ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 520/9830/21
провадження № К/990/5063/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 28 червня 2022 року (головуючий суддя Рєзнікова С.С., судді Бегунц А.О., Курило Л.В.)
у справі №520/9830/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У червні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Харківській області, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Харківській області щодо не скасування державної реєстрації земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Харківській області в особі державного кадастрового реєстратора скасувати державну реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050 та закрити поземельну книгу на вказану земельну ділянку.
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року позовні вимоги задоволено повністю.
3. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28 червня 2022року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року у справі №520/9830/21 скасовано. Прийнято постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
4. Не погодившись з таким судовим рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції, натомість, рішення суду першої інстанції залишити в силі.
5. Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить суд відмовити у задоволенні касаційної скарги і залишити без змін постанову суду апеляційної інстанції.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до договору купівлі продажу від 31 липня 2013 року за № 1142 позивач є власником нежитлової будівлі літ. "А-1" площею 127,5 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 .
7. Відповідно до вказаного договору купівлі продажу передбачалось, що нерухоме майно, яке було придбано позивачем, розташоване на земельній ділянці із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050 загальною площею 0,0220 га.
8. Право власності або право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 29 квітня 2021 року за № 255001846.
9. 17 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із запитом про доступ до публічної інформації, відповідно до якого просила вказати чи було скасовано державну реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050, а також просила повідомити про те чи працює на теперішній час в Головному управлінні Держгеокадатсру у Харківській області державний кадастровий реєстратор, що здійснив державну реєстрацію спірної земельної ділянки.
10. За результатами розгляду запиту, листом від 20 травня 2021 року Головне управління Держтеокадастру у Харківській області повідомило позивача, що державна реєстрація земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050 не була скасована, а державний кадастровий реєстратор, що здійснив цю реєстрацію на теперішній час в Головному управлінні Держгеокадастру у Харківській області не працює.
11. Не погодившись з протиправною бездіяльністю Головного управління Держтеокадастру у Харківській області, яка полягала у не скасуванні державної реєстрації земельної ділянки по АДРЕСА_1, ОСОБА_1 звернулася до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що всупереч приписам статті 79-1 Земельного кодексу України, статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, що був затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок №1051) відповідач не вчинив дії відносно скасування державної реєстрації земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050.
13. З метою відновлення порушеного права, суд першої інстанції вважав за необхідне зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Харківській області в особі державного кадастрового реєстратора скасувати державну реєстрацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050.
14. Щодо зобов`язання відповідача закрити Поземельну книгу, яка була відкрита на вказану земельну ділянку по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050, суд першої інстанції вважав таку вимогу обґрунтованою, мотивуючи це тим, що скасування державної реєстрації земельної ділянки прямо впливає на стан Поземельної книги і кадастрового номеру земельної ділянки.
15. Суд апеляційної інстанції з такими висновками не погодився і, відмовляючи у позові, керувався тим, що за результатами розгляду запиту позивача відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", листом від 20 травня 2021 року Головне управління Держтеокадастру у Харківській області повідомило ОСОБА_1, що державна реєстрація земельної ділянки по АДРЕСА_1 із кадастровим номером 6310138500:09:001:0050 не була скасована. Тобто, надаючи відповідь на запит про доступ до публічної інформації, відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, своєчасно, тобто не допустив протиправної бездіяльності стосовно заявлених позовних вимог.
ІV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ, ВІДЗИВУ НА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ
16. Заявник, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, зазначає, що суди попередніх інстанцій під час вирішення спору не врахували висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 24 квітня 2019 року у справі №826/4542/18, від 06 жовтня 2022 року у справі №260/2081/21.
17. Стосовно посилання суду в оскаржуваному рішенні, що звернення із запитом відповідно до Закону України "Про Доступ до публічної інформації" не є зверненням до Державного кадастрового реєстратора із заявою про скасування державної реєстрації земельної ділянки, позивач вважає, що апеляційний адміністративний суд дійшов помилкового виводу з цього питання, оскільки ані Законом України "Про Державний земельний кадастр", ані Порядком №1051 не передбачено такого виду звернень до Державного кадастрового реєстратора.
18. У відзиві на касаційну скаргу відповідач погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, а також зазначає про те, що суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується і визнається протиправним, приймаючи замість нього інше рішення.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
19. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
20. Відповідно до статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 7 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
21. Частинами першою, другою статті 6 Закону № 3613-VI передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
22. Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
23. Згідно з частинам першою та четвертою статті 9 Закону № 3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
24. Статтею 16 вказаного Закону встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.
25. За приписами частини 1 статті 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомості Державного земельного кадастру є офіційними.