1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2023 року

м. Київ

справа № 279/4170/22

провадження № 61-2742св23

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Червинської М. Є.,

суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В. (суддя-доповідач), Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Приватне акціонерне товариство "Коростенський завод МДФ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська холдингова лісопильна компанія",

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційні скарги Приватного акціонерного товариства "Коростенський завод МДФ" на постанову Житомирського апеляційного суду від 23 січня 2023 року у складі колегії суддів: Коломієць О. С., Шевчук А. М., Талько О. Б., та касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська холдингова лісопильна компанія" на рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28 жовтня 2022 року у складі судді Недашківської Л. А. та постанову Житомирського апеляційного суду від 23 січня 2023 року у складі колегії суддів: Коломієць О. С., Шевчук А. М., Талько О. Б.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Коростенський завод МДФ" (далі - ПрАТ "Коростенський завод МДФ") та Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська холдингова лісопильна компанія" (далі - ТОВ "УХЛК") про стягнення моральної шкоди, завданої внаслідок порушення права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, на безпечні і здорові умови проживання.

В обґрунтування позову зазначав, що проживає у будинку за адресою: АДРЕСА_1, поблизу якого здійснюють свою діяльність ПАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК". Протягом всього часу, від дня відкриття підприємств, зазначеними суб`єктами господарювання грубо порушується його право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, на безпечні та здорові умови проживання, створюється ризик та загроза життю та здоров`я, ризик виникнення найнебезпечніших хвороб, які в подальшому можуть призвести до смерті. Разом із сусідами - іншими мешканцями, проживаючими по АДРЕСА_1, він неодноразово звертався до місцевих органів влади, контролюючих органів щодо масового порушення конституційних, екологічних прав зі сторони відповідачів. Однак, заходи досудового врегулювання вказаного питання не дали результатів, а порушення відповідачів мають триваючий характер.

Посилаючись на викладені обставини, ОСОБА_1 просив стягнути з ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК"на свою корить по 200 000 грн з кожного на відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням його права на безпечне для життя і здоров`я довкілля, на безпечні і здорові умови проживання.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28 жовтня 2022 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з доведеності факту порушення відповідачами вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря і причинно-наслідковий зв`язок між виробничою діяльністю ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК", з однієї сторони, та забрудненням атмосферного повітря й стану довкілля на території домоволодіння позивача, з іншої сторони. При цьому, установивши, що позивач дізнався про порушення свого права з висновку експертизи від 12 липня 2019 року, відповідно до якої діяльність відповідачів призвела до забруднення навколишнього природного середовища небезпечними хімічними речовинами, а позов подано 08 вересня 2022 року, суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк позовної давності, наслідком чого є відмова у задоволенні позову.

Не погодившись із вказаним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Житомирського апеляційного суду від 23 січня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28 жовтня 2022 року скасовано та ухвалено нове судове рішення у справі, яким позов задоволено частково.

Стягнуто з ПрАТ "Коростенський завод МДФ" на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди 50 000 грн та судовий збір в розмірі 2 481 грн.

Стягнуто з ТОВ "УХЛК" на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди 50 000 грн та судовий збір в розмірі 2 481 грн.

Задовольняючи частково позовні вимоги, апеляційний суд виходив з того, що висновки місцевого суду про доведеність факту порушення відповідачами вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря та причинно-наслідкового зв`язку між їх діяльністю та забрудненням атмосферного повітря на території садиби позивача є правильними.

При цьому апеляційний суд вважав безпідставними висновки місцевого суду про відмову у задоволенні позову через пропуск строку позовної давності, зазначивши, що вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, завданої порушенням його права на безпечне для життя та здоров`я довкілля, є вимогами, що випливають із порушень його особистих немайнових прав, на які, в силу вимог статті 268 ЦК України, позовна давність не поширюється.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

22 лютого 2023 року ПрАТ "Коростенський завод МДФ" через засоби поштового зв`язку звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Житомирського апеляційного суду від 23 січня 2023 року, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції в частині стягнення з нього на користь ОСОБА_1 50 000 грну відшкодування моральної шкоди і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.

03 березня 2023 року ТОВ "УХЛК" подало засобами поштового зв`язку касаційну скаргу на рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 28 жовтня 2022 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 23 січня 2023 року, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та в частині стягнення з нього 50 000 грну відшкодування моральної шкоди і передати справу в цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційні скарги мотивовані тим, що судом апеляційної інстанції ухвалена постанова з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного дослідження усіх доказів та обставин, що мають значення для справи, без урахування висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах.

15 вересня 2023 року від ТОВ "УХЛК" до Верховного Суду надійшли додаткові пояснення, в яких відповідач підтримав вимоги касаційної скарги.

Доводи інших учасників справи

Інші учасники справи не скористались своїм правом на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Статтею 388 ЦПК України передбачено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду від 02 березня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та витребувано матеріали цивільної справи.

10 березня 2023 року матеріали цивільної справи надійшли до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду від 16 березня 2023 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ТОВ "УХЛК".

Ухвалою Верховного Суду від 05 грудня 2023 року справу призначено до судового розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Судами встановлено, що ОСОБА_1 проживає у будинку АДРЕСА_1 .

Поряд з його будинком, по АДРЕСА_2, розташовані ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК".

Діяльність ПрАТ "Коростенський завод МДФ", за основним видом КВЕД 16.21 - виробництво фанери, дерев`яних плит і панелей, шпону, здійснюється на підставі: дозволу Міністерства екології та природних ресурсів України від 26 грудня 2016 року № 1810700000-61 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 7 років, з 26 грудня 2016 року по 26 грудня 2023 року; дозволу Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 квітня 2017 року № 1810700000-61а на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 7 років, з 11 квітня 2017 року по 11 квітня 2024 року; експертного звіту Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту "НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ" № 149/14 щодо розгляду проектної документації по проекту (позитивний) "Будівництво відділення підготовки та зберігання смоли по вул. Жовтневій, 11-б в м. Коростені" на замовлення ПрАТ "Коростенський завод МДФ" від 09 лютого 2015 року; висновку Міністерства екології та природних ресурсів України від 28 лютого 2017 року № 7-03/13-2647/10-17 за матеріалами оцінки впливу на навколишнє природне середовище "Будівництво відділення підготовки та зберігання смоли по вул. Жовтневій,11-б в м. Коростені", за зверненням ПрАТ "Коростенський завод МДФ", згідно з яким визнано екологічну допустимість прийнятих у наданих матеріалах рішень та надано їм позитивну оцінку за умови дотримання вимог природоохоронного законодавства України.

Діяльність ТОВ "УХЛК", за видом КВЕД 16.10 - лісопильне та стругацьке виробництво, а також за видом КВЕД 16.23 - виробництво інших дерев`яних будівельних конструкцій і столярних виробів, здійснюється на підставі: експертного звіту Державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту "НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ" від 30 грудня 2015 року № 120/15 щодо розгляду проектної документації по проекту "Будівництво деревообробного комбінату по вул. Жовтневій, 11-б в м. Коростені" на замовлення ТОВ "УХЛК", згідно з яким виявлено помилки та зроблено ряд зауважень до проектної документації; дозволу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 19 січня 2016 року № ГУ115160191278 щодо будівництва деревообробного комбінату по вул. Жовтневій, 11-б в м. Коростені, ТОВ"УХЛК"; сертифіката Державної архітектурно-будівельної інспекції України серії IV-№ 165170521474 від 21 лютого 2017 року, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта деревообробного комбінату по вул. Жовтневій, 11-б в м. Коростені ; сертифіката Державної архітектурно-будівельної інспекції України серії IV № 163171920848 від 11 липня 2017 року, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об`єкта деревообробного комбінату по вул. Жовтневій, 11-б в м. Коростені ; дозволу Житомирської обласної державної адміністрації від 26 квітня 2017 року № 1810700000-116 на викиди ТОВ "УХЛК" забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на 10 років, з 26 квітня 2017 року по 26 квітня 2027 року.

Згідно листа Державної екологічної інспекції у Житомирській області від 06 липня 2016 року питання дотримання вимог природоохоронного законодавства під час будівництва та експлуатації ПрАТ "Коростенський завод МДФ" неодноразово (у 2012, 2013, 2014 та 2015 роках) перевірялися в ході планових та позапланових перевірок.

Під час проведення перевірок виявлялися ряд грубих порушень, таких як наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, несанкціонований скид забруднюючих речовин за територію підприємства без попередньої очистки, відхилення від норм, встановлених висновком державної екологічної експертизи, невідповідність роботи очисних споруд до робочого проекту, перевищення вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, які скидалися на очисні споруди водоканалу.

Виявлені порушення фіксувалися актами перевірок, надавалися приписи з метою їх усунення, у 2012 році Державною екологічною інспекцією у Житомирській області винесено рішення про тимчасову заборону діяльності ПрАТ "Коростенський завод МДФ" до повного усунення порушень, а також обраховано збитки за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 196 000 грн, які у подальшому були повністю відшкодовані.

Останньою перевіркою інспекції у 2015 році встановлено, що ПрАТ "Коростенський завод МДФ" усі необхідні документи екологічного характеру отримано, грубі порушення вимог природоохоронного законодавства усунуто.

Окрім того, у листі від 06 березня 2017 року Державна екологічна інспекція зазначила, що під час здійсненої в період з 26 жовтня 2016 року по 14 листопада 2016 року планової перевірки ПрАТ "Коростенський завод МДФ" виявлені наступні порушення вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря, а саме: не надано під час перевірки дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів, яким визначено видовий та кількісний склад викидів забруднюючих речовин, а також позитивний висновок державної експертизи по робочому проекту будівництва відділення підготовки та зберігання смоли, джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (стартова труба відводу димових газів енергоблоку) не обладнано майданчиком для відбору проб викидів та відсутній вхідний отвір для відбору проб.

Протягом періоду з 22 по 29 червня 2017 року проводилась позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ "Українська холдингова лісопильна компанія". За результатами даної перевірки виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, а саме: не пронумеровані джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; не надані документи у галузі охорони атмосферного повітря: паспорти газоочисних установок на джерелах викидів, інструкцію з експлуатації ГОУ, наказ про призначення осіб, відповідальних за технічний стан ГОУ, журнали проведення поточних та планових ремонтів та обліку робочого часу ГОУ, довідки щодо постановки на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря.

Позивач в обґрунтування вимог послався на рішення Малинського районного суду Житомирської області від 12 березня 2020 року, яке залишено без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 27 травня 2020 року, у справі № 283/518/17-ц за позовом ОСОБА_2 до ПрАТ "Коростенський завод МДФ", ТОВ "УХЛК" про припинення діяльності юридичних осіб та відшкодування моральної шкоди, завданої порушенням відповідачами прав позивача на безпечне довкілля, як на таке, що ухвалене в аналогічній справі.

Під час розгляду справи № 283/518/17 було проведено комісійну інженерно-екологічну експертизу № 5292/18-48/1259/18-23/1507/19-23 від 12 липня 2019 року та зазначено, що дослідження повітря здійснювалося й на території домогосподарства позивача по АДРЕСА_1 .

З висновку експертизи слідує, що діяльність ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК"(як разом так і окремо) призвела до забруднення навколишнього природного середовища небезпечними хімічними речовинами.

Експертами також зазначено, що відповідно до результатів дослідження повітря населених місць (протоколи вимірювання від 15 та від 25 квітня 2019 року) виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, характерних для ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "УХЛК" за межами санітарно-захисної зони.

За результатами досліджень інтенсивності викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та ТОВ "Українська холдингова лісопильна компанія", враховуючи свідчення фахівців, які проводили відбір проб та вимірювання, встановлено, що стаціонарні джерела викидів, на яких відбирались проби та проводились вимірювання, не працювали в максимальному режимі (працювали з потужністю 0,25 - 4 % від показників потужності, визначених у матеріалах інвентаризації та дозволі на викиди ПрАТ "Коростенський завод МДФ" та 13 % від показників потужності, визначених у матеріалах інвентаризації та дозволі на викиди ТОВ "Українська холдингова компанія"). Разом з тим, навіть при такому режимі роботи стаціонарних джерел викидів у житловій забудові спостерігались перевищення граничнодопустимої концентрації суспендованих твердих частинок, недиференційованих за складом (пилу) та груп сумацій.


................
Перейти до повного тексту