ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2023 року
м. Київ
справа № 805/3543/17-а
адміністративне провадження № К/9901/50286/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Гончарової І.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Слов`янської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду у складі судді Бабаш Г.П. від 13 грудня 2017 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г. від 18 квітня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Слов`янської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, третя особа - Слов`янська міська рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач 1, ОСОБА_1 ) та ОСОБА_2 (далі - позивач 2, ОСОБА_2 ) звернулися до суду з позовом до Слов`янської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, Інспекція), за участю третьої особи - Слов`янської міської ради про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30 червня 2016 року №№94705-1304, 105351-1304, 105352-1304, 94861-1304, 105355-1304, 105359-1304.
Обґрунтовуючи позов, окрім іншого, вказували на безпідставність визначення контролюючим органом суми зобов`язань із орендної плати за землю на 2014 рік, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, встановленої рішенням Слов`янської міської ради від 12 липня 2013 року №9-XLV-6 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Слов`янська", оскільки 14 березня та 22 липня 2014 року орган місцевого самоврядування своїми рішеннями №109-LХ-6 та №11-LXIV-6 призупинив до 31 грудня 2014 року дію рішення від 12 липня 2013 року №9-XLV-6 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Слов`янська", а тому застосуванню підлягали показники попередньої нормативної грошової оцінки землі, установлені рішеннями Слов`янської міської ради №5-ХІV-23 від 19 квітня 2000 року та №28-ХІХ-23 від 25 квітня 2001 року.
Донецький окружний адміністративний суд постановою від 13 грудня 2017 року, залишеною без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року, позов задовольнив частково; визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення від 30 червня 2016 року №105352-1304 та №105356-1304 в частині визначення суми податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 1798,49 грн.; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.
Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, задовольняючи частково позовні вимоги, виходив з того, що до прийняття Слов`янською міською радою рішень від 14 березня та 22 липня 2014 року №109-LХ-6 та №11-LXIV-6 "Про зупинення дії рішення Слов`янської міської ради від 12 липня 2013 року №9-XLV-6 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Слов`янська" в період з січня по березень 2014 року було чинним рішення Слов`янської міської ради від 12 липня 2013 року №9-XLV-6 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Слов`янська", у відповідності до якої нормативна грошова оцінка орендованої позивачами землі становила 544791 грн., а відтак контролюючий орган при визначенні податкових зобов`язань із орендної плати за землю за 2014 рік лише у вказаний період повинен був керуватися такою, у той же час у період з квітня по грудень 2014 року необхідно було застосовувати показники нормативної грошової оцінки землі, встановлені рішеннями Слов`янської міської ради №5-ХІV-23 від 19 квітня 2000 року та №28-ХІХ-23 від 25 квітня 2001 року, зокрема, згідно яких така становила 352957,68 грн.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просив їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. По суті ж, як вбачається зі змісту касаційної скарги, Інспекція не погоджується із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій саме в частині задоволених позовних вимог.
В касаційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, а також порушення процесуальних норм - вирішення спору без повного та всебічного дослідження всіх обставин, що мають істотне значення для правильного розгляду справи, по суті зазначає про помилковість висновків судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог, вказуючи лише на обставини, які стали підставою для донарахування відповідних грошових зобов`язань й їх самостійну сплату позивачами.
Письмових заперечень (відзиву) на касаційну скаргу не надходило.
Переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання норм процесуального права, касаційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з такого.
Судами встановлено, що 15 листопада 2013 року між Слов`янською міською радою (орендодавцем) та гр. ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4 (орендарі) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавцем надано, а орендарями прийнято в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землю житлової та громадянської забудови, що використовується в комерційних цілях та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; об`єктом оренди є земельна ділянка з кадастровим номером 1414100000:01-005:0669, загальною площею 0,0915 га, в тому числі 0,0275 га - капітальні одноповерхові забудови, 0,0332 га - під проїздами, проходами, площадками), 0,0025 га - під зеленими насадженнями, 0,0283 га - інші. Відповідно до пункту 5 даного Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 352957,68 грн. (385,75 грн. за м.кв.). Договір укладено терміном на п`ять років. Орендна плата вноситься орендарями у грошовій формі у розмірі 5 % від грошової оцінки землі, що складає 17647,88 грн. (19,29 грн. за 1 м.кв.). Зазначений договір зареєстрований у відділі державної реєстрації речових прав на нерухоме майно РС Слов`янського міськрайонного управління, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 15 листопада 2013 року за №12858295.
30 червня 2016 року Інспекцією прийнято податкові повідомлення-рішення:
№94861-1304, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 12188,54 грн.;
№105355-1304, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 8505,61 грн.;
№105356-1304, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2014 рік у розмірі 6809,94 грн.;
№94705-1304, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 12188,54 грн.;
№105351-1304, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2015 рік у розмірі 8505,61 грн.;
№105351-1304, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2014 рік у розмірі 6809,94грн.
Незгода із цими рішеннями стала підставою для звернення позивачів до суду із цим позовом.
В аспекті заявлених вимог, з огляду на фактичні обставини, установлені судами, Верховний Суд дійшов висновку про таке.
Зі змісту Земельного кодексу України та Закону України від 6 жовтня 1998 року №161-XIV "Про оренду землі" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон " 161-XIV) вбачається, що користування землею в Україні є платним.
ПК України відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 ПК платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.