ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 916/1174/22
провадження № 12-39гс23
Велика Палата Верховного Суду у складі:
головуючого судді Уркевича В. Ю.,
судді-доповідача Ткача І. В.,
суддів Банаська О. О., Власова Ю. Л., Воробйової І. А., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Желєзного І. В., Кишакевича Л. Ю., Кравченка С. І., Лобойка Л. М., Мартєва С. Ю., Пількова К. М., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Усенко Є. А., Шевцової Н. В.,
за участюсекретаря судового засідання Співака С. В.,
представників учасників справи:
позивача - не з`явилися,
відповідача-1 - не з`явилися,
відповідача-2 - не з`явилися,
розглянула в судовому засіданні касаційну скаргу Южненської міської ради Одеського району Одеської області
на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023
(головуючий суддя Поліщук Л. В., судді Богатир К. В., Таран С. В.)
та рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 (суддя Шаратов Ю. А.)
за позовом Южненської міської ради Одеського району Одеської області
до 1) Громадської організації "Безприбуткове товариство "Спортивно-риболовний клуб "Сичавський курінь", 2) Березівської міської ради Одеської області
про припинення права власності.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Стислий виклад позовних вимог
1. У червні 2022 року Южненська міська рада Одеського району Одеської області (далі - Южненська міська рада та/або позивач) звернулася до Господарського суду Одеської області із позовом до Громадської організації "Безприбуткове товариство "Спортивно-риболовний клуб "Сичавський курінь" (далі - СРК "Сичавський курінь") і Березівської міської ради Одеської області (далі - Березівська міська рада) про припинення права власності на об`єкт нерухомого майна, розташований за адресою: Одеська область, Лиманський район, територія Сичавської сільської ради, автодорога Одеса - Мелітополь - Новоазовськ, 53-й км, будинок 2-В, загальною площею 202,4 м2 (далі - спірний об`єкт нерухомості), який зареєстрований за СРК "Сичавський курінь".
2. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням прав позивача як власника земельної ділянки внаслідок легалізації самочинного будівництва шляхом безпідставної реєстрації права власності на об`єкт самочинного будівництва за СРК "Сичавський курінь".
3. Позивач стверджує, що спірний об`єкт нерухомості є самочинно збудованим, оскільки під його будівництво не була відведена земельна ділянка, дозвіл на проведення будівельних робіт не надавався, проєкт не затверджувався. Особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не набула права власності на нього.
4. Також зазначив, що постановою Одеського апеляційного суду від 22.09.2021 у справі № 504/4534/17 скасовано право власності Южненської міської ради на спірний об`єкт нерухомості та жодним чином не визнано право власності СРК "Сичавський курінь" на вказаний об`єкт. Отже, рішення про реєстрацію права власності на спірний об`єкт нерухомості за СРК "Сичавський курінь" прийнято без законних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Справа № 504/4534/17 (про визнання спірного об`єкта нерухомості безхазяйною нерухомою річчю та його передачу в комунальну власність)
5. 05.03.1999 між ОСОБА_1 (покупцем) та Акціонерним виробничо-комерційним підприємством "Хермес" (постачальником) укладено договір купівлі-продажу № 16 (далі - договір купівлі-продажу № 16), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується поставити, встановити та передати за плату 11 літніх будинків покупцю для експлуатації (пункт 1.1); ціна одного літнього будинку з урахуванням поставки та установлення складає 10 000 грн (пункт 2.1); вартість договору складає 110 000 грн (пункт 2.2).
6. 20.08.1999 між сторонами договору купівлі-продажу № 16 складено акт приймання-передачі (далі - акт приймання-передачі від 20.08.1999), відповідно до якого на виконання умов вказаного договору постачальник передав, а покупець прийняв літні будинки, розташовані на земельній ділянці у прибережній зоні на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. Також підписанням цього акта сторони підтвердили факт поставки та установлення літніх будинків у кількості 11 штук.
7. 10.06.2013 розпорядженням Комінтернівської районної ради Одеської області № 16/2013-РР було створено робочу групу по виявленню безхазяйного майна.
8. 27.06.2013 цією робочою групою складено акт № 14 обстеження рухомого та нерухомого безхазяйного майна на території Комінтернівського району Одеської області (за межами населених пунктів), згідно з яким було виявлене безхазяйне майно - спірний об`єкт нерухомості.
9. 10.07.2013 постійною комісією з питань транспорту, зв`язку, ЖКГ та будівництва Комінтернівської районної ради Одеської області складено висновок № 6/6 про затвердження акта № 14 від 27.06.2013 про обстеження безхазяйного нерухомого майна (спірного об`єкта нерухомості) на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту).
10. 19.07.2013 Комінтернівською районною радою Одеської області прийняте рішення про затвердження акта № 14 від 27.06.2013 про обстеження безхазяйного нерухомого майна (спірного об`єкта нерухомості) і передачу його на зберігання КП "ЖКГ "Комінтернівське" Комінтернівської районної ради Одеської області.
11. 17.09.2013 було виготовлено технічний паспорт на спірний об`єкт нерухомості.
12. 08.11.2013 взято на облік безхазяйне нерухоме майно (спірний об`єкт нерухомості) та внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
13. 10.08.2016 Сичавською сільською радою Комінтернівського району Одеської області було прийнято рішення "Про надання згоди на прийняття у комунальну власність об`єкта безхазяйного майна, зокрема спірного об`єкта нерухомості" (пункт 1.2).
14. 20.08.2016 Сичавською сільською радою Комінтернівського району Одеської області подано оголошення в газеті "Слава Хлібороба".
15. 31.08.2016 за актом приймання-передачі правовстановлюючої документації на об`єкти безхазяйного нерухомого майна від Лиманської районної ради Одеської області до Сичавської сільської ради були передані технічний паспорт та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного майна.
16. У листопаді 2017 року Сичавська сільська рада Лиманського району Одеської області, за участю заінтересованої особи - Лиманської районної ради Одеської області, звернулась до Комінтернівського районного суду Одеської області із заявою про визнання спірного об`єкта нерухомості безхазяйною нерухомою річчю та його передачу в комунальну власність територіальної громади в особі Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області.
17. Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 08.02.2018 у справі № 504/4534/17, з урахуванням ухвали від 23.05.2018 (про виправлення технічних описок, допущених в описовій та резолютивній частинах рішення), заяву було задоволено. Передано у комунальну власність територіальної громади в особі Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області безхазяйну нерухому річ (спірний об`єкт нерухомості) загальною площею 202,4 м2.
18. Постановою Одеського апеляційного суду від 22.09.2021 у справі № 504/4534/17 апеляційну скаргу СРК "Сичавський курінь" задоволено. Рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 08.02.2018 скасовано. Відмовлено в задоволенні заяви Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання спірного об`єкта нерухомості безхазяйним та передачу його в комунальну власність.
Справа № 916/1174/22
19. 12.06.2018 державним реєстратором Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області Харьковською Н. П. внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис № 26620243 про право комунальної власності територіальної громади в особі Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області на спірний об`єкт нерухомості (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1576569851227).
20. Підставами для державної реєстрації стали зазначені рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 08.02.2018 та ухвала цього суду від 23.05.2018 (про виправлення технічних описок) у справі № 504/4534/17.
21. Южненська міська рада є правонаступником щодо майна, прав і обов`язків Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області.
22. 30.07.2021 Южненською міською радою прийнято рішення № 532-VIII "Про включення об`єкта нерухомого майна - Спортивно-рибацький клуб "Сичавський курінь" до переліку об`єктів нерухомого майна комунальної власності Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області" (далі - рішення Южненської міської ради від 30.07.2021 № 532-VIII). Цим рішенням до переліку об`єктів нерухомого майна комунальної власності Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області включено спірний об`єкт нерухомості.
23. 18.08.2021 державним реєстратором Виконавчого комітету Южненської міської ради Петренко А. А. внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис № 43648455 про право комунальної власності Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області на спірний об`єкт нерухомості (реєстраційний номер 1576569851227).
24. Підставою для державної реєстрації зазначено рішення Южненської міської ради від 30.07.2021 № 532-VIII.
25. 05.11.2021 державним реєстратором Березівської міської ради Шевченком Д. В. внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис № 44946770 про право приватної власності СРК "Сичавський курінь" на частку в розмірі 1 нежитлового об`єкта нерухомого майна (реєстраційний номер 1576569851227) - спірного об`єкта нерухомості.
26. Підставою для державної реєстрації зазначено постанову Одеського апеляційного суду від 22.09.2021 у справі № 504/4534/17.
27. 05.11.2021 проведено державну реєстрацію припинення права комунальної власності Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області на спірний об`єкт нерухомості. Відомості до реєстру внесені державним реєстратором Березівської міської ради Шевченком Д. В. за рішенням від 10.11.2021 № 61478237.
28. 18.02.2022 державним реєстратором Кодимської міської ради Подільського району Одеської області Петриком В. Д. (індексний номер рішення 6335143) проведено реєстрацію змін розділу щодо спірного об`єкта нерухомості, дата державної реєстрації - 17.02.2022. Змінено назву та вид нерухомого майна з нежитлового об`єкта нерухомого майна Спортивно-рибацький клуб "Сичавський курінь" на об`єкт житлової нерухомості Група будівель спортивно рибацький клуб "Сичавський курінь". Змінено загальну площу об`єкта нерухомості з 202,4 м2 на 306,2 м2. В описі об`єкта видалено: Назва об`єктів (будинків, господарських будівель та споруд) Спортивно-рибацького клубу, що складаються з літер: "А", "Б", "В", "Г", "Д", "Е", "Ж", "З", "И", "К", "Л" - літні будинки; "М", "Н", "О" - навіси; "П" - вбиральня; № 1-4 - огорожа.
29. Відповідно до зміненого опису спірного об`єкта нерухомості його загальна площа становить 306,2 м2, що складається з: А-1 - літній будинок загальною площею 24,7 м2, Б-1 - літній будинок загальною площею 24,4 м2, В-1 - літній будинок загальною площею 17,2 м2, Г-1 - літній будинок загальною площею 17,5 м2, Д-1 - літній будинок загальною площею 17,2 м2, Е-1 - літній будинок загальною площею 17,2 м2, Ж-1 - літній будинок загальною площею 17 м2, З-1 - літній будинок загальною площею 17,1 м2, И-1 - літній будинок загальною площею 17,3 м2, Й-1 - літній будинок загальною площею 17 м2, К-1 - літній будинок загальною площею 17,5 м2, Л-1 - літній будинок загальною площею 23,3 м2, М-1 - літній будинок загальною площею 23,3 м2, Н-1 - літній будинок загальною площею 29,6 м2, О-1 - літній будинок загальною площею 25,9 м2, А1-1 - навіс, Б1-1 - навіс, В1-1 - навіс, Г1-1 - навіс, Д1-1 - навіс, З1-1 - навіс, И1-1 - душ, И2-1 - душ, К1-1 - навіс, К2-1 - душ, Л1-1 - навіс, М1-1 - навіс, Н1-1 - навіс, Н2-1 - душ, П-1 - туалет, Й1-1 - навіс, № 1 - хвіртка, № 3 - огорожа, № 4 - огорожа, № 5 - колодязь, № 6 - огорожа, № 7 - ворота.
Стислий виклад рішення суду першої інстанції
30. Господарський суд Одеської області рішенням від 21.10.2022 у справі № 916/1174/22 у задоволенні позову відмовив повністю. Мотивував рішення так.
31. Земельна ділянка, на якій знаходиться спірний об`єкт нерухомості, відноситься до земель комунальної власності Южненської територіальної громади в особі Южненської міської ради.
32. Суд першої інстанції виснував, що спірний об`єкт нерухомості збудований на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, а також без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, і без належно затвердженого проєкту. Отже, вказаний об`єкт вважається самочинним будівництвом згідно із нормами частини першої статті 376 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
33. Як наслідок, в силу приписів частини другої статті 376 ЦК України СРК "Сичавський курінь" як особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не набув права власності на нього. Набуття права власності на спірний об`єкт нерухомості СРК "Сичавський курінь" відповідно до норм частини третьої статті 376 ЦК України можливе лише у випадку визнання цього права за рішенням суду та за умови надання земельної ділянки в установленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
34. Місцевий господарський суд зауважив, що у справі № 504/4534/17 судом встановлено обставину того, що спірний об`єкт нерухомості не є безхазяйним, але при цьому не встановлювались обставини набуття СРК "Сичавський курінь" права власності на спірний об`єкт нерухомості та не перевірялась правомірність такого набуття, зокрема наявність чи відсутність факту самочинного будівництва.
35. Постановою Одеського апеляційного суду від 22.09.2021 у справі № 504/4534/17 не визнавалось право власності СРК "Сичавський курінь" на спірний об`єкт нерухомості. Вказана постанова не є судовим рішенням про визнання (набуття) цього права у розумінні частини третьої статті 376 ЦК України та пункту 9 частини першої статті 27 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
36. Також відсутня обставина надання СРК "Сичавський курінь" земельної ділянки в установленому порядку під уже збудоване нерухоме майно як необхідна умова для визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно за рішенням суду відповідно до частини третьої статті 376 ЦК України.
37. Як наслідок, є неправомірною і такою, що порушує права Южненської міської ради як землевласника, реєстрація 05.11.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права приватної власності СРК "Сичавський курінь" на спірний об`єкт нерухомості на підставі постанови Одеського апеляційного суду від 22.09.2021 у справі № 504/4534/17.
38. Щодо порушеного права Южненської міської ради суд першої інстанції зазначив, що позов у цій справі поданий Южненською міською радою саме на захист свого права комунальної власності на землю, а не як особою, щодо якої було припинено право власності на спірний об`єкт нерухомості, оскільки реєстрація права власності СРК "Сичавський курінь" на вказаний об`єкт нерухомості, який є самочинним будівництвом, перешкоджає Южненській міській раді реалізовувати всі правомочності власника щодо земельної ділянки, на якій цей об`єкт знаходиться. Отже, з огляду на наявність порушеного права позивача він має право на його судовий захист, зокрема, шляхом обраного ним способу, що відповідатиме нормам частини першої статті 15, частини першої, пункту 7 частини другої статті 16, частини першої статті 391 ЦК України, частини другої, пункту "д" частини третьої статті 152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
39. Разом із цим місцевий господарський суд зауважив, що 18.02.2022, тобто до подачі позову, державним реєстратором Кодимської міської ради Подільського району Одеської області Петриком В. Д. проведено реєстрацію змін розділу щодо спірного об`єкта нерухомості - змінено назву та вид нерухомого майна, його опис, а також загальну площу з 202,4 м2 на 306,2 м2. Отже, спірний об`єкт нерухомості площею 202,4 м2 вже не існує як об`єкт цивільних прав та щодо нього у СРК "Сичавський курінь" відсутнє зареєстроване право власності. А відтак припинення права власності щодо цього об`єкта є неможливим.
40. З огляду на наведене суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позову до СРК "Сичавський курінь".
41. Господарський суд Одеської області також відмовив у задоволенні позову до Березівської міської ради через те, що вона не є належним відповідачем за заявленою позовною вимогою, оскільки не є особою, право власності якої оспорюється.
Стислий виклад постанови суду апеляційної інстанції
42. Південно-західний апеляційний господарський суд постановою від 27.03.2023 у справі № 916/1174/22 апеляційні скарги Южненської міської ради та Березівської міської ради залишив без задоволення. Рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 у справі № 916/1174/22 змінив з урахуванням висновків, викладених у мотивувальній частині постанови. Резолютивну частину рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 у справі № 916/1174/22 залишив без змін. Мотивував постанову так.
43. Ані позивач, звертаючись з позовом, ані суд першої інстанції, вирішуючи спір у цій справі та вказуючи про обрання позивачем належного способу захисту порушеного права шляхом припинення права власності СРК "Сичавський курінь" на спірний об`єкт нерухомості, не вказали, з яких саме підстав, передбачених статтею 346 ЦК України або передбачених іншим законом, право власності СРК "Сичавський курінь" на вказаний об`єкт може бути припинено.
44. Апеляційний господарський суд виснував, що самочинне будівництво, правовий режим якого визначений у статті 376 ЦК України, не може бути підставою для припинення права власності.
45. При вирішенні спору у цій справі суд першої інстанції не врахував, що, як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права.
46. Південно-західний апеляційний суд дійшов висновку, що, виходячи з обставин цієї справи, вимога про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом знесення самочинно побудованого спірного об`єкта нерухомості відповідно до частини четвертої статті 376 ЦК України є належним та ефективним способом захисту прав власника земельної ділянки, на якій здійснено самочинне будівництво. Застосування вимог про знесення самочинного будівництва виключає застосування інших вимог власника (користувача) земельної ділянки про усунення перешкод у користуванні належною йому земельною ділянкою.
47. Отже, Южненською міською радою при зверненні із цим позовом про припинення права власності на спірний об`єкт нерухомості за особою, за якою це право зареєстровано, обрано неналежний спосіб захисту своїх прав, що є самостійною підставою для відмови у позові.
Стислий виклад вимог касаційної скарги
48. Не погодившись із рішенням та постановою судів попередніх інстанцій, Южненська міська рада подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023 у справі № 916/1174/22 та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи позивача, який подав касаційну скаргу
49. Позивач зауважує, що апеляційним господарським судом не надано оцінки договору купівлі-продажу № 16 та акта приймання-передачі від 20.08.1999. Договір купівлі-продажу № 16 є договором поставки рухомого майна, а не договором підряду. Отже, договір купівлі-продажу № 16 та акт приймання-передачі від 20.08.1999 не можуть вважатись належними доказами, оскільки не підтверджують наявність у СРК "Сичавський курінь" права власності на спірний об`єкт нерухомості.
50. Зазначає, що спірний об`єкт нерухомості є тимчасовою спорудою, а порушення прав Южненської міської ради полягає в наданні тимчасовим спорудам титулу об`єкта нерухомості.
51. Позивач, посилаючись на постанови Верховного Суду від 19.12.2022 у справі № 921/318/22, від 19.12.2022 у справі № 359/3951/17, від 21.12.2022 у справі № 263/18985/19, від 08.08.2022 у справі № 521/639/23, від 03.08.2023 у справі № 727/4058/20, від 21.12.2022 у справі № 926/54/22, стверджує, що припинення права власності може бути самостійною вимогою та належним способом захисту порушених прав.
52. З посиланням на пункти 28-31 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18.06.2019 у справі № 923/705/18 позивач стверджує, що вимога про припинення права власності має наслідком скасування реєстрації права власності на спірний об`єкт нерухомості за СРК "Сичавський курінь".
53. З посиланням на пункти 6.24, 6.25 постанови Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 916/2791/13 зазначає, що положення статті 376 ЦК України передбачають способом захисту не лише знесення об`єкта самочинного будівництва, а й оформлення права власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване, за власником земельної ділянки, на якій цей об`єкт розміщений. При цьому позивач вважає знесення спірного об`єкта нерухомості недоцільним, а отже, неефективним та неналежним способом захисту порушених прав.
54. Позивач зауважує, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові не надав правової оцінки діям державного реєстратора та не спростовав висновок суду першої інстанції про те, що у справі № 504/4534/17 не встановлювалися обставини набуття СРК "Сичавський курінь" права власності на спірний об`єкт нерухомості та не перевірялась правомірність такого набуття, зокрема наявність чи відсутність факту самочинного будівництва.
Позиція інших учасників процесу
55. Від Березівської міської ради надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому Березівська міська рада просить рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023 у справі № 916/1174/22 залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
56. Березівська міська рада звертає увагу на неподібність (за предметом спору і суб`єктним складом учасників) обставин справ № 263/18985/19, № 926/54/22 та справи № 916/1174/22.
57. Вважає помилковими твердження позивача про те, що вимога про припинення права власності має наслідком скасування реєстрації права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
58. Березівська міська рада зауважує, що для вчинення в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про припинення права власності на спірний об`єкт нерухомості необхідне судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав або про скасування державної реєстрації права власності. Позивач таких вимог у цій справі не заявив.
59. Звертає увагу, що постанови Верховного Суду від 19.12.2022 у справі № 921/318/22, від 19.12.2022 у справі № 359/3951/17, від 21.12.2022 у справі № 263/18985/19, від 08.08.2022 у справі № 521/639/23, від 03.08.2023 у справі № 727/4058/20, від 21.12.2022 у справі № 926/54/22, якими позивач обґрунтовує твердження про те, що припинення права власності може бути самостійною вимогою та належним способом захисту порушених прав, натомість підтверджують, що належними є вимоги про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав або про скасування державної реєстрації права власності.
60. Доводи позивача про те, що спірний об`єкт нерухомості є тимчасовою спорудою, спростовуються письмовими доказами, доданими самим позивачем до позовної заяви та наявними в матеріалах справи.
61. Відзиву на касаційну скаргу до Верховного Суду від СРК "Сичавський курінь" не надходило.
Надходження касаційної скарги на розгляд Великої Палати Верховного Суду
62. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 22.05.2023 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою позивача на рішення Господарського суду Одеської області від 21.10.2022 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.03.2023 у справі № 916/1174/22.
63. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 27.06.2023 передав справу № 916/1174/22 на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини третьої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
64. Мотивуючи підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду зазначив таке.
65. Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 21.12.2022 у справі № 263/18985/19 за позовом заступника керівника Маріупольської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради Донецької області до фізичної особи та державного реєстратора Військово-цивільної адміністрації м. Торецька Донецької області Лясевича Р. В. про визнання незаконними та скасування рішень про державну реєстрацію прав у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, припинення права власності зазначив: "Відповідно до частин першої, другої статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проєкту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (стаття 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Частиною першою статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
При цьому згідно з пунктами 1, 2, 4 частини третьої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих / отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення реєстраційних дій обов`язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.
Статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що в державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (пункти 1, 3, 4 частини першої зазначеної статті).
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 680/214/16, від 07.04.2020 у справі № 916/2791/13, від 20.07.2022 у справі № 923/196/20 зроблено висновок про те, що державна реєстрація визначає лише момент, після якого виникає право власності, за наявності інших юридичних фактів, передбачених законом як необхідних для виникнення права власності. Формулювання положень статті 376 ЦК України виключають можливість існування інших способів легітимізації самочинного будівництва та набуття права власності на таке нерухоме майно, ніж ті, що встановлені цією статтею. Реєстрація права власності на самочинне будівництво за особою, яка здійснила самочинне будівництво, у силу наведених положень законодавства та приписів частини другої статті 376 ЦК України не змінює правового режиму такого будівництва як самочинного, з метою застосування, зокрема, положень частини четвертої цієї статті.
Ураховуючи наведене, коли належний власник земельної ділянки не надавав згоди на будівництво на його земельній ділянці об`єкта нерухомого майна, він має право вимагати усунення будь-яких порушень його прав як власника земельної ділянки (частина друга статті 152 ЗК України).
Установивши відсутність доказів надання земельної ділянки відповідачу для будівництва спірного магазину, відсутність формування земельної ділянки та присвоєння їй указаної відповідачем поштової адреси, а також доказів реєстрації декларації та готовність спірного об`єкта - нежитлової будівлі, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для набуття фізичною особою права власності на нерухоме майно та незаконність здійснення оспорюваної державної реєстрації права власності за відповідачем, що має наслідком її скасування".
66. На думку Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладені вище висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду слід розуміти (читати) так, що вимоги власника землі про скасування реєстрації права власності на самочинне будівництво за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, та припинення її права власності на такий об`єкт є належними способами захисту порушеного права.
67. Втім Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду не погоджується із зазначеним висновком та вважає за необхідне відступити від нього виходячи з такого.
68. За загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК України). Проте в окремих випадках стаття 376 ЦК України передбачає можливість визнання судом права власності на самочинно збудоване нерухоме майно як за особою, яка здійснила самочинне будівництво, так і за власником (користувачем) земельної ділянки.
69. Аналіз вказаної норми чинного законодавства дає підстави стверджувати, що оскільки мова йде про вже збудований об`єкт або який будується, а особа, яка здійснила (здійснює) будівництво без відповідного дозволу, не набуває право власності на такий об`єкт, його доля не може бути невирішеною. Такий об`єкт або має перейти у власність осіб, які мають права на нього претендувати, або бути знесений.
70. У цьому контексті задоволення вимоги про припинення права власності на самочинно збудований об`єкт не вирішує питання законності існування нерухомої речі, а відтак не може захистити право власника землі у разі, якщо воно порушується самочинним будівництвом.
71. З огляду на зазначені вище норми законодавства Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вважає в цьому разі належним та ефективним способом захисту прав власника (користувача) земельної ділянки, який заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, вчинення дій, що передбачені положеннями статті 376 ЦК України, а саме звернення до суду з позовом про знесення такого майна (самочинного будівництва) особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок та/або визнання за власником (користувачем) земельної ділянки права власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
72. Отже, оскільки наразі існує різний підхід Верховного Суду до розуміння та тлумачення положень статті 376 ЦК України та статті 152 ЗК України під час розгляду аналогічних спорів, колегія суддів дійшла висновку про необхідність передачі справи № 916/1174/22 на розгляд Великої Палати Верховного Суду у зв`язку з необхідністю відступити від висновку щодо застосування положень зазначених статей у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 21.12.2022 у справі № 263/18985/19, стосовно того, що вимоги власника землі про скасування реєстрації права власності на самочинне будівництво за особою, яка здійснила самочинне будівництво, та припинення її права власності на такий об`єкт є належними способами захисту порушеного права.
73. Згідно із частиною третьою статті 302 ГПК України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати, передає справу на розгляд Великої Палати, якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду.