ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 1-681/11
провадження № 51-5797км23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
у режимі відеоконференції:
засудженого ОСОБА_6,
захисника ОСОБА_7,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Полтави, на ухвалу Полтавського апеляційного суду від 29 серпня 2023 року про відмову у відкритті провадження.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Київський районний суд м. Полтавиухвалою від 12 липня 2023 року повернув заяву засудженого ОСОБА_6 про перегляд за нововиявленими обставинами вироку цього ж суду від 04 квітня 2012 року.
Полтавський апеляційний суд ухвалою від 29 серпня 2023 року на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), яким передбачено, що апеляційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення, відмовив у відкритті провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу районного суду від 12 липня 2023 року.
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі засуджений ОСОБА_6 просить скасувати ухвалу Полтавського апеляційного суду від 29 серпня 2023 року та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Суть доводів скаржника у касаційній скарзі зводиться до тверджень про те, що суд апеляційної інстанції обмежив його право на доступ до правосуддя, оскільки про ухвалу районного суду від 12 липня 2023 року він дізнався від свого захисника 25 липня 2023 року та вже наступного дня подав апеляційну скаргу. Суд, як наголошує касатор, не взяв до уваги, що він перебуває під вартою, а отже строк подачі скарги для нього обчислюється з моменту вручення йому копії судового рішення - 02 серпня 2023 року.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні засуджений ОСОБА_6 та його захисник ОСОБА_7 підтримали касаційну скаргу в повному обсязі.
Прокурор ОСОБА_5 висловила позицію про підтримання касаційної скарги засудженого.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали провадження та доводи, викладені в касаційній скарзі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що ця скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як передбачено ч. 2 ст. 433 КПК, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Частиною 1 ст. 412 КПК передбачено, що істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
За приписами ст. 370 цього Кодексу судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Право особи на апеляційне оскарження спрямовано насамперед на реалізацію права на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Забезпечення такого права є однією з важливих гарантій ухвалення правосудного рішення у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 24 КПК кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора або слідчого, а також право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.