ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2023 року
м. Київ
cправа № 921/475/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Вронська Г.О., Студенець В.І.
за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,
представників:
позивача - Литвина П.В.
відповідача - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 21.09.2023 (головуючий суддя - Орищин Г.В., судді: Галушко Н.А., Желік М.Б.) та рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2023 (суддя Андрусик Н.О.) в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення пені 2 913 931,78 грн, штрафу 2 661 425, 52 грн, інфляційних втрат 37 981,22 грн
у cправі №921/475/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг"
до Дочірнього підприємства "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз"
про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог
1.1.Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (далі - ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг") звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Дочірнього підприємства "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз" (далі - ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз") про стягнення 24 020 866,26 грн боргу, 1 642 124,85 грн інфляційних нарахувань, 357 470,49 грн 3% річних, 5 827 863,57 грн пені, 5 322 851,05 грн штрафу (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).
1.2.Позов обґрунтований неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань з оплати вартості поставленого природного газу за умовами рамкового договору купівлі-продажу природного газу №2рд_БГр-ТМГ від 30.09.2021 та індивідуального договору №БГр-21/22-ТМГ від 30.09.2021.
2.Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
2.1.30.09.2021 між ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" (продавець) та ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" (покупець) було укладено рамковий договір купівлі-продажу природного газу №2рд_БГр-ТМГ (далі - рамковий договір), відповідно до пункту 1.1 якого цей договір (включаючи усі зміни та доповнення) регулює відносини сторін щодо купівлі-продажу, передачі та прийому природного газу за угодою, що надалі іменується - "індивідуальний договір". Форма індивідуального договору наведена у додатку 1, що є невід`ємною частиною договору.
2.2.Продавець передає покупцеві природний газ у порядку та на умовах, визначених у індивідуальному договорі; перехід права власності на природний газ відбувається на умовах, передбачених цим договором, якщо інше не передбачено Індивідуальним договором (пункт 3.1 рамкового договору).
2.3.Передача та приймання природного газу здійснюється на ВТТ шляхом надання сторонами оператору ГТС торгових сповіщень на відчуження/набуття природного газу в інформаційній платформі оператора ГТС, відповідно до вимог Кодексу ГТС. Право власності на природний газ переходить від продавця до покупця у ВТТ (пункт 3.3 рамкового договору).
2.4.За змістом пунктів 3.9, 3.10 рамкового договору після закінчення періоду поставки, у якому була здійснена передача газу, але не пізніше 8-го числа місяця, наступного за періодом поставки, якщо інше не передбачено індивідуальним договором, продавець складає, підписує, скріплює своєю печаткою комерційний акт та направляє на підпис покупцю його скановану копію на електронну адресу покупця, вказану у розділі 11 цього договору. Комерційний акт вважається отриманим покупцем в день направлення його продавцем на електронну адресу покупця, також продавець надсилає на підпис покупцю оригінали комерційного акту у двох примірниках, підписані та скріплені печаткою продавця, на поштову адресу покупця, вказану у розділі 11 цього договору.
2.5.Покупець підписує, скріплює печаткою (за наявності) отриману скановану копію комерційного акту та направляє підписану ним скановану копію на електронну адресу продавця, вказану у розділі 11 цього договору; покупець також підписує оригінал отриманого від продавця комерційного акту та повертає один примірник підписаного покупцем комерційного акту продавцю, не пізніше 12-го числа місяця, наступного за періодом поставки на поштову адресу продавця, вказану у розділі 11 цього договору.
2.6.За умовами пункту 4.2 рамкового договору продаж природного газу здійснюється за договірною ціною, що встановлюється між продавцем та покупцем на умовах індивідуального договору.
2.7.Відповідно до пункту 4.4 рамкового договору покупець має здійснити оплату за природний газ на умовах, передбачених індивідуальним договором.
2.8.Моментом оплати вважається дата зарахування грошових коштів на рахунок продавця. У платіжних дорученнях покупець обов`язково має вказувати призначення платежу, номер та дату рамкового договору та індивідуального договору. У випадку виникнення у покупця заборгованості за договором, продавець має право зарахувати грошові кошти, отримані від покупця в поточному періоді поставки, незалежно від призначення платежу, в рахунок погашення існуючої заборгованості (пункти 4.5 - 4.6, 4.8 рамкового договору).
2.9.У пункті 6.1 рамкового договору сторони передбачили, що за невиконання або неналежне виконання своїх договірних зобов`язань вони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України, договором та індивідуальним договором.
2.10.За порушення покупцем строків проведення розрахунків за природний газ, визначених договором та/або індивідуальним договором, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та 3% річних за весь час прострочення, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а у випадку порушення покупцем строків оплати за природний газ більше ніж на п`ять робочих днів, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця додатково штраф, розмір якого становить 10% від суми простроченого платежу (пункт 6.3 рамкового договору).
2.11.Відповідно до пунктів 9.1, 9.2 рамкового договору такий набув чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності), але не раніше дати приєднання покупця до договору про утворення балансуючої групи, згідно з яким продавець є стороною, відповідальною за добовий небаланс групи, та діє в частині здійснення розрахунків між сторонами до їх повного та належного здійснення, а в частині передачі газу покупцю по 30 квітня 2022 року (включно).
2.12.За умовами пункту 9.6 рамкового договору усі додатки, додаткові угоди до цього договору, у тому числі індивідуальний договір та додаткові угоди до нього, є його невід`ємними частинами та набувають чинності, якщо вони вчинені у письмовій формі, підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками сторін (за наявності).
2.13.30.09.2021 між сторонами було укладено індивідуальний договір №БГр-21/22-ТМГ до рамкового договору купівлі-продажу природного газу №2рд_БГр-ТМГ від 30.09.2021 (далі - індивідуальний договір №БГр-21/22-ТМГ), пунктами 1, 3 якого визначено період поставки природного газу - з 01.10.2021 до 30.04.2022 (включно) з плановим договірним обсягом природного газу 79 000,00 тис. куб. м.
2.14.Пунктом 8 індивідуального договору встановлено, що договірна вартість газу за період поставки розраховується як добуток договірного обсягу відповідно до укладеної сторонами додаткової угоди та наданої покупцем заявки та договірної ціни, визначеної в пункті 10 індивідуального договору.
2.15.Відповідно до пункту 12 індивідуального договору оплата договірної вартості за відповідний період поставки здійснюється покупцем виключно грошовими коштами на банківській рахунок продавця протягом 45 (сорока п`яти) календарних днів, починаючи з дня, наступного за днем закінчення відповідного періоду поставки.
2.16.За умовами пункту 14 індивідуального договору покупець зобов`язався надавати продавцю не пізніше ніж за 2 (два) банківські дні до початку періоду поставки: жовтень 2021 року, листопад 2021 року, грудень 2021 року, січень 2022 року, лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року, один з наступних видів забезпечення виконання своїх платіжних зобов`язань за індивідуальним договором:
- у вигляді безвідкличної безумовної банківської гарантії у сумі, що становить 100% договірної вартості газу за відповідний період поставки, визначеної сторонами у додатковій угоді до індивідуального договору, укладеної відповідно до пунктів 7 та 16 індивідуального договору, та закінченням строку такої банківської гарантії не раніше ніж через 31 день після закінчення терміну оплати, визначеного у пункті 12 цього індивідуального договору. Банківська гарантія має бути складена банком-гарантом за формою та відповідати вимогам, що наведені у додатку 2 до цього індивідуального договору. Усі витрати, пов`язані з банківською гарантією, здійснюються за рахунок покупця;
- укласти договір або додаткову угоду до договору банківського рахунку щодо здійснення договірного списання (надалі договір про договірне списання) з рахунку покупця, на який надходять кошти від побутових споживачів. Договір про договірне списання укладається між покупцем, продавцем та банком, в якому обслуговується відповідний рахунок покупця. Покупець також зобов`язується не відкривати інших рахунків в будь-яких банківських установах для отримання коштів від побутових споживачів та не здійснювати розрахунки з побутовими споживачами із застосуванням будь-яких інших рахунків, ніж рахунок, відносно якого укладений договір про договірне списання. Договір про договірне списання має містити умови, викладені у додатку 3 до цього індивідуального договору.
2.17.У пункті 15 індивідуального договору сторони погодили, що передача природного газу покупцю у періоді поставки: жовтень 2021 року, листопад 2021 року, грудень 2021 року, січень 2022 року, лютий 2022 року, березень 2022 року, квітень 2022 року здійснюється продавцем за умови належного виконання покупцем вимог пунктів 13 або 14 індивідуального договору.
2.18.Відповідно до пункту 16 індивідуального договору будь-які зміни щодо планового договірного обсягу природного газу за загальний період поставки та/або договірного обсягу, зазначеного у додатковій угоді, укладеній на відповідний період поставки, передбаченому пунктом 3 індивідуального договору, можуть вноситися тільки за погодженням сторін шляхом підписання додаткової угоди до індивідуального договору.
2.19.Додатковими угодами до індивідуального договору сторони визначали обсяг природного газу, який буде прийнятий покупцем від продавця та договірну вартість газу.
2.20.Позивач поставив, а відповідач прийняв природний газ, що підтверджується наявними в матеріалах справи підписаними сторонами комерційними актами приймання-передачі природного газу на загальну суму 586 180 000,00 грн (а.с.44-50, т.1).
2.21.Долучені до матеріалів справи виписки по банківському рахунку позивача, інформації АТ "Державний ощадний банк України" щодо надходження коштів №16/2-09/2220 від 07.11.2022, №16/2-09/1952 від 09.09.2022; довідки АБ "УКРГАЗБАНК" №15932/21023/2022 від 16.09.2022, підтверджують здійснення відповідачем часткової оплати вартості переданого йому природного газу на суму 562 159 133,74 грн, відтак заборгованість відповідача перед позивачем становить 24 020 866,26 грн (586 180 000,00 грн -562159133,74 грн).
2.22.Невиконанням відповідачем своїх зобов`язань щодо повної оплати вартості природного газу слугувало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про стягнення 24 020 866,26 грн заборгованості, 1 642 124,85 грн інфляційних втрат, 357 470,49 грн - 3% річних, 5 827 863,57 грн пені та 5 322 851,05 грн штрафу.
3.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
3.1.Господарський суд Тернопільської області рішенням від 06.06.2023 у справі №921/475/22, яке Західний апеляційний господарський суд залишив без змін постановою від 21.09.2023, позовні вимоги ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" задовольнив частково; з ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" на користь позивача стягнув 24 020 866,26 грн боргу, 1 604 143,63 грн інфляційних нарахувань, 357 470,49 грн 3% річних, 2 913 931,79 грн пені, 2 661 425,53 грн штрафу, а також 556 997,93 грн судового збору.
3.2.Приймаючи рішення у справі, суди виходили з такого:
- факт передачі позивачем та прийняття відповідачем у період з листопада 2021 року по квітень 2022 року природного газу на загальну суму 586 180 000,00 грн підтверджено наявними в матеріалах справи комерційними актами приймання-передачі природного газу, котрі підписані обома сторонами без будь-яких зауважень. Відповідачем була здійснена часткова оплата вартості отриманого у вказаний період природного газу на суму 562 159 133,74 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Відтак, розмір заборгованості по оплаті за отриманий у спірний період природний газ станом на 31.10.2022 складає 24 020 866,26 грн, що не заперечується сторонами;
- за неналежне виконання умов договору в частині оплати поставленого газу позивачем нараховано відповідачу 1 642 124,85 грн інфляційних втрат, 357 470,49 грн - 3% річних, 5 827 863,57 грн пені та 5 322 851,05 грн штрафу. Здійснивши перевірку проведених позивачем обрахунків, суди встановили, що вимоги про стягнення 5 827 863,57 грн пені, 5 322 851,05 грн штрафу та 3 574 710,49 грн 3% річних є правомірними та обґрунтованими. Перевіривши здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрат 1 642 124,85 грн суди встановили помилковість такого, відтак дійшли висновку про те, що правомірно заявленим до стягнення є розмір інфляційних втрат в сумі 1 604 143,63 грн; у задоволенні стягнення 37 981,22 грн інфляційних втрат суди відмовили у зв`язку з невірним їх обрахунком;
- водночас, вирішуючи спір, суди, враховуючи інтереси обох сторін, дійшли висновків про наявність підстав для задоволення клопотання відповідача та зменшення розміру штрафних санкцій (пені та штрафу), з огляду на ступінь виконання зобов`язання відповідачем та поведінку винної сторони, яка полягала у систематичному погашенні заборгованості шляхом договірного списання.Тому позовні вимоги в частині стягнення пені та штрафу судами задоволено частково та стягнуто з відповідача на користь позивача 2 913 931,79 грн пені та 2 661 425,53 грн штрафу.
4.Короткий зміст вимог касаційної скарги та її обґрунтування. Доводи інших учасників справи
4.1.ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 21.09.2023 та рішення Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2023 в частині відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення 2 913 931,78 грн пені, 2 661 425,52 грн штрафу, 37 981,22 грн інфляційних втрат та прийняти нове рішення в цих частинах про задоволення вимог щодо стягнення відповідних сум.
4.2.ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", обґрунтовуючи підстави касаційного оскарження, посилається на пункт 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), зазначаючи, що судами попередніх інстанцій при прийнятті оскаржуваних рішень не враховано висновків Верховного Суду, викладених у постановах: (1) від 26.06.2020 у справі №905/21/19, від 05.07.2019 у справі №905/600/18, щодо застосування статті 625 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), норм Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003; (2) від 04.05.2018 у справі №908/1453/14, від 04.02.2020 у справі №918/116/19, щодо застосування статті 551 ЦК та статті 233 Господарського кодексу України (далі - ГК).
4.3.ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" подало до Верховного Суду клопотання про зупинення провадження у справі №921/475/22, яке обґрунтовано тим, що на розгляді Верховного Суду перебуває справа №911/2269/22, яка ухвалою від 04.10.2023 була передана на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з огляду на те, що колегія суддів під час розгляду зазначеної справи вважала за необхідне відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.02.2023 у справі №920/437/22 про можливість зменшення заявленої пені до 1%. ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" зазначає, що оскільки правові висновки Верховного Суду у справі №911/2269/22 (стосовно наявності/відсутності підстав для відступу від правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 15.02.2023 у справі №920/437/22) можуть мати суттєве значення для вирішення питання у справі №921/475/22 щодо застосування приписів статей 551 ЦК та 233 ГК, є підстави зупинити провадження у справі №921/475/22 відповідно до пункту 7 частини першої статті 228 ГПК.
4.4.Розглядувши вказане клопотання, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на таке.
4.5.Ухвалою від 04.10.2023 Верховний Суд у складі колегії суддів: Зуєв В.А. - головуючий, Берднік І.С., Міщенко І.С., справу №911/2269/22 разом із касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції Публічного акціонерного товариства "Центренерго" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 31.07.2023 та рішення Господарського суду Київської області від 07.04.2023 передав на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
4.6.Передаючи справу на розгляд об`єднаної палати колегія суддів зазначила, що у справі №920/437/22 Суд дійшов висновку про можливість зменшення заявленої до стягнення пені на 99% в залежності від оцінки судами фактичних обставин справи та обґрунтованості доводів і заперечень сторін. Водночас колегія суддів у справі №911/2269/22 не погодилася із такими висновками, адже вважала, що зменшення розміру заявленої до стягнення з відповідача пені на 99% фактично не просто зменшує розмір штрафної санкції, а звільняє останнього від їх сплати, що не відповідає суті відповідальності, яку сторони передбачають при укладенні відповідного правочину.
4.7.Отже, на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду передано вирішення питання щодо можливості/неможливості зменшення розміру пені на 99% в контексті, зокрема, оцінки того, чи буде настільки велике зменшення неустойки, фактично нівелювати суть відповідальності, яку сторони передбачають при укладенні відповідного правочину.
4.8.Водночас, у справі №921/475/22 суди зменшили розмір заявлених до стягнення штрафних санкцій на 50%, відтак, правові висновки об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду щодо можливості/неможливості зменшення розміру пені на 99%, не матимуть значення для здійснення касаційного перегляду у справі №921/475/22.
5.Позиція Верховного Суду
Щодо доводів про неправильне застосування судами статті 551 ЦК та статті 233 ГК
5.1.Відповідно до частини першої статті 300 ГПК, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
5.2.Предметом касаційного оскарження є рішення судів попередніх інстанцій в частині розгляду вимог щодо стягнення пені та штрафу за прострочення виконання грошового зобов`язання, а саме вирішення питання правомірності зменшення пені та штрафу на 50% на підставі статей 551 ЦК та 233 ГК, відповідно, правомірності відмови в задоволенні цих вимог на суму їх зменшення.
5.3.Порушенням зобов`язання на підставі статті 610 ЦК є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
5.4.Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина перша статті 612 ЦК).
5.5.У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (стаття 611 ЦК).
5.6.Частинами першою, третьою статті 549 ЦК визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
5.7.Штрафними санкціями, відповідно до частини першої статті 230 ГК, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
5.8.Пунктом 6.3 Рамкового договору сторони передбачили, що за порушення покупцем строків проведення розрахунків за природний газ, визначених договором та/або індивідуальним договором, крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних за весь час прострочення, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а у випадку порушення покупцем строків оплати за природний газ більше ніж на 5 (п`ять) робочих днів, покупець зобов`язаний сплатити на користь продавця додатково штраф, розмір якого становить 10% від суми простроченого платежу.