ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 357/1508/22
провадження № 61-8101св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.
суддів: Гулейкова І. Ю., Гулька Б. І., Коломієць Г. В., Лідовця Р. А. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Комунальне некомерційне підприємство Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф",
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 квітня 2022 року у складі судді Бебешка М. М. та постанову Київського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року у складі колегії суддів: Ратнікової В. М., Кирилюк Г. М., Левенця Б. Б.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовної заяви
У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" (далі - КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф") про визнання протиправним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення допуску до роботи та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позовна заява мотивована тим, що з 30 серпня 1991 року і на даний час вона працює в КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на посаді лікаря з медицини невідкладних станів Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги. Наказом директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Шарко О. М. № 12-к від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" її було відсторонено від роботи з 04 лютого 2022 року на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати.
Вказувала, що на час відсторонення її від роботи календар профілактичних щеплень в Україні, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я (далі - МОЗ) України № 595 від 16 вересня 2011 року не передбачав щеплення від коронавірусної хвороби.
Вважала наказ від 01 лютого 2022 року про відсторонення її від роботи протиправним та таким, що підлягає скасуванню у зв`язку з тим, що в національному законодавстві недостатньо чітко та непослідовно сформовані правові норми з приводу обов`язку вакцинації від COVID-19, так як існує перелік професій, працівники за якими підлягають обов`язковому щепленню від гострої респіраторної хвороби COVID-19, але накази про початок обов`язкової вакцинації та наказ про внесення змін до календаря щеплень в частині включення до числа обов`язкових щеплень гострої респіраторної хвороби COVID-19 фактично відсутні.
Ураховуючи наведене, ОСОБА_1 просила суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-К від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" ;
- зобов`язати директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" поновити її на роботі шляхом допуску її до роботи на посаді лікаря з медицини невідних станів Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги;
- стягнути з КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на її користь середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з часу відсторонення 04 лютого 2022 року до часу фактичного виконання судового рішення.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 квітня 2022 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Скасовано наказ директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" від 01 лютого 2022 року № 12-к "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1".
Стягнуто з КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу, обраховану відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, з часу відсторонення від роботи - 04 лютого 2022 року до 24 лютого 2022 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення суду в частині стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період часу з 04 лютого 2022 року до 24 лютого 2022 року звернуто до негайного виконання.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування наказу директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-к від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" в частині відсторонення від роботи без збереження заробітної плати ОСОБА_1, суд першої інстанції посилався на те, що відповідачем не доведено правомірності відсторонення позивача від роботи, у тому числі наявності у даному конкретному випадку встановлених законодавством підстав для відсторонення, не доведено належними, допустимими доказами факту відмови чи ухилення її від обов`язкового профілактичного щеплення від COVID-19, а також не дотримано встановленого статтею 7, частиною другою статті 27 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", який має вищу юридичну силу, ніж підзаконні нормативно-правові акти, порядку відсторонення позивача від роботи.
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Київського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року апеляційну скаргу КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" задоволено частково.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 квітня 2022 року в частині задоволених позовних вимог змінено, виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови.
Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 квітня 2022 року в частині стягнення з КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на користь ОСОБА_1 середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, обрахованої відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, з часу відсторонення від роботи - 04 лютого 2022 року до 24 лютого 2022 року скасовано та ухвалено в цій частині нове судове рішення.
Стягнуто з КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу за період часу з 04 лютого 2022 року до 24 лютого 2022 року у розмірі 23 569 грн, з вирахуванням з цієї суми обов`язкових податків та платежів.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що посада, яку займає ОСОБА_1, а саме - лікар з медицини невідкладних станів, підпадає під перелік професій, які підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Проте, КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" перед видачею оскаржуваного наказу не було документально зафіксовано факту проведення медичного огляду особи перед щепленням та(або) відмови чи ухилення позивача від його проходження і щеплення та, відповідно, оскаржуваний наказ не містить вказівки на конкретну підставу відсторонення від роботи: відмова чи ухилення від проведення щеплення. Отже, відповідачем не було дотримано порядку відсторонення позивача від роботи на підставі наведених вище законодавчих актів.
Апеляційний суд зазначив, що заперечуючи проти позову, відповідач не надав доказів на підтвердження умов праці, у яких перебувала ОСОБА_1 і які збільшують вірогідність зараження на COVID-19, враховуючи, що остання є лікарем та контактувала з хворими лише захищена спецодягом.
При відстороненні позивачки від роботи наказом Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-к від 01 лютого 2022 року до усунення причин, що його зумовили, без збереження заробітної плати, роботодавець не дотримав вищенаведених вимог законодавства, а припис роботодавця, наслідком якого було відсторонення позивачки від роботи, не відповідав критеріям сумісності заходу втручання у право на повагу до приватного життя з гарантіями статті 8 вищевказаної Конвенції.
Тому відсторонення позивачки апеляційний суд вважав непропорційним меті охорони здоров`я населення та самої ОСОБА_1 .
Суд апеляційної інстанції зазначив, що районний суд помилково посилався на положення Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", зокрема на абзац 6 частини першої статті 7 вказаного закону.
Оскільки суд першої інстанції дійшов правильного по суті висновку про наявність підстав для визнання незаконним та скасування наказу директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-к від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" в частині відсторонення від роботи без збереження заробітної плати ОСОБА_1, однак з помилкових мотивів, апеляційний суд вважав, що рішення районного суду в частині задоволення позову, скасування наказу директора КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-к від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" в частині відсторонення від роботи без збереження заробітної плати ОСОБА_1 слід змінити у мотивувальній частині.
Щодо вимог про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період відсторонення позивача від роботи, починаючи з 04 лютого 2022 року і до часу фактичного виконання судового рішення, апеляційний суд зазначив, що середній заробіток позивача за період з 04 лютого 2022 року до 24 лютого 2022 року становить 23 569,00 грн, які підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 з вирахуванням з цієї суми обов`язкових податків та платежів.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14 квітня 2022 року та постанову Київського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року в частині задоволених позовних вимог скасувати та ухвалити в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
У червні 2023 року касаційна скарга надійшла до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 07 липня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.
У липні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 03 листопада 2023 року справу призначено до розгляду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційні скарги
Касаційна скарга КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" мотивована тим, що висновки судів попередніх інстанцій про протиправність оспорюваного наказу та наявність підстав для стягнення на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу є необґрунтованими, відтак оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню.
Посилається на те, що районний суд, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов неправильного висновку, що ухилення позивача від вакцинації повинно було бути зафіксовано у формі № 063-2/о.
Вважає, що, оскільки позовна заява не містила такої підстави позову як те, що у питанні необхідності вакцинації позивача відповідач не застосував індивідуальний підхід до позивача, апеляційний суд не мав правових підстав досліджувати відповідне питання, так як це є порушенням принципу диспозитивності.
Крім того, позивач, як лікар з медицини невідкладних станів, перебуває у постійному контакті з пацієнтами у важкому стані, при характері такої роботи можливість здійснення роботи у дистанційному режимі виключається.
Підставою касаційного оскарження зазначених судових рішень КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" вказує неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування апеляційним судом норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 грудня 2022 року у справі № 130/3548/21 та постановах Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 750/8986/17, від 12 жовтня 2022 року у справі № 522/18674/19, від 31 серпня 2022 року у справі № 761/1884/15, від 22 березня 2023 року у справі № 285/6167/21, від 22 березня 2023 року у справі № 509/5080/18, від 29 березня 2023 року у справі № 682/2645/21, від 05 квітня 2023 року у справі № 208/10023/21, від 19 квітня 2023 року у справі № 130/3222/21, від 19 квітня 2023 року у справі № 295/14880/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 185/10400/21, від 26 квітня 2023 року у справі № 137/1417/21, що передбачено пунктом 1 частини другої статті 389 ЦПК України.
Крім того, підставою касаційного оскарження судових рішень КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" вказує неправильне застосування апеляційним судом норм права за відсутності висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У серпні 2023 року ОСОБА_1 подала відзив на касаційну скаргу, у якому зазначила, що суди попередніх інстанцій надали правильну оцінку обставинам справи та доказам, які містяться у матеріалах справи, й дійшли обґрунтованого висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вважає доводи касаційної скарги необґрунтованими, отже, оскаржувані судові рішення не підлягають скасуванню.
Фактичні обставини, встановлені судами
Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 та довідки КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" від 08 лютого 2022 року ОСОБА_1 працює в КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" на посаді лікаря з медицини невідкладних станів Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги з 01 січня 2013 року (наказ № 2-к від 02 січня 2013 року) по час надання довідки.
04 жовтня 2021 року на сайті МОЗ України було опубліковано наказ МОЗ України "Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням" № 2153 від 04 жовтня 2021 року, відповідно до якого обов`язковим профілактичним щепленням проти COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають усі працівники визначених цим документом органів, закладів, підприємств, установ, організацій.
Відповідно до наказу КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 18 від 15 січня 2022 року "Про вжиття заходів контролю за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19" КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф", керуючись пунктом 14 постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 09 грудня 2020 року № 1236, зобов`язало керівників структурних підрозділів центру до 17 січня 2022 року здійснити контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками центру, згідно з переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, зі змінами, які вносяться наказом МОЗ України від 30 листопада 2021 року № 2664 та надати списки працівників, які станом на 17 січня 2022 року не зробили щеплення проти COVID-19 та/або зробили щеплення однією дозою дводозної вакцини та (або) мають протипоказання до вакцинації, що підтверджується висновком лікаря за формою № 028-1о.
До 17 січня 2022 року ознайомити працівників центру під особистий підпис з даним наказом, у тому числі, зі списком пунктів щеплень та масової вакцинації в Київській області.
17 січня 2022 року заступником начальника станції ОСОБА_2, головним фельдшером ОСОБА_3 та старшим фельдшером Левицькою Ніною було складено акт № 8, відповідно до якого лікар з медицини невідкладних станів ОСОБА_1 була ознайомлена з наказом № 18 від 05 січня 2022 року "Про вжиття заходів контролю за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19" на п`ятихвилинках 11.01. і 12.01 в актовій залі Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги та персонально начальником станції Хмельновим Д. В. і заступником начальника станції Даценко І. С., але лікар з медицини невідкладних станів ОСОБА_1 відмовилась ставити підпис про ознайомлення, мотивуючи це тим, що категорично проти вакцинації від COVID-19.
Відповідно до акту про відмову або ухилення від обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 31 січня 2022 року, ОСОБА_1 ухилялась від обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Наказом КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" № 12-к від 01 лютого 2022 року "Про відсторонення від роботи ОСОБА_1" ОСОБА_1, лікаря з медицини невідкладних станів Білоцерківської станції екстреної медичної допомоги, було відсторонено від роботи з 04 лютого 2022 року без збереження заробітної плати. Встановлено, що відсторонення діє до усунення причин, що його зумовили.
Підставою для видання наказу став акт ухилення від обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2
Відповідно до наказу КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" від 24 лютого 2022 року № 382 "Про внесення змін до наказу Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф від 05 січня 2022 року № 18 "Про вжиття заходів контролю за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19" у зв`язку із введенням військового стану в Україні, з метою забезпечення безперебійної роботи КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" припинено з 24 лютого 2022 року дію пункту 1.4 наказу.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.
Відповідно до пунктів 1, 3 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках, зокрема, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Касаційна скарга КНП Київської обласної ради "Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" підлягає задоволенню.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відповідно до вимог частин першої та другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення не відповідають.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Щодо проведення обов`язкового профілактичного щеплення проти COVID-19 відповідно до закону
Відповідно до статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
У пунктах а, б статті 10 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" встановлено обов`язки громадян у сфері охорони здоров`я, зокрема, піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Частиною шостою статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" також передбачено, що повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об`єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення; якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов`язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків.
Згідно із частиною сьомою цієї статті відомості про профілактичні щеплення, поствакцинальні ускладнення та про відмову від обов`язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку і вносяться до відповідних медичних документів. Медичні протипоказання, порядок проведення профілактичних щеплень та реєстрації поствакцинальних ускладнень установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до пункту 41-6 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 09 грудня 2020 року № 1236 в редакції з урахуванням змін, що набрали чинності 26 жовтня 2021 року, керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій слід забезпечити:
1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 04 жовтня 2021 року № 2153;
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" та частини третьої статті 5 Закону України "Про державну службу", крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.