1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 755/6538/19

провадження № 51-94км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати

Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження судом апеляційної інстанції, на ухвалу Київського апеляційного суду від 04 квітня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100040003271, за обвинуваченням

ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, та

ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженки с. Плисецьке Васильківського району Київської області, жительки АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 Кримінального кодексу України(далі - КК).

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 29 вересня 2022 року кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018100040003271 за обвинуваченням ОСОБА_8 та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), у зв`язку з тим, що після повідомлення особам про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.

Вирішено питання щодо речових доказів та арешту майна у кримінальному провадженні.

За змістом обвинувачення, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 інкриміновано вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 307 КК, а саме - незаконне придбання, зберігання з метою збуту та незаконний збут особливо небезпечного наркотичного засобу, за попередньою змовою групою осіб, а також ці діяння, вчинені повторно.

Так, ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8 у невстановлений час, але не пізніше 13 червня 2018 року, незаконно придбав у невстановленої особи, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, невстановлену кількість особливо небезпечного наркотичного засобу - канабісу, з метою збуту й почав його зберігати з цією метою. Надалі 13 червня 2018 року о 16:30 за попередньою змовою з ОСОБА_8, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на незаконний збут наркотичного засобу - канабісу, за адресою: АДРЕСА_2, збув за 500 грн ОСОБА_9 особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс, масою в перерахунку на висушену речовину 1,47 г.

Крім того, ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8 у невстановлений час, але не пізніше 14 грудня 2018 року повторно незаконно придбав у невстановленої особи, матеріали щодо якої виділено в окреме кримінальне провадження, невстановлену кількість особливо небезпечного наркотичного засобу - канабісу, з метою збуту. А 14 грудня 2018 року о 16:30 ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_7, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на повторний незаконний збут особливо небезпечного наркотичного засобу - канабісу, за адресою: АДРЕСА_2, повторно незаконно збула за 250 грн ОСОБА_9 особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс, масою в перерахунку на висушену речовину 0,57 г.

Також, ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8 у невстановлений час, але не пізніше 25 грудня 2018 року повторно незаконно придбав у невстановленої особи, матеріали стосовно якої виділено в окреме кримінальне провадження, невстановлену кількість особливо небезпечного наркотичного засобу - канабісу з метою збуту та почав його зберігати з цією метою.

Згодом 25 грудня 2018 року о 12:15 ОСОБА_7 за попередньою змовою з ОСОБА_8, реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на повторний незаконний збут особливо небезпечного наркотичного засобу - канабісу, перебуваючи на четвертому поверсі у під`їзді № 3 заадресою: АДРЕСА_2, повторно незаконно збув за 500 грн ОСОБА_9 особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс, масою в перерахунку на суху речовину 1,407 г.

Крім того, 25 грудня 2018 року в період з 16:09 до 17:19 за місцем проживання ОСОБА_8 та ОСОБА_7, а саме у квартирі АДРЕСА_3 під час обшуку було виявлено та вилучено особливо небезпечний наркотичний засіб - канабіс загальною масою 171,75 г, який вони повторно незаконно зберігали з метою збуту.

Київський апеляційний суд ухвалою від 04 квітня 2023 року апеляційну скаргу прокурора залишив без задоволення, а ухвалу районного суду без змін.

Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу, а також короткий зміст поданих заперечень

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу Київського апеляційного суду від 04 квітня 2023 року та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтовуючи свої вимоги, сторона обвинувачення вказує на те, що апеляційний суд не дотримався вимог ч. 4 ст. 401 КПК, оскільки провів розгляд за відсутності обвинувачених, в той час як їх участь була обов`язковою, оскільки порушувалося питання про погіршення їх становища.

Крім того, вважає, що суд не вправі був закрити кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, у зв`язку з тим, що після повідомлення особам про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК, оскільки тяжкі та особливо тяжкі злочини, об`єктом яких, крім інших, є життя та здоров`я особи, містяться також і в розділі ХІІІ КК (серед чого і ст. 307).

Зазначене з урахуванням висновку об`єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 13 лютого 2023 року (справа № 932/8842/20), на переконання прокурора, свідчить про неможливість закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК та про формальний підхід суду апеляційної інстанції до перевірки доводів апеляційної скарги, що тягне за собою порушення ч. 2 ст. 419 КПК.

У запереченнях на касаційну скаргу сторони обвинувачення захисник ОСОБА_6 зазначає про необґрунтованість доводів у скарзі, у зв`язку з чим просить залишити її без задоволення.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5, навівши відповідні пояснення, підтримав касаційну скаргу частково, лише щодо аспекту неможливості закриття кримінального провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, оскільки кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 307 КК, є тяжким злочином проти життя та здоров`я особи.

Захисник ОСОБА_6 заперечив проти задоволення касаційної скарги сторони обвинувачення.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження і доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Частиною 3 ст. 21 КПК передбачено, що кожен має право на участь у розгляді в суді будь-якої інстанції справи, що стосується його прав та обов`язків, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Як установлено приписами ч. 1 ст. 22 КПК кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Згідно з ч. 1 ст. 412 КПК істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Так, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 412 КПК здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого, крім випадків, передбачених ч. 3 ст. 323 чи ст. 381 КПК, визнається істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та є підставою для скасування судового рішення.

Вказана вимога є однією з гарантій дотримання прав обвинуваченого, передбачених, зокрема, у ст. 42 КПК, та спрямована на ефективну реалізацію таких прав під час здійснення судового провадження.

Тобто для прийняття рішення щодо того, чи є відсутність обвинуваченого в судовому засіданні під час здійснення судового провадження підставою для скасування судового рішення, необхідно визначити: яким чином така відсутність вплинула чи могла вплинути на ефективну реалізацію саме обвинуваченим своїх прав.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, Київський апеляційний суд ухвалою від 05 грудня 2022 рокупризначив апеляційний розгляд кримінального провадження за апеляційною скаргою прокурора на ухвалу районного суду від 29 вересня 2022 року щодо ОСОБА_8 та ОСОБА_7 на 21 лютого 2022 року о 10:30, однак розгляд було відкладено у зв`язку з надходженням клопотання захисника. Наступне судове засідання було призначено на 04 квітня 2023 року о 10:30.

Відповідно до журналу судового засідання від 04 квітня 2023 року та технічного носія інформації, на якому зафіксовано судове провадження в суді апеляційної інстанції, секретар доповів про явку учасників, головуючий у справі у свою чергу констатував належне повідомлення ОСОБА_8 та ОСОБА_7 про дату, час і місце розгляду кримінального провадження, з огляду на те, що в справі наявні рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, де міститься підпис уповноваженої особи за довіреністю, а саме матері обвинуваченого, чого не заперечує прокурор у касаційній скарзі.


................
Перейти до повного тексту