1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2023 року

м. Київ

справа № 727/11739/21

провадження № 61-8343св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Українська страхова група", товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 02 травня 2023 року у складі колегії суддів: Лисака І. Н.,

Височанської Н. К., Литвинюк І. М.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до

приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Українська страхова група" (далі - ПрАТ "СК "УСГ", страховик), товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівці 2004" (далі - ТОВ "Чернівці 2004") про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), неустойки за неналежне виконання зобов`язання.

Позовну заяву мотивовано тим, що 23 листопада 2020 року у м. Чернівці сталася ДТП за участю автомобіля "Peugeot", під керуванням позивача (автомобіль зареєстровано за ОСОБА_2 ), та транспортного засобу "Богдан А-09202", яким керував ОСОБА_3 (власником є ТОВ "Чернівці"), у результаті якого автомобіль "Peugeot" отримав механічні пошкодження.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 11 грудня

2020 року ОСОБА_4 був визнаний винним у вчиненні вказаної ДТП.

Цивільно-правова відповідальність ТОВ "Чернівці2004", з яким ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах, застрахована у ПрАТ "СК "УСГ".

Вказував, що у листопаді 2020 року представником ПрАТ "СК "УСГ" було візуально оглянуто пошкоджений автомобіль "Peugeot", за його участю, участю свідка ОСОБА_5 та ОСОБА_2, а вже в лютому 2021 року в приміщенні страхової компанії було підписано протокол-узгодження про розмір страхового відшкодування на суму 35 886,85 грн.

У подальшому, з метою визначення розміру реального страхового відшкодування ним було замовлено висновок про вартість відновлювального ремонту автомобіля, відповідно до якого вартість відновлювального ремонту транспортного засобу "Peugeot" становить160 982,63 грн без врахування коефіцієнту фізичного зносу, станом на дату виконання експертизи та 93 435,93 грн з врахування коефіцієнту фізичного зносу.

Після отримання висновку експерта позивач звернувся до ПрАТ "СК "УСГ" та ТОВ "Чернівці 2004" із заявою про виплату страхового відшкодування, на яку страховиком надана відповідь, з якої слідує про небажання відновити порушенні права та інтереси заявника, як споживача страхових послуг.

Крім того вважав, що ПАТ "СК "УСГ" зобов`язана відшкодувати йому моральну шкоду у сумі 15 000 грн, яка полягає у неналежному виконанні нею своїх обов`язків та наданні належних, відповідних, справедливих й відкритих страхових послуг, не забезпеченні проведення дій щодо визначення дійсної вартості страхового відшкодування, проведення огляду пошкодженого автомобіля особою, яка не мала відповідних повноважень, здійснення огляду в неналежний спосіб без відповідного оформлення огляду пошкодженого автомобіля та несвоєчасного здійснення такого огляду всупереч вимогам статей 33, 34 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що створило непередбачені та додаткові обставини, які позбавили його та членів його сім`ї можливості користуватись автомобілем, тощо.

На підставі наведеного, позивач просив стягнути з відповідача ПрАТ "СК "УСГ" невиплачене страхове відшкодування у розмірі 57 549,28 грн, неустойку у розмірі 493 770,42 грн на підставі Закону України "Про захист прав споживачів", моральну шкоду в розмірі 15 000 грн, та з ТОВ "Чернівці 2004" майнову шкоду в сумі 67 546,70 грн (різницю між вартістю ремонту автомобіля без врахування коефіцієнту фізичного зносу та з врахуванням фізичного зносу).

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14 березня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Стягнуто з ПрАТ "СК "УСГ" на користь ОСОБА_1 невиплачене страхове відшкодування у розмірі 57 549,28 грн та 5 000,00 грн моральної шкоди.

Стягнуто з ТОВ "Чернівці 2004" на користь ОСОБА_1 збитки, не покриті страховим відшкодуванням, у розмірі 13 640,07 грн.

Стягнуто з ПрАТ "СК "УСГ" на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору та проведення автотоварознавчої експертизи у розмірі 6 297,29 грн.

Стягнуто з ТОВ "Чернівці 2004" на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 331,19 грн.

В задоволенні решти позову відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 до ПрАТ "СК "УСГ" суд першої інстанції вказав, що страховик здійснив виплату у неналежному розмірі, оскільки вартість відновлювального ремонту з врахування коефіцієнту фізичного зносу станом на дату виконання експертизи склала 93 435,93 грн, тоді як відповідач виплатив страхове відшкодування у розмірі 35 886,85 грн, а тому з останнього слід стягнути різницю між виплаченою сумою та вартістю відновлювального ремонту автомобіля у розмірі 57 549,28 грн.

Щодо вимоги про стягнення моральної шкоди суд вказав, що позивачу була заподіяна моральна шкода, яка полягала у моральних стражданнях, порушенні нормальних життєвих звʼязків, яких він зазнав у зв`язку з пошкодженням його майна, докладанням ним додаткових зусиль для відновлення свого порушеного права, неможливості користування власним автомобілем тривалий час, а тому дійшов висновку про часткове задоволення вимоги та стягнення з ПрАТ "СК "УСГ" на користь позивача моральної шкоди у розмірі 5000 грн.

Відмовляючи позивачу у вимозі про стягнення з ПрАТ "СК "УСГ" неустойки в розмірі 493 770,42 грн суд вказав, що права позивача ОСОБА_1 не підлягають захисту у порядку Закону України "Про захист прав споживачів", оскільки він не є споживачем послуг в розумінні вказаного Закону, натомість обов`язок з виплати страхового відшкодування та пені за прострочення виплати страхового відшкодування прямо передбачено ЗУ "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", однак з вказаних підстав не було заявлено вимог.

Задовольняючи вимогу до ТОВ "Чернівці-2004" суд виходив з того, що страховик відповідно до статті 29 ЗУ "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" не повинен відшкодовувати знос автомобіля, а тому вказана шкода повинна відшкодовуватись юридичною або фізичною особою, працівником якої завдано шкоду під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків, у зв`язку з чим дійшов висновку про стягнення непокритої страховим відшкодуванням, без врахування коефіцієнту фізичного зносу суми у розмірі 13 640,07 грн.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Чернівецького апеляційного суду від 02 травня 2023 року апеляційну скаргу ПрАТ "СК "УСГ" задоволено частково. Рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14 березня 2023 року в частині задоволення позову до ПрАТ "СК "УСГ" скасовано та ухвалено нове в цій частині про відмову у задоволенні позову.

В решті рішення суду залишено без змін.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ "СК "УСГ" судові витрати у розмірі 1 045,93 грн.

Постанову суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що власник пошкодженого автомобіля ОСОБА_2, подавши заяву про виплату страхового відшкодування та в подальшому власноручно підписавши протокол узгодження про розмір страхового відшкодування від 12 лютого

2021 року в сумі 35 886,85 грн й надавши реквізити рахунку для перечислення грошових коштів, фактично погодилася із розміром та способом здійснення страхового відшкодування, який був визначений на той час страховиком і не наполягала на проведенні оцінки чи експертизи пошкодженого автомобіля. Страховик у встановлені Законом строки провів огляд пошкодженого транспортного засобу позивача, склав розрахунок завданої шкоди та здійснив виплату страхового відшкодування, тому в діях страховика відсутні ознаки порушення вимог Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".Суд зазначив, що при погодженні й виплаті власнику пошкодженого в ДТП транспортного засобу заподіяної шкоди, вдруге здійснення виплат (доплат) іншій особі, відмінній від власника, Законом не передбачено.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи

До Верховного Суду 01 червня 2023 року ОСОБА_1 подав касаційну скаргу на постанову суду апеляційної інстанції, у якій просив її скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Підставою касаційного оскарження вказаного судового рішення заявник зазначає застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2021 року у справі № 147/66/17, у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2018 року у справі № 554/5207/16.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що право потерпілої особи отримувати страхове відшкодування прямо передбачено положеннями Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", однак суд помилково вважав, що позивач не мав права на отримання відшкодування, з огляду на отримання такого відшкодування власником автомобіля ОСОБА_2 . Вказує, що розмір виплаченого страховиком страхового відшкодування не відповідає реальній вартості відновлювального ремонту, а тому зі страховика підлягає стягненню різниця між виплаченою сумою відшкодування та вартістю відновлювального ремонту.

Відзив на касаційну скаргу

У липні 2023 року від ПрАТ "СК "УСГ" надійшов відзив на касаційну скаргу,

в якому страховик посилається на необґрунтованість доводів скарги та законність прийнятої судом апеляційної інстанції постанови. Зазначає, що після досягнення згоди про розмір та спосіб здійснення страхового відшкодування та, відповідно, підписання договору відсутні підстави для здійснення доплати страхового відшкодування.

Рух касаційної скарги в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 22 червня 2023 року відкрито касаційне провадження в указаній справі, а ухвалою від 14 вересня 2023 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

23 листопада 2020 року у м. Чернівці сталася ДТП за участю автомобіля "Peugeot", під керуванням позивача (автомобіль зареєстровано за

ОСОБА_2 ), та транспортного засобу "Богдан А-09202", яким керував ОСОБА_3 (власником є ТОВ "Чернівці"), у результаті якого автомобіль "Peugeot" отримав механічні пошкодження.

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 11 грудня

2020 року ОСОБА_4 був визнаний винним у вчиненні вказаної ДТП.

Цивільно-правова відповідальність ТОВ "Чернівці2004", з яким

ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах, застрахована у

ПрАТ "СК "УСГ". Страхова суму за шкоду заподіяну майну становить

130 000 грн, франшиза 0.

24 листопада 2020 року ОСОБА_1 та ТОВ "Чернівці-2004" здійснили повідомлення про ДТП з поясненнями, а власником автомобіля "Peugeot" ОСОБА_2 подано заяву про виплату страхового відшкодування.

26 листопада 2020 року представником ПрАТ "СК "УСГ" в присутності ОСОБА_1 було проведено огляд пошкодженого автомобіля "Peugeot" та в подальшому складено протокол технічного огляду КТЗ із зазначенням пошкоджених деталей та підписано ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу-узгодження про розмір страхового відшкодування

від 12 лютого 2021 року ПрАТ "СК "УСГ" та власник автомобіля ОСОБА_2 узгодили розмір суми страхового відшкодування 35 886,85 грн, а також цим обумовили, що після одержання страхового відшкодування потерпіла особа будь-яких претензій матеріального та нематеріального характеру до

ПрАТ "СК "УСГ" не має і в подальшому мати не буде.

Грошові кошти у розмірі 35 886,85 грн ПрАТ "СК "УСГ" були перераховані

15 лютого 2021 року на розрахунковий рахунок, наданий потерпілою стороною.

Після проведення розрахунків, 21 квітня 2021 року стороною позивача направлено запит до ПрАТ "СК "УСГ", а 25 липня 2021 року направлено заяву про виплату страхового відшкодування у розмірі 57 549,28 грн.

Згідно з висновком експерта автотоварознавчої експертизи від 08 червня

2021 року вартість відновлювального ремонту автомобіля "Peugeot" станом на дату виконання експертизи складає 160 982,63 грн без врахування коефіцієнту фізичного зносу та 93 435,93 грн з врахування коефіцієнту фізичного зносу.

Листом від 27 серпня 2021 року ПрАТ "СК "УСГ" повідомила ОСОБА_2, що страховик виконав свої зобов`язання за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та відсутні підстави для перегляду розміру страхового відшкодування.


................
Перейти до повного тексту