ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 280/5458/18
адміністративне провадження № К/9901/13258/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
суддя-доповідач - Стародуб О.П.,
судді: Єзеров А.А., Кравчук В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2019 (суддя - Прасов О.О.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 (судді - Мельник В.В., Сафронова С.В., Чепурнов Д.В.)
у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила суд визнати протиправною та скасувати постанову №3П1373/568/НД/АВ/7ПД-ФС від 22.08.2018 про накладення на неї штрафу у розмірі 372 300,00 грн.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
ОСОБА_1 зареєстрована як Фізична особа-підприємець з 29.03.2010 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради (а.с. 13).
Листом №01-46/0450 від 19.07.2018 Якимівською районною державною адміністрацією Запорізької області повідомлено відповідача про необхідність розгляду питання щодо здійснення заходів контролю, а саме, зазначено про те, що згідно розпорядження голови Якимівської державної адміністрації від 03.05.2018 №229 "Про готовність оздоровчих закладів Якимівського району до роботи в літній період 2018 року" з метою безпечного функціонування та організованої роботи оздоровчих закладів району в літній період 2018 року створена робоча група, яка проводить паспортизацію оздоровчих закладів району. Також у вказаному листі зазначено, що аналіз готовності оздоровчих закладів району в частині кількості повідомлень про створені робочі місця дає підстави для висновків, що окремими суб`єктами господарювання використовується наймана праця без належного оформлення; просимо розглянути питання щодо здійснення заходів контролю в межах Ваших повноважень; перелік оздоровчих закладів додається (а.с. 44).
25.07.2018 відповідачем на підставі рішення керівника органу контролю, прийнятим за результатами аналізу інформації Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області №01-46/0450 від 19.07.2018 з питань виявлення неоформлених трудових відносин прийнято наказ за №1168 "Про проведення інспекційного відвідування", відповідно до якого зобов`язано начальника відділу з питань додержання законодавство про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Бенько О.М. організувати здійснення інспекційного відвідування, зокрема: ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_1 з питань додержання законодавства про працю та проведення у термін до 10.08.2018 (а.с. 45).
На підставі вказаного наказу оформлено направлення №542 від 26.07.2018 на проведення інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_1 (фактична адреса: АДРЕСА_1, магазин) (а.с. 46).
26.07.2018 відповідачем складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування №ЗП1373/568/НД, в якому зазначено про те, що інспектором праці Дубровка П.В. о 13 год. 30 хв. 26.07.2018 у присутності ОСОБА_4 - продавець здійснено спробу проведення інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_1 за додержанням законодавства про працю. Також у вказаному акті зазначено, що інспекційне відвідування неможливо провести у зв`язку з ненаданням для ознайомлення завірених об`єктом відвідування копій книг, реєстрів та документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування та відсутністю об`єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування) (а.с. 47-49).
26.07.2018 відповідачем складено вимогу про надання документів №ЗП1373/568/НД, в якій зазначено про те, що у зв`язку з відсутністю документів, ведення яких передбачено законодавством про працю та неможливості проведення інспекційного відвідування акт №ЗП1373/568/НД від 26.07.2018, строк проведення інспекційного відвідування зупинено на 5 календарних днів до 01.08.2018. Також у вимозі вказано, що відповідно до підпункту 2 пункту 11, пунктів 12, 18 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295, зобов`язано ФОП ОСОБА_1 у строк до 10 год. 00 хв. 30.08.2018 надати документи, необхідні для проведення інспекційного відвідування: 1) трудові договори та/або накази про прийом на роботу на всіх працівників (трудові договори) та повідомлення про прийняття на роботу їх з відміткою ДФС про прийняття з грудня 2017 по теперішній час; 2) особові картки працівників (форма П-2). журнал ведення, обліку трудових книжок; 3) табеля обліку використання робочого часу за період з грудня 2017 - по теперішній час; 4) відомості нарахування та відомості виплати заробітної плати за період з грудня 2017 - по теперішній час; 5) режим роботи підприємства на 2018 рік; 6) штатні розписи, діючі у період з грудня 2017 - по теперішній час; 7) виписка з ЄДР, витяг із статуту, наказ на директора підприємства; 8) пояснення щодо використання праці неповнолітніх; 9) пояснення щодо знаходження двох осіб за прилавками магазину та приймання ними товару 26.07.2018 року о 13-30 год., з якими не укладено трудових договорів. Один примірник вимоги отримала ОСОБА_4 - продавець (підпис) 26.07.2018 (а.с. 50-51).
Посвідченою нотаріально довіреністю від 22.11.2017 позивачка уповноважила представляти свої інтереси як Фізичної особи-підприємця - ОСОБА_5 (а.с. 52-53).
30.07.2018 ОСОБА_6 подано до відповідача письмові пояснення, в яких зазначено про те, що документів для перевірки не надаємо (а.с. 54).
01.08.2018 відповідачем складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування №ЗП1373/568/НД/АВ. (а.с. 55-56).
22.08.2018 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №3П1373/568/НД/АВ/7ПД-ФС, якою на позивачку накладено штраф у сумі 372 300,00 грн через ненадання посадовій особі ГУ Держпраці у Запорізькій області необхідних для проведення заходу контролю документів та пояснень, що є порушенням норм чинного законодавства, відповідальність за яке передбачено абз.7 ч.2 ст.265 КЗпП України (а.с. 20-21).
Не погодившись із вказаною постановою відповідача, позивачка звернулась до суду.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.02.2019, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019, позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №3П1373/568/НД/АВ/7ПД-ФС від 22.08.2018, винесену Головним управлінням Держпарці у Запорізькій області (69032 м.Запоріжжя, Північне шосе, буд.25; код ЄДРПОУ 39833546) стосовно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІПН НОМЕР_1 ).
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що в листі Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області від 19.07.2018 за №01-46/0450 "Про здійснення нагляду", на підставі якого відповідачем прийнято наказ №1168 "Про проведення інспекційного відвідування", зазначено перелік оздоровчих закладів, які підлягають перевірці.
Також суди виходили з того, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що позивачка, станом на момент проведення інспекційного відвідування, здійснювала свою господарську діяльність у магазині, який перевірявся.
Також суди виходили з того, що в матеріалах справи відсутні докази того, що вимогу про надання документів №ЗП1373/568/НД від 26.07.2018 вручено позивачці або її уповноваженій особі.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги відповідач покликається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, неповне з`ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зокрема, відповідач покликається на те, що на підставі листа, отриманого від Якимівської районної державної адміністрації Запорізької області від 19.07.2018 видано наказ №1168 від 25.07.2018 про проведення інспекційного відвідування позивача. Наказ про проведення інспекційного відвідування є внутрішнім документом та не направляється об`єкту відвідування. На підставі вказаного наказу оформлено направлення від 26.07.2018 № 542 на здійснення заходу державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування.
Також відповідач покликається на те, що відповідно до пункту 9 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення. Тобто, єдиним документом, який повинен був пред`явити інспектор - посвідчення інспектора праці. Дана вимога Порядку №295 була належним чином виконана.
Також відповідач покликається на те, що відповідно до положень пункту 13 Порядку №295 інспекторам праці забороняється розголошувати джерело будь-якої скарги, доведеної до їх відома, на недоліки або порушення і повідомляти об`єкту відвідування або його представнику про те, що відвідування було проведене у зв`язку з отриманням такої скарги.
Також відповідач покликається на те, що стосовно не направлення позивачу припису про усунення виявлених порушень, то у даному конкретному випадку припис не міг бути винесений та наданий з огляду на те, що позивачем було створено перешкоди у діяльності інспекторів Головного управління Держпраці у Запорізькій області під час спроби здійснення інспекційного відвідування, яке, як наслідок, так і не було здійснено.