1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року

м. Київ

справа № 182/2330/20

провадження № 51-1935 км 22

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5

засудженого ОСОБА_6

в режимі відеоконференції

захисника ОСОБА_7,

потерпілого ОСОБА_8,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 на вирок Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2021 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 2 червня 2022 року у кримінальному провадженні, дані про яке було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020040340000342,за обвинуваченням

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, котрий народився у м. Нікополь Дніпропетровської області, зареєстрований та проживає на АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2021 року ОСОБА_6 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 11 років.

Прийнято рішення щодо речових доказів та цивільного позову.

Згідно з вироком ОСОБА_6 визнано винуватим та засуджено за те, що він 1 лютого 2020 року приблизно о 02:02, перебуваючи у кафе "Міленіум", що за адресою на АДРЕСА_2, в ході конфлікту з ОСОБА_9, діючи умисно, з метою вбивства наніс йому шість ударів ножем, який попередньо взяв з собою, у грудну клітку останнього, спричинивши ОСОБА_9 колото-різані проникаючі поранення з множинними ушкодженнями органів грудної і черевної порожнини, що призвело до смерті потерпілого.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 2 червня 2022 року вирок Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 листопада 2021 року щодо ОСОБА_6 залишено без змін.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить судові рішення щодо ОСОБА_6 скасувати і призначити новий розгляд в суді першої інстанції. Сторона захисту вважає, що стороною обвинувачення не надано достатні та беззаперечні докази для доведення винуватості ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК. Також без належної уваги суду лишився факт відсутності слідів крові потерпілого на знарядді вбивства. Крім того, на думку захисника, прокурор безпідставно роз`єднав кримінальні провадження стосовно ОСОБА_6 та ОСОБА_10, що призвело до порушення права на захист під час розгляду кримінального провадження судом. Зазначені обставини не отримали належної оцінки суду апеляційної інстанції, який всупереч приписам ст. 419 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) формально розглянув провадження відносно ОСОБА_6, всіх доводів сторони захисту не перевірив, обґрунтованих відповідей на них не дав та безпідставно залишив вирок суду першої інстанції без змін.

Позиції учасників судового провадження

У судовому засіданні захисник ОСОБА_7 та засуджений ОСОБА_6 підтримали доводи касаційної скарги та просили її задовольнити.

Прокурор ОСОБА_5 заперечив проти задоволення касаційної скарги захисника ОСОБА_7, просив залишити її без задоволення, а судові рішення щодо ОСОБА_6 - без зміни.

Потерпілий ОСОБА_8 заперечив проти задоволення касаційної скарги захисника, просив залишити судові рішення щодо ОСОБА_6 - без зміни.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, думку учасників процесу, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому наділений повноваженнями лише щодо перевірки правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до приписів ст. 438 КПК підставами для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Згідно з вимогами ст. 370 КПК судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 КПК. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Для постановлення судового рішення апеляційний суд із дотриманням визначеної Главою 31 КПК процедури повинен перевірити рішення суду першої інстанції з точки зору його законності й обґрунтованості (це передбачає оцінку оскарженого судового рішення на відповідність нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам провадження та дослідженим у судовому засіданні доказам), а також ухвалити рішення, яке повною мірою відповідатиме вимогам ст. 370 КПК, а також статей 419 або 420 КПК.

При цьому така перевірка має бути зроблена із додержанням усіх вимог чинного законодавства, об`єктивно, неупереджено, а її результатом має бути законне та справедливе вирішення поданих апеляційних скарг для реалізації прав кожного на справедливий суд і перевірку законності й обґрунтованості оскаржених рішень суду першої інстанції.

Тобто, підтверджуючи законність оскаржених судових рішень, ухвалених судами першої інстанції, або вносячи в них зміни чи скасовуючи незаконні судові рішення, суд апеляційної інстанції тим самим виконує завдання кримінального провадження, визначені у ст. 2 КПК, а саме: забезпечує охорону прав, свобод і законних інтересів учасників кримінального провадження з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Як визначено ст. 419 КПК, в ухвалі апеляційного суду повинні бути зазначені мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при її постановленні, а також положення закону, яким він керувався. При залишенні апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції мають бути зазначені підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою.

Недотримання зазначених положень є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке тягне за собою скасування судового рішення.

Переглядаючи вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_6 в апеляційному порядку, апеляційний суд не дотримався вказаних вимог закону.

За приписами ч. 4 ст. 17, ст. 91 КПК доказуванню у кримінальному провадженні підлягає, зокрема, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), а також винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, при цьому всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Як убачається з матеріалів кримінального провадження, висновок про доведеність винуватості ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, дійшов на підставі дослідження та оцінки наступних доказів: показання свідка ОСОБА_10, матеріали відносно якого виділено в окреме кримінальне провадження, свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12, котра також була безпосередньою очевидицею подій, даних рапорту інспектора патрульної поліції ОСОБА_13, висновків експертів, в тому числі судово-медичних, протоколів оглядів та інших письмових доказів.


................
Перейти до повного тексту