ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року
м. Київ
справа №240/22062/20
адміністративне провадження № К/9901/33164/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Рибачука А.І.
суддів: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №240/22062/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Форватер Плюс" до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Обухівська районна рада Київської області, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
провадження у якій відкрито за касаційною скаргою ТОВ "Форватер Плюс"
на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2021, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Полотнянка Ю.П., суддів: Ватаманюка Р.В., Драчук Т.О.,
УСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. В грудні 2020 ТОВ "Форватер Плюс" звернулось до суду з позовом, у якому просило:
визнати протиправною бездіяльність Держгеонадра щодо прийняття рішення у формі наказу, у строк, визначений пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 "Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" (далі - Порядок №615), про надання ТОВ "Форватер Плюс" спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування піску ділянки "Західна" родовища "Конча-Заспа" руслових пісків, що знаходиться в Обухівському районі Київської області в акваторії Канівського водосховища в затоці Чапашка на південь від острова Дикий, відповідно до заяви ТОВ "Форватер Плюс" від 17.05.2019 №18, зареєстрованої Держгеонадра 20.05.2019 за вхідним номером №10868/02/12-19;
визнати за ТОВ "Форватер Плюс" право, з урахуванням принципу мовчазної згоди, без отримання спеціального дозволу на користування надрами через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для видачі або відмови у видачі спеціального дозволу на користування надрами (яким є 12.08.2019), тобто починаючи з 27.08.2019, здійснювати господарську діяльність з користування надрами без проведення аукціону, з метою видобування корисних копалин місцевого значення - піску ділянки "Західна" родовища "Конча-Заспа" руслових пісків, що знаходиться в Обухівському районі Київської області в акваторії Канівського водосховища в затоці Чапашка на південь від острова Дикий, строком на 20 років з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі спеціального дозволу на користування надрами - з 12.08.2019 до 12.08.2039;
зобов`язати Держгеонадра прийняти рішення у формі наказу про надання ТОВ "Форватер Плюс" спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин місцевого значення - піску ділянки "Західна" родовища "Конча-Заспа" руслових пісків, що знаходиться в Обухівському районі Київської області в акваторії Канівського водосховища в затоці Чапашка на південь від острова Дикий, строком на 20 років з 12.08.2019 до 12.08.2039 відповідно до заяви ТОВ "Форватер Плюс" від 17.05.2019 №18;
зобов`язати Держгеонадра надати ТОВ "Форватер Плюс" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин місцевого значення - піску ділянки "Західна" родовища "Конча-Заспа" руслових пісків, що знаходиться в Обухівському районі Київської області в акваторії Канівського водосховища в затоці Чапашка на південь від острова Дикий, строком на 20 років з 12.08.2019 до 12.08.2039 відповідно до за заяви ТОВ "Форватер Плюс" від 17.05.2019 №18;
встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Держгеонадра подати звіт про його виконання до Житомирського окружного адміністративного суду у строк п`ятнадцять днів з дня набрання чинності рішенням суду в цій справі.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ "Форватер Плюс" зазначило, що відповідач, повернувши йому листом заяву від 17.05.2019 №18 про видачу спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, без прийняття відповідного рішення у формі наказу, діяв всупереч вимог Порядку №615 та допустив протиправну бездіяльність, що свідчить про те, що товариство набуло право на користування надрами без отримання дозволу за принципом мовчазної згоди.
2. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 позов задоволено (за винятком вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі).
3. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2021 рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.
4. 03.09.2021 ТОВ "Форватер Плюс" звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення ним норм процесуального права, просить скасувати постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2021 та залишити в силі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.02.2021.
5. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2021 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: Стародуб О.П. - головуючий суддя, судді: Коваленко Н.В., Кравчук В.М.
6. Верховний Суд ухвалою від 27.09.2021 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.
7. Розпорядженням в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 05.12.2023 №1994/0/78-23 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями у зв`язку з постановленням Верховним Судом ухвали від 04.12.2023 про самовідвід суддів Стародуба О.П., Кравчука В.М., Коваленко Н.В.
8. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2023 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: Рибачук А.І. - головуючий суддя, судді: Стрелець Т.Г., Тацій Л.В.
9. Ухвалою судді Верховного Суду від 06.12.2023 прийнято справу до свого провадження.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. У справі, яка розглядається суди встановили, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "Форватер Плюс" здійснює господарську діяльність у сфері надрокористування, основним видом економічної діяльності товариства є добування піску, гравію, глин і каоліну.
17.05.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою №18 (зареєстрована в Держгеонадра 20.05.2019 за №10868/02/12-19), в якій було висловлено прохання надати дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування піску ділянки "Західна" родовища "Конча-Заспа" руслових пісків, що знаходиться в Обухівському районі Київської області в акваторії Канівського водосховища в затоці Чапашка на південь від острова Дикий, загальною площею 0,2954 км2 (29,54 га), на підставі положень підпункту 1 пункту 8 Порядку №615.
Листом від 24.05.2019 №9507/03/12-19, керуючись пунктом 9 Порядку № 615, відповідач направив пакет документів позивача на опрацювання до Міністерства екології та природних ресурсів України та до Обухівської районної ради.
Міністерство екології та природних ресурсів України листом від 06.06.2019 повідомило відповідача, що листом від 03.08.2018 №2145/01/12-19 було надіслано пропозицію про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами.
Судами попередніх інстанцій також встановлено, що всупереч вимог пункту 9 Порядку 615 Обухівська районна рада розглянула клопотання Держгеонадра про надання позивачеві спеціального дозволу на користування надрами у строк понад сорок п`ять днів з моменту отримання відповідного клопотання (27.05.2019), а саме 26.07.2019 рішенням Обухівської районної ради №1049.41 було відмовлено у погодженні надання вищезазначеного спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Форватер Плюс".
Листом від 14.08.2019 №16759/01/12-19 Держгеонадра, з посиланням на пункт 19 Порядку №615, повернула позивачу його заяву від 17.05.2019 №18 з доданими до неї документами у зв`язку з тим, що Обухівська районна рада рішенням від 26.07.2019 №1049.41 відмовила ТОВ "Форватер Плюс" в погодженні щодо надання спеціального дозволу на користування надрами.
ТОВ "Форватер Плюс", вважаючи, що Держгеонадра, не прийнявши рішення у формі наказу щодо надання йому спеціального дозволу на користування надрами за результатом розгляду заяви позивача від 17.05.2019 №18 допустила протиправну бездіяльність та порушила його права, звернулось до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки відповідачем, у визначений Порядком №615 строк не прийнято відповідного рішення у формі наказу щодо видачі або відмови у видачі спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "Форватер Плюс", то позивач, відповідно до вимог частини шостої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", через 10 робочих днів з дня закінчення строку, встановленого для видачі або відмови у видачі спеціального дозволу (яким є 12.08.2019 ), тобто починаючи з 27.08.2019, фактично набув право без отримання спеціального дозволу на користування надрами.
12. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що відповідачем не було допущено бездіяльності щодо розгляду заяви позивача, оскільки Держгеонадра хоч і не прийняло відповідного рішення у формі наказу, проте вчинила певні дії щодо розгляду зазначеної заяви, зокрема, відповідач повернув заяву ТОВ "Форватер Плюс" з доданими до неї документами у зв`язку з її невідповідністю вимогам Порядку №615.
Крім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що заявник за власні кошти геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин не здійснював, відтак права на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону він не набув.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ
13. Касаційна скарга позивача мотивована, зокрема тим, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові неправильно застосував положення пункту 25 Порядку №615 та частини шостої статті 4-1 Закону України від 06.09.2005 №2806-IV "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №2806-IV), оскільки не врахував, що лист відповідача від 14.08.2019 №16759/01/12-19, яким заяву ТОВ "Форватер Плюс" від 17.05.2019 разом з доданими до неї документами повернуто позивачу не є рішенням суб`єкта владних повноважень про відмову у видачі спеціального дозволу на користування надрами, яке відповідач мав прийняти у формі наказу, відтак, на думку скаржника, відсутність відповідного рішення свідчить про те, що він набув право на користування надрами за принципом мовчазної згоди.
Крім того, позивач зазначив, що суд апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, вийшов за межі наданих йому повноважень та втрутився в управлінські функції Держгеонадра, яка є органом державної влади, уповноваженим на прийняття відповідного рішення про надання чи відмову в наданні спеціального дозволу на користування надрами.
14. У відзиві на касаційну скаргу відповідач вказує на її необґрунтованість, у зв`язку із чим просить залишити останню без задоволення, а оскаржуване ТОВ "Форватер Плюс" судове рішення - без змін.
15. Позивачем подано письмові пояснення, в яких він додатково наголосив на тому, що долучені до його заяви від 17.05.2019 №18 документи свідчать про дотримання ТОВ "Форватер Плюс" вимог підпункту 1 пункту 8 Положення №615 і про наявність у товариства права на отримання спеціального дозволу на користування надрами.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.
17. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
18. Згідно із статтею 2 Кодексу України про надра його завданням є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
19. Відповідно до статті 3 Кодексу України про надра гірничі відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом та іншими актами законодавства України, що видаються відповідно до них.
20. Згідно зі статтею 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).
21. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 затверджено Положення про Державну службу геології та надр України (далі - Положення №1174).
22. Згідно з пунктом 1 Положення №1174 Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
23. Відповідно до пункту 3 Положення №1174 основними завданнями Держгеонадр є, у тому числі, реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
24. Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (підпункт 9 пункту 4 Положення № 1174).
25. Згідно із пунктом 9 цього Положення, Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Мінприроди видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
26. Порядком № 615 врегульовано питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначено процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами (пункт 1).
27. Відповідно до пункту 2 Порядку № 615 (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.