ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року
м. Київ
cправа № 926/5366-б/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Картере В.І., Огородніка К.М.,
за участі секретаря судового засідання - Купрейчук С.П.
за участю представників:
відповідно до протоколу судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.07.2023
у справі
за заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Менатеп"
про банкрутство,-
ВСТАНОВИВ:
1. До Господарського суду Чернівецької області надійшла заява Головного управління ДПС у Чернівецькій області про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Менатеп" (код ЄДРПОУ 42492693) смт. Лужани, Чернівецької області.
2. Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 02.02.2023 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "Компанія Менатеп"; визнано грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області до боржника у розмірі 1 162 061,78 грн; введено процедуру розпорядження майном ТОВ "Компанія Менатеп"; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Бурму С.В.; здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Компанія Менатеп".
Короткий зміст оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції
3. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 13.07.2023 ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 02.02.2023 у справі №926/5366-б/22 про відкриття провадження у справі про банкрутство скасовано та прийнято нове рішення, яким відмовлено у відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ "Компанія Менатеп".
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
4. До Верховного Суду від Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі в тексті - Скаржник) надійшла касаційна скарга у якій Скаржник просить суд скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 13.07.2023 у справі №926/5366-б/22 і залишити в силі ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 02.02.2023.
5. В обґрунтування підстав для задоволення касаційної скарги Скаржник наводить наступні доводи:
5.1. Судом допущено неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, у зв`язку з неправильним тлумаченням і застосуванням норм права, що призвело до помилкового вирішення спору, чим порушено норми процесуального та матеріального права, а саме: статті 34, 39 Кодексу України з процедур банкрутства та частини 2, 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України.
5.2. Висновок Верховного Суду щодо застосування цих норм права у подібних правовідносинах відсутній.
Відзиви
6. Відсутні.
Інші заяви та клопотання
7. Відсутні.
Розгляд касаційної скарги Верховним Судом
8. Заслухавши у відкритому судовому засіданні доповідь судді доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
9. Відповідно до приписів ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
10. Суди попередніх інстанцій встановили наступні фактичні обставини справи:
10.1. Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість ТОВ "Компанія Менатеп" перед кредитором обґрунтована рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 р. у справі № 600/4331/21-а, яким з боржника стягнуто податковий борг в розмірі 1 162 710,00 грн. основного платежу.
10.2. Дане рішення було оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду, який постановою від 24.03.2022 р. залишив рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 р. без змін.
10.3. З метою виконання рішення суду у даній справі, кредитором на рахунки боржника у АТ "Банк Альянс" було виставлено інкасові доручення (розпорядження), які були повернуті без виконання у зв`язку із відсутністю коштів на рахунку платника.
10.4. Станом на дату подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, грошові вимоги кредитора до боржника не погашені та підтверджуються вищенаведеними доказами і становлять 1 162 061,78 грн.
11. З наявних фактичних обставин справи суд першої інстанції дійшов висновку про те, що слід відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Менатеп" (код ЄДРПОУ 42492693) смт. Лужани, Чернівецької області та визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ТОВ "Компанія Менатеп" у розмірі 1 162 061,78 грн.
12. В оскаржуваній постанові суд апеляційної інстанції з зазначеними висновками суду першої інстанції не погодився та вказав про те, що в порушення вимог п.87.5 ст. 87 Податкового кодексу України, яка є імперативною для податкового органу, ініціюючий кредитор з позовом про щодо зобов`язання платника податків укласти договір переведення права вимоги дебіторської заборгованості не звертався. Доводи про те, що боржник відмовився надати інформацію про дебіторську інформацію та про відповідного контрагента є необґрунтованими, оскільки саме за таких умов і передбачено право податкового органу ініціювати відповідний позов. До того ж, матеріалами справи встановлено та не заперечується кредитором, що податковий борг з метою погашення якого ініційовану дану справу про банкрутство виник за наслідком добросовісного виконання боржником обов`язку з податкового декларування конкретної здійсненої господарської операції, при якому було зазначено необхідну інформацію.
13. У зв`язку з тим, що на переконання суду апеляційної інстанції, зазначені обставини з урахуванням застосованих до боржника санкцій спростовують дотримання ініціюючим кредитором імперативних вимог також і статті 34 Кодексу України з процедур банкрутства, що не взято до уваги судом першої інстанції при вирішенні питання про прийняття заяви про відкриття провадження у даній справі про банкрутство, суд апеляційної інстанції скасував ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 02.02.2023 у справі №926/5366-б/22 про відкриття провадження у справі про банкрутство скасувати та прийняв нове рішення, яким відмовив у відкритті провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Менатеп".
14. Колегія суддів суду касаційної інстанції не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
15. Статтею 1 КУзПБ визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.
16. Грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загально-обов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі.
17. За змістом частин першої- третьої статті 34 КУзПБ заява про відкриття провадження у справі про банкрутство подається кредитором або боржником у письмовій формі із зазначенням обов`язкових реквізитів та викладу обставин, що є підставою для звернення до суду. Заява кредитора, також, повинна містити відомості про розмір вимог кредитора до боржника із зазначенням окремо розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті.
18. До заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, іншого органу, який відповідно до закону здійснює контроль за справлянням інших обов`язкових платежів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку (абзац 6 частини другої статті 34 КУзПБ).
Отже, законодавець встановив обов`язкову кваліфіковану умову ініціювання контролюючим органом справи про банкрутство з огляду на його повноваження, як органу стягнення податкового боргу чи недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, та правовий механізм забезпечення погашення цих боргів за рахунок коштів і майна платників податків, обов`язок реалізації якого покладено на контролюючі органи відповідно до спеціального законодавства.
19. Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що на контролюючий орган покладено обов`язок подання разом із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство всіх доказів вжиття заходів забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування відповідно до компетенції та в порядку передбаченому спеціальним законодавством, що регулює відносини, які виникають у сфері справляння відповідних податків і зборів.
20. Відсутність або неповнота таких доказів досліджується господарським судом станом на час ініціювання контролюючим органом провадження у справі про банкрутство та відповідно до частини третьої статті 37 КУзПБ можуть бути підставою для залишення заяви про відкриття провадження у справі без руху з підстав, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог КУзПБ.
21. Відповідно до п. 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.