ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 640/10673/21
адміністративне провадження № К/9901/47499/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної служби геології та надр України
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2021 року (суддя Огурцов О.П.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2021 року (колегія у складі суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П., Оксененка О.М.)
у справі №640/10673/21
за позовом Приватного акціонерного товариства "Харківське кар`єроуправління"
до Державної служби геології та надр України
про визнання протиправним та скасування наказ.
І. РУХ СПРАВИ
1. У травні 2021 року Приватне акціонерне товариство "Харківське кар`єроуправління" (далі - ПрАТ "Харківське кар`єроуправління"; позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра; відповідач), в якому просило скасувати наказ відповідача від 31.03.2021 № 236 "Про поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" в частині п. 2 додатку 2 "Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено" про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4214, виданого 22.02.2007 ПрАТ "Харківське кар`єроуправління".
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 03.09.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2021, позов задовольнив.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
3. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.02.2007 ПрАТ "Харківське кар`єроуправління" видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4214.
4. У період з 10.09.2018 по 21.09.2018 посадовцями Державної служби геології та надр України проведено перевірку вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).
5. Результати перевірки оформлено актом № 06-02/20/2018-62/п (189) від 21.09.2018, згідно з яким позивач порушив ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон), ст.ст. 17, 21, 24, 40, 45, 46, 51, 53 Кодексу України про надра (далі- Кодекс), ст. 24 Гірничого Закону України, пунктів 4, 17 постанови Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" (далі- Порядок №615), пунктів 12, 18 постанови Кабінету Міністрів України № 59 від 27.01.1995 "Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів" (далі- Положення №59), постанови Кабінету Міністрів України №58 від 27.01.1995 "Про затвердження Положення про порядок списання запасів корисних копалин з обліку гірничодобувного підприємства", постанови Кабінету Міністрів України №1099 від 03.10.1997 "Про затвердження Методики визначення загального розрахункового обсягу видобутку корисних копалин", № 114 від 14.02.1995 "Про Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння", а саме:
- не виконано пункт № 1 припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 437-14/06 від 08.09.2017. Кількість запасів, затверджених протоколом ДКЗ № 3534 від 25.02.2016, не відповідає кількості запасів, наданих у користування за спеціальним дозволом на користування надрами № 4214 від 22.02.2007. Не внесені зміни до пункту 2 Особливих умов спеціального дозволу ("Виконання умов пункту 3.3 ДКЗ України № 2092 від 09.11.2020 р.") на підставі пункту 3.7 протоколу ДКЗ № 3534 від 25.02.2016, відповідно до якого протоколи №1212 від 25.12.2010 та № 2092 від 09.11.2010 втратили чинність у зв`язку з повною кількісною та якісною переоцінкою запасів пісків Безлюдівського родовища;
- не виконано пункт № 2 припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 437-14/06 від 08.09.2017 Робочий проект "Разработка карьера Безлюдовского месторождения строительных песков Нагорьевского участка", ЧП "Ингеоэкострой", г. Харьков 2012 р. не погоджений в установленому порядку. Відсутнє погодження з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр;
- не виконано пункт № 3 припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 437-14/06 від 08.09.2017 Робочий проект "Разработка карьера Безлюдовского месторождения строительных песков Нагорьевского участка" (ЧП "Ингеоэкострой", г. Харьков 2012 р.) не відповідає фактичним показникам гірничо-геологічних умов, у зв`язку з повною кількісною та якісною переоцінкою запасів пісків Безлюдівського родовища (Нагор`ївська та Південно-Східна ділянки) відповідно до протоколу ДКЗ України № 3534 від 25.02.2016;
- не виконано пункт № 4 припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 437-14/06 від 08.09.2017. Не переоформлений Акт про надання гірничого відводу №1 від 05.05.2008 у зв`язку зі зміною назви юридичної особи та із зміною меж та контурів запасів, відповідно до протоколу ДКЗ № 3534 від 25.02.2016;
- не виконано пункт № 7 припису Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України № 437-14/06 від 08.09.2017. Не виконуються рекомендації пункту 3.9 протоколу ДКЗ №3534 від 25.02.2016. Під час розробки родовища не проводиться моніторинг стану навколишнього природного середовища;
- не подається щорічна звітність до Держгеонадр про стан виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством;
- показники плану розвитку гірничих робіт за 2017 рік не дотримані в частині об`єму видобутку будівельних пісків. Передбачалося видобути 400 тис.м3 корисної копалини. Фактично відповідно до маркшейдерської документації підприємства та звітного балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр.) у 2017 році видобуток склав 409,31 тис.м3 піску;
- відсутній акт списання запасів корисних копалин з обліку гірничодобувного підприємства за 2017 рік;
- не виконується пункт 6 Програми робіт та пункт 5.3 Угоди про умови користування надрами № 4214 від 14.12.2011 Продовження видобування 400 тис.м3/рік. Фактично відповідно до маркшейдерської документації підприємства та звітного балансу запасів корисних копалин (форма 5-гр.) у 2017 році видобуток склав 409,31 тис.м3 піску;
- відсутній акт про передачу розвіданого родовища для промислового освоєння відповідно до запасів, затверджених протоколом ДКЗ України № 3534 від 25.02.2016.
6. На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України видано припис №929-14/06 від 24.09.2018, яким ПрАТ "Харківське кар`єроуправління" зобов`язано у строк до 26.10.2018 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
7. 30.10.2018 позивач подав до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України інформацію щодо усунення виявлених порушень.
8. 31.03.2021 головою Державної служби геології та надр України видано наказ № 236 "Про поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів" яким, зокрема, зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 цього наказу.
9. Згідно з п. 2 Додатку 2 "Перелік спеціальних дозволів на користування надрами, дію яких зупинено" до названого наказу дію спеціального дозволу на користування надрами № 4214 від 22.02.2007, виданого ПрАТ "Харківське кар`єроуправління", зупинено на підставі пп. 1, 3 п. 21 №615 та надано позивачеві 30 календарних днів на усунення порушень.
10. Таке рішення вмотивовано порушенням позивачем вимог ст.ст. 24, 51 Кодексу України про надра, пунктів 12, 18 Положення про порядок надання гірничих відводів, абз. 3 ст. 11 Закону.
11. Позивач з наказом № 236 від 31.03.2021 не погодився, звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
12. Позивач вважає, що відповідач дійшов помилкового висновку про невиконання вимог припису. Позивач намагався усунути наведені у акті та приписі правопорушення та виконав усі залежні від нього дії, а саме звертався до відповідача з заявою про внесення змін з доданими матеріалами. Прийняття рішення з даного питання є виключною компетенцією позивача. З огляду на викладене, позивач вважає, що відсутні підстави для зупинення дії спеціального дозволу.
Також позивач зазначав, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.05.2019 у справі № 520/2412/16 встановлено преюдиційні обставини, що мають значення для цієї справи та не потребують повторного доказування.
13. Відповідач проти позову заперечив. Зазначив, що позивачу було надано строк для усунення низки порушень законодавства у сфері надрокористування. Проте, позивач порушення не усунув, тому дію спеціального дозволу на користування надрами зупинено.
IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача з огляду на те, що питання виконання позивачем припису №929-14/06 від 24.09.2018 було предметом неодноразових судових розглядів, за результатами яких встановлено, що позивач усунув частину порушень. При цьому щодо іншої частини порушень позивач неодноразово звертався до відповідача з відповідними листами, тобто вчиняв усі належні дії.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. У касаційній скарзі Держгеонадра просить скасувати попередні судові рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.
16. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили спір без врахування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду України від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі №21-164а11, від 10.12.2013 у справі №21-450а13; у постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі №802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі №802/923/14-а, від 10.10.2018 у справі №812/1735/17 щодо припинення права користування надрами органом, який надавав надра у користування, самостійно або у судовому порядку; та висновки, сформульовані постановах від 06.11.2028 у справі №812/828/15, від 03.05.2018 у справі №812/1074/17, від 18.10.2018 у справі №812/1735/17, від 22.01.2019 у справі №810/3865/17 про те, що ненадходження від надрокористувача будь-якої інформації з приводу питання про анулювання спеціального дозволу не може розцінюватися як відсутність заперечень.
Відповідач виніс оскаржуваний наказ після того, як ПрАТ "Харківське кар`єроуправління" не усунуло вимоги припису від 24.09.2018 № 929-14/06 та наказу Держгеонадра від 10.03.2020 № 85 "Про поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів".
18. Ухвалою Верховного Суду від 11.01.2022 відкрито касаційне провадження для перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій Кодексу України про надра та Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у питанні зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами.
19. У відзиві ПрАТ "Харківське кар`єроуправління" просить касаційну скаргу залишити без задоволення. Покликається на правомірність висновків судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на те, що неодноразово судами у різних провадженнях проваджень, предметами яких було виконання припису № 929-14/06, було встановлено усунення позивачем зазначених в ньому порушень.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
21. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Згідно зі ст. 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
23. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Кодексу гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
24. Згідно з ч. 1 ст. 13 Кодексу користувачами надр (далі - надрокористувачі) можуть бути: підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
25. Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; геологічного вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промисловою розробкою родовищ); задоволення інших потреб.