 квітня 2019 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 10381020000012050.
Діяльність партії здійснюється на підставі Статуту Політичної партії "Партія Чернівчан", затвердженого Установчим з`їздом Партії від 04 травня 2018 року.
30 жовтня 2019 року, з метою перевірки дотримання вимог статті 24 Закону України "Про політичні партії в Україні" позивач звернувся до Головних територіальних управлінь юстиції України для отримання інформації щодо реєстрації обласних та прирівняних до них структурних утворень Політичної партії "Партія Чернівчан".
Листами Головних територіальних управлінь юстиції у місті Києві, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях повідомлено позивача, що станом на 31 жовтня - 04 листопада 2019 року обласних та прирівняних до них структурних утворень Політичної партії "Партія Чернівчан" у вказаних Головних територіальних управлінь юстиції не зареєстровано.
Вбачаючи наявність підстав для анулювання реєстрації Політичної партії "Партія Чернівчан", Міністерство юстиції України звернулося з цим адміністративним позовом до суду.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно зі статтею 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Правові та організаційні засади реалізації права громадян на об`єднання в політичні партії, порядок їх утворення і діяльності визначає Закон України "Про політичні партії в Україні" від 05 квітня 2001 року № 2365-ІІІ (далі - Закон № 2365-ІІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За частиною першою статті 1 Закону № 2365-ІІІ право громадян на свободу об`єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України. Встановлення обмежень цього права допускається відповідно до Конституції України в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей, а також в інших випадках, передбачених Конституцією України.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2365-ІІІ політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об`єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (частина перша статті 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до приписів частини першої статті 11 Закону № 2365-ІІІ реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", після перевірки поданих матеріалів.
Частиною другою статті 11 Закону № 2365-ІІІ передбачено, що з моменту реєстрації політичної партії у визначеному законом порядку вона набуває статусу юридичної особи.
При цьому приписами частини сьомої статті 11 Закону № 2365-III визначено, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому цим Законом, своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
Рішенням Конституційного Суду України від 16 жовтня 2007 року № 9-рп/2007 у справі за конституційним поданням Міністерства юстиції про офіційне тлумачення положень частини шостої статті 11 Закону у редакції, чинній на момент ухвалення рішення (справа про утворення та реєстрацію партійних організацій) положення частини шостої статті 11 Закону, якими передбачається, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію своїх обласних, міських організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим, треба розуміти як обов`язок кожної політичної партії забезпечити утворення та реєстрацію своїх обласних і прирівняних до них партійних організацій не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України з перелічених у частині другій статті 133 Конституції України (тобто, не менше ніж чотирнадцять адміністративно-територіальних одиниць).
За правилами частини першої статті 24 Закону № 2365-ІІІ у разі невиконання політичною партією вимоги частини сьомої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (частина друга статті 24 Закону № 2365-ІІІ).