1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 573/1716/20

провадження № 51-1644км21

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального

суду у складі

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового

засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на ухвалу Сумського апеляційного суду від 17 березня 2021 року щодо ОСОБА_7 .

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Білопільського районного суду Сумської області від 16 лютого 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_7 про зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк відбування покарання, за непідсудністю.

Роз`яснено засудженому право на звернення з даним клопотанням до суду, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок.

Цією ж ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_7 про звільнення від відбування покарання у зв`язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку або заміни покарання у виді довічного позбавлення волі на покарання у виді позбавлення волі на певний строк.

Не погодившись із ухвалою суду в тому числі і захисник подав апеляційну скаргу.

Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу захисника на ухвалу місцевого суду повернуто особі, яка її подала на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК, у зв`язку з тим, що вона подана з пропуском строку на апеляційне оскарження та не містить клопотання про поновлення такого строку.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у цьому суді. Вказує на те, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку, що строк на апеляційне оскарження є пропущеним, оскільки апеляційну скаргу було направлено поштовим відправленням 22 лютого 2021 року, тобто в межах строку на апеляційне оскарження, що підтверджується квитанцією "Укрпошти" про поштове відправлення від 22 лютого 2021 року, а також даними відслідковування відправлень "Укрпошта". Також зазначає, що по іншій справі, в якій він також здійснює захист засудженого ОСОБА_7, на іншу ухвалу місцевого суду від 16 лютого 2021 року, тим же самим поштовим відправленням ним до Білопільського районного суду Сумської області було відправлено ще одну апеляційну скаргу, за якою відкрито апеляційне провадження. Крім цього вказує на те, що в оскаржуваній ухвалі апеляційного суду невірно зазначено його ініціали

Позиції учасників судового провадження

Захисник підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити. Прокурор підтримала касаційну скаргу.

Мотиви Суду

Згідно з ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Підставами для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції згідно зі ст. 438 КПК є істотне порушення кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.

Статтею 412 КПК передбачено, що істотними є такі порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Доступ до правосуддя як один з основоположних принципів верховенства права, гарантований Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 55, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ст. 7, ч. 6 ст. 9 КПК).


................
Перейти до повного тексту