ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 201/9156/22
провадження № 61-9751св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.
суддів: Гулейкова І. Ю., Гулька Б. І., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_2, яка подана її представником - адвокатом Карнаушенком Аланом Анатолійовичем, на рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 березня 2023 року у складі судді Антонюка О. А. та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2023 року у складі колегії суддів: Канурної О. Д., Космачевської Т. В., Халаджи О. В.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів.
Позовна заява мотивована тим, що 03 березня 2022 року він здійснив помилкове перерахування грошових коштів ОСОБА_2 у сумі 50 000,00 грн з власного дебетового рахунку на карту відповідачки.
Надалі, внаслідок збереження неправильних реквізитів платежу у додатку "Приват24", він здійснив помилкове перерахування коштів відповідачу ще два рази 05 березня 2022 року у сумі 21 000,00 грн та 10 березня 2022 року у сумі 13 000,00 грн.
Про те, що платежі були здійснені помилково, він дізнався у липні 2022 року, коли отримав повну виписку руху грошових коштів по його рахунках.
Зазначав, що у банку йому повідомили реквізити отримувача коштів та пояснили, що він має звернутись до суду з метою повернення коштів.
Посилався на помилковість перерахування коштів відповідачці через важкий психологічний стан на початку збройної агресії російської федерації проти України. Звернення до відповідачки з поясненням причин помилковості перерахування вказаних коштів та прохання повернути вказані кошти залишилися без відповіді.
Вважав, що відповідачка своїми діями порушила його права та інтереси, гроші безпідставно отримані ОСОБА_2 і використані, йому не повернуті, на прохання позивача добровільно вирішити спір відповідачка не відповіла нічого.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просив суд стягнути з ОСОБА_2 на свою користь грошові кошти у сумі 84 000,00 грн, витрати на професійну правничу допомогу у сумі 6 000,00 грн, а також витрати зі сплати судового збору.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 березня 2023 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 84 000 грн.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення районного суду мотивовано тим, щоміж сторонами у справі відсутні належно оформлені договірні відносини. Отже, кошти у розмірі 84 000 грн відповідачка отримала від позивача без достатньої правової підстави.
Заявлені до відшкодування витрати на правничу допомогу районний суд вважав обґрунтованими, оскільки позивачем надано належні докази понесення зазначених витрат.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_2, в інтересах якої діє адвокат Карнаушенко А. А., залишено без задоволення.
Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 березня 2023 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції повно та всебічно розглянув справу, правильно встановив обставини справи та відповідні їм правовідносини, надавши доказам правильну правову оцінку, оскільки між позивачем та відповідачем відсутні будь-які укладені правочини, тобто відповідач набув грошові кошти без наявності на те правових підстав.
Суд апеляційної інстанції вважав, що районний суд дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 13 березня 2023 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 05 червня 2023 року скасувати, справу передати на новий розгляд до районного суду.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У липні 2023 року касаційна скарга надійшла до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 31 липня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
У серпні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 листопада 2023 року справу призначено до розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_2 мотивована тим, що на її рахунок були тричі перераховано грошові кошти у розмірі 84 000 грн, однак ці кошти не можна вважати безпідставно набутими, так як вони були призначені та використані на потреби Збройних сил України, про що апеляційному суду було надано відповідні докази.
Підставами касаційного оскарження зазначених судових рішень ОСОБА_2 вказує неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування судом апеляційної інстанції норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду 11 січня 2023 року справі № 548/741/21, що передбачено пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України.
Також ОСОБА_2 зазначає про порушення судами норм процесуального права, а саме рішення районного суду оскаржується з підстав, передбачених частиною першою статті 411 ЦПК України, оскільки справу розглянуто за відсутності відповідача, належним чином не повідомленої про дату, час і місце судового засідання, що передбачено пунктом 4 частини другої статті 389 ЦПК України.
Відзив на касаційну скаргу учасник справи не подав.
Фактичні обставини, встановлені судами
03 березня 2022 року ОСОБА_1 здійснив перерахування грошових коштів ОСОБА_2 у сумі 50 000,00 грн з власного дебетного рахунку на картку відповідачки.
Надалі ОСОБА_1 здійснив перерахування коштів ОСОБА_2 ще два рази 05 березня 2022 року у сумі 21 000,00 грн та 10 березня 2022 року у сумі 13 000,00 грн.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Касаційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення не відповідають.
Частиною першою статті 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У статті 11 ЦК України зазначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до норм статей 12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.