ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 587/1900/17
провадження № 61-10189св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Лідовця Р. А. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Луспеника Д. Д.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1,
заінтересована особа - Северинівська сільська рада Сумського району Сумської області,
особа, яка подала апеляційну скаргу,- ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, яка подана його представником - адвокатом Рішкою Діною Сергіївною, на ухвалу Сумського апеляційного суду від 08 червня 2023 року у складі колегії суддів: Ткачук С. С., Кононенко О. Ю., Криворотенка В. І.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст заяви
У липні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, заінтересована особа - Северинівська сільська рада Сумського району Сумської області, про встановлення факту, що має юридичне значення.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина.
Вказувала, що за життя він був одиноким та не мав власної родини й, будучи тяжко хворим, потребував сторонньої допомоги та догляду. Вона вимушена була забрати брата до себе на постійне проживання за адресою: АДРЕСА_1, де він і помер.
Посилалася на те, що документально підтвердити факт проживання зі своїм братом вона не має можливості, оскільки останній був зареєстрований за іншою адресою, ніж вона.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просила суд:
- встановити факт її проживання однією сім`єю із померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Суми братом ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Рішенням Сумського районного суду Сумської області від 01 серпня 2017 року заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задоволено.
Встановлено факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Суми братом ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення районного суду мотивовано тим, що факт спільного проживання заявниці із її померлим братом на день його смерті доведено заявником.
Районний суд взяв до уваги, що отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що належала спадкодавцю, заявниця не має можливості, оскільки спадкодавець був зареєстрований в АДРЕСА_2, а фактично проживав за її адресою в АДРЕСА_1 до часу відкриття спадщини.
Короткий зміст судових рішень суду апеляційної інстанції
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_2, який не брав участі у справі, звернувся до суду з апеляційною скаргою на рішення Сумського районного суду Сумської області від 01 серпня 2017 року.
Ухвалою Сумського апеляційного суду від 18 травня 2023 року заявнику поновлено строк на апеляційне оскарження судового рішення та відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Сумського районного суду Сумської області від 01 серпня 2017 року.
Ухвалою Сумського апеляційного суду від 08 червня 2023 року апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Сумського районного суду Сумської області від 01 серпня 2017 року закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 362 ЦПК України.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що після смерті батька ОСОБА_2 до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звертався, доказів того, що він як спадкоємець, який на час смерті фактично проживав із батьком, не надав.
Оскільки ОСОБА_2, як спадкоємець померлого ОСОБА_3, який не проживав на час смерті спадкодавця разом з ним, є таким спадкоємцем, який у порядку визначеному законом не заявив свого права на прийняття спадщини, відсутні підстави для визнання його особою, яка не брала участі у справі, але оскарженим судовим рішенням вирішено питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, яка має право в апеляційному порядку оскаржити ухвалене рішення суду.
Апеляційний суд закрив провадження у справі, оскільки встановлено, що рішенням першої інстанції питання про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки ОСОБА_3 не вирішувалося.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить ухвалу Сумського апеляційного суду від 08 червня 2023 року скасувати на направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У липні 2023 року касаційна скарга надійшла до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 06 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
У вересні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_2, яка подана його представником - адвокатом Рішкою Д. С., мотивована порушенням апеляційним судом права на доступ до правосуддя.
Зазначає, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність порушення його прав рішенням районного суду. Суд першої інстанції неправильно зазначив, що інших спадкоємців, крім ОСОБА_1, у спадкодавця немає. Судом не було встановлено коло спадкоємців померлого ОСОБА_3 .
Вважає, що у справі наявний спір про право.
Підставою касаційного оскарження зазначеного судового рішення ОСОБА_2 вказує те, що апеляційний суд неправильно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини першої статті 362 ЦПК України. Вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов передчасного висновку про закриття апеляційного провадження, що в свою чергу призвело до порушення права заявника на доступ до правосуддя, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зазначає, що районним судом постановлено рішення без залучення до участі у справі спадкоємця першої черги за законом - сина померлого ОСОБА_3, що позбавляє його можливості оформити у встановленому порядку свої права на спадщину та свідчить про наявність спору про право, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження. Посилається на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові 17 червня 2021 року у справі № 161/10157/20, які не були застосовані апеляційним судом.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У вересні 2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Василець С. О. подав відзив на касаційну скаргу, у якому зазначив про необґрунтованість доводів касаційної скарги та відсутність підстав для скасування оскаржуваного судового рішення суду апеляційної інстанції.
Зазначає про відсутність порушення апеляційним судом норм процесуального права, оскільки ОСОБА_2 не прийняв спадщину після смерті батька, отже, оскаржуваним рішенням районного суду не вирішувалися питання про його права, свободи та інтереси. Звертає увагу суду на те, що ОСОБА_1 04 грудня 2017 року отримала свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 .
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_3 є рідним братом ОСОБА_1 (а. с. 7, 11).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, і після його смерті відкрилася спадщина на належну йому земельну ділянку площею 2,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області, яку він успадкував після смерті матері ОСОБА_4 (а. с. 12, 13).
Спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 за законом є його сестра ОСОБА_1, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_5 немає (а.с. 21-22).
ОСОБА_3 був зареєстрований в АДРЕСА_2, а фактично проживав за адресою в АДРЕСА_1 (а. с. 9, 10).
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.
Відповідно до абзацу 6 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна ОСОБА_2, яка подана його представником - адвокатом Рішкою Д. С., задоволенню не підлягає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права