ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2023 року
м. Київ
cправа № 915/1604/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Рогач Л. І. - головуюча, Краснов Є. В., Мачульський Г. М.,
за участю секретаря судового засідання - Салівонського С. П.,
представників учасників справи:
Головного управління ДПС у Миколаївській області - Зайцевої А. М.,
Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Облтранс" - Бортика Р. О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області
на рішення Господарського суду Миколаївської області від 13.03.2023
(суддя Мавродієва М. В.)
та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 13.06.2023
(судді Богацька Н. С., Діброва Г. І., Принцевська Н. М.)
у справі за позовом Головного управління ДПС у Миколаївській області
до Миколаївської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Облтранс"
про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання розірвати договір оренди землі, звільнення земельної ділянки.
ВСТАНОВИВ:
1. Історія справи
1.1. Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі - ГУ ДПС у Миколаївській області, позивач) звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Миколаївської міської ради (далі -Міськрада, відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаїв-Облтранс" (далі - ТОВ "Миколаїв-Облтранс", відповідач-2), в якому просило:
- визнати незаконним та скасувати рішення Миколаївської міськради від 16.11.2018 № 47/112;
- зобов`язати Міськраду розірвати договір оренди земельної ділянки з ТОВ "Миколаїв-Облтранс", розташованої за адресою: м. Миколаїв, вул.Доктора Самойловича;
- звільнити земельну ділянку, на яку розповсюджується дія акта на право постійного користування землею від 13.02.1997 серії І-МК № 000192.
1.2. Позивач зазначив, що він є правонаступником Державної податкової інспекції по Жовтневому району, якій 13.02.1997 надано у постійне користування 0,48 га землі в межах згідно з планом землекористування. Однак під час здійснення заходів щодо внесення інформації про вказану земельну ділянку в Державний земельний кадастр позивача повідомлено, що в її межах знаходиться інша земельна ділянка (площею 0,284 га, кадастровий номер 4810136600:07:024:0011, площа співпадіння 59,1658 %), яка на підставі оскаржуваного рішення передана в оренду ТОВ "Миколаїв-Облтранс". Позивач вважає, що оспорюваним рішенням та укладеним на його підставі договором оренди порушуються його права як землекористувача.
2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1. Протягом 2011-2020 років проведена реорганізація державної податкової служби України:
- додаток № 1 "Перелік територіальних органів Державної податкової служби, які утворюються шляхом злиття" до постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 - по Миколаївській області Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі та Снігурівську міжрайонну державну податкову інспекцію реорганізовано шляхом злиття у Жовтневу міжрайонну державну податкову інспекцію;
- додаток № 2 "Перелік територіальних органів ДПС та Держмитслужби, які реорганізуються" до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 - по Миколаївській області Жовтневу міжрайонну державну податкову інспекцію ДПС із Снігурівським відділенням реорганізовано шляхом приєднання до Жовтневої об`єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів;
- додаток № 2 "Перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються" до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 - по Миколаївській області Жовтневу об`єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів реорганізовано шляхом приєднання до Жовтневої об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС;
- додаток №2 "Перелік територіальних органів ДФС, які реорганізуються" до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 № 892 - по Миколаївській області Жовтневу об`єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Баштанської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС;
- додаток "Перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, які реорганізуються шляхом приєднання як структурні підрозділи до відповідних територіальних органів Служби" до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 296 - по Миколаївській області Баштанську об`єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДФС у Миколаївській області;
- додаток № 2 "Перелік територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються" до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 -по Миколаївській області ГУ ДФС у Миколаївській області реорганізовано шляхом приєднання до ГУ ДПС у Миколаївській області;
- додаток "Перелік територіальних органи Державної податкової служби, що ліквідуються" до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 -територіальний орган Державної податкової служби - ГУ ДПС у Миколаївській області ліквідовано як юридичну особу публічного права. Постановою встановлено, що права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи. Пунктом 3 постанови Державній податковій службі постановлено забезпечити: утворення комісій з ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови; здійснення заходів щодо ліквідації територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови; утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 211 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади"; передачу майна територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, територіальним органам Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом 4 цього пункту.
2.2. 30.09.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про створення ГУ ДПС у Миколаївській області (код 44104027) як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код 43005393).
2.3. 13.01.2023 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про припинення ГУ ДПС у Миколаївській області (код 43144729) як юридичної особи публічного права.
2.4. Позивач зазначає, що набув право постійного користування земельною ділянкою площею 0,48 га по вул. Доктора Самойловича в м. Миколаєві в порядку правонаступництва від Державної податкової інспекції по Жовтневому району внаслідок низки послідовних реорганізацій державних податкових органів України протягом 1997 - 2020 років, а Міськрада своїм рішенням фактично незаконно розпорядилася частиною цієї земельної ділянки, передавши її в оренду ТОВ "Миколаїв-Облтранс" без будь-яких на те правових підстав.
2.5. Тому рішення Міськради від 16.11.2018 №47/112, яким, серед іншого, затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано її в оренду ТОВ "Миколаїв-Облтранс", слід визнати незаконним та скасувати, зобов`язати Міськраду розірвати договір оренди землі, укладений з ТОВ "Миколаїв-Облтранс", та звільнити ТОВ "Миколаїв-Облтранс" земельну ділянку, на яку розповсюджується дія акта на право постійного користування землею серії І-МК №000192 від 13.02.1997, виданого Державній податковій інспекції по Жовтневому району.
3. Короткий зміст судових рішень
3.1. Господарський суд Миколаївської області рішенням від 13.03.2023 відмовив у задоволенні позову.
3.2. Мотивував рішення тим, що позивач не надав відповідних передавальних актів чи ліквідаційного балансу на підтвердження його правонаступництва, як органу державної виконавчої влади в майнових приватних правовідносинах, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості встановити обставини переходу майнових прав та обов`язків Державної податкової інспекції по Жовтневому району до позивача.
3.3. Південно-західний апеляційний господарський суд постановою від 13.06.2023 залишив зазначене рішення суду першої інстанції без змін.
4. Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування
4.1. 10.07.2023 позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Господарського суду Миколаївської області від 13.03.2023 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 13.06.2023 (повний текст складений 19.06.2023), в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
4.2. Підставою звернення до касаційного суду скаржник визначив випадок, передбачений пунктом 3 частини другої статті 287 ГПК України, та зазначив, що суди попередніх інстанцій помилково розмежували публічне та юридичне правонаступництво позивача, оскільки, враховуючи статті 81, 82, 104, 107 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), частину одинадцяту статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", пункт 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2011 № 1074, позивач одночасно набув всіх прав стосовно оспорюваної земельної ділянки, що підтверджено матеріалами справи.
Згідно з Положенням від 12.11.2020 № 643 "Про Головне управління ДПС у Миколаївській області" ГУ ДПС у Миколаївській області є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 43144729).
4.3. Скаржник також вказав, що суд апеляційної інстанції з формальних причин не взяв до уваги та не розглянув надані до апеляційної скарги докази по субрахункам, що є позбавленням позивача права на законне рішення.
5. Позиція інших учасників справи
5.1. Відповідачі у поданих відзивах заперечують проти доводів касаційної скарги, вважають оскаржувані рішення та постанову судів попередніх інстанцій обґрунтованими та просять залишити їх без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
6. Позиція Верховного Суду
6.1. Заслухавши суддю-доповідачку, представників учасників справи, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає таке.
6.2. За статтею 81 ЦК України порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом. За статтею 82 цього ж Кодексу на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.
6.3. Загальний порядок припинення юридичної особи визначений статтею 107 ЦК України, за частинами другою-четвертою якої після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
6.4. Щодо центральних органів виконавчої влади України, то їх організація, повноваження та порядок діяльності визначені Законом України "Про центральні органи виконавчої влади".
6.5. Законом України "Про центральні органи виконавчої влади" передбачено, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватися як юридичні особи та без статусу юридичної особи.
6.6. Так, згідно із положеннями частини другої статті 211 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
6.7. Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади (частина третя статті 211 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади").
6.8. За статтями 13 та 21 наведеного закону виключно Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями з утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади як юридичних осіб публічного права.
6.9. Кабінетом Міністрів України визначається порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств. Інших центральних органів виконавчої влади (частина дев`ята статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади").
6.10. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - орган виконавчої влади) та їх територіальних органів.
6.11. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (пункт 1) ухвалено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого також включено Головне управління ДПС у Миколаївській області.
6.12. Абзацом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 також визначено, що права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
6.13. Відповідно до пункту 7 Положення про Державну податкову службу України (далі - ДПС України), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 ДПС України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
6.14. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 (пункт 1). До Переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються, який є додатком до зазначеної постанови, входить ГУ ДПС у Миколаївській області.
6.15. Наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" затверджено, зокрема, положення про Головне управління ДПС у Миколаївській області. Відповідно до пункту 1 положення ГУ ДПС у Миколаївській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. Пунктом 15 цього положення визначено, що ГУ ДПС у Миколаївській області утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів.
6.16. Як встановлено судами попередніх інстанцій, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 30.09.2020 до державного реєстру внесено запис про створення ГУ ДПС у Миколаївській області (код 44104027) як відокремленого підрозділу ДПС України (код 43005393).
6.17. Отже, із встановлених судами у цій справі обставин вбачається, що ГУ ДПС у Миколаївській області є територіальним органом - відокремленим підрозділом ДПС України - центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
6.18. Таким чином, виходячи із системного аналізу положень частини другої статті 211 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" положення про ДПС України, положення про ГУ ДПС у Миколаївській області, останнє є відокремленим підрозділом ДПС України, яке утворене без статусу юридичної особи, однак є органом державної влади та діє від імені центрального органу державної влади.
6.19. Подібного за змістом висновку щодо процесуального статусу територіальних органів ДПС України дійшов Верховний Суд у постановах від 16.02.2022 у справі № 904/8907/16(904/6301/20), від 31.08.2022 у справі № 921/574/20, від 28.10.2022 у справі № 909/13/22, від 10.11.2022 у справі № 910/18773/21 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від зазначеного висновку.
6.20. Приймаючи рішення у справі, суди попередніх інстанцій виходили з того, що умовою набуття ГУ ДПС у Миколаївській області, як відокремленим підрозділом ДПС України, права постійного користування спірною земельною ділянкою в порядку правонаступництва є встановлення обставин переходу майнових прав та обов`язків ГУ ДПС по Жовтневому району у процесі його реорганізації до ГУ ДПС у Миколаївській області, як юридичної особи публічного права, які з урахуванням наведеного мають підтверджуватись передавальним актом чи ліквідаційним балансом, однак матеріали справи таких документів не містять. Тобто, за висновком судів має бути доведений перехід майнових прав та обов`язків за передавальним актом до ГУ ДПС у Миколаївській області саме як до юридичної особи публічного права, проте наведене суперечить висновкам судів, які встановили, що ГУ ДПС у Миколаївській області є відокремленим підрозділом ДПС України, а, отже, особою, яка, відповідно до наведених вище нормативних актів, положень, які затверджені на виконання цих актів, та інформації, наявної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не має статусу юридичної особи.